Besa Llugiqi me rol kryesor në shfaqjen operistike në Poloni

7 Qershor, 2019 - 10:28 pm

Sopranoja kosovare Besa Llugiqi, në mbrëmjen e së shtunës do të prezantohet me shfaqje operistike në Poloni, shkruan KultPlus.

Ajo ka treguar për KultPlus se do të paraqitet në rolin kryesor të shfaqjes Thais nga kompozitori J. Massesnet, e që do të prezantohet në Opera Baltyca në Gdansk të Polonisë.

“Do të këndoj përkrah me artistë të njohur si:  Marcin Bronikowski e Daniel Borowski, kurse dirigjent është Jose Maria Florensio”, ka thënë Llugiqi për KultPlus.

Ajo krejt këtë angazhim në këtë shfaqje opersitike e vlerëson si një eksperiencë të jashtëzakonshme , edhe pse, ajo ka bërë të ditur se tashmë është hera e tretë që është pjesë e këtij produksioni.

“Një muzikë e jashtëzakonshme dhe një përjetim i rrallë muzikor,  që ky ambient i kësaj shtëpie operistike të dhuron”, ka thënë Llugiqi. Ajo poashtu ka njoftuar se pas kësaj performance, do të jetë edhe në të gjitha reprizat e shfaqjes Thais që janë paraparë të jenë brenda këtij viti, dhe vitit 2020./KultPlus.com  

Të ngjajshme