‘O Vendi im, të thërras unë me mall, a lindë për ne dielli ma?’

Troja, është pothuajse grupi i vetëm në vend, këngët e të cilin shfaqin haptazi revoltën kundër sistemit, shkruan KultPlus

Sonte KultPlus ju sjell një version më ndryshe të këngës ‘Mallëngjimi’ nga grupi Troja, të titulluar ‘Vendi im’.

Bashkangjitur gjeni videon dhe tekstin e këngës.

O Vendi im
Të thërras unë me mall
A lindë për ne Dielli ma ?

Ku janë ato fusha ?
Atje ku bahej buka
Lisa deri në qiell
Në vendin tim më nuk ka

O Vendi im
Të thërras unë me mall
A lindë për ne Dielli ma ?

Ku janë ato fusha ?
Atje ku bahej buka
Lisa deri në qiell
Në vendin tim më nuk ka. / KultPlus.com

Taulant Mehmeti risjell këngën “Vendi im” të Muharrem Qenës (VIDEO)

Taulant Mehmeti, muzikanti i njohur tanimë i cili ka kohë që karrierën e tij e zhvillon jashtë Kosovës, e ka aranzhuar dhe sjell në versionin e tij këngën “Vendi Im” të këngëtarit Muharrem Qena, shkruan KultPlus.

Këtë këngë Mehmeti ka vendosur ta sjell në nderim të 90 vjetorit të lindjes së Muharrem Qenës.

Muharrem Qena, lindi në qershor të vitit 1930 në Mitrovicë dhe vdiq më 24 shtator të vitit 2006 në Prishtinë, ishte shkrimtar, këngëtar, aktor dhe regjisor shqiptar

Muharrem Qena është njëri prej themeluesve të skenës teatrore dhe të këngës argëtuese shqiptare. Ai shkriu talentin e tij prej regjisori, aktori, shkrimtari dhe këngëtari. Ishte regjisor i më se 200 shfaqjeve teatrale.

Shpërblimet e shumta lokale e ndërkombëtare e radhisin në krijuesin më të mirënjohur kosovar. Ai krijoi dhe këndoi një sërë këngësh argëtuese në frymën bashkëkohore, të cilat frymëzuan dhe u falën kënaqësi shumë brezave e po vazhdojnë edhe sot. / KultPlus.com