Pal Ndrecaj: Gjakova e madhe nuk i ka nderuar kurrë dy kolosët e vet, Din Mehmetin e Xajë Nurën

Shkrimtari dhe gazetari kosovar Pal Ndrecaj përmes një statusi në Facebook ka reaguar në lidhje me mos nderimin që i është bërë Din Mehmetit dhe Xajë Nurës nga qyteti i Gjakovës, shkruan KultPlus.

“Pos shtrirjes gjeografike e numrit të popullsisë, një qytet e bëjnë të madh edhe ata që e udhëheqin. Rahoveci i vogël paska nderuar poetin e vet, Xhevdet Bajraj, për veprën e tij letrare dhe për angazhimin qytetar. Nder i merituar! Gjakova e madhe nuk i ka nderuar kurrë dy kolosët e vet: Din Mehmetin e Xajë Nurën. Ky i dyti, pos veprës letrare, ka qenë i angazhuar qytetarisht deri në vdekje. Din dhe Xaje, në emrin e qytetarit Pal Ndrecaj, unë Ju kërkoj falje!”, ka shkruar Ndrecaj.

Pal Ndrecaj është shkrimtar dhe gazetar kosovar. Ai lindi më 1960 në Moglicë (Gjakovë). Studioi letërsi shqiptare në Universitetin e Prishtinës. Ka punuar mësimdhënës i gjuhës dhe i letërsisë shqiptare dhe gazetar në të përditshmet kosovare “Koha ditore” dhe “Zëri”. Prej vitit 2004 jeton dhe punon në Nju Jork. Merret me poezi dhe prozë. Librat e tij poetikë janë: “Lule mbi plage” (1993), “Akti i krijimit” (1998) dhe “Gdhendja e përmasave”, 2015. Ka botuar roman me titull “Lista e zezë”. / KultPlus.com