Kur Kendrick Lamar “ngjalli” Kobe Bryantin në videoklipin e tij (VIDEO)

Reperi i famshëm amerikan Kendrick Lamar e pati publikuar këngën “The Heart Part 5” më 11 maj të vitit të kaluar. Videoklipi i këngës është i veçantë, pasi në të ai e ka përdorur metodën “deep fake”, duke e vendosur fytyrën e basketbollistit të ndjerë Kobe Bryant në të tijën, teksa i këndon vargjet e këngës.

Përpos Bryantit, ai i ka vendosur edhe fytyrat e ish-futbollistit amerikan, O.J. Simpson, i njohur po aq për akuzat se kishte vrarë bashkëshorten e tij, por që ishte shpallur i pafajshëm në një gjykim tejet kontradiktor.

Pastaj, me “deep fake” në fytyrën e tij janë vënë edhe Kanye West, Jussie Smollett, Nipsey Hussle.

Prej fytyrave të përdorura në këtë klip, Hussle dhe Bryant tashmë nuk janë gjallë./ KultPlus.com

Gruaja e Kobe Bryant merr pagesë prej 16 milionë dollarësh për fotot e rrjedhura nga aksidenti

Gruaja e Kobe Bryant, Vanessa, është shpërblyer me 16 milionë dollarë dëmshpërblim për fotot grafike të zbuluara të rrëzimit të helikopterit që vrau yllin e basketbollit amerikan dhe vajzën e tij në vitin 2020.

Vanessa Bryant, 40 vjeç, tha se kishte sulme paniku pasi mësoi se ishin shpërndarë imazhet e marra nga zëvendës sherifi dhe zjarrfikësit në Los Angelos.

Një juri federale tani tha se ata duhet të paguajë zonjën Bryant për shqetësimin emocional.

Bashkë-paditësit Christopher Chester do të paguhet 15 milionë dollarë.

Bashkëshorti i zonjës Bryant, Kobe Bryant, 41 vjeç, vajza Gianna, 13 dhe gjashtë miq të familjes vdiqën kur helikopteri i tyre u rrëzua në Kaliforni në janar 2020. Chester humbi gruan e tij Sarah dhe vajzën Payton në aksident.

Një raport nga Los Angeles Times që pretendon se ata punonjës kanë marrë foto në vendin e përplasjes dhe i kanë ndarë me të tjerët, gjë që ka zemëruar familjet e viktimave.

Duke qarë në qëndrimin e dëshmitarit javën e kaluar, zonja Bryant kujtoi se ishte në shtëpi me fëmijët e saj të tjerë kur lexoi historinë e LA Times.

“Unë dola nga shtëpia dhe vrapova në anën e shtëpisë në mënyrë që vajzat të mos më shihnin. Doja të vrapoja… poshtë bllokut dhe thjesht të bërtas,” tha ajo.

Zonja Bryant tha se ishte ndjerë “e verbër, e shkatërruar, e lënduar dhe e tradhtuar” nga lajmet e rrjedhjes së informacionit dhe “[jeton] me frikën çdo ditë që… të shfaqen këto imazhe” në mediat sociale.

“Nuk dua t’i shoh kurrë këto fotografi”, tha ajo. “Dua të kujtoj burrin dhe vajzën time ashtu siç kanë qenë”. /KultPlus.com

“Momenti kur të hiqni dorë, është momenti kur lini dikë tjetër të fitojë”

Sot Kobe Bryant do të festonte ditëlindjen e 44-të të tij, por kanë kaluar tanimë më shumë se dy vite kur vdekja e papritur e tij dhe vajzës, Gianna, nga rrëzimi i helikopterit tronditi tërë botën, shkruan KultPlus.

Për të kujtuar trashëgimin e tijj, Bright Side përpiloi disa nga citatet më të jashtëzakonshme të Kobe, që mund të tregojnë edhe më mirë se çfarë personaliteti të jashtëzakonshëm ka pasur ai dhe suksesi i tij ndër vite, gjithashtu edhe dashuria e tij për familjen.

* Gjëja më e rëndësishme është të provoni dhe të frymëzoni njerëzit në mënyrë që ata të mund të jenë të shkëlqyeshëm në çfarëdo që duan të bëjnë.

