‘Si është të rindërtosh jetën tënde’

Angelina Jolie dha një intervistë thellësisht rrëfyese në numrin dhjetor/janar të Wall Street Journal, ku la të kuptohet se dëshiron ta lërë aktrimin përgjithmonë, por edhe të largohet nga Los Angeles-i “i pashëndetshëm”.

Në intervistën e saj, aktorja pranoi se nëse do të fillonte nga e para sot, ndoshta nuk do të zgjidhte aktrimin si karrierë për shkak të asaj “pritjeje” për të ndarë detaje rreth jetës tuaj personale që tani vjen me të famshmit. “Kur fillova, nuk kishte asnjë pritshmëri për të treguar gjithçka në publik, për të ndarë kaq shumë”, vuri në dukje ajo, duke nënvizuar se “ nuk kam më jetë sociale ”. Duke trajtuar shkurtimisht ndarjen e martesës së saj, si dhe vendimin e saj për t’u tërhequr kryesisht nga sytë e publikut në vitet e fundit, Jolie zbuloi: “Duhej të shëroheshim. Ka gjëra nga të cilat është dashur të shërohemi”.

Sakaq, Jolie zbuloi se e kërkon forcën që i nevojitet nga kontakti me fëmijët e saj. “Unë kaloj kohë me fëmijët e mi dhe thjesht duke qenë rreth tyre, sepse ata janë versioni më i mirë im dhe kam mësuar diçka nga secili prej tyre ndryshe, mendoj se janë personalitete shumë interesante. Ndihem më e  fortë kur jam me ta”.

“Gjëja më e bukur që kam kuptuar ndërsa fëmijët e mi janë rritur është se kur trajtoj veten, kur jam krijues ose kur jam duke bërë diçka argëtuese, ata janë shumë të lumtur. Mendoj se është një mënyrë që ata të kuptojnë se nëna e tyre është vetvetja dhe ndihet mirë”, ka vazhduar aktorja./KultPlus.com

Angelina Jolie ju drejtohet ndjekësve në gjuhën shqipe, njofton se libri i saj është botuar në Shqipëri e Kosovë

Ylli i kinematografisë botërore, Angelina Jolie, në postimin e saj të fundit në rrjetin social Instagram, ka njoftuar se libri i saj i titulluar “Njihni të drejtat tuaja dhe kërkojini ato” është publikuar edhe në Kosovë dhe Shqipëri.

Krahas këtij postimi, Jolie u është drejtuar ndjekësve edhe në gjuhën shqipe ku flet për rëndësinë e këtij libri.

“Për t’i kërkuar të drejtat tuaja, duhet t’i njihni ato. Neni 42 i Konventës për të Drejtat e Fëmijëve i detyron qeveritë të sigurohen që fëmijët dhe prindërit të jenë të vetëdijshëm për parimet dhe të drejtat e mbrojtura me konventë. Jam e lumtur që libri ynë për të drejtat e të rinjve tani është publikuar në Shqipëri, Kosovë, Poloni, Rumani dhe Moldavi, dhe ua dërgoj respektin tim të gjithë aktivistëve/eve që mbrojnë të drejtat e fëmijëve në rajon dhe që përdorin të drejtën e tyre të jenë të zëshëm”, shkruan Jolie. / KultPlus.com

Aktorja Angelina Jolie shkruan në shqip njoftimin për publikimin e librit të saj në Kosovë dhe Shqipëri

Aktorja e famshme Angelia Jolie, ka bërë një postim në gjuhën shqipe, duke njoftuar se libri i saj “Njihni të drejtat tuaja dhe kërkojini ato”, i shkruar nga ajo, Amnesty International dhe Geraldine Vab Bueren, tanimë është publikuar edhe në Kosovë dhe në Shqipëri, shkruan KultPlus.

Përmes një publikimi në instagram, Jolie u është drejtuar ndjekësve të saj edhe në gjuhën shqipe.

“Për t’i kërkuar të drejtat tuaja, duhet t’i njihni ato. Neni 42 i Konventës për të Drejtat e Fëmijëve i detyron qeveritë të sigurohen që fëmijët dhe prindërit të jenë të vetëdijshëm për parimet dhe të drejtat e mbrojtura me konventë. Jam e lumtur që libri ynë për të drejtat e të rinjve tani është publikuar në Shqipëri, Kosovë, Poloni, Rumani dhe Moldavi, dhe ua dërgoj respektin tim të gjithë aktivistëve/eve që mbrojnë të drejtat e fëmijëve në rajon dhe që përdorin të drejtën e tyre të jenë të zëshëm.”, thuhet në shkrim./KultPlus.com

Aktorja Angelina Jolie, sot feston ditëlindjen

Angelina Jolie lindi më 4 qershor 1975 në Los Angeles, Kalifornia, lindur si Angelina Voight. Është një aktore amerikane, kineaste dhe humanitare. Bijë e  aktorit Jon Voight dhe aktores Marcheline Bertrand. Përfituesja e akordimeve të shumta, përfshirë një çmim Akademie dhe tre çmime Golden Globe, ajo është cilësuar shumë herë aktorja më e paguar në Hollywood.

Jolie e filloi karrierën duke vepruar me zell për një dekadë me një film me buxhet të ulët prodhimi. Roli i parë që ka luajtur si protagoniste ishte në filmin Hackers.

Ajo u vlerësua nga kritikët për mënyrën e paraqitjes në filmin biografik dhe fitoi një Academy Award for Best Supporting Actress për performancën e saj në filmin Girl Interrupted.

Jolie ka arritur famën e saj më vonë në një film portretizues të një video loje si personazh heroik me emrin (Lara Croft) në Lara Croft: Tomb Raider dhe që atëherë e ka ngritur veten si një prej aktoreve më të mirënjohura dhe më të paguara në Hollywood.

Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi Mr. & Mrs. Smith dhe filmin e animuar Kung Fu Panda. / KultPlus.com

‘Atelier Jolie’, Angelina Jolie lanson sipërmarrjen e re të modës

Angelina Jolie, aktorja, regjisorja dhe ish-ambasadorja e vullnetit të mirë të Kombeve të Bashkuara, ka vendosur të angazhohet aktivisht në modë. Po, keni dëgjuar mirë! Angelina do të lançojë ‘Atelier Jolie’, një markë e re, e cila do të përdorë stokun e vjetër dhe do t’u japë punë refugjatëve të talentuar dhe njerëzve të margjinalizuar, gjithmonë sipas aftësive të tyre.

Lajmin e ka ndarë aktorja në llogarinë e saj personale në Instagram, duke shkruar: “Sot po nis diçka të re, një kolektiv ku të gjithë mund të krijojnë. Atelier Jolie është një vend ku njerëzit kreativë mund të punojnë me një familje të larmishme rrobaqepësish profesionistë, krijues modelesh dhe artistësh nga e gjithë bota. Kjo vjen nga vlerësimi dhe respekti im i thellë për rrobaqepësit dhe krijuesit e shumtë me të cilët kam punuar gjatë viteve, nga dëshira për të përdorur materialin dhe stokun e cilësisë së lartë dhe të mirë që tashmë është në dispozicion, dhe nga dëshira për të qenë pjesë e një lëvizjeje që nxit vetë-shprehjen”.

Më shumë se 100 milionë tonë mbeturina tekstile lihen në landfille çdo vit. Atelier Jolie duket se është krijuar për të parandaluar këtë krizë. Sipas faqes së saj të internetit, “Ju do të jeni në gjendje të rregulloni ose ricikloni pjesë nga veshjet tuaja që dëshironi t’i rifreskoni, të përmirësoni përshtatjen, t’i jepni jetë të re diçkaje që mund ta keni hedhur pas dhe të krijoni trashëgimi me kuptim personal.“/abcnews.al/ KultPlus.com

Angelina Jolie apelon për donacione për Turqinë dhe Sirinë pas tërmeteve

Aktorja amerikane Angelina Jolie apeloi për donacione për Turqinë dhe Sirinë, pas tërmeteve shkatërruese të së hënës nga të cilët mijëra njerëz humbën jetën.

