Maria Pacolli, kryetarja e Fondacionit “Ibrahim Kodra”: Gratë e “121 foto në 121 jetë suksesi” kanë bërë një punë të jashtëzakonshme

“121 foto në 121 jetë suksesi” që është duke u prezantuar në Strugë, përkatësisht në Festivalin e Teatrove “K’tu Fest” ka marë një vëmendje të madhe, duke u njoftuar të pranishmit me sukseset e 121 grave shqiptare anë e mbanë botës, shkruan KultPlus.

Këtë ekspozitë në emër të Fondacionit “Ibrahim Kodra” e ka përshëndetur edhe kryetarja e këtij fondacioni, Maria Pacolli, e cila njëherit ka vlerësuar punën e Flora Nikollës, e cila edhe e ka realizuar këtë koncept prezantimi, që përfshinë fotografitë e 121 grave të suksesshme shqiptare, të cilat më pas edhe janë botuar në një libër po me të njëjtin titull.

KultPlus ju sjellë të plotë përshëndetjen e Maria Pacollit, e cila edhe pse ka munguar në ekspozitën e Strugës, ajo ka shprehur gatishmërinë që të jetë e pranishme po në këtë ekspozitë që do të hapet në Prishtinë dhe Zvicër.

“Të dashur miq dhe mikesha nga hapësira shqiptare, me keqardhjen më të madhe detyrohem t’ju përshendes me shkrim, dhe jo fizikisht,  duke qenë bashkë me ju.

Jam nënë e 4 fëmijëve dhe bashkëshortja e një ministri të jashtëm si Behgjet Pacolli, që udhëton shumë, ndaj shpesh jam dhe nënë dhe baba. Angazhimet familjare,  megjithatë nuk na kanë penguar të bëjmë shumë aktivitete për fëmijët tanë, në emër të Fondacionit Zviceran Ibrahim Kodra.

Flora Nikolla, Albanian Excellence, ka parë tek puna ime, tek puna dhe shembulli i shumë kolegeve tona anembanë viseve shqiptare diçka të vecantë. Ndaj dhe jemi pjesë e kësaj ekspozite. Flora ka bërë punë të jashtëzakonshme për të na bërë bashkë në emër të dy fjalëve: shqiptarë,  dhe të shquar. Kombi sot është familja, prona, ndjenjat, arti dhe aktiviteti jetësor që zhvillon cdo ditë. Kultura shqiptare është bërë pjesë e jetës sime të përditshme, e mendjes dhe zemrës sime. Ja pse unë ndihem shqiptare si shumë prej zonjave të nderuara, pjesë e kësaj ekspozite.

Të shquara? Ne kemi bërë punë të jashtëzakonshme, që ndoshta nuk i bën shumëkush. Jam perpjekur shumë për imazhin e Kosovës, për fëmijët tanë, të ardhmen e tyre, për të ardhmen e kombit. Le të punojmë që të shquarit të jenë të zakonshëm dhe te zakonshmit të shquar. Kështu do ta lartësojmë kombin tonë. Falemnderit Flora që na bëre bashkë dhe ne do të jemi bashkë gjithnjë. Do shihemi shumë shpejt në Prishtinë dhe në Zvicër. Ëith best regards, Maria Pacolli Art Director Ibrahim Kodra Swiss Foundation./KultPlus.com

Ekspozita “121 foto në 121 jetë suksesi” edhe në Strugë, ministrja Margariti: Këto gra na bëjnë të ndihemi krenare

Ekspozita “121 foto në 121 jetë suksesi” është prezantuar edhe në Strugë, përkatësisht në Festivalin “K’tu Fest”, ekspozitë kjo e organizuar nga Albanian Exellence” të udhëhequr nga Flora Nikolla, shkruan KultPlus.

Pas prezantimit të suksesit të 121 grave shqiptare nga të katër anët e botës, në presidencën e Shqipërisë, kjo ekspozitë tashmë po prezantohet edhe në vende tjera, dhe ndalesa e parë është Struga, ku kjo ekspozitë është prezantuar para një numri të madh të artdashësve.

Mirëpo, jo vetëm të pranishmit e kanë parë nga afër këtë ekspozitë. “121 foto në 121 jetë suksesi” që ka përfshirë gra të suksesshme nga profile të ndryshme, sonte është përshëndetë edhe nga ministrja e Ministrisë së Kulturës në Shqipëri, Elva Margariti.

KultPlus ju sjellë këtë telegram të ministres Margariti, ku mund ta lexoni të plotë.

Të nderuar miq,
Me dëshirën për të qenë pranë jush, pranoni përshëndetjen time!

Jo shumë kohë më parë, një gazetar më pyeti nëse ministret femra ishin thjesht një numër në qeveri.
Në një vend me një të shkuar patriarkale, pyetje të tilla janë të shpeshta, por realiteti është tjetër gjë.
Ky aktivitet është më shumë se një përgjigje. 120 gra e vajza, ardhur nga kontekste të ndryshme sociale, ia kanë dalë, jo vetëm të tejkalojnë çdo lloj paragjykimi, por edhe të jenë zonja në profesionet e tyre: sipërmarrëse, mjeke, shkencëtare, ushtarake, gazetare, artiste, që na bëjnë të ndihemi krenare. Janë 120 zonja, që janë bërë bashkë nga një tjetër zonjë, Flora Nikolla, e cila i qëmtoi këto histori suksesi, duke na bërë shpresëplota se në Shqipëri ka kapacitete, që do ta çojnë vendin përpara.
Por edhe konteksti ku zhvillohet ky aktivitet është një përgjigje. “K’tu fest”, një festival, i organizuar nga një vajzë, tani zonjë nga Tirana, Olsa Maze Poshka, me bashkëshortin e saj, ruan traditën më të mirë të kulturës shqiptare, promovon gjuhën shqipe dhe me edukimin përmes kulturës, afron brezin e ri te arti dhe e bukura.
Nga ana tjetër prania e zonjave të nderuara (asgjëmangut zotërinjve të nderuar) të skenës shqiptare: Margarita Xhepa, Tinka Kurti, Yllka Mujo, etj., na bën të ndihemi jo vetëm me fat, që jetuam në epokën e tyre, por edhe që jemi gra dhe nuk jemi thjesht një numër./KultPlus.com

Hapet ekspozita “121 foto në një 121 jetë suksesi”, Ilir Meta: Me ju Shqipëria bëhet vërtetë zonjë

Presidenca e Shqipërisë në Tiranë, në këtë fundjavë kishte hapur dyert për 121 gratë e suksesit nga të katër anët e botës, dhe nën tingujt e pianos dhe në një atmosferë festive u shpalosën rrëfimet e këtyre grave, rrëfimet e të cilave nga profesione të ndryshme janë vendosur në një ekspozitë dhe në një libër të titulluar “121 foto në një 121 jetë suksesi”, shkruan KultPlus.

Flora Nikolla ishte nikoqirja e kësaj ngjarje të madhe, e cila në kuadër të Albanian Exellence kishte bërë përzgjedhjen e këtyre grave, të cilat vinin nga profile të ndryshme si: mjeke, gazetare, artiste, ekonomiste, ushtarake dhe shumë profile të tjera që ushtrojnë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Luginë e Preshevës, Mali i Zi dhe nga Evropa, Amerika e Kanadaja.

Imazhet e Zonjave janë përzgjedhur nga një grup kuratorial, në përbërjen e të cilit bëjnë pjesë profesionistë kuratorë, fotografë dhe gazetarë, që kanë pasë udhërrëfyes në këndëvështrimin e tyre dy veti thelbësore: suksesin profesional të Zonjave dhe çastin domethënës të shkrepjes së fotografimit për të arritur një atmosferë kreative dhe njohëse mbi Zonjat si model suksesi.

