Rita dhe Elena Ora krenare me gjyshin, një rrugë në Kosovë mban emrin e tij (FOTO)

16 Gusht, 2018 - 5:46 pm

Këngëtarja Rita Ora është një prej emrave shqiptarë më të suksesshëm në arenën ndërkombëtare.

Ajo është e lindur më 19 nëntor të vitit 1990 në Prishtinë, nga prindërit Besnik dhe Vera Sahatçiu.

Jo rastësisht Rita është marrë me art, pasi një gjë të tillë e ka bërë edhe gjyshi i saj nga babai, Besim Sahatçiu.

Ai ka qenë regjisor e skenarist i njohur i filmave “Përroi vërshues”, “Nabujala reka”, “Trimi”, “Pasqyra”, “Lulepjeshkat e dashurisë” dhe projekteve tjera filmike ndër vite.

Rita ka treguar se është shumë krenare me gjyshërit e saj. Ndërsa sot ajo ka postuar një story në Instagram ku ka shpërndarë një tabelë që tregon emrin e një rruge në Kosovë, e cila bart emrin e gjyshit të saj, Besim Sahatçiu.

Ajo është shprehur krenare me gjyshin dhe e lumtur që kjo rrugën në qytetin e saj të lindjes mban emrin e gjyshit.

Një veprim të tillë e ka bërë edhe motra e saj e madhe, Elena Ora, e cila ka shpërndarë në Instagram një fotografi të dy gjyshërve bashkë.

“Gjyshërit e mi të mrekullueshëm. Inspirimi im për sot”, ka shkruar ajo në mbishkrimin e fotografisë.
https://www.instagram.com/p/BmiV8i4njxj/?taken-by=elenaora
Tutje, Elena ka publikuar edhe fotografinë e tabelës që tregon rrugën e cila mban emrin e gjyshit të saj.

“Gjyshi im ka qenë nga regjisorët e parë nga Kosova, në një kohë kur ne nuk ishim të lejuar të bëjmë filma dhe të tregoheshim kreativë. Ata e kanë njohur kontributin e tij në kulturën dhe komunitetin e filmit, duke emëruar një rrugë me emrin e tij. Të dua (Unë isha mbesa e preferuar natyrisht)”, ka shkruar tutje Elena Ora në Instagram.
Përndryshe, edhe gjyshi nga nëna i artistes Rita Ora, Osman Bajraktari, ka qenë një emër i njohur për publikun shqiptar, pasi ai ishte ambasador i Kosovës në Rusi. /KultPlus.com
https://www.instagram.com/p/BmiYc7SnQnI/?taken-by=elenaora

Të fundit

Të ngjajshme