Në Tiranë nis Festivali i Filmit Polak “Visua”

22 Prill, 2023 - 1:00 pm

Mbrëmja e së premtes shënoi çeljen e Festivalit të Filmit Polak “Visua”. Ky është edicioni i dytë i këtij festivali, që kësaj here vjen me organizimin e Agjencisë së Industrisë Kreative, si partner kryesor.

AIK kishte përzgjedhur filmin e Tomsz Chabowski-t, një prodhim i vitit 2021, me titullin “Këngë për Dashurinë”, për natën e parë të festivalit.

Industria polake e filmit, vitet e fundit ka njohur një lulëzim me ritme të shpejta për sa i përket produksioneve dhe kinematografisë në tërësi.

Ceremonia zyrtare e hapjes së këtij festivali, u krye në Kinema Millennium, me praninë e artdashësve dhe medias.  Festivali ka si bashkëfinancues Polish Film Institute dhe një nga partnerët e shumtë të tij, është Bashkia Tiranë.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij./atsh/KultPlus.com

Të ngjajshme