Driton Kuka, Trajneri i Vitit 2023: Dashtë Zoti nga Parisi të kthehemi me medalje olimpike

Trajneri i xhudos, Driton Kuka është zgjedhur “Trajneri i vitit” në ceremoninë e “Laureatët e Vitit 2023” të organizuar nga Komiteti Olimpik të Kosovës.

Kukës i është ndarë çmimi për arritjet për vitin 2023, ku drejtoi xhudistët drejt medaljeve në çdo garë të mbajtur.

Ai në fjalën e tij theksoi se pret medalje olimpike nga Parisi.

“Jemi në vit olimpik, dashtë zoti sivjet punë do të bëjmë shumë, na duhet fati, që edhe nga Parisi të kthehemi me medalje olimpike”, u shpreh Kuka./klankosova/KultPlus.com

Messi shpallet futbollisti më i mirë për vitin 2023 nga FIFA

FIFA shpalli sonte më të mirët e vitit 2023, në një mbrëmje gala që po mbahet në Londër.

Çmimi kryesor “Futbollisti më i mirë” u rrëmbye sërish nga Lionel Messi.

Ylli argjentinas nuk ishte i pranishëm në ceremoni fare. Gjithsesi, ai ia doli të mposhtë konkurrencën ndaj Erling Haaland dhe Kylian Mbappe, që ishin dy të nominuarit tjerë.

Messi u vlerësua për trofetë e fituar me Paris Saint-Germainin dhe Inter Miamin.

36-vjeçari mori 48 pikë, aq sa mori edhe Haaland, por që Messi u rendit i pari falë një rregullore, që i jep përparësi numrit të nominimeve të zgjedhjes si i pari nga kapitenët e Kombëtareve.

Mbappe përfundoi i treti me 35 pikë./indexonline/KultPlus.com

Përcaktohen kriteret që përzgjedhin ‘Poetin Laureat 2023-2025’, përzgjidhen kandidatët potencial

Sot, në një konferenë për media, Alda Bardhyli, Sibel Halimi dhe Arlinda Dudaj kanë ndarë informacione mbi kritetet për zgjedhjen e Poetit Laureat 2023-2025, shkruan KultPlus.

Parimet kryesore që përzgjedhin Poetin e dytë Laureat shqiptar janë vlerat e poezisë së mirë dhe pastërtia e figurës.

Duke pasur parasysh rrezikun që po kanoset nga intelegjenca artificiale, letërsia mendohet të jetë shpëtimi i vetëm.

“Po jetojmë në një kohë kur inteligjenca artificiale po e zëvendëson njeriun, duke e shndërruar mbase edhe vet këtë të fundit në një makineri që njeh veç iluzionin virtual, larg realitetit, shpirtërores.

Në këtë rend të ri shoqëror e kulturor, letërsia është shpëtimi i vetëm. “Poeti Laureat” do të shërbejë jo veç si promotor i poezisë si zhanër letrar por edhe si urë lidhëse e letërsisë me gjeneratat e reja”, ka thënë Alda Bardhyli.

Ndërsa Sibel Halimi nën cilësinë e Kryetares së Jurisë së “Poetit Laureat”, tha se ishte kënaqësi që sot njoftuan adhuruesit e poezisë për parimet bazë, që do të ndiqen gjatë procesit për ndarjen e këtij titulli, më të rëndësishmit në fushën e poezisë “Poeti Laureat”.

“Kënaqësi që sot në konferencën për media, në Tiranë në cilësinë e Kryetares së Jurisë së “Poetit Laureat”, bashkë me Drejtoreshën e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, Alda Bardhyli dhe anëtaren e jurisë Arlinda Dudaj njoftuam adhuruesit e poezisë për parimet bazë që do të ndiqen gjatë procesit për ndarjen e këtij titulli më të rëndësishmit në fushën e poezisë “Poeti Laureat””, ka shkruar Halimi.

Komisioni për titullin “Poeti Laureat” i kryesuar nga poetja Sibel Halimi dhe anëtarë të tjerë; Poeti i parë Laureat Rudolf Marku, botuesja Arlinda Dudaj, gazetarja e kulturës Arta Marku dhe shkrimtari Ylljet Aliçkaj përzgjodhi sot 10 kandidatët për titullin “Poet Laureat” për dy vjeçarin 2023-2025.