Me këtë rast, jo vetëm që u mbajt kjo mbrëmje e bukur në presidencën e Shqipërisë, por gratë e suksesshme janë pritur edhe nga vetë presidenti Ilir Meta i cili ka thënë se presidenca u zbukurua dhe u fisnikërua si asnjëherë tjetër nga prania e 121 zonjave të suksesshme në jetën profesionale, kontributet e të cilave e kanë lartësuar emrin e Shqipërisë në botë.
“Historitë e tyre të suksesit, të sjella së bashku në ekspozitën “121 jetë suksesi në 121 fotografi”, janë shembull frymëzimi dhe model i shkëlqyer për vajzat e gratë e reja, që sot ndodhen në momente të vështira, apo që përpiqen të arrijnë suksese në jetën dhe karrierat e tyre. I bindur që kur gratë janë të bashkuara dhe zëri i tyre dëgjohet nga të gjithë ne, përfituesit më të mëdhenj janë familja, komuniteti dhe atdheu! Sa më i madh të jetë roli i gruas, aq më e emancipuar, më e shëndetshme dhe më e bashkuar do të jetë shoqëria jonë! Me ju Shqipëria bëhet vërtetë zonjë!”, është shprehur Meta.

Kurse Flora Nikolla që bëri krejt këtë organizim ka thënë se zonjat e suksesit shqiptar në këto fotografi  e biografi të shkurtra që po ju prezanton Albanian Excellencë në këtë libër-album, janë bashkëshorte, nëna, motra, mike, personalitete në punën e tyre, janë të sigurta, të rrepta, të zgjuara, kërkuese, janë shqiptare kudo që jetojnë, janë vlera që ne të gjithë duhet t’i çmojmë dhe t’i vlerësojmë si një mundësi më shumë për vendin e jetën tonë.

“Ndaj  unë them që rrinë aq bukur së bashku! Ndaj edhe them se bukuria e tyre fizike i përgjigjet aq natyrshëm e lehtësisht statusit të tyre social, intelektual, statutusit të së ardhmes që janë fëmijët e tyre, rritur me kujdes në jetën e tyre, mbushur plot me ngazëllim, përpjekje, dështime dhe ringritje suksesi të sigurtë. Ndaj ju them me dashuri e gojë-plotë : “Mirë se keni ardhur në botën e Albanian Excellence, ju Zonja të suksesit shqiptar, nga  gjithë -planeti veshur me tis të mrekullueshëm kombëtar!”, ka thënë mes tjerash Nikolla.

Në këtë mbrëmje të madhe që bashkoi gratë e suksesshme ishte e pranishme edhe Vasfije Krasniqi, e cila edhe para të pranishmëve në Tiranë, potencoi dhimbjen e madhe të Kosovës, atë të dhunimit seksual gjatë luftës së fundit në Kosovë, duke ndarë përvojën dhe luftën e saj që të jetë zëri i këtyre viktimave në të katër anët e botës.

Mbrëmja u pasurua edhe me performancën e artistes Gjilberta Lucaj, e cila pas 20 viteve mungesë në skenën shqiptare ajo përzgjodhi pikërisht këtë mbrëmje të rikthehet nga New Yorku në Shqipëri.

“Gjithmonë kam dashur të jem e pranishme në një mbrëmje të tillë, dhe ftesën e Flora Nikollës e pranova me dashuri. E vlerësoj këtë iniciativë për të treguar zgjuarsinë e grave, sepse bota tashmë është e grave”, ka thënë mes të tjerash Lucaj.

Në këtë ekspozitë e libër janë përfshirë shumë gra të suksesshme nga të gjitha profilet si: Vasfije Krasniqi, Feride Rushiti, Almira Emiri, Ardiana Pajaziti, Aurita Agushi, Ardiana Sokoli, Dëshira Ahmeti Kërliu, Eda Zari, Marsida Koni, Bora Balaj, Ermira Babamusta, Syzana Aliu, Pranvera Bekteshi…/KultPlus.com