Çmimi Oscar për Youn Yuh Jung një krenari për koreano-jugorët

 Një vit pas suksesit në ndarjen e Çmimeve Oscar të filmin “Parasite” i regjisorit koreano-jugor Bong Joon Ho, çmimi për bashkatdhetaren e tij Youn Yuh Jung, si aktorja më e mirë në rol dytësor në Academy Awards, ka shkaktuar edhe një herë gëzim të madh në atdheun e saj.

“Fitorja e Youn ka forcuar edhe një herë krenarinë e Koresë së Jugut për kulturën dhe artin e tyre”, shkroi presidenti Moon Jae In në një deklaratë të lëshuar nga zyra e tij.

Moon foli për rëndësinë historike të çmimit për 73-vjeçaren Youn, që bëhet kështu gruaja e parë e koreano-jugore që fiton një Oscar në kategoritë e aktrimit.

“Ajo rishkroi historinë 102-vjeçare të filmit korean përmes aktrimit”, shtoi Moon.

“Filmi tregon se të gjithë jemi të lidhur ngushtë, edhe nëse jetojmë në vende të ndryshme”, shtoi kreu i shtetit.

Media e Koresë së Jugut gjithashtu përshëndeti fitoren e Oskarit të Youn si historike për filmin korean.

Gjithashtu, edhe ambasada e SHBA-së në Seul e uroi Youn./atsh/ KultPlus.com