Gruaja e Kobe Bryant merr pagesë prej 16 milionë dollarësh për fotot e rrjedhura nga aksidenti

Gruaja e Kobe Bryant, Vanessa, është shpërblyer me 16 milionë dollarë dëmshpërblim për fotot grafike të zbuluara të rrëzimit të helikopterit që vrau yllin e basketbollit amerikan dhe vajzën e tij në vitin 2020.

Vanessa Bryant, 40 vjeç, tha se kishte sulme paniku pasi mësoi se ishin shpërndarë imazhet e marra nga zëvendës sherifi dhe zjarrfikësit në Los Angelos.

Një juri federale tani tha se ata duhet të paguajë zonjën Bryant për shqetësimin emocional.

Bashkë-paditësit Christopher Chester do të paguhet 15 milionë dollarë.

Bashkëshorti i zonjës Bryant, Kobe Bryant, 41 vjeç, vajza Gianna, 13 dhe gjashtë miq të familjes vdiqën kur helikopteri i tyre u rrëzua në Kaliforni në janar 2020. Chester humbi gruan e tij Sarah dhe vajzën Payton në aksident.

Një raport nga Los Angeles Times që pretendon se ata punonjës kanë marrë foto në vendin e përplasjes dhe i kanë ndarë me të tjerët, gjë që ka zemëruar familjet e viktimave.

Duke qarë në qëndrimin e dëshmitarit javën e kaluar, zonja Bryant kujtoi se ishte në shtëpi me fëmijët e saj të tjerë kur lexoi historinë e LA Times.

“Unë dola nga shtëpia dhe vrapova në anën e shtëpisë në mënyrë që vajzat të mos më shihnin. Doja të vrapoja… poshtë bllokut dhe thjesht të bërtas,” tha ajo.

Zonja Bryant tha se ishte ndjerë “e verbër, e shkatërruar, e lënduar dhe e tradhtuar” nga lajmet e rrjedhjes së informacionit dhe “[jeton] me frikën çdo ditë që… të shfaqen këto imazhe” në mediat sociale.

“Nuk dua t’i shoh kurrë këto fotografi”, tha ajo. “Dua të kujtoj burrin dhe vajzën time ashtu siç kanë qenë”. /KultPlus.com