займ на карту онлайн потребительский кредит

Rrëfimet e grave në “Një ditë”, nesër në Teatrin e qytetit në Mitrovicë

8 Dhjetor, 2017 - 4:30 pm

Shfaqja “Një ditë”, nga Trupa e Baletit të Kosovës, nën koreografinë e Christie Coleman do të shfaqet nesër për publikun Mitrovicës, shkruan KultPlus.

Kjo shfaqje e cila është bashkëpunim i UN Women dhe Trupës së Baletit Kombëtar të Kosovës mahniti publikun e Prishtinës gjatë prezantimit të premierës më 25 nëntor, në Ditën Ndërkombëtare të Dhunës ndaj Gruas.

“Një ditë”, në skenë jetësohet përmes lojës së mahnitshme të tetë balerinëve, në përbërje të katër çifteve në përbërje të: Teuta Krasniqi, Sead Vuniqi, Leonora Rexhepi, Fisnik Smani, Fatmir Smani, Vjollca Llugiqi, Jeta Musolli dhe Donmir Biblali.

Kjo shfaqje është e frymëzuar nga rreth 30 tregime të vërteta të grave të Kosovës, duke vënë në pah disa çështje gjinore. Performanca e kësaj shfaqje sjellë në skenë një ditë të familjes tradicionale, ku përmes personazheve do të preken disa nga çështjet kryesore me të cilat përballen gratë gjatë gjithë jetës së tyre. Kjo shfaqje nesër do të prezantohet në Teatrin e Qytetit në Mitrovicë, duke filluar nga ora 20:00./KultPlus.com

Të ngjajshme