* Sapo ta dini se si ndjehesh pas dështimit, vendosmëria ndjek suksesin.

* Unë jam jashtëzakonisht i vullnetshëm për të fituar, dhe u përgjigjem sfidave. Nuk është një sfidë për mua të fitoj titullin e pikëve, sepse e di se mundem.

* Prindërit e mi janë shtylla kurrizore. Ende ata janë grupi i vetëm që do t’ju mbështesin nëse shënoni zero ose shënoni 40.

* Momenti kur të hiqni dorë, është momenti kur lini dikë tjetër të fitojë.

* Nuk mund të lidhem me njerëz dembelë. Ne nuk flasim të njëjtën gjuhë. Nuk po ju kuptoj: Unë nuk dua t’ju kuptoj.

* Dhimbja nuk do t’ju tregojë kur duhet të ndaloni. Dhimbja është zëri i vogël në kokën tuaj që përpiqet t’ju mbajë mbrapa, sepse e di nëse vazhdoni ju do të ndryshoni.

* Kam dyshim në vetvete. Kam pasiguri. Kam frikë nga dështimi. Të gjithë kemi dyshim në vetvete. Ju nuk e mohoni atë, por gjithashtu nuk e kapitulloni atë. Ju e përqafoni atë.

* Truri im, nuk mund të procesojë dështimin. Ai nuk do të procesojë dështimin. Sepse nëse jam ulur atje dhe duhet të ballafaqohem me veten time dhe t’i them vetes: “Ti je një dështim”, mendoj se është pothuajse më keq se vdekja.

* Fitimi merr përparësi mbi të gjitha. Nuk ka zonë gri. Jo pothuajse.

* Ne gjithmonë mund të jemi mesatar dhe të bëjmë atë që është normale. Unë nuk jam në këtë që të bëj atë që është normale.

* Urrejtësit janë një problem i mirë për t’i pasur. Askush nuk i urren të mirat. Urrejtësit i urrejnë të mëdhenjtë.

* Është e vetmja gjë që mund ta kontrollosh. Ju jeni përgjegjës për mënyrën sesi njerëzit ju kujtojnë ose jo. Prandaj, mos e merr lehtë.

* Është një zgjedhje që ne duhet të bëjmë si njerëz, si individë. Nëse doni të jeni të shkëlqyeshëm në diçka, ekziston një zgjedhje që duhet të bëni. Ne të gjithë mund të jemi mjeshtër në zanatin tonë, por ju duhet të bëni një zgjedhje.

* Nëse do të jeni udhëheqës, nuk do të pëlqeheni nga të gjithë.

* Ju duhet t’i mbani njerëzit përgjegjës. Edhe nëse e keni atë moment të qenit të pakëndshëm.

* Unë nuk kam asgjë të përbashkët me njerëzit dembelë që fajësojnë të tjerët për mungesën e suksesit të tyre. Gjërat e mëdha vijnë nga puna e fortë dhe këmbëngulja. Nuk ka justifikime.

* Ji i trishtuar. Ji i çmendur. Ji i irrituar. Bërtit. Qaj. Rri me turinj. Kur zgjoheni, do të mendoni se ishte vetëm një makth vetëm për ta kuptuar se është gjithçka shumë e vërtetë. Do të zemëroheni dhe do dëshironi ditën e kaluar, lojën prapa, atë që luani mbrapa. Por realiteti nuk jep asgjë mbrapa dhe as nuk duhet ta kërkosh.

* Jeta është shumë e shkurtër për t’u mashtruar dhe dekurajuar. Ju duhet të vazhdoni të lëvizni. Duhet të vazhdosh. Vendosni njërën këmbë para tjetrës, buzëqeshni dhe vazhdoni lojën.

* Nuk dua të jem Michael Jordan i ardhshëm, dua të jem vetëm Kobe Bryant. /KultPlus.com

Statuja e Kobe Bryant dhe vajzës së tij vendoset në vendin e aksidentit në 2 vjetorin e vdekjes së tyre

Një statujë bronzi e legjendës së NBA-së Kobe Bryant dhe vajzës së tij Gianna u vendos të mërkurën në vendin e përplasjes në Calabasas, Kaliforni, ku u vranë Bryants dhe shtatë të tjerë, transmeton KultPlus.

Të mërkurën u mbushën dy vjet nga rrëzimi i helikopterit, i cili u përcaktua nga hetuesit federalë se ishte shkaktuar nga çorientimi i pilotit për shkak të kushteve të mjegullës.

Statuja, e krijuar nga skulptori Dan Medina, tregon Kobe Bryant me uniformën e tij të Lakers me krahun e tij rreth Gianna-s, e cila gjithashtu ka veshur një uniformë basketbolli me një top basketbolli në dorë.

Baza e statujës ka emrat e të nëntë viktimave të aksidentit të gdhendur në një pllakë.

Medina i tha filialit të CNN KABC se statuja do të qëndrojë përkohësisht. CNN ka kontaktuar Medinën për komente shtesë.

Një padi në lidhje me aksidentin është vendosur të shkojë në gjyq së shpejti pasi avokatët e Vanessa Bryant – gruaja e Kobe dhe nëna e Gianna – pretendon se fotot e zonës pas aksidentit, duke përfshirë imazhet e atyre që vdiqën, u shpërndanë gjerësisht mes policisë dhe zjarrëfikësve. Ky gjyq do të fillojë më 22 shkurt./ KultPlus.com

(AP Photo/Ashley Landis)

‘Momenti kur të hiqni dorë, është momenti kur lini dikë tjetër të fitojë’

Sot janë bërë dy vite kur vdekja e papritur e Kobe Bryant dhe vajzës së tij Gianna tronditi tërë botën, shkruan KultPlus.

Kur kanë kaluar dy vite, njerëz nga e gjithë bota akoma po vuajnë humbjen e njërit prej atletëve më të mirë në histori të basketbollit. Pikërisht më 26 janar, helikopteri me të cilin Bryant po udhëtonte, u përplas me ç’rast ai dhe vajza e tij humbën jetën.

Për të kujtuar trashëgimin e tijj, Bright Side përpiloi disa nga citatet më të jashtëzakonshme të Kobe, që mund të tregojnë edhe më mirë se çfarë personaliteti të jashtëzakonshëm ka pasur ai dhe suksesi i tij ndër vite, gjithashtu edhe dashuria e tij për familjen.

* Gjëja më e rëndësishme është të provoni dhe të frymëzoni njerëzit në mënyrë që ata të mund të jenë të shkëlqyeshëm në çfarëdo që duan të bëjnë.

* Sapo ta dini se si ndjehesh pas dështimit, vendosmëria ndjek suksesin.

* Unë jam jashtëzakonisht i vullnetshëm për të fituar, dhe u përgjigjem sfidave. Nuk është një sfidë për mua të fitoj titullin e pikëve, sepse e di se mundem.

* Prindërit e mi janë shtylla kurrizore. Ende ata janë grupi i vetëm që do t’ju mbështesin nëse shënoni zero ose shënoni 40.

* Momenti kur të hiqni dorë, është momenti kur lini dikë tjetër të fitojë.

* Nuk mund të lidhem me njerëz dembelë. Ne nuk flasim të njëjtën gjuhë. Nuk po ju kuptoj: Unë nuk dua t’ju kuptoj.

* Dhimbja nuk do t’ju tregojë kur duhet të ndaloni. Dhimbja është zëri i vogël në kokën tuaj që përpiqet t’ju mbajë mbrapa, sepse e di nëse vazhdoni ju do të ndryshoni.

* Kam dyshim në vetvete. Kam pasiguri. Kam frikë nga dështimi. Të gjithë kemi dyshim në vetvete. Ju nuk e mohoni atë, por gjithashtu nuk e kapitulloni atë. Ju e përqafoni atë.

* Truri im, nuk mund të procesojë dështimin. Ai nuk do të procesojë dështimin. Sepse nëse jam ulur atje dhe duhet të ballafaqohem me veten time dhe t’i them vetes: “Ti je një dështim”, mendoj se është pothuajse më keq se vdekja.

* Fitimi merr përparësi mbi të gjitha. Nuk ka zonë gri. Jo pothuajse.

* Ne gjithmonë mund të jemi mesatar dhe të bëjmë atë që është normale. Unë nuk jam në këtë që të bëj atë që është normale.

* Urrejtësit janë një problem i mirë për t’i pasur. Askush nuk i urren të mirat. Urrejtësit i urrejnë të mëdhenjtë.

