‘The Herald’: Zbulimi i Shqipërisë, 10 destinacionet më të mira për eksploruesit skocez

Shqipëria po shfaqet si një destinacion unik dhe emocionues për udhëtarët skocezë, falë disponueshmërisë së shtuar të fluturimeve buxhetore që lidhin këto dy vende, shkruan në një artikull “The Herald Scotland”.

Si një nga perlat e fshehura të Evropës, ky vend ballkanik mbetet kryesisht pa turma, duke ruajtur një autenticitet të humbur shpesh, në destinacione më të njohura.

Për më tepër, Shqipëria ofron një kombinim plazhesh mesdhetare, arkitekturë osmane dhe peizazhe mahnitëse malore, të gjitha të përshtatshme për eksplorim.

10 mrekullitë e Shqipërisë: Nga vendstrehimet bregdetare në pikat e nxehta historike

Shqipëria është një mikrokozmos i vërtetë i Mesdheut, që përfshin plazhe të pacenuara, monumente historike, dhe jetë nate të gjallë brenda kufijve të saj.

Ju mund të gjeni disa bukuri natyrore të jashtëzakonshme, të ktheheni prapa në kohë duke eksploruar rrënojat e lashta ose të shijoni “skenën ku lulëzojnë” kafenetë dhe baret në Tiranë.

Më poshtë vijojnë 10 atraksionet dhe destinacionet që nuk duhet të humbisni ndërsa shijoni aventurën tuaj shqiptare.

Relaks në Rivierë, plazhi i Dhërmiut

I ndodhur përgjatë Rivierës Shqiptare, plazhi i Dhërmiut u ofron vizitorëve rërë të bardhë të pacenuar, ujëra të pastër kristal dhe bukuri natyrore të paprekur.

I veshur me shpella dhe limane të fshehura, ky plazh konsiderohet si një nga më të mirët në vend.

Berati, qyteti i një mijë dritareve

Berati është një qytet unik, i fortifikuar që ofron një udhëtim nëpër histori me arkitekturën e tij otomane me tulla të bardha, të ruajtura mirë, e cila është njohur nga UNESCO.

Dritaret e veçanta të qytetit kanë çuar në pseudonimin e tij, duke krijuar një horizont magjepsës që kap thelbin e së kaluarës së Shqipërisë.

Disa nga atraksionet më të dukshme përfshijnë Kalanë e Beratit në majë të kodrës, dhe Muzeun Ikonografik Onufri, kushtuar artit bizantin.

Aventurë në lartësi të mëdha në Alpet e Shqipërisë

Ky Park Kombëtar mahnitës i Alpeve të Shqipërisë ofron një arratisje emocionuese për admiruesit e natyrës.

Shtigjet e saj sfiduese, ujëvarat befasuese dhe fshatrat tradicionale malore ofrojnë një përvojë autentike të malësisë.

Vetëm sigurohuni që të keni kujdes nga arinjtë e zinj vendas!

Mrekullia arkitekturore: Piramida e Tiranës

Piramida e Tiranës, dikur një muze kushtuar liderit afatgjatë komunist të Shqipërisë, Enver Hoxha, është një strukturë ikonike që simbolizon historinë komplekse të vendit.

Edhe pse një monument i diskutueshëm për shumë vite, në vitin 2017 u vendos që kjo pjesë e jashtëzakonshme e arkitekturës të rinovohej dhe jo të prishej.

Kohët e fundit, ajo është shndërrua në një qendër IT rinore për Teknologjitë Kreative, e cila i hapi dyert e saj në maj 2023.

Ngjitni një nga shkallët e shumta në muret e piramidës për një pamje spektakolare të Tiranës dhe për të shkrepur disa foto të shkëlqyera.

Rrënojat madhështore të Parkut Kombëtar të Butrintit

Shtëpia e rrënojave të qytetit antik të “Buthrotum”, Parku Kombëtar i Butrintit është një tjetër vend i bukurisë natyrore, që ofron gjithashtu një pamje të pasur historike të rajonit.

Një nga vendet më të rëndësishme arkeologjike në Shqipëri, ky vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s krenohet me rrënojat e ruajtura mirë të qytetërimeve greke, romake dhe bizantine.

Ju mund të vizitoni teatrin romak, muret e qytetit të lashtë dhe madje edhe rrënojat e 2 kështjellave, të gjitha të vendosura midis një pylli të qetë.

Izolim magjepsës në ishullin e Sazanit

Dikur një bazë ushtarake, ishulli i Sazanit është tani një destinacion intrigues, duke ofruar një kombinim unik të bukurisë natyrore dhe historisë së Luftës së Ftohtë.

Ishulli ka një vijë bregdetare kryesisht shkëmbore, por gjithashtu krenohet me plazhin e mrekullueshëm “Admiral” dhe disa resorte luksoze.

Mos e humbisni mundësinë për të zhytur skuba në ujërat e ishullit, për të zbuluar një botë magjepsëse nën ujë.

Jeta e gjallë e natës në “Bllokun” e Tiranës

Nëse jeni duke kërkuar për një natë të mrekullueshme në qytet ndërsa jeni në Shqipëri, Blloku në Tiranë është një vizitë e domosdoshme.

Dikur ekskluzive për elitën komuniste, tani zona është e mbushur me bare, klube dhe restorante moderne që janë të hapura për të gjithë, duke ofruar një pjesë të gjallë të kulturës moderne shqiptare.

Gjirokastër: Qyteti i Gurit

Hyni në librin e historisë së gjallë në Gjirokastër, i vendosur në jug të Shqipërisë.

I njohur si “Qyteti i Gurit”, rrugët me kalldrëm të Gjirokastrës dhe qyteti i vjetër i ruajtur bukur, ofrojnë një dritare në një epokë të së shkuarës.

Mos e humbisni Kalanë mbresëlënëse të Gjirokastrës, e cila ofron pamje panoramike mbi qytet dhe më gjerë.

Diell, det dhe rërë në Ksamil

I vendosur pak më larg Rivierës Shqiptare, fshati piktoresk i Ksamilit është i njohur për plazhet e tij të mrekullueshme.

Ishujt e Ksamilit në afërsi të bregut, janë gjithashtu një arratisje e përsosur për ata që kërkojnë paqen, për të bërë banjo dielli dhe për t’u zhytur në ujëra të pastër kristal.

Liqeni i Komanit dhe Fierzës, me traget

Përfundoni udhëtimin tuaj duke marrë tragetin e Komanit përmes një rrjeti liqenesh bruz dhe shkëmbinjve dramatikë në veri të Shqipërisë.

Ky udhëtim mahnitës shpesh krahasohet me fjordet norvegjeze, duke ofruar një mbyllje të qetë të aventurës suaj shqiptare. /atsh/KultPlus.com