Kumbaro: Bekim Lumi mbetet regjisori që sfidoi me art ikjen tokësore

30 Korrik, 2018 - 1:33 pm

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Mirela Kumbaro me anë të një mesazhi dërguar Ministrit të Kulturës në Kosovë, Kujtim Gashit ka shprehur ngushëllimet për humbjen e regjisorit Bekim Lumi, shkruan KultPlus.

Kumbaro e ka cilësuar vdekjen e Lumit si një humbje të madhe për teatrin shqiptar. Më poshtë ju sjellim mesazhin e plotë dërguar ministrit Gashi.

I nderuar z.Gashi,

Ministria e Kulturës e Republikës së Shqipërisë shpreh ngushëllimet e thella për humbjen e parakohshme të Profesorit dhe Regjisorit të Artit Skenik, Bekim Lumi.

Ikja e tij është një humbje e madhe për teatrin shqiptar.

Me kontributin e tij të vyer në skenën mbarëkombëtare, me idetë novatore dhe risitë që solli, Bekim Lumi mbetet regjisori që sfidoi me Art ikjen tokësore dhe i qëndroi skenës deri në momentin e fundit.

I bashkohemi dhimbjes së Kosovës, familjes, artistëve dhe gjithë dashamirësve. Ai është Artisti i të gjithë shqiptarëve!
I paharruar kujtimi i tij!

Të ngjajshme