Me “Quo Vadis, Aida” shkoi deri në Oscar, Jasna Duricic në shfaqjen “Gishti” të dramaturges Doruntina Basha

17 Maj, 2021 - 10:13 pm

Jasna Duricic, aktorja boshnjake e cila shkëlqeu në rolin e Aidës në filmin “Quo Vadis, Aida”, film që ishte në mesin e pesë filmave të nominuar për Oscars, në kategorinë e filmave të huaj, së fundi është duke bërë provat e fundit që të jetë në shfaqjen “Gishti”, shfaqje kjo e dramaturges kosovare Doruntina Basha, por që për publikun sarajevas do të vjen me regji të Ana Tomoviq, shkruan KultPlus.

Kjo shfaqje do të prezantohet më 28, 29 dhe 30 maj në skenën e Teatrit të Sarajevës, ku kjo dramë që është e vlerësuar me shumë çmime ndërkombëtare, flet për marrëdhëniet e komplikuara mes vjehrrës dhe nuses, të cilat humbën djalin, përkatësisht bashkëshortin në luftën e fundit të vitit 1999.

Bashkë më Duriqiq do të luajë edhe aktorja Milica Stefanovic, dhe të dyja janë shprehë të lumtura për këtë paraqitje me këtë dramë e cila luhet për dhjetë vjet nëpër teatro të ndryshme të rajonit por edhe më gjerë. Shfaqja është produkt mes kooproduksionit të teatrit Biref dhe Fondacionit Hartefakt./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme