Galeria Kombëtare e Artit në Uashington – muzeu më i frekuentuar i artit në ShBA

3 Prill, 2023 - 8:56 pm

Galeria Kombëtare e Arteve në Uashington DC ishte muzeu më i frekuentuar i artit në Shtetet e Bashkuara vitin e kaluar, me pothuajse 3.3 milionë vizitorë.

Është hera e parë që nga viti 2008 që galeria del në krye në sondazhin vjetor të vizitorëve, duke e lënë Muzeun Metropolitan të Artit në Nju Jork në vendin e dytë me 3.2 milionë vizita, shkruan TAN, transmeton Klan Kosova.

Muzeu i dytë më i popullarizuar në kryeqytetin amerikan ishte Muzeu Kombëtar i Historisë dhe Kulturës Afrikano-Amerikane me pothuajse 1.1 milionë vizitorë, i ndjekur nga Galeria Kombëtare e Portreteve dhe Muzeu i Artit Amerikan Smithsonian, të cilët ndajnë e njëjta ndërtesë dhe kishte rreth 954,000.

Të gjithë muzetë ishin ngritur në krahasim me vitin 2021, kur bllokimet ndikuan rëndë frekuentimin.

Ekspozita më e njohur e NGA vitin e kaluar ishte Afro-Atlantic Histories, e cila kishte pothuajse 145,000 vizitorë. Shfaqja prezantoi pesë shekuj të ndikimit afrikan në artin perëndimor.

Hera e fundit që Galeria Kombëtare e Artit doli mbi Metropolitan ishte në vitin 2008./klankosova/KultPlus.com

Të ngjajshme