Thaçi: Akademia e Arteve është burokratike, m’i ka mbyllur dyert

22 Dhjetor, 2018 - 10:02 pm

E ftuar në emisionin Oxygen Show, me Besim Dinën,  artistja e njohur Adelina Thaçi është shprehur e frustruar ndaj sektorit të arsimit në Kosovë, e po ashtu punësimit në institucionet arsimore.

Ajo thotë se Akademia e Arteve në  Prishtinë, i’a ka mbyllur dyert asaj, shkruan OxygenPress.

“Universiteti i Prishtinës, meqë unë e konsideroj që është shumë burokratik, konkretisht Akademia e Arteve, që mi ka mbyll dyert mua. Edhe pse jom produkt, apo ish studente e asaj akademie. I mbyllën dyert për një profesor që mendoj edhe si këngëtare, por edhe si profesor, kam kontribu për këtë kulturë dhe për këtë vend. Biles një këngëtare, tash po e them pa modesti, në përvojën që kam edhe si pedagoge, gati për 17 vjet… tek ne pozitat shkojnë mbrapsht, pozitat nuk merren si duhet.  Mu nuk mu dha mundësia në Akademinë e Arteve përveç që të mos jem ligjëruese, por as asistente”, thotë ajo.

Tutje, ajo tha se është lënduar mjaft shumë me këtë. Duke shtuar se në Kosovë  profesorët e vjetër ngulin këmbë, duke punësuar kështu familjarë, e jo njerëz me meritë.

“Kush do që i ka bërë ato ligje, që qysh ka mundësi që mos me u marr parasysh  përvoja e punës 17 vjeçare  në një shkollë të mesme. Sepse ne jemi msu që postet e para me qenë drejtor, si ta kryjmë fakultetin apo shkollën e mesme, me qenë profesor. A nuk po e dijmë që  ajo duhet me shku gradual, edhe me shku nivel pas niveli. Unë kisha pas qejf thjesht me u ndërru ky ligj”, përfundon Thaçi. /OxygenPress.info / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme