Profesori në Amerikë shkarkohet nga universiteti pasi i ka bërtitur një studenti (VIDEO)

Një profesor i Universitetit Shtetëror të Tennessee është shkarkuar nga puna pasi u shfaq një video ku shihet ai duke i bërtitur një studenti, transmeton KultPlus.

Profesori i historisë Robert Evins Pickard u regjistrua duke bërtitur “në fytyrën e studentit” përpara se ta përjashtonte nga klasa.

Në videon, e cila është bërë virale në platforma të ndryshme të mediave sociale, Pickard mund të dëgjohet duke bërtitur ‘Si e ke emrin?’.

Më pas ai bërtet ‘Dil jashtë! Ju keni dështuar në këtë lëndë, sido qoftë emri juaj! Jashtë! Jashtë!’.

Si pasojë, universiteti ka bërë të ditur në një deklaratë të martën se Pickard është larguar nga pozicioni i tij në staf.

“Universiteti është në dijeni të incidentit të identifikuar në videoklipin që shpërndahet në media, duke përfshirë edhe rrjetet sociale. TSU nuk toleron sjellje joprofesionale në klasat e saj”, thuhet në deklaratë.

“Ky incident bie ndesh me standardin e sjelljes që ne presim nga ata që janë të ngarkuar me mësimdhënie dhe të shërbejnë si model për studentët tanë”, shtuan ata.

“Universiteti ka ndërmarrë veprime të shpejta, duke përfshirë veprimet e personelit, për të adresuar këtë incident dhe anëtari i fakultetit i treguar në video u hoq menjëherë nga klasa dhe u pushua nga puna”.

Në anën tjetër, Pickard ka ofruar dorëheqjen nga universiteti pas incidentit dhe tani është zyrtarisht në pension.

Ai i tha stacionit lokal WSMV se është i penduar thellësisht për këtë veprim. /KultPlus.com