”Zemra ime është me popullin e Sirisë dhe Turqisë. Është e vështirë të kuptosh dhimbjen e paimagjinueshme që kaq shumë familje po e përjetojnë në këtë kohë”, shkroi ajo në Instagram.

Aktorja tha se ajo ka bërë donacion dhe shpreson që edhe ”të tjerët të japin gjithashtu”.

Ajo ndau fotografi nga zonat e tërmeteve të të dy vendeve dhe një link për donacion./KultPlus.com

Angelina Jolie jep dorëheqjen si ambasadore e UNHCR-së pas 20 vjetësh

Aktoria hollivudiane Angelina Jolie ka njoftuar se do të largohet nga posti i ambasadores së Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Refugjatët pas më shumë se 20 vitesh.

Aktorja fituese e çmimit Oscar tha se refugjatët janë “njerëzit që unë i admiroj më shumë në botë” dhe tani do ta përqendrojë kohën e saj duke punuar me organizata të udhëhequra nga njerëz të prekur drejtpërdrejt nga konflikti”.

Jolie, 47 vjeçe, është e njohur për aktivizmin e saj po aq sa edhe për karrierën e saj vezulluese, e cila përfshin role yjesh në filma si “Mr and Mrs Smith”, “Maleficent”, “Wanted” dhe “Lara Croft: Tomb Raider”.

Ajo ka bashkëpunuar me UNHCR-në që nga viti 2001 dhe në vitin 2012 është emëruar e dërguar speciale.

Duke shkruar në Instagram, Jolie tha se do të kalonte “pjesën tjetër të jetës sime duke punuar me refugjatët.

“Unë besoj në shumë gjëra që bën OKB-ja, veçanërisht në jetët që shpëton përmes ndihmës emergjente. UNHCR-ja është plot me njerëz të jashtëzakonshëm që bëjnë ndryshime në jetën e njerëzve çdo ditë. /atsh /KultPlus.com

Angelina Jolie tërhiqet nga roli i ambasadores së OKB-së për refugjatët

Angelina Jolie është larguar nga roli i saj si ambasadore e agjencisë së OKB-së për refugjatët.

Aktorja fituese e çmimit Oscar tha se refugjatët janë njerëzit që i admiron më së shumti në botë dhe se tani do të përqendrojë kohën e saj duke punuar me organizata të udhëhequra nga njerëz të prekur drejtpërdrejt nga konflikti.

47-vjeçarja Jolie, është e njohur për aktivizmin e saj. Ajo ka punuar me UNHCR-në që nga viti 2001 dhe në vitin 2012 u emërua e Dërguar Speciale.

Duke shkruar në Instagram, Jolie tha se do ta kalonte pjesën tjetër të jetës duke punuar me refugjatët.

“Pas më shumë se 20 vitesh, sot po largohem nga puna ime me agjencinë e OKB-së për refugjatët,” shkroi ajo.

Në një deklaratë të përbashkët me Jolien, UNHCR e vlerësoi atë për punën e saj të palodhshme në më shumë se 60 misione në terren në vende duke përfshirë Jemenin dhe Burkina Fason, dhe e përshkroi atë si një nga përkrahësit më me ndikim të të drejtave të refugjatëve.

Jolie shtoi se ajo ishte mirënjohëse për privilegjin dhe mundësinë për të punuar me organizatën.

“Unë do të vazhdoj të bëj gjithçka në fuqinë time në vitet në vijim për të mbështetur refugjatët dhe njerëzit e tjerë të zhvendosur. Pas 20 vitesh duke punuar brenda sistemit të OKB-së, ndjej se është koha që unë të punoj ndryshe, duke u angazhuar drejtpërdrejt me refugjatët dhe organizatat lokale dhe duke mbështetur avokimin e tyre për zgjidhje”.

Komisioneri i lartë i OKB-së për refugjatët, Filippo Grandi, tha se Angelina Jolie ka qenë një partnere e rëndësishme humanitare e UNHCR-së për shumë kohë, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

“Ne jemi mirënjohës për dekadat e saj të shërbimit, angazhimin e saj dhe ndryshimin që ka bërë për refugjatët dhe njerëzit e detyruar të largohen. Pas një kohe të gjatë dhe të suksesshme me UNHCR-në, e vlerësoj dëshirën e saj për të ndryshuar angazhimin e saj dhe për të mbështetur vendimin e saj. E di që kauza e refugjatëve do të mbetet afër zemrës së saj dhe jam i sigurt se ajo do të sjellë të njëjtin pasion dhe vëmendje në një portofol më të gjerë humanitar. Pres me padurim miqësinë tonë të vazhdueshme”, tha ai./ KultPlus.com

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në aeroplan privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në mënyrë të dehur gjatë një fluturimi me avion privat, duke e shtyrë atë të bëjë kërkesë për divorc, transmeton KultPlus.

Në një padi të paraqitur nga Jolie thuhet se Pitt e kapi atë për koke dhe sulmoi dy nga fëmijët e tyre në udhëtimin e vitit 2016.

Pitt gjithashtu abuzoi verbalisht dhe derdhi alkool mbi familjen e tij gjatë fluturimit nga Franca në Los Anxhelos, thotë ajo, shkruan BBC.

Në anën tjetër, Pitt ka mohuar akuzat, edhe pse ky pretendim për ish-bashkëshortin për sjellje abuzive nga Pitt në fluturimin e 14 shtatorit 2016 është shfaqur në dokumentet e mëparshme gjyqësore, duke përfshirë marrëveshjen e divorcit të ish-çiftit fitues të Oskarit. Incidenti u hetua nga FBI në vitin 2016, derisa autoritetet vendosën të mos ngrinin akuza.

Çifti kishin pasur aksione të përbashkëta me njëri-tjetrin, derisa Pitt argumenton se ai dhe ish-gruaja e tij kishin rënë dakord të mos i shesin aksionet e tyre në vend pa lejen e tjetrit.

Jolie e kundërshton këtë dhe fajëson Pitt për përfundimin e negociatave për blerjen e aksioneve të saj të pronës. Ankesa e saj e së martës thotë se aktori ka qenë fizikisht dhe emocionalisht abuzues ndaj saj dhe gjashtë fëmijëve të tyre – të moshës 8 deri në 15 vjeç në atë kohë – gjatë fluturimit me aeroplan privat.

Avokatët e saj pretendojnë se ylli i Fight Club filloi të bërtiste, duke e akuzuar atë se ishte “shumë respektuese ndaj fëmijëve”.

Menjëherë në fluturim, Pitt “e tërhoqi atë në banjë” në pjesën e pasme të aeroplanit, thuhet në padi.

“Pitt e kapi Jolie nga koka dhe e tundi, dhe më pas e kapi shpatullat dhe e tundi përsëri përpara se ta shtynte në murin e banjës”, shton dokumenti.

Pitt ka paditur zonjën Jolie, duke pretenduar se vendimi i saj për t’i shitur aksionet e saj në pronë një oligarku rus ishte një përpjekje për të “minuar” investimin e tij dhe për t’i shkaktuar “dëm të lirë” z. Pitt, i cili kishte “derdhur para dhe djersitje kapitali në biznesin e verërave”.

Avokatët e zonjës Jolie thonë në dosjen e tyre se aktorja “ka bërë përpjekje të mëdha për të mbrojtur fëmijët e tyre nga rijetimi i dhimbjes që Pitt i shkaktoi familjes atë ditë”.

Ata shtojnë se vendimi i saj për të shitur aksionet e saj në sipërmarrje ishte pjesërisht për shkak të “dukjes së saj gjithnjë e më të pakëndshme me vazhdimin e pjesëmarrjes në një biznes të lidhur me alkoolin, duke pasur parasysh ndikimin e problemit të njohur të Pitt të abuzimit me alkoolin në familjen e tyre”.

Pitt i tha New York Times në vitin 2019 se ai ishte bashkuar me Alkoolistët Anonim pas ndarjes së tij nga zonja Jolie.

Regjistrimi në gjykatë i zonjës Jolie nxjerr në pah tensionin mes çiftit mbi planet e tyre për kantinë. Pitt, i cili më parë ka folur për dashurinë e tij për arkitekturën dhe dizajnin, vendosi që kështjellës i duhej një pishinë e pestë me një kosto prej 1 milion euro dhe donte që një shkallë të rindërtohej katër herë, sipas zonjës Jolie. /KultPlus.com

Angelina Jolie fiton betejën ligjore kundër Brad Pitt

Angelina Jolie dhe Brad Pitt janë të përfshirë në një betejë të komplikuar ligjore mbi kantinë e verës Chateau Miraval.

Aktorja ka fituar një betejë ligjore kundër ish-bashkëshortit në ‘luftën’ e tyre të ashpër mbi kantinë e verës Chateau Miraval, ku u martuan në vitin 2014. Çifti mori kontrollin e kompanisë së famshme të verërave roze në vitin 2008 kur u vendosën në kullë. Por Jolie ia shiti aksionet e saj “gjigantit” Stoli duke nisur një seri betejash në SHBA, Francë dhe Luksemburg midis Pitt, Jolie, bizneseve të tyre përkatëse dhe partnerëve të ndryshëm të biznesit.

Ekipi i Jolie përpunoi dokumente nga Pitt, menaxheri i tij i biznesit dhe kompania e tij, Mondo Bongo. Ata luftuan që gjykata të mohonte kërkesën e Jolie për dokumentet dhe korrespondencën. Por të premten, një gjykatës në Los Anxhelos tha se Pitt dhe bashkëpunëtorët e tij duhet t’i dorëzojnë ata te avokatët kundërshtarë dhe tha se nuk mund të pezullohen derisa të apelojnë vendimin.

Burime pranë operacionit të biznesit të Jolie thanë se Pitt po lejon që zemërimi i tij për ndarjen e tyre të pengojë sensin e përbashkët të biznesit. “Çdo njeri i arsyeshëm do të ishte i lumtur të ishte partner i Stolit. Ata kanë marketing dhe shpërndarje të nivelit të lartë”, thanë ata, duke shpjeguar se kompania ofron mundësi të jashtëzakonshme për të rritur biznesin. “Ai thjesht nuk mund të shohë urrejtjen e tij ndaj Jolie.”

Çifti, i cili ka gjashtë fëmijë, u nda në vitin 2016. Ata ishin bashkë që nga viti 2005./abcnews.al/ KultPlus.com

Brad Pitt padit ish-bashkëshorten e tij, Angelina Jolie

Angelina Jolie “kërkoi t’i shkaktonte dëm” ish-bashkëshortit të saj Brad Pitt kur ajo shiti aksionet e saj në vreshtin e tyre në pronësi të një oligarku rus, pretendojnë dokumentet e reja ligjore, transmeton KultPlus.

Pitt ka paditur ish-bashkëshorten e tij për shitjen e aksioneve të saj në vreshtin francez që ata blenë së bashku në 2008.

Ai tha se vendimi i saj për t’ia shitur pjesën e saj një oligarku rus e detyroi atë në partneritet me “një të huaj me shoqata dhe qëllime helmuese”.

Jolie ende nuk ka komentuar publikisht.

Çifti bleu një interes kontrollues në Chateau Miraval SA, një kompani franceze që përfshin një shtëpi dhe vresht në jug të Francës, në vitin 2008.

Dyshja e listës A u martuan atje gjashtë vjet më vonë.

Pitt thotë se ai dhe ish-gruaja e tij ranë dakord të mos i shesin aksionet e tyre në vend pa lejen e tjetrit.

