Pamje mbresëlënëse, shikoni magjinë e eklipsit të plotë të diellit (FOTO)

Eklipsi total i diellit u bë i dukshëm në rajonet e Amerikës Qendrore dhe Veriore sot, (e hënë, 8 prill). Pak pas orës 19:00, miliona njerëz panë Hënën të kalonte përballë Diellit.

Eklipsi total filloi nga Oqeani Paqësor Jugor, teksa rajonet e para të Meksikës e vëzhguan atë nga bregu i Paqësorit.

Rruga e eklipsit kaloi Meksikën dhe vazhdoi në SHBA duke kaluar përmes Teksasit, duke vazhduar në verilindje dhe më pas duke kaluar nëpër Kanada.

Sipas NASA-s, mbi 300 milionë njerëz do të kenë mundësinë të përjetojnë qoftë edhe një eklips të pjesshëm.

Sa i rrallë është një eklips total diellor?

Eklipset diellore në vetvete nuk janë aq të rralla në fakt, ka rreth dy deri në katër që ndodhin çdo vit. Por mundësia për të parë një eklips të plotë diellor është shumë më e rrallë. Toka është mjaft e madhe dhe pjesa më e madhe e saj është e mbuluar nga oqeane.

Në fakt, ky është eklipsi i parë diellor në këtë shekull që është i dukshëm në të tre vendet e Amerikës së Veriut,  SHBA, Kanada dhe Meksikë./topchanel/KultPlus.com

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për vitin 2023

Lista “Më të mirat e botës” e National Geographic, një nga revistat më të lexuara të të gjitha kohërave, zbulon disa nga destinacionet më të mira për vitin 2023. Respekti – për njerëzit dhe kulturat e tyre, për tokën dhe ruajtjen e saj – është tema kryesore e listës, e cila ndahet në pesë kategori kryesore.

“Kur të mahnit diçka, e trajton atë me respekt. Dhe kjo frymë është diçka që ne duam ta inkurajojmë me këtë listë,” tha redaktorja e National Geographic, Amy Alipio.

Lista përqendrohet te vendet që kanë në fokus komunitetin, trashëgiminë, ekoturizmin, udhëtimet gjithëpërfshirëse etj.

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

APPIAN WAY

KULTURA

· Appian Way, Itali
· Busan, Koreja e Jugut
· Longmen Grottoes, Provinca Henan, Kinë
· Egjipt
· Charleston, Karolina e Jugut

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

AZORES

NATYRA

· Malësitë skoceze
· Botsvana
· Slloveni
· Parku Kombëtar Big Bend, Teksas
· Azores

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

ZELANDA E RE

AVENTURA

· Zelanda e Re
· Choquequirao, Peru
· Utah
· Alpet austriake
· Parku Kombëtar Revillagigedo, Meksikë

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

LAOS

KOMUNITETI

· Ishujt Dodekanezë, Greqi
· Milwaukee, Wisconsin
· Alberta, Kanada
· Laos
· Gana

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

MANCHESTER

FAMILJA

· Trinidad dhe Tobago
· San Francisco Crosstown Trail, Kaliforni
· Kolumbi
· Manchester, Mbretëria e Bashkuar
· Zvicër. / KultPlus.com