* Është e vetmja gjë që mund ta kontrollosh. Ju jeni përgjegjës për mënyrën sesi njerëzit ju kujtojnë ose jo. Prandaj, mos e merr lehtë.

* Është një zgjedhje që ne duhet të bëjmë si njerëz, si individë. Nëse doni të jeni të shkëlqyeshëm në diçka, ekziston një zgjedhje që duhet të bëni. Ne të gjithë mund të jemi mjeshtër në zanatin tonë, por ju duhet të bëni një zgjedhje.

* Nëse do të jeni udhëheqës, nuk do të pëlqeheni nga të gjithë.

* Ju duhet t’i mbani njerëzit përgjegjës. Edhe nëse e keni atë moment të qenit të pakëndshëm.

* Unë nuk kam asgjë të përbashkët me njerëzit dembelë që fajësojnë të tjerët për mungesën e suksesit të tyre. Gjërat e mëdha vijnë nga puna e fortë dhe këmbëngulja. Nuk ka justifikime.

* Ji i trishtuar. Ji i çmendur. Ji i irrituar. Bërtit. Qaj. Rri me turinj. Kur zgjoheni, do të mendoni se ishte vetëm një makth vetëm për ta kuptuar se është gjithçka shumë e vërtetë. Do të zemëroheni dhe do dëshironi ditën e kaluar, lojën prapa, atë që luani mbrapa. Por realiteti nuk jep asgjë mbrapa dhe as nuk duhet ta kërkosh.

* Jeta është shumë e shkurtër për t’u mashtruar dhe dekurajuar. Ju duhet të vazhdoni të lëvizni. Duhet të vazhdosh. Vendosni njërën këmbë para tjetrës, buzëqeshni dhe vazhdoni lojën.

* Nuk dua të jem Michael Jordan i ardhshëm, dua të jem vetëm Kobe Bryant. /KultPlus.com

Artistët në Filipine krijojnë mural në përvjetorin e vdekjes së Kobe Bryant

Tifozët filipinas të basketbollit në Manila krijuan një pikturë murale masive për të nderuar Kobe Bryant dhe vajzën e tij Gianna të martën për t1i përkujtuar në përvjetorin e parë të vdekjes.

Artistëve të ndërtesës së Tenement iu deshën katër ditë për të përfunduar muralin për shkak të shiut. Ata bën plane për ta bërë gati dizajnin mural që nga viti i kaluar, tha artisti Jerry Gabo.

Bryant ishte i dashur për shumë tifozë filipinas si një nga më të mirët që ka luajtur ndonjëherë basketboll, raporton AP, transmeton KultPlus.

Karriera e tij ishte e jashtëzakonshme për jetëgjatësinë e saj dhe sepse ai luajti të gjitha 20 sezonet me Los Angeles Lakers – më e madhja për një skuadër.

Ai ishte 18-herë All-Star,  dy herë medalist i artë olimpik dhe lojtari më i vlefshëm i NBA-së në 2008-ën.

Bryant, vajza e tij dhe 7 persona të tjerë vdiqën në një aksident me helikopteri më 26 janar 2020. / KultPlus.com

Publikohet libri i basketbollistit të ndjerë Kobe Bryant

Vanessa Bryant po bën pjesën e saj për të vazhduar trashëgiminë e burrit të saj tashmë ndjerë

Të martën, gati gjashtë muaj pasi Kobe Bryant vdiq në një përplasje me helikopter së bashku me vajzën e tyre 13-vjeçare, Gianna, Vanessa njoftoi lëshimin e librit të parë të ish-yllit të NBA, me titull “Geese Are Never Swans”, shkruan ET, transmeton KultPlus.

Krijuar nga Kobe dhe shkruar nga psikologu Eva Clark, libri ndjek historinë e Gus, një djalë i ri që ëndërron të arrijë në Olimpiadë si notar. Qëllimi i tij është i ngjashëm me atë të vëllait të tij të ndjerë, Danny, i cili vdiq nga vetëvrasja pasi nuk arriti të ishte vetë në ekipin e kombëtares. Megjithë një mori provash dhe mundimesh, Gus fillon të mësojë fuqinë shëruese të sportit.

