‘Në jetën time ka qenë një çast kur unë për ty pata nevojë’ (VIDEO)

Aleksandër Gjoka, një zë i thellë e fort i veçantë i ka dhënë shumë muzikës shqiptare. Duke mbetur i tillë për vite të tëra në skenë, ka mbetur i pakrahasueshëm në mesin e artistëve shqiptarë, shkruan KultPlus.

Me stilin e paraqitjet e tij, ai shpesh është veçuar në festivalet jo dhe të pakta ku është prezantuar.  Performancat e tij si i vetëm e me grupin “Tre musketierët” kanë lenë shije të paharruar tek publiku.

Gjoka i i ka kënduar dashurisë së shkuar, zemrës së një gruaje, shiut e pranverës. Më së shumti, ai mbahet mend për këngën e dimrit, për zbrazëtinë e ikjes. Ani pse me dy vargje, ndërthurja e fjalëve të jep një histori të tërë të shtrirë në tinguj. 

KutlPlus sot ju kthen nostalgjinë për zërin e Gjokës, duke e risjell këtë këngë: / KultPlus.com

“Gjithmonë gëzime ndanim bashkë, përse më ike, më braktise” (VIDEO)

Aleksandër Gjoka, një zë i thellë e fort i veçantë i ka dhënë shumë muzikës shqiptare. Duke mbetur i tillë për vite të tëra në skenë, ka mbetur i pakrahasueshëm në mesin e artistëve shqiptarë, shkruan KultPlus.

Me stilin e paraqitjet e tij, ai shpesh është veçuar në festivalet jo dhe të pakta ku është prezantuar.  Performancat e tij si i vetëm e me grupin “Tre musketierët” kanë lenë shije të paharruar tek publiku.

Gjoka i i ka kënduar dashurisë së shkuar, zemrës së një gruaje, shiut e pranverës. Më së shumti, ai mbahet mend për këngën e dimrit, për zbrazëtinë e ikjes. Ani pse me dy vargje, ndërthurja e fjalëve të jep një histori të tërë të shtrirë në tinguj. / KultPlus.com

KutlPlus sot ju kthen nostalgjinë për zërin e Gjokës, duke e risjell këtë këngë:

”Tre musketierët” sërish në kinema me Vincent Cassel dhe Eva Green

Një përshtatje e re në kinema e romanit “Tre musketierët” e Alexandre Dumas, është duke u përgatitur në Francë me veçanërisht Vincent Cassel dhe Eva Green në rolet kryesore, njoftoi sot produksioni.

Romani aventuresk tashmë ka frymëzuar shumë adaptime ose vepra origjinale për ekranin e madh, në Francë apo në Hollywood.

Nga Gerard Depardieu dhe John Malkovich në “Njeriu me maskën e hekurt” (1998) ose Philippe Noiret dhe Claude Rich në Bertrand Tavernier (“Vajza e D’Artagnan”, 1994), aktorët prestigjiozë kanë qenë pjesë e kësaj vepre.

Për këtë projekt të ri, realizimi i është besuar francezit Martin Bourboulon, specifikuar kompanitë ”Pathé” dhe ”Chapter 2”.

Autor i dy komedive, “Papa ou Maman” dhe “Papa ou Maman 2”, ai gjithashtu drejtoi filmin  shumë të pritur “Eiffel”, me Romain Duris në rolin kryesor, i cili është planifikuar të dalë në 5 maj.

Përveç Vincent Cassel (Athos) dhe Eva Green (Milady), Romain Duris (Aramis) dhe Pio Marmaï (Porthos) do të jetë pjesë e aktorëve. Dhe është François Civil ai që do të veshë kostumin e Artagnan.

Përshtatja e tekstit i është besuar dyshes Matthieu Delaporte dhe Alexandre de la Patellière.

“Dy pjesë janë planifikuar tashmë, ‘D’Artagnan’ dhe ‘Milady’, të cilat do të xhirohen njëkohësisht, në Francë, për një buxhet prej 60 milionë euro”, tha ”Pathe”./ata/ KultPlus.com

“Tre Musketierët” rikthejnë historinë e rock-ut shqiptar në Amfiteatrin e Tiranës

Historia e rock-ut shqiptar nuk mund të konceptohet pa zërin, stilin dhe talentin e tre legjendave të muzikës moderne shqiptare. Aleksandër Gjoka, Redon Makashi dhe Elton Deda rikthehen më 4 Tetor në Amfiteatrin e Tiranës për të risjellë këngët hit të tyre, në një mbrëmje plot emocione e adrenalinë.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ka shprehur entuziazmin e tij duke u shprehur se,”këtë herë, ”Tre Musketjerët” këndojnë atje ku nisi gjithçka! Legjendat kthehen tek Amfiteatri i Liqenit. Qindra emocione e këngë që frymëzuan breza na presin më 4 Tetor”.

Të gjithë adhuruesit e muzikës së tyre do shijojnë nën shoqërinë e njëri-tjetrit tingujt live të rock-ut,pasi repertori i koncertit do të jetë i larmishëm./ata

“Tre musketierët” tundën gurët e Vunosë në South Outdoor Festival (FOTO)

Sarandë Selimi

Rruga për në Vuno, fshati i cili ishte nikoqir i sivjetmë i South Outdoor Festival, mbrëmjen e së shtunës u stërmbush me njerëz nga të gjitha trojet shqiptare. Përveç lojërave, panaireve, sporteve të ndryshme e plotë gjërave të tjera që solli edicioni i dytë i këtij festivali, orët e mbrëmjes ishin rezervuar për një koncert të madh.

Koncert që do mbahet mend gjatë nga të pranishmit e shumtë që në njëfarë mënyre u bënë pjesë e asaj skene gjigante që në të ndodheshin tre emra të mëdhenj të muzikës shqiptare. Të gjithë të paktën një herë në tërë këto vite i kemi dëgjuar. Të gjithë patjetër që edhe në një ditë vere e kemi kënduar “Ditë dimri”. E padyshim që edhe i kemi admiruar për stilin, mënyrën e afërsisë dhe dashurisë që dhurojnë për adhuruesit e tyre.

Kapela e veçantë nuk i mungoi Sandrit, me të cilin emër e ftoi në skenë Toni, ku këtë kështu e quajti Redo. Emra të shkurtër me të cilët thirrin njëri tjetrin tre miqtë. Tashmë padyshim që kuptohet se për kë është fjala. Publiku që kishin ardhë në një numër jashtëzakonisht të madh e që e gjithë rruga ishte zënë me veturat e tyre, sepse parkingu ishte i vogël për fansat e atyre që mrekulluan këtë edicion të South Outdoor Festival, duartrokiti fort e nuk hezitoi të këndojë bashkë me “Tre musketierët”.

“Kuturu”, “Zemra e një gruaje”, “Qyteti i vjetër” “Na lini të jetojmë”, “Rock n’roll”, “Nuk kërkoj tjetër njeri”…nën tingujt e kitarës elektronike e bateritë e pianos elektronike të Elton Dedës, erdhën mrekullisht përmes zërit të mrekullueshëm të Aleksandër Gjokaj, Redon Makashit dhe Elton Dedës.

“Ejani këndojmë së bashku” ishte një nga thirrjet e bëra nga musketierët. Jo vetëm kjo, ata komunikonin mjaft shumë me publikun dhe me batutat e tyre atmosfera sa shtohej e këngët e fuqishme futeshin thellë në muret e shtëpive që ishin ndërtuar me gurë në fshatin Vuno. Aroma dhe flladi i lehtë i kësaj pranvere u bashkua me tingujt e fuqishëm nga instrumentet.

Ky koncert i mahnitshëm mbajti dy orë në skenë Elton Dedën, ndërsa Aleksandër Gjokaj e Redon Makashi herë dilnin së bashku e herë pushonin ngapak. Krejt kjo për arsye që secili t’i këndojë hitet e tij. Minutë pas minuti e atmosfera sa vinte e bëhej më e fortë. Kulmi i krejt kësaj mrekullie erdhi me këngën “Ditë Dimri”. Publiku, ata që ishin ulur u ngritën në këmbë që të shijonin edhe më shumë dy këngët që përmbyllën krejt këtë magji që ndodhi në Vuno. “Ditë Dimri” dhe “Na lini të jetojmë”, ishin këngët që përmbyllën koncertin që nisi në orën 20:00, të shtunën e 28 prillit.

“Tre musketierët”, i përshëndetën ata dhe i lanë të largohen në rrugën e gjatë të Vunos në Jugun e Shqipërisë. South Outdoor Festival, që këtë vit mbajti edicionin e dytë të tij, bëri këtë fshat epiqendër të shumë turistëve shqiptarë, kosovar e ndërkombëtar të cilët i dhanë një pamje edhe më të bukur krejt kësaj.

Ekipi i KultPlus, përcjelli nga afër edicionin e dytë të South Outdoor Festival, i cili vitin e ardhshëm do të ndalet në një fshat tjetër të Jugut të Shqipërisë, por për cilin bëhet fjalë duhet të presim edhe 1 vit./ KultPlus.com