“Bac na e nxijtën ftyrën”, protestuesit bëjnë thirrje për rastin e vajzës së dhunuar nga Drenasi

7 Shkurt, 2019 - 1:57 pm

Para Stacionit Policor në Prishtinë, sot u mbajt protestë kundër dhunës së legjitimuar brenda Policisë së Kosovës ndaj grave e vajzave. Kjo protestë u thirr pas rastit të fundit ku dyshohet se një hetues policor ka dhunuar, përndjekur, kërcënuar e abuzuar një të mitur 16 vjeçare nga Drenasi.

????????????????????????????????????

Ky rast i cili shokoi të gjithë, bëri që qytetarët të reagojnë dhe të dalin sot në protestë me thirrje nga më të ndryshmet e më dënueset për përdhunuesit. Protestuesit bënë thirrje që Policia e Kosovës ka për detyrë të mbrojë, e jo të qëndrojë pas krimeve të tilla. Me thirrjet si: Viktimat duhen të mbrohen, përdhunuesit të dënohen!, Përdhunuesit në Burg, Durt nalt mos përdhuno, Shtet përdhunues, Bac na e nxitën fytyrën, Axha polic na ka nimu na ke Q’ Nonen, Kush me na mbrojt prej policisë, Duhesh me mjeku e jo me malltretu, ishin vetëm disa nga thirrjet e shumta që protestuesit i adresuan para Stacionit Policor.

Gjatë protestës u kërkua që edhe policët të dilnin nga zyrat e tyre e ti bashkohen protestës në mënyrë që të ngritën kundër krimit të kolegut të tyre. Por, kjo thirrje hasi në vesh të shurdhët, sepse asnjë nga policët nuk e mori mundin t’i bashkohet protestës.

Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com

Krejt në fund të protestës fjalën e mori edhe vëllai i Vasfijes Krasniqit, gruas e cila u dhunua nga forcat serbe gjatë luftës së fundit në Kosovë. Ai lexoi disa fjalë nga fjalimi i saj.

‘Unë e kam ndarë rrëfimin tim të hidhur por edhe juve vajza dhe gra të Kosovës ju inkurajoj të ngritni zërin dhe të kërkoni drejtësi. Dhunuesi ngelet dhunues dhe ai duhet marr dënimin e merituar!’. Pas gjithë thirrjeve për vetëdijesim dhe mbrojtje për vajzën e re e cila ra viktimë e njerëzve prej të cilën do duhej të gjente mësim e mbrojtje, protesta u shpërnda e qetë. KultPlus po ju sjellë një album me fotografi nga kjo protestë. / KultPlus.com

Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com
Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com
Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com

Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com
Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com
Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com

Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com
Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com
Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com
Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com
Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com
Foto: Gili Hoxhaj/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme