Tërmetet me pasoja tragjike që janë regjistruar në historinë njerëzore

Sipas Sondazhit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara, Enciklopedia Britannica, (11 mars 2011, tërmeti dhe tsumani që preku Japoninë lindore nuk janë përfshirë në këtë listë, sepse vdekjet e shkaktuara, rreth 15,000, janë më pak se ato që vijnë nga tërmetet e listuara më poshtë), tërmeti më shkatërrimtar ka ndodhur në Kinë, në vitin 1556, në të cilin humbën jetën 830 mijë njerëz. Një tëmret tjetër, po ashtu shumë i fuqishëm, që ndodhi në këtë vend më 1976, la të vdekur 655 mijë vetë.

Në vazhdim tërmetet më shkatërrimtare, të shënuara gjatë historisë.

1: Shensi, Kinë, 23 janar 1556

Madhësia rreth 8 ballë, 830,000 vdekje.

Ky tërmet ndodhi në provincën Shaanxi (dikur Shensi), Kinë, rreth 50 milje në lindje-verilindje të Xi’an, kryeqyteti i Shaanxi. Më shumë se 830,000 njerëz mendohet të jenë vrarë. Efektet gjeologjike të raportuara për këtë tërmet përfshinin çarje në tokë, ngritje në sipërfaqe, ulje, rrjedhje dhe rrëshqitje të dheut. Shumica e qyteteve në zonën e dëmtimit raportuan se muret e qytetit u rrënuan, shumica e shtëpive u rrënuan dhe shumë qytete u përmbytën.

2: Tangshan, Kinë, 27 korrik 1976

Madhësia 7.5 ballë. Shifra zyrtare e viktimave është 255,000 vdekje. Numri i vlerësuar i vdekjeve deri në 655,000.

Dëmi shtrihet deri në Pekin. Ky është ndoshta numri më i madh i vdekjeve nga një tërmet në katër shekujt e fundit, dhe i dyti më i madh në historinë e regjistruar.

3: Alepo, Siri, 9 gusht 1138

Madhësia nuk dihet, rreth 230,000 vdekje.

Llogaritë bashkëkohore thoshin se muret e qytetit të dytë më të madh të Sirisë u shkatërruan dhe shkëmbinjtë u kaskonduan në rrugë. Kështjella e Helebit u shemb, duke vrarë qindra banorë. Kryqtarët evropianë kishin ndërtuar një kështjellë në Harim afër, e cila u rrafshua nga tërmeti. Një kështjellë myslimane në Al-Atarib u shkatërrua gjithashtu, dhe disa qytete më të vogla dhe kështjella u kthyen në rrënoja. Tërmeti u tha se u ndje edhe larg Damaskut, rreth 220 milje në jug. Tërmeti i Alepos ishte i pari nga disa që ndodhën midis viteve 1138 dhe 1139 që shkatërruan zonat në veri të Sirisë dhe Turqinë perëndimore.

4: Sumatra, Indonezi, 26 Dhjetor 2004

Madhësia 9.1 ballë, 227,898 vdekje.

Ky ishte tërmeti i tretë më i madh në botë që nga viti 1900 dhe më i madhi që nga viti 1964 Prince Ëilliam Sound, tempulli i Alaskës. Në total, 227.898 njerëz u vranë ose u zhdukën dhe rreth 1.7 milion njerëz u zhvendosën nga tërmeti dhe tsunami pasues në 14 vende në Azinë e Jugut dhe Afrikën Lindore. (Në janar 2005, numri i të vdekurve ishte 286,000. Në prill 2005, Indonezia uli vlerësimin e saj për numrin e humbur me mbi 50,000.)

5: Haiti, 12 Jan 2010

Madhësia 7.0 ballë. Sipas vlerësimeve zyrtare, 222.570 njerëz të vrarë.

Sipas vlerësimeve zyrtare, 300,000 u plagosën gjithashtu, 1.3 milion të zhvendosur, 97.229 shtëpi të shkatërruara dhe 188.383 të dëmtuara në zonën Port-a-Prince dhe në pjesën më të madhe të Haitit jugor. Kjo përfshin të paktën 4 njerëz të vrarë nga një cunami vendas në zonën e Petit Paradis afër Leogane. Valët e Tsunamit u raportuan gjithashtu në Jacmel, Les Cayes, Petit Goave, Leogane, Luly dhe Anse a Galets.

6: Damghan, Iran, 22 Dhjetor 856

Madhësia nuk dihet, rreth 200,000 vdekje.

Ky tërmet goditi një shtrirje prej 200 milje të Iranit verilindor, me epiqendër direkt poshtë qytetit të Demghan. Shumica e qytetit u shkatërrua, si dhe zonat fqinje. Rreth 200,000 njerëz u vranë.

7: Haiyuan, Ningxia, Kinë, 16 dhjetor 1920

Me madhësi 7.8 ballë, rreth 200,000 vdekje.

Ky tërmet solli shkatërrim të plotë në zonën Lijunbu-Haiyuan-Ganyanchi. Mbi 73,000 njerëz u vranë në Qarkun Haiyuan. Një rrëshqitje në tokë shfarosi fshatin Sujiahe në Qarkun Xiji. Më shumë se 30,000 njerëz u vranë në Qarkun Guyuan. Pothuajse të gjitha shtëpitë u rrëzuan në qytetet Longde dhe Huining. Kishte një numër të madh rrëshqitjesh të dheut dhe çarje tokësore në të gjithë zonën epiqendrore. Disa lumenj u dëmtuan, të tjerë ndryshuan kursin.

8: Ardabil, Iran, Mars. 23, 893

Madhësia nuk dihet, rreth 150,000 vdekje

Kujtimet për tërmetin masiv Damghan (shih më lart) mezi ishin zbehur kur vetëm 37 vjet më vonë, Irani u godit përsëri nga një tërmet i madh. Këtë herë kushtoi 150,000 jetë dhe shkatërroi qytetin më të madh në pjesën veriperëndimore të vendit. Zona u godit përsëri nga një tërmet fatal në 1997.

9: Kanto, Japoni, 1 Shtator 1923

Magnituda 7.9 ballë, 142.800 vdekje.

Ky tërmet solli shkatërrim ekstrem në zonën Tokio-Yokohama, zjarret e mëpasme dogjën rreth 381,000 nga më shumë se 694,000 shtëpi që u shkatërruan pjesërisht ose plotësisht. Edhe pse shpesh njihet si Tërmeti i Madh i Tokios (ose Zjarri i Madh i Tokios), dëmi ishte më i rëndë në Yokohama.

10: Ashgabat, Turkmenistan, 5 tetor 1948

Magnituda 7.3 ballë, 110,000 vdekje.

Ky tërmet solli dëme ekstreme në Ashgabat (Ashkhabad) dhe fshatrat e afërta, ku u rrënuan pothuajse të gjitha ndërtesat me tulla, strukturat e betonit u dëmtuan rëndë dhe trenat u shmangen. Dëmtime dhe viktima kanë ndodhur edhe në zonën Darreh Gaz në Iranin fqinj. Këputja sipërfaqësore është vërejtur në veri-perëndim dhe juglindje të Ashgabat. Shumë burime rendisin gjithsej viktimat në 10,000, por një njoftim i lajmeve nga qeveria e sapo pavarur më 9 dhjetor 1988, tregoi se numri i saktë i vdekjeve ishte 110,000. (Turkmenistani kishte qenë pjesë e Bashkimit Sovjetik, i cili prirej të minimizojë numrat e vdekjeve nga katastrofat natyrore të bëra nga njeriu dhe nga ato natyrore.)/abcnews.al / KultPlus.com