Media franceze: Shqipëria, zbulimi i ‘Tajlandës së vogël’

Media francize franceinfo i ka kushtuar një kronikë plazheve të Shqipërisë dhe rritjes së numri të turistëve. Në këtë kronikë turistët ftohen ta vizitojnë Shqipërinë, si një veend lehtësisht i arritshëm në Evropë, transmeton KultPlus.

Artikulli i plotë

Shqipëria është një nga vendet më të vogla në Evropë, por tërheq çdo vit e më shumë turistë. Nga ujërat e kristaltë në vendet historike, ky shtet ballkanik ka gjithçka për të joshur turistët.

Kudo që të jeni, deti dhe malet janë në dispozicionin tuaj. Në horizont shihen kështjella të ngritura. Në bregdet, një gradient i gjelbër dhe blu. Mirësevini në Shqipëri, një destinacion shumë i arritshëm në Evropë. Në jug të vendit të mbiquajtur “Tajlanda e vogël” nga vendasit, një plazh është shumë i popullarizuar me turistët e huaj, si disa francezë që kanë ardhur me pushime në një shtëpi idilike prej 80 metrash katrorë me një çmim midis 75 dhe 140 euro për natë në aktivitet të plotë.

Më shumë se 6.5 milion turistë në 2019

Në vitin 2019, Shqipëria mirëpriti më shumë se 6.5 milionë turistë, gati dyfishi i numrit të 15 viteve më parë. Për t’i akomoduar ata, hotelet po shumohen në Rivierën e Jugut me dhoma me 50 euro për natë. Udhëtarët mund të shpëtojnë nga plazhi për të zbuluar thesare të tjera të vendit si një qytet antik i klasifikuar si një vend i trashëgimisë së UNESCO -s. E mbyllur gjatë dekadave të diktaturës komuniste, Shqipëria po i hapet turizmit vitet e fundit sepse ky vend ballkanik ka disa nga peizazhet e fundit të pashkelura mesdhetare. / KultPlus.com