“Ne jemi kaq krenarë për të vazhduar misionin e Kobe për të mësuar fuqinë e emocionit për gjeneratën e ardhshme të sportistëve. Libri i parë i Kobe, #GeeseAreNeverSwans është publikuar zyrtarisht sot”, tha Vanessa në Instagram. “Romani përqendrohet në rëndësinë e shëndetit mendor në mesin e sportistëve të rinj dhe sesi sporti mund të ndihmojë në kapërcimin e disa prej pengesave më të mëdha të jetës.”

“Faleminderit që vazhduat të mbështesni trashëgiminë e tij”, shtoi ajo. “Ky libër gjithashtu më ndihmoi të përballoj pikëllimin. Jam ë kënaqur që kemi akoma librat e tij për të na ndihmuar gjatë rrugës” / KultPlus.com

Familja e Kobe Bryant bllokon “faqet e fansave”

Vanessa Bryant zbuloi të dielën se ajo duhej të ndërmarrë veprime kundër një pasoje fatkeqe të të gjithë mbështjetjes në media sociale që ajo dhe familja e saj kanë marrë që nga vdekja e burrit të saj, Kobe dhe vajzës 13-vjeçare, Gianna.

Duke postuar një shënim të shpejtë në Instagram, Bryant tha se asaj dhe vajzës 17-vjeçare, Natalia, u është dashur të bllokojnë llogaritë e fansave në media sociale për shkak të fotografive të vazhdueshme të Kobe dhe Gianna që shfaqeshin.

Bryant e bëri të qartë se bllokimi nuk ishte nga ligësia, po vetëm si përpjekje për të ndihmuar në shërimin e familjes së saj. /KultPlus.com

Kobe Bryant nderohet me mural gjigant në Bosnjë

Ish-ylli i NBA, Kobe Bryant, i cili vdiq në janar në një përplasje me helikopter, është nderuar me një mural gjigant në një shkollë fillore në veri të Bosnjës.

“Kobe ishte një legjendë e basketbollit dhe sportit dhe një atlet që meriton një monument të shekullit të 21-të”, ka deklaruar artisti Deni Boziq, pasi kishte bërë prekjet e fundit në muralin me gjerësi prej 12 metrash e lartësi prej 6 metrash në qytetin Gradiska, transmeton KOHA shkrimin e Reuters.

Kjo iniciativë për ta nderuar Bryantin, pesë herë kampion i NBA-së me LA Lakers, erdh nga një grup lokal i basketbollistëve.

“Ky mural është një monument në këtë qytet ku basketbolli është zhvilluar në 30-40 vitet e fundit”, thotë Igor Damjanoviq, një ish-lojtar i basketbollit. /KultPlus.com

Shtyhet hyrja e Kobe Bryant në ”Hall of Fame”

Super ylli i ndjerë basketbollit, Kobe Bryant dhe pjesa tjetër e basketbollistëve të ”Hall of Fame” për vitin 2020, do të duhet ”të presin” për ceremoninë, që do të shtyhet për në fillim të vitit 2021.

Kryetari i ”Hall of Fame”, Jerry Colangelo tha se njoftimi nuk do të zyrtarizohet deri në një mbledhje të bordit më 10 qershor, por shtyrja për shkak të pandemisë duket si diçka e sigurt.

Bryant, i cili vdiq në një aksident ajror në janar, u caktua të kryesonte ceremoninë e ”Hall of Fame” së bashku me Tim Duncan dhe Kevin Garnett.

Fillimisht ceremonia u caktua për më 29 gusht./ KultPlus.com

Performancë emocionuese e Beyonce në ceremoninë përkujtimore të Kobe Bryant (VIDEO)

Beyonce performoi në hapjen e ceremonisë përkujtimore në nder të Kobe Bryant dhe vajzës së tij Gianna.

Në ceremoninë që u mbajt në Staples Center në Los Angeles këngëtarja filloi të performojë këngën “XO”, ndërsa më pas iu drejtua turmës.

“Unë jam këtu sepse e dua Kobe dhe kjo ishte një nga këngët e tij të preferuara. Kështu që unë dua ta filloj, por dua që ne t’i këndojmë së bashku. Unë dua që ta këndoni atë me zë të lartë, që të dëgjohet dashuria”, tha Beyonce.