Në dokumentet ligjore të marra nga agjencia e lajmeve PA, pretendohet se Jolie ia shiti pjesën e saj një prodhuesi pijesh alkoolike me bazë në Luksemburg, të kontrolluar nga oligarku rus Yuri Shefler, pa dijeninë e Pitt./ KultPlus.com

Kur njoha të mbijetuar të luftës, urisë dhe përdhunimit, mësova si është jeta për shumicën e njerëzve

“Çdo gjë në jetën time nuk do të kishte asnjë kuptim, nëse nuk do të jetoja një jetë në shërbim të njerëzve të tjerë. Nuk e dija se çfarë do të thoshte një gjë e tillë, pasi karrierën time e nisa mjaft e re dhe shqetësohesha vetëm për veten time. Vetëm kur nisa tëudhëtoja dhe të shihja përtej shtëpisë sime, arrita t’i kuptoja përgjegjësitë e mia për të tjerët. Kur njoha të mbijetuar të luftës, të urisë dhe përdhunimit, mësova se si është jeta për shumicën e njerëzve në këtë botë dhe se sa me fat isha që kisha ushqim për të ngrënë, një çati mbi kokën time, një vend të sigurtë për tëjetuar dhe një familje të shëndetshme. Atëherë kuptova se sa e pakuptimtë kishte qenë jeta ime dhe u betova të mos jetoja mënë të njëjtën mënyrë.

Jemi të gjithë kaq me fat, ama nuk e kam kuptuar asnjëherë pse disa njerëz lindin me fatin që unë kisha të ndiqja rrugën qëndoqa në jetë. Ndërkohë në anën tjetër të botës mund tëekzistojë një femër tjetër njësoj si unë, me të njëjtat aftësi, dëshira, etikë pune dhe dashuri për familjen e saj, që mund tëbënte filma dhe të mbante fjalime edhe më të bukura se unë, por që jeton në një kamp dhe nuk ka zë për t’ia dalë mbanë. Ajo shqetësohet se çfarë do të hanë fëmijët e saj, se si do t’i mbajëata të sigurtë dhe si do t’ia dalin të kthehen sërish në shtëpi.

Nuk e di pse kjo është jeta ime, dhe ajo është jeta e saj. Nuk e kuptoj një gjë të tillë, por do të bëj atë që mamaja ime mëkërkoi. Do të bëj maksimumin në jetë, në mënyrë që t’u shërbej të tjerëve më së miri. Të mbaj sot një fjalim të tillë, do të thotëse kam bërë atë që ajo më ka kërkuar. Nëse ime më do të ishte gjallë, me siguri do të ishte tepër krenare për mua në këto momente”. – Angelina Jolie./ KultPlus.com

Aktorja Angelina Jolie viziton Ukrainën

Ylli i Hollivudit, Angelina Jolie është parë në Ukrainë, gjatë një vizite në qytetin e Lviv.

Në një video të shpërndarë në Facebook, aktorja shihet duke buzëqeshur dhe duke ua bërë me dorë fansave teksa porosiste një kafe.

Jolie ka punuar si e dërguar speciale për Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) për shumë vite, por specifikat e udhëtimit të saj në Ukrainë janë të paqarta.

Videoja, e cila tregon Jolie duke nënshkruar një copë letre dhe duke përshëndetur kamerën, u postua në Facebook nga ukrainasja Maya Pidhorodetska dhe që atëherë ka pasur më shumë se 19 000 shpërndarje.

Pidhorodetska shkroi një postim me videon në gjuhën ukrainase, e cila, e përkthyer nga Google, thoshte “Asgjë e veçantë. Vetëm Lviv. Unë shkova vetëm për të pirë kafe. Vetëm Angelina Jolie. Ukraina thjesht mbështetet nga e gjithë bota”.

Qyteti i Lvivit, në Ukrainën Perëndimore, ka qenë nën sulm nga ushtria ruse javët e fundit dhe në fillim të këtij muaji, një sulm me raketa në qytet la të paktën shtatë të vdekur.

Në shkurt, Jolie foli për luftën në Ukrainë në një postim për 12,7 milionë ndjekësit e saj në Instagram.

Ajo shkroi se “si shumë prej jush, unë po lutem për njerëzit në Ukrainë”./ KultPlus.com

Angelina Jolie-Pitt

Angelina Jolie viziton refugjatët ukrainas në Romë

Angelina Jolie është parë të enjten në Romë, teksa ka vizituar pacientët ukrainas në Spitalin e Fëmijëve, raportoi Reuters.

Aktorja e famshme hollivudiane, e cila është edhe ambasadore e Kombeve të Bashkuara, është njohur nga afër me problemet shëndetësore të fëmijëve që kanë ikur nga lufta në Ukrainë.

