Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në aeroplan privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në mënyrë të dehur gjatë një fluturimi me avion privat, duke e shtyrë atë të bëjë kërkesë për divorc, transmeton KultPlus.

Në një padi të paraqitur nga Jolie thuhet se Pitt e kapi atë për koke dhe sulmoi dy nga fëmijët e tyre në udhëtimin e vitit 2016.

Pitt gjithashtu abuzoi verbalisht dhe derdhi alkool mbi familjen e tij gjatë fluturimit nga Franca në Los Anxhelos, thotë ajo, shkruan BBC.

Në anën tjetër, Pitt ka mohuar akuzat, edhe pse ky pretendim për ish-bashkëshortin për sjellje abuzive nga Pitt në fluturimin e 14 shtatorit 2016 është shfaqur në dokumentet e mëparshme gjyqësore, duke përfshirë marrëveshjen e divorcit të ish-çiftit fitues të Oskarit. Incidenti u hetua nga FBI në vitin 2016, derisa autoritetet vendosën të mos ngrinin akuza.

Çifti kishin pasur aksione të përbashkëta me njëri-tjetrin, derisa Pitt argumenton se ai dhe ish-gruaja e tij kishin rënë dakord të mos i shesin aksionet e tyre në vend pa lejen e tjetrit.

Jolie e kundërshton këtë dhe fajëson Pitt për përfundimin e negociatave për blerjen e aksioneve të saj të pronës. Ankesa e saj e së martës thotë se aktori ka qenë fizikisht dhe emocionalisht abuzues ndaj saj dhe gjashtë fëmijëve të tyre – të moshës 8 deri në 15 vjeç në atë kohë – gjatë fluturimit me aeroplan privat.

Avokatët e saj pretendojnë se ylli i Fight Club filloi të bërtiste, duke e akuzuar atë se ishte “shumë respektuese ndaj fëmijëve”.

Menjëherë në fluturim, Pitt “e tërhoqi atë në banjë” në pjesën e pasme të aeroplanit, thuhet në padi.

“Pitt e kapi Jolie nga koka dhe e tundi, dhe më pas e kapi shpatullat dhe e tundi përsëri përpara se ta shtynte në murin e banjës”, shton dokumenti.

Pitt ka paditur zonjën Jolie, duke pretenduar se vendimi i saj për t’i shitur aksionet e saj në pronë një oligarku rus ishte një përpjekje për të “minuar” investimin e tij dhe për t’i shkaktuar “dëm të lirë” z. Pitt, i cili kishte “derdhur para dhe djersitje kapitali në biznesin e verërave”.

Avokatët e zonjës Jolie thonë në dosjen e tyre se aktorja “ka bërë përpjekje të mëdha për të mbrojtur fëmijët e tyre nga rijetimi i dhimbjes që Pitt i shkaktoi familjes atë ditë”.

Ata shtojnë se vendimi i saj për të shitur aksionet e saj në sipërmarrje ishte pjesërisht për shkak të “dukjes së saj gjithnjë e më të pakëndshme me vazhdimin e pjesëmarrjes në një biznes të lidhur me alkoolin, duke pasur parasysh ndikimin e problemit të njohur të Pitt të abuzimit me alkoolin në familjen e tyre”.

Pitt i tha New York Times në vitin 2019 se ai ishte bashkuar me Alkoolistët Anonim pas ndarjes së tij nga zonja Jolie.

Regjistrimi në gjykatë i zonjës Jolie nxjerr në pah tensionin mes çiftit mbi planet e tyre për kantinë. Pitt, i cili më parë ka folur për dashurinë e tij për arkitekturën dhe dizajnin, vendosi që kështjellës i duhej një pishinë e pestë me një kosto prej 1 milion euro dhe donte që një shkallë të rindërtohej katër herë, sipas zonjës Jolie. /KultPlus.com

Vajza e shkrimtarit Amos Oz denoncon të atin për abuzim në autobiografinë e saj

“Nuk ishte një humbje e përkohshme e kontrollit, jo një shuplakë këtu ose atje, por një rutinë e abuzimit sadist”, thotë Galia Oz në libër, përcjellë KultPlus.

Galia, një nga vajzat e shkrimtarit izraelit Amos Oz, i cili vdiq në dhjetor 2018, pohon në një autobiografi që sapo ka botuar, se babai i saj ishte i dhunshëm ndaj saj dhe se “ngacmimet dhe abuzimet vazhduan deri në ditën kur ai vdiq”.

Në libër, me titull ‘Diçka e maskuar si dashuri’, Galia Oz denoncon “abuzimin e vazhdueshëm fizik dhe mendor” të autorit, kandidatit të përjetshëm për Çmimin Nobel në Letërsi dhe i cili në 2007 u shpërblye me Çmimin “Príncipe de Asturias de las Letras.”

“Në fëmijërinë time, babai im më rrahu, më shau dhe më poshtëroi. Dhuna ishte e vazhdueshme: ai më tërhoqi zvarrë nga brenda shtëpisë dhe më hodhi jashtë,” pretendon Galia në libër, në të cilin ajo detajon marrëdhëniet e vështira që mbanin me babain, raporton agjencia ANSA.

“Nuk ishte një humbje e përkohshme e kontrollit, ose një shuplakë këtu ose atje, por një rutinë e abuzimit sadist”, tregon Galia.

Nga ana tjetër, menjëherë pasi dëgjoi këto akuza, shkrimtari dhe gjithashtu vajza e Oz, Fania Oz-Salzberger reagoi në Tëitter duke mbrojtur pafajësinë e babait të saj: “Ne, Nili (nëna), Fania dhe Daniel (vëllai), njihnim një baba tjetër. Një baba i ngrohtë, i mirë, i kujdesshëm që e donte familjen e tij me dashuri të thellë plot shqetësim, devocion dhe sakrifica”.

Fania shpjegoi në të njëjtën fije në Twitter se, shtatë vjet më parë, motra e saj vendosi të prishë marrëdhëniet me familjen e saj, kështu që ata janë ndjerë të “befasuar” me akuzat që ajo tani hedh në autobiografinë e saj. / KultPlus.com