займ на карту онлайн потребительский кредит

Fermerët meksikanë gjejnë një statujë të rrallë gruaje

9 Janar, 2021 - 12:38 pm

Fermerët të cilët kanë gërmuar në toka agrumesh në bregdetin e Gjirit të Meksikës, kanë gjetur një statujë gjashtë metra me figurën e një femre që mund të përfaqësojë një grua elitare apo perëndeshë, ose një përzierje të të dyjave, thanë ekspertët.

Instituti Kombëtar i Antropologjisë dhe Historisë tha se është statuja e parë e këtij lloji që është gjetur në këtë rajon.

Statuja e gdhendur ka parukë të punuar dhe shenja statusi që mund të datojë rreth vitit 1450 deri në 1521, shkruan AP. 

Fermerët e gjetën atë në ditën e Vitit të Ri, njoftuan autoritetet. Zona ku u gjet nuk ishte e njohur si zonë arkeologjike dhe besohet se statuja prej guri mund të jetë lëvizur aty nga vendi origjinal ku ka qenë.

“Kjo mund të jetë një sundimtare, bazuar në pozicionin dhe veshjen e saj, më shumë se një perëndeshë”, ka thënë arkeologia e Institutit Maria Eugenia Maldonado Vite. /Koha/ KultPlus.com

Të ngjajshme