Jolie ka qenë vazhdimisht e angazhuar në rolin e ambasadores duke vizituar çdo herë refugjatë në vatra të ndryshme të krizave në botë.

Pas vitesh shërbimi të përkushtuar ndaj UNHCR-së dhe kauzës së refugjatëve, Angelina Jolie u emërua e dërguar speciale në prill të vitit 2012./ KultPlus.com

Angelina Jolie i kërkon Senatit Amerikan rinovimin e Aktit për Dhunën Kundër Grave

Angelina Jolie u rikthye në Uashington për të shprehur mbështetjen e saj për viktimat e abuzimit në familje duke i kërkuar Senatit të rinovojë Aktin për Dhunën Kundër Grave (VAWA), për të cilin ajo argumenton se ofron mbrojtje themelore për të mbijetuarit e abuzimit.

”Duke qëndruar këtu, në qendër të fuqisë së kombit tonë, unë mendoj për këdo që ndihet e pafuqishme përballë abuzuesit dhe nga një sistem që nuk arrin t’i mbrojë ato”, tha Jolie në fillim të fjalimit të saj.

”Miratimi i këtij ligji është një nga votimet më të rëndësishme për senatorët amerikanë për këtë vit”, theksoi tutje Jolie.

Jolie ishte me vajzën e saj, Zahara Marley Jolie-Pitt në Capitol Hill.

Sipas Variety, vizita e saj e fundit në Uashington ishte në dhjetor 2021, kur u takua me ligjvënësit në mbështetje të VAWA-s.

Aktorja ka qenë e përkushtuar në mbështetjen e saj për VAWA-n duke punuar me sponsorët dhe avokatët e saj për të shtuar dispozita për ligjin që trajton ndikimin te fëmijët në rastet e dhunës në familje.

Jolie gjithashtu ndau mbështetjen e saj për VAWA-n përmes Instagramit të saj zyrtar.

”Jam mirënjohëse dhe e përulur që bashkohem me avokatë dhe ligjvënës të përkushtuar”, shkroi aktorja.

VAWA u miratua për herë të parë në 1994, duke krijuar dispozita për ndjekjen penale në nivel federal të krimeve të dhunës në familje dhe sulmeve seksuale. Ligji gjithashtu ofronte mbështetje për strehimoret, qendrat e krizës së përdhunimeve dhe organizatat e tjera të komunitetit.

Pas riautorizimit në vitin 2012, ligji skadoi në vitin 2018.

Një koalicion dypartiak prezantoi dje një marrëveshje për të rinovuar VAWA-n. /atsh/ KultPlus.com

Filmat më të njohur, lidhja me Angelina Jolie dhe jeta e tij – Brad Pitt feston ditëlindjen e 58-të

William Bradley Pitt është një aktor dhe producent filmi amerikan, ai gjithashtu njihet si një aktor i jashtëzakonshëm ku edhe ka fituar disa çmime ndërkombëtare, transmeton KultPlus.

Përpos çmimeve nga Akademia Britanike e Filmit, gjithashtu edhe Golden Globe, Pitt ka arritur që në sirtarin e tij të çmimeve të përfshijë edhe një Oscar.

Ai njihet për partneritetin e tij me Angelina Jolie, ku pas disa problemeve që kishin pasur më vonë edhe nënshkruajtën letrat e divorcit, ku edhe në vitin 2019 ai vendosi epitetin beqar.

Disa prej filmave më të njohur të Brad Pitt janë: Moneyball, Wolrd War Z, Fight Club, Ad Astra, Meet Joe Black, Se7en, War Machine, Inglorious Basterds, Monkeys etj.

Në këtë ditë, Pitt feston ditëlindjen e tij të 58-të, derisa tani është foksuar shumë edhe si producent i filmave. /KultPlus.com

Brad Pitt to keep it 'low-key' on 58th birthday amid custody battle with  Angelina Jolie
Brad Pitt Performed His Own 'Bullet Train' Stunts | IndieWire

Angelina Jolