Mbrëmë në Tiranë me shfaqjen “Shtëpia e Zotit” u mbyll edicioni i dytë i Festivalit të Teatrit Shqiptar “Moisiu”

28 Nëntor, 2023 - 1:57 pm

Me sallën e mbushur plot, para publikut aktorët mjeshtërisht luajtën këtë shfaqje të fuqishme me autor Ledian Gjeçin dhe regji nga Ilir Bokshi, bashkëprodhim i Teatrit Kombëtar të Kosovës, Teatrit Kombëtar të Shqipërisë dhe Teatrit Shqiptar Shkup.

Festivali u mbyll me ndarjen e çmimeve. Gjithsej u dhanë 12 të tillë. Shfaqja ”Vizita” nga Teatri “Migjeni” në Shkodër u zgjodh shfaqja më e mirë e festivalit, çmimin për aktoren më të mirë e mori Edona Reshitaj, aktori më i mirë u zgjodh Adem Karaga, çmimin e dramës shqipe e mori Refet Abazi.

Në këtë ngjarje morën pjesë Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, Ministri i Kulturës Hajrulla Çeku, Ministrja e Kulturës së Shqipërisë Elva Margariti, ambasadori i Kosovës në Shqipëri Skënder Durmishi, përfaqësues të Ministrisë së Kulturës së Kosovës dhe të Shqipërisë dhe personalitete të tjerë nga fusha e teatrit.

Festivali “Moisiu” ka nisur vitin e kaluar si iniciativë e Teatrit Kombëtar të Kosovës, Teatrit Kombëtar të Shqipërisë, dhe Teatrit Shqiptar të Shkupit. Edicioni i parë u mbajt në Shkup, këtë vit në Tiranë dhe vitin e ardhshëm do të mbahet në Prishtinë./ KultPlus.com

Të ngjajshme