Pas kësaj, ajo performoi një interpretim emocional të “Halo” e shoqëruar nga një orkester dhe kor i veshur tërësisht në të bardha. / KultPlus.com

https://twitter.com/ComplexMusic/status/1232014488330788864?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1232014488330788864&ref_url=https%3A%2F%2Fprive.al%2Fperformance-emocionuese-e-beyonce-ne-ceremonine-perkujtimore-te-kobe-bryant%2F

‘Momenti kur të hiqni dorë, është momenti kur lini dikë tjetër të fitojë’

Vdekja e papritur e Kobe Bryant dhe vajzës së tij Gianna tronditi tërë botën.

Të gjithë janë akoma në mosbesim, dhe njerëz të panumërt po vajtojnë për humbjen e një prej basketbollistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave dhe vajzës së tij, dhe kjo i bëri njerëzit të kujtojnë sesa të brishta janë jetët jonë. Por gjithashtu kujtoi njerëzit për arritjet e përhershme të Kobe gjatë gjithë jetës së tij, si në karrierën e tij, ashtu edhe në jetën e tij personale.

Për nder të trashëgimisë së tij, Bright Side përpiloi disa nga citatet më të jashtëzakonshme të Kobe, që mund të na mësojnë shumë rreth qëndrimit të tij ndaj jetës, suksesit, familjes dhe punës së palodhur:

* Gjëja më e rëndësishme është të provoni dhe të frymëzoni njerëzit në mënyrë që ata të mund të jenë të shkëlqyeshëm në çfarëdo që duan të bëjnë.

* Sapo ta dini se si ndjehesh pas dështimit, vendosmëria ndjek suksesin.

* Unë jam jashtëzakonisht i vullnetshëm për të fituar, dhe u përgjigjem sfidave. Nuk është një sfidë për mua të fitoj titullin e pikëve, sepse e di se mundem.

* Prindërit e mi janë shtylla kurrizore. Ende ata janë grupi i vetëm që do t’ju mbështesin nëse shënoni zero ose shënoni 40.

* Momenti kur të hiqni dorë, është momenti kur lini dikë tjetër të fitojë.

* Nuk mund të lidhem me njerëz dembelë. Ne nuk flasim të njëjtën gjuhë. Nuk po ju kuptoj: Unë nuk dua t’ju kuptoj.

* Dhimbja nuk do t’ju tregojë kur duhet të ndaloni. Dhimbja është zëri i vogël në kokën tuaj që përpiqet t’ju mbajë mbrapa, sepse e di nëse vazhdoni ju do të ndryshoni.

* Kam dyshim në vetvete. Kam pasiguri. Kam frikë nga dështimi. Të gjithë kemi dyshim në vetvete. Ju nuk e mohoni atë, por gjithashtu nuk e kapitulloni atë. Ju e përqafoni atë.

* Truri im, nuk mund të procesojë dështimin. Ai nuk do të procesojë dështimin. Sepse nëse jam ulur atje dhe duhet të ballafaqohem me veten time dhe t’i them vetes: “Ti je një dështim”, mendoj se është pothuajse më keq se vdekja.

* Fitimi merr përparësi mbi të gjitha. Nuk ka zonë gri. Jo pothuajse.

* Ne gjithmonë mund të jemi mesatar dhe të bëjmë atë që është normale. Unë nuk jam në këtë që të bëj atë që është normale.

* Urrejtësit janë një problem i mirë për t’i pasur. Askush nuk i urren të mirat. Urrejtësit i urrejnë të mëdhenjtë.

* Është e vetmja gjë që mund ta kontrollosh. Ju jeni përgjegjës për mënyrën sesi njerëzit ju kujtojnë ose jo. Prandaj, mos e merr lehtë.

* Është një zgjedhje që ne duhet të bëjmë si njerëz, si individë. Nëse doni të jeni të shkëlqyeshëm në diçka, ekziston një zgjedhje që duhet të bëni. Ne të gjithë mund të jemi mjeshtër në zanatin tonë, por ju duhet të bëni një zgjedhje.

* Nëse do të jeni udhëheqës, nuk do të pëlqeheni nga të gjithë.

* Ju duhet t’i mbani njerëzit përgjegjës. Edhe nëse e keni atë moment të qenit të pakëndshëm.

