”Tre musketierët” sërish në kinema me Vincent Cassel dhe Eva Green

Një përshtatje e re në kinema e romanit “Tre musketierët” e Alexandre Dumas, është duke u përgatitur në Francë me veçanërisht Vincent Cassel dhe Eva Green në rolet kryesore, njoftoi sot produksioni.

Romani aventuresk tashmë ka frymëzuar shumë adaptime ose vepra origjinale për ekranin e madh, në Francë apo në Hollywood.

Nga Gerard Depardieu dhe John Malkovich në “Njeriu me maskën e hekurt” (1998) ose Philippe Noiret dhe Claude Rich në Bertrand Tavernier (“Vajza e D’Artagnan”, 1994), aktorët prestigjiozë kanë qenë pjesë e kësaj vepre.

Për këtë projekt të ri, realizimi i është besuar francezit Martin Bourboulon, specifikuar kompanitë ”Pathé” dhe ”Chapter 2”.

Autor i dy komedive, “Papa ou Maman” dhe “Papa ou Maman 2”, ai gjithashtu drejtoi filmin  shumë të pritur “Eiffel”, me Romain Duris në rolin kryesor, i cili është planifikuar të dalë në 5 maj.

Përveç Vincent Cassel (Athos) dhe Eva Green (Milady), Romain Duris (Aramis) dhe Pio Marmaï (Porthos) do të jetë pjesë e aktorëve. Dhe është François Civil ai që do të veshë kostumin e Artagnan.

Përshtatja e tekstit i është besuar dyshes Matthieu Delaporte dhe Alexandre de la Patellière.

“Dy pjesë janë planifikuar tashmë, ‘D’Artagnan’ dhe ‘Milady’, të cilat do të xhirohen njëkohësisht, në Francë, për një buxhet prej 60 milionë euro”, tha ”Pathe”./ata/ KultPlus.com