Vdes ‘Kapiten Tom’, veterani hero i pandemisë

Thomas Moore, ‘Kapiten Tomi’ për tërë britanikët, një veteran 100-vjeçar i Luftës së Dytë Botërore, i cili u bë një simbol i betejës kundër pandemisë në Britaninë e Madhe, vdiq sot në spitalin ku ndodhej i shtruar që nga e diela, për shkak të COVID-19.

Ai frymëzoi një mbledhje rekord fondesh pranverën e kaluar, që tejkaluan të gjitha pritshmëritë duke shkuar në më shumë se 30 milionë stërlina dhe që iu dorëzuan Shëndetit Publik britanik për të luftuar kundër pandemisë së COVID-19 .

Angazhimi i tij u njoh nga Mbretëresha Elizabeth II, që i dha titullin kalorës dhe sër./atsh/KultPlus.com