National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për vitin 2023

Lista “Më të mirat e botës” e National Geographic, një nga revistat më të lexuara të të gjitha kohërave, zbulon disa nga destinacionet më të mira për vitin 2023. Respekti – për njerëzit dhe kulturat e tyre, për tokën dhe ruajtjen e saj – është tema kryesore e listës, e cila ndahet në pesë kategori kryesore.

“Kur të mahnit diçka, e trajton atë me respekt. Dhe kjo frymë është diçka që ne duam ta inkurajojmë me këtë listë,” tha redaktorja e National Geographic, Amy Alipio.

Lista përqendrohet te vendet që kanë në fokus komunitetin, trashëgiminë, ekoturizmin, udhëtimet gjithëpërfshirëse etj.

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

APPIAN WAY

KULTURA

· Appian Way, Itali
· Busan, Koreja e Jugut
· Longmen Grottoes, Provinca Henan, Kinë
· Egjipt
· Charleston, Karolina e Jugut

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

AZORES

NATYRA

· Malësitë skoceze
· Botsvana
· Slloveni
· Parku Kombëtar Big Bend, Teksas
· Azores

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

ZELANDA E RE

AVENTURA

· Zelanda e Re
· Choquequirao, Peru
· Utah
· Alpet austriake
· Parku Kombëtar Revillagigedo, Meksikë

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

LAOS

KOMUNITETI

· Ishujt Dodekanezë, Greqi
· Milwaukee, Wisconsin
· Alberta, Kanada
· Laos
· Gana

National Geographic: 25 vendet më mbresëlënëse për

MANCHESTER

FAMILJA

· Trinidad dhe Tobago
· San Francisco Crosstown Trail, Kaliforni
· Kolumbi
· Manchester, Mbretëria e Bashkuar
· Zvicër. / KultPlus.com

Dokumentari i ri për jetën e Aviciit publikohet më 2023

Një dokumentar i ri që fokusohet në jetën dhe muzikën e producentit të ndjerë suedez, Avicii, do të publikohet dhe detaje të reja janë dhënë mbi të.

Siç raportohet nga Billboard, filmi, që publikohet më 2023, do të shfaqë “material të ri”, si dhe pamje nga prapaskenat, intervista me familjen, miqtë dhe kolegët, klipe arkivore dhe intervista me Aviciin

Ndërsa titulli i filmit ende nuk është zbuluar, një deklaratë për Billboard e përshkruan atë si një pasqyrë në “muzikën dhe artistin që përcaktoi një epokë dhe ndryshoi botën e muzikës përgjithmonë, dhe është një histori nga afër, intime dhe epike për sukseset e tij të pashembullta dhe përpjekjet e tij për të përballuar presionin”.

Dokumentari do të prodhohet nga regjisori dhe kinematografi Björn Tjärnberg dhe Candamo Film, në bashkëpunim me Televizionin Kombëtar Suedez. / KultPlus.com