“Topi prej bore” fiton çmimin e parë

Një foto magjepsëse e një lepuri skocez i mbështjellë si top në mes të një stuhie, ka fituar garën me mijëra fotografi të tjerë, duke u shpallur foto më e bukur e vitit në konkursin e Akademisë së Shkencave të Kalifornisë.

Fotografi fitues, thuhet në faqen e Akademisë, Andy Parkinson, ka kaluar 15 vite duke dokumentuar jetën e egër në malet e Skocisë, duke u marrë specifikisht me lepujt e egër dhe me sa duket puna e tij është shpërblyer.

Ndër fituesit e kategorive të tjera është fotografia e një lakuriqi nate në Mozambik i cili pi ujë fluturimthi, fokat duke notuar në ujërat e ngrirë të Antarktidës, përqafimi i një gjirafe me njeriun dhe foto të tjera mahnitëse. / KultPlus.com