* Unë nuk kam asgjë të përbashkët me njerëzit dembelë që fajësojnë të tjerët për mungesën e suksesit të tyre. Gjërat e mëdha vijnë nga puna e fortë dhe këmbëngulja. Nuk ka justifikime.

* Ji i trishtuar. Ji i çmendur. Ji i irrituar. Bërtit. Qaj. Rri me turinj. Kur zgjoheni, do të mendoni se ishte vetëm një makth vetëm për ta kuptuar se është gjithçka shumë e vërtetë. Do të zemëroheni dhe do dëshironi ditën e kaluar, lojën prapa, atë që luani mbrapa. Por realiteti nuk jep asgjë mbrapa dhe as nuk duhet ta kërkosh.

* Jeta është shumë e shkurtër për t’u mashtruar dhe dekurajuar. Ju duhet të vazhdoni të lëvizni. Duhet të vazhdosh. Vendosni njërën këmbë para tjetrës, buzëqeshni dhe vazhdoni lojën.

* Nuk dua të jem Michael Jordan i ardhshëm, dua të jem vetëm Kobe Bryant. /telegrafi/ KultPlus.com


“Ky libër ka humbur arsyen për të ekzistuar”

Shkrimtari Paulo Coelho ka fshirë draftin e librit për fëmijë për të cilin po punonte me Kobe Bryant, duke thënë se pa yllin e madh të basketbollit, ky libër ka humbur arsyen për të ekzistuar.

Shkrimtari best-seller brazilian njoftoi të hënën se kishte qenë duke shkruar një libër fëmijësh me Bryantin, një adhurues i librit të Coelhos “Alkimisti”.

Dhe pas vdekjes së legjendës së NBA pas një aksidenti me helikopter të dielën, bashkë me vajzën dhe shtatë të tjerë, Coelho tha se do ta fshinte pjesën për të cilën kishin punuar së bashku deri tash në libër.

“Ti ishe më shumë se një lojtar i madh, i dashur Kobe Bryant. Kam mësuar shumë nga koha që kalova me ty,” tha Coelho. “Do ta fshijë drafin menjëherë, ky libër e ka humbur kuptimin.”

Novelisti ndau një shkëmbim që kishte pasur me Bryantin gushtin e kaluar, kur 5 herë kampioni i NBA, kishte kërkuar që të shkruanin një libër së bashku. /The Guardian/.

“Kur të duash,” ia kishte kthyer Coelho.  /KultPlus.com

Kobe Bryant fitoi edhe ‘Oscar’ për filmin rreth jetës së tij dhe basketbollit

Vdekja e legjendës amerikane të basketbollit, Kobe Bryant, ka shokuar gjithë botën, shkruan KultPlus.

Rrjetet sociale janë mbushur me reagime të njerëzve që kanë kujtuar basketbollistin i cili njihet si ndër më të mirët në histori.

Yje të shumta të sportit në botë kanë shprehur po ashtu në rrjete sociale mërzinë për vdekjen e Bryantit, i cili vdiq në një aksident me helikopter në Kaliforni.

Karriera e tij ishte e mbushur me suksese. Një djalë që bëri histori e të cilën e la pas vetëm në moshën 41 vjeçare.

Bryant që kaloi 20 vjet karrierë në NBA dhe fitoi pesë tituj kampioni, do të mbahet mend për shumëçka në basketboll.

Por, jashtë historisë së suksesit të tij në sport, Bryan do të kujtohet edhe si skenarist i filmit të shkurtër të animuar ‘Dear Basketball’ më të cilin ka fituar çmimin ‘Oscar’ në vitin 2017. Kjo njëherit ishte hera e parë që një sportist profesional del fitues i çmimit ‘Oscar’.

“Dear Basketball” është një film i shkurtër i animuar amerikan i vitit 2017, ky film për skenarist dhe narrator kishte Kobe Bryant, ndërsa ishte drejtuar dhe animuar nga Glen Keane, me muzikë nga John Williams. Filmi bazohet në një letër që Kobe Bryant i shkruajti Tribune The Players më 29 nëntor 2015 duke njoftuar pensionimin e tij nga basketbolli.

Kujtojmë që pos Bryantit, në aksidentin me helikopter vdiqën edhe persona të tjerë, përfshirë edhe të bijën e Bryantit. / KultPlus.com