Vdes Chuck Close, piktori i njohur fotorealist

Chuck Close, artisti, pikturat gjigante fotorealiste të të cilit magjepsën shikuesit, vdiq në moshën 81-vjeçare.

“Close vdiq në një spital në Oceanside”, konfirmoi avokati i tij, John Silberman.

Shkaku i vdekjes së tij nuk u bë i ditur.

Në vitin 1988, Close pësoi një kolaps të arteries kurrizore, që e la atë pjesërisht të paralizuar. Por, ai vazhdoi të pikturonte, duke përdorur një karrige me rrota për pjesën tjetër të jetës së tij.

Gjithmonë një njeri i sinqertë, Close e cilësoi vazhdimin e karrierës së tij si një paaftësi për t’u përshtatur.

“Kjo tregon se sa i ngushtë jam”, tha ai për “The New York Daily News” në 1999.

“Unë nuk kisha aftësi të tjera për t’u mbështetur.”

Por “aftësia e vetme” e Close e futi atë në muzetë e mbarë botës dhe të admirohej nga klientë dhe artistë të shumtë. / KultPlus.com