Kandidatët:

Luljeta Lleshanaku

Ervin Hatibi

Natasha Lako

Flutura Açka

Sadik Bejko

Rita Petro

Arian Leka

Preç Zogaj

Ilirian Zhupa

Entela Tabaku

“Poeti Laureat” 2, do të shpallet në një ceremoni të posaçme në fillim të muajit Tetor./KultPlus.com

Juria e panairit të librit, ‘Tirana 2023’

Nga data 15 deri më 19 nëntor do të zhvillohet Panairi i 26 i LIBRIT. Mes shumë aktiviteteve, një nga ata që pritet me shumë interes, është edhe konkursi i Çmimeve të Panairit.

Juria këtë vit përbëhet nga personalitete të letërsisë dhe kulturës:

Arta Marku – gazetare e kulturës, përkthyese – kryetare

Aristotel Spiro – përkthyes, gjuhëtar

Enkel Demi – shkrimtar

Erion Kristo – pedagog, përkthyes

Monika Stafa – gazetare e kulturës

Autori, përkthyesi, libri më i mirë për fëmijë etj. i vitit 2023 do të përzgjidhen për këto çmime te mirepritura.

Në konkurrim do të përfshihen të gjitha botimet pas Panairit të 25 të Librit (dhjetor 2022 – nëntor 2023), përjashtuar ribotimet. Mund të futen në garën e çmimeve me librat e tyre të gjithë botuesit shqiptarë nga Shqipëria, Kosova apo Maqedonia, pjesëmarrës në Panair.

Shumë libra janë paraqitur dhe shumë të tjerë priten ende. Data e fundit e dorëzimit të librave është 3 nëntor 2023./express/KultPlus.com

Përmbyllet ‘HardhFest 2023’, kryetari Latifi: Festivali krenari e komunës sonë të vogël, por të pasur me njerëz të mirë e punëtorë

Mbrëmë, është përmbyllur edicioni i 22-të i Festës së Vjeljes së Rrushit, festivalit ‘HardhFest’, shkruan KultPlus.

Festivali ‘HardhFest’ që këtë vit u zhvillua nën moton ‘Prek n’rrush, shijo n’ven!’, për tre ditë radhazi, me 1, 2 dhe 3 shtator ka zhvilluar aktivitete të shumta ditore si dhe koncerte gjatë këtyre tre netëve.

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, përmes një postimi në facebook ka bërë të ditur se “HardhFest”-i është shndërruar në një ngjarje të madhe kulturore, e cila i sjell krenari Komunës së Vogël të Rahovecit, por të pasur me njerëz të mirë, punëtorë e mikpritës si askund tjetër.

““Hardh Fest”-i tashmë është shndërruar në një ngjarje të madhe kulturore që i sjell krenari të madhe komunës sonë të vogël, por të pasur me njerëz të mirë, punëtorë e mikpritës si askund tjetër. Mbështetja e Komunës së Rahovecit për “Hardh Fest”-in, vetëm se do të rritet viteve në vijim.

Ju mirëpresim në vitin 2024!”, thuhet në postim.

Kryetari Latifi, gjithashtu ka thënë se kjo festë dikur e vreshtarëve sot është shëndrruar në një festival madhështor i cili ndër të tjera jep mundësinë për të njohur vreshtarinë si dhe vlerat e trashëgimisë kulturore e natyrore e potencialeve të mëdha të turizmit.

“Festa e rrushit që dikur shënohej në mënyrë simbolike nga vreshtarët lokalë të Rahovecit, tashmë është shndërruar në një festival madhështor, shumëngjyrësh e rekreativ, që mbledh të rinj e të reja nga e gjithë bota, për t’u kënaqur e dëfryer, për të parë e shijuar, sigurisht, përjetime të shumta e të paharruara nga oferta e pasur dhe e shkëlqyer që përmban e përfaqëson festa e jonë, por edhe për ta njohur vreshtarinë e verën rahovecase, sikurse edhe vlerat e trashëgimisë tonë të pasur kulturore e natyrore e potencialeve të mëdha të turizmit”, thuhet në postimin e kryetarit Latifi.

Kryetari Latifi po ashtu ka falënderuar edhe organizatorin e festivalit Agron Sokolin për punën e përkushtuar deri në realizimin e detajeve mmë të imta.

“Falënderoj këshillin organizues të edicionit të sivjetmë, në krye me drejtorin ekzekutiv të festivalit, Agron Sokoli, për performancë të shkëlqyer, përkushtimin e madh në punë dhe planifikimin e mirë e të menduar deri në detajet më të imëta. Po ashtu, falënderoj edhe organet e rendit dhe ligjit, policinë, sigurimin dhe ekipin e QKMF-së, njësinë e zjarrfikësve si dhe ekipe e individë që kryen detyrat e veta me përgjegjësi të lartë dhe me vigjilencën e treguar mirëpritën dhjetëramijëra pjesëmarrës, vizitorë e turistë të shumtë, pa u shënuar as edhe incidenti më i vogël”, thuhet në njoftim./KultPlus.com

42% më shumë vizitorë të huaj në janar-maj të 2023-tës në Shqipëri

Shqipëria vijon të tërheqë një numër të lartë vizitorësh të huaj, të cilët në periudhën janar-maj të këtij viti kanë qenë 42% më shumë se e njëjta periudhë e vitit të kaluar.

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro, në një postim në rrjetet sociale, publikoi të dhënat e numrit të vizitorëve gjatë periudhës janar-maj 2023, të krahasuara ato me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

Kumbaro tha se, “vizitorët e huaj që kanë zgjedhur Shqipërinë në pesë muajt e parë të këtij viti, janë 42% më shumë se viti i kaluar duke premtuar për më shumë turistë në pikun e sezonit veror ku po hyjmë”.

Sipas të dhënave në periudhën janar-maj 2023 Shqipëria u vizitua nga 2 389 899  vizitorë të huaj, ndërsa në të njëjtën periudhë të 2022 nga 1 677 691 vizitorë të huaj.

“Po ashtu në maj të 2023 vendi ynë u vizitua nga  705 079 vizitorë të huaj dhe në maj 2022 nga 604 430, pra 17% më shumë”, thuhet në videon e publikuar nga Kumbaro.

Për shkak të vijës së gjatë bregdetare Shqipëria ofron disa plazhe, nga veriu deri në jug, si në Velipojë të Shkodrës, në Shëngjin të Lezhës, në Durrës, Vlorë, Himarë, Sarandë, etj., plazhe këto që frekuentohen përveç shqiptarëve, edhe nga shtetas të huaj, që zgjedhin Shqipërinë si një destinacion turistik gjatë muajve të verës. Gjithashtu, Gjirokastra, Berati, Butrinti, Kruja, Tirana, Shkodra, etj., janë destinacione të kërkuara për turizëm historik dhe kulturor.

Po ashtu, vendi ynë ka kushte për turizëm gjithëvjetor, për shkak të relievit, që ofron mundësi për turizëm nga jugu, në veri. Fshatrat turistikë të veriut të vendit njohin së fundmi numër të lartë turistësh, ndërsa po zhvillohet edhe infrastruktura për turizmin e aventurës.

Shqipëria po ashtu ka lumenj të shumtë, laguna dhe parqe kombëtare të cilat thithin turistë nga e gjithë bota./atsh/KultPlus.com

Shpallen fituesit e Pulitzer 2023

Fituesit e Pulitzer të këtij viti përfshijnë Associated Press, New York Times dhe autorët Barbara Kingsolver dhe Hernan Diaz.

Associated Press fitoi dy çmime Pulitzer për gazetari të hënën, në shërbimin publik dhe fotografinë e lajmeve, për mbulimin e luftës në Ukrainë që përfshinte imazhe të rrethimit të Mariupolit nga Rusia.

New York Times u nderua gjithashtu me një çmim ndërkombëtar raportimi për mbulimin e vrasjeve ruse në qytetin ukrainas Bucha. Pulitzer të tjerë u dhanë për punën rreth vendimit të gjykatës supreme amerikane që përmbyste standardin e abortit Roe v Wade, politikën e qeverisë për ndarjen e fëmijëve në kufi dhe shpenzimet e mirëqenies në Misisipi, shkruan The Guardian.

Caroline Kitchener e Washington Post fitoi për “raportimin e palëkundur” mbi pasojat e vendimit të abortit, duke përfshirë historinë e një adoleshenteje nga Teksasi që lindi binjakë pasi kufizimet e reja i mohuan asaj një abort. Eli Saslow nga The Post fitoi për shkrimin artistik.

Los Angeles Times fitoi për lajmet e fundit për tregimet e saj që zbuluan një bisedë të regjistruar fshehurazi me zyrtarët e qytetit duke bërë komente raciste. Christina House e gazetës fitoi për fotografinë artistike, për imazhet e saj të një gruaje shtatzënë 22-vjeçare që jeton në rrugë.

Çmimi Pulitzer për trillime iu dha të hënën dy romaneve të ndërgjegjshëm për klasën: Demon Copperhead, riformulimin modern të Barbara Kingsolver të klasikut të Dickens-it, David Copperfield, dhe Hernan Diaz’s Trust, një rrëfim novator i pasurisë dhe mashtrimit të vendosur në Nju Jork të viteve 1920.

G-Man i Beverly Gage, libri i saj i njohur gjerësisht për udhëheqësin e vjetër të FBI-së, J Edgar Hoover, iu dha Pulitzer për biografi. Emri i tij është George Floyd: One Man’s Life and the Struggle for Racial Justice, nga Robert Samuels dhe Toluse Olorunnipa, fitoi për veprat jo-fistike të përgjithshme.

Shfaqja e Sanaz Toossi-t, anglisht, fitoi për dramë dhe Jefferson Cowie, Freedom’s Dominion: A Saga e Rezistencës së Bardhë ndaj Pushtetit Federal, u nderua për histori.

Finalistët përfshinin On Sugarland nga Aleshea Harris, “një dramë ambicioze e frymëzuar nga Sofokliu i një komuniteti të formuar nga trauma e një lufte pa emër” dhe Vendi i Largët, nga Lloyd Suh, “një rrëfim i emigrantëve që udhëtuan nga Kina në San Francisko dhe vuajtën. në hijet e një bote të re të çuditshme”.

Shfaqja me një akt anglisht u shfaq premierë jashtë Broadway në Atlantic Theatre Company. Toossi është një dramaturg iranian-amerikan nga konteja Orange, Kaliforni, i cili u diplomua me master në Universitetin e Nju Jorkut. Veprat e tjera të saj përfshijnë Wish You Were Here.

Pulitzer për kujtime ose autobiografi iu dha tregimit të moshës madhore të Hua Hsu, Stay True. Një nga poetët më të vlerësuar të vendit, Carl Phillips, fitoi në poezi për The War: And Selected Poems, 2007-2020.

Omar nga Rhiannon Giddens dhe Michael Abels, fitoi Pulitzer për muzikë.

Pulitzers nderuan më të mirët në gazetari nga viti 2022 në 15 kategori, si dhe tetë kategori të arteve të fokusuara në libra, muzikë dhe teatër. Fituesi i çmimit të shërbimit publik merr një medalje të artë. Të gjithë fituesit e tjerë marrin 15,000 dollarë. Çmimet u vendosën në testamentin e botuesit të gazetës Joseph Pulitzer dhe u dhanë për herë të parë në 1917. / KultPlus.com

Photo: One of the Ukraine images that won the AP a Pulitzer prize. A man looks at buildings destroyed during Russian attacks on Borodyanka on the outskirts of Kyiv. Photograph: Natacha Pisarenko/AP

Eurovision 2023 – BBC: Kënga shqiptare mesazh i fortë për rëndësinë e familjes

Kënga shqiptare mesazh i fortë për rëndësinë e familjes, shkruan BBC për këngën konkurruese të Shqipërisë në Eurovision Song Contest.

Këtë vit, Festivali Evropian i Këngës në Liverpul do të ketë 37 vende që do të garojnë për t’u kurorëzuar kampion.

”Teatrale dhe dramatike, kënga shqiptare mbart një mesazh të fortë për rëndësinë e familjes dhe pranimin e njerëzve që doni për atë që ata janë”, shkruan BBC.

”Vokali mbresëlënës dhe harmonitë ballkanike ndërtohen në një kor tërheqës, me Albinën e shoqëruar në skenë nga pesë anëtarë të familjes së saj, përfshirë nënën dhe babain e saj”, shton BBC.

”Zëri i Albinës të prek telat e zemrës”, thekson ajo.

Shqipëria do të paraqitet në këtë festival me këngën ”Duje” të Albinës dhe familjes së saj./atsh/KultPlus.com

Plazhet më të mira në botë për vitin 2023

Sipas renditjes së re të Tripadvisor, Baía do Sancho në Brazil është vija bregdetare më e mirë në botë për vitin 2023. Lista e plazheve u përpilua nga “Tripadvisor’s Travelers’ Choice Awards” dhe bazohet te miliona komente të udhëtarëve që i kanë vizituar këto vende, gjatë vitit 2022.

Ishujt Karaibe u ngjitën në vendin e dytë nga vendi i pestë ku renditeshin vitin e kaluar. Lista pasohet nga plazhi Broome në Australi, ku mund të shijohet një nga përvojat më të bukura: një udhëtim me deve gjatë perëndimit të diellit në vijën bregdetare të Oqeanit Indian. Nga kontinenti europian listohen tri plazhe – Reynisfjara në Vik, Islandë; Praia da Falésia në Olhos de Agua, Portugali, si dhe Spiaggia dei Conigli në Siçili. Rëra e bardhë e ujërat e cekëta të Siçilisë janë në kontrast të vërtetë me rërën e zezë, ujin e errët dhe formacionet mahnitëse të plazhit Reynisfjara, të cilat u shfaqën në serialin “Game of Thrones”.

Tripadvisor ka publikuar gjithashtu një listë të veçantë kushtuar plazheve të SHBA-së, ku Havai renditet në krye me tri plazhe dhe ndiqet nga Florida dhe Kalifornia. 

Dhjetë plazhet më të mira në botë për vitin 2023, sipas Tripadvisor

1. Baía do Sancho – Fernando de Noronha, Brazil
2. Eagle – Aruba, Karaibe
3. Cable – Broome, Australi
4. Reynisfjara – Vik, Islandë
5. Plazhi Grace Bay – Turks and Caicos, Karaibe
6. Praia da Falésia – Olhos de Agua, Portugali
7. Plazhi Radhanagar – Ishulli Havelock, Indi
8. Spiaggia dei Conigli – Siçili, Itali
9. Plazhi Varadero – Kubë, Karaibe
10. Plazhi Ka’anapali – Maui, Havai. / KultPlus.com

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për vitin 2023

Lista “Më të mirat e botës” e National Geographic, një nga revistat më të lexuara të të gjitha kohërave, zbulon disa nga destinacionet më të mira për vitin 2023. Respekti – për njerëzit dhe kulturat e tyre, për tokën dhe ruajtjen e saj – është tema kryesore e listës, e cila ndahet në pesë kategori kryesore.

“Kur të mahnit diçka, e trajton atë me respekt. Dhe kjo frymë është diçka që ne duam ta inkurajojmë me këtë listë,” tha redaktorja e National Geographic, Amy Alipio.

Lista përqendrohet te vendet që kanë në fokus komunitetin, trashëgiminë, ekoturizmin, udhëtimet gjithëpërfshirëse etj.

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

APPIAN WAY

KULTURA

· Appian Way, Itali
· Busan, Koreja e Jugut
· Longmen Grottoes, Provinca Henan, Kinë
· Egjipt
· Charleston, Karolina e Jugut

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

AZORES

NATYRA

· Malësitë skoceze
· Botsvana
· Slloveni
· Parku Kombëtar Big Bend, Teksas
· Azores

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

ZELANDA E RE

AVENTURA

· Zelanda e Re
· Choquequirao, Peru
· Utah
· Alpet austriake
· Parku Kombëtar Revillagigedo, Meksikë

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

LAOS

KOMUNITETI

· Ishujt Dodekanezë, Greqi
· Milwaukee, Wisconsin
· Alberta, Kanada
· Laos
· Gana

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

MANCHESTER

FAMILJA

· Trinidad dhe Tobago
· San Francisco Crosstown Trail, Kaliforni
· Kolumbi
· Manchester, Mbretëria e Bashkuar
· Zvicër. / KultPlus.com

Dokumentari i ri për jetën e Aviciit publikohet më 2023

Një dokumentar i ri që fokusohet në jetën dhe muzikën e producentit të ndjerë suedez, Avicii, do të publikohet dhe detaje të reja janë dhënë mbi të.

Siç raportohet nga Billboard, filmi, që publikohet më 2023, do të shfaqë “material të ri”, si dhe pamje nga prapaskenat, intervista me familjen, miqtë dhe kolegët, klipe arkivore dhe intervista me Aviciin

Ndërsa titulli i filmit ende nuk është zbuluar, një deklaratë për Billboard e përshkruan atë si një pasqyrë në “muzikën dhe artistin që përcaktoi një epokë dhe ndryshoi botën e muzikës përgjithmonë, dhe është një histori nga afër, intime dhe epike për sukseset e tij të pashembullta dhe përpjekjet e tij për të përballuar presionin”.

Dokumentari do të prodhohet nga regjisori dhe kinematografi Björn Tjärnberg dhe Candamo Film, në bashkëpunim me Televizionin Kombëtar Suedez. / KultPlus.com