Nën hijen e Majlinda Kelmendit

25 Nëntor, 2018 - 9:55 pm

Sot në Prizren janë përuruar shtatorët e liderëve të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Ymer Prizreni, Avdyl Frashëri dhe Sylejman Vokshi, shkruan KultPlus.

Në përurimin e këtyre shtatorëve kanë marrë pjesë kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, kryeministri Ramush Haradinaj, zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, presidenti i Shqipërisë Ilir Meta, kryeministri Edi Rama, dhe kryetari i Prizrenit Mytaher Haskuka. Në mesin e këtyre liderëve, Majlinda Kelmendi ka qenë e vetmja grua që ka tërhequr mbulesën e kuqe në zbulim të shtatores, ndërsa në fotografitë e shpërndara shihen të gjithë politikanët shqiptarë të rreshtuar prapa saj.

Majlinda Kelmendi prin në listën e njerëzve që e kanë ngritur më së larti flamurin e Kosovës e ka ndikuar në forcimin e identitetit të një shteti të sapoformuar. Në vitin 2014, Majlinda u shpall xhudistja më e mirë në botë në të gjitha kategoritë nga presidenti i FNXH, Marius Vize.

Në shkurt të 2016-ës, ajo fitoi medaljen e artë në Grand Slam Paris, duke e bërë këtë titullin e tretë radhazi pasi kishte fituar në 2014-ën dhe 2015-ën.Dy muaj më vonë, ajo fitoi një medalje të artë në Kampjonatin Europian të Judo në Kazan, Rusi. Në Lojërat Olimpike 2016 ajo u bë atletja e parë Kosovare që fitoj një medalje të artë, ose edhe thjeshtë një medalje, për Kosovën në Lojërat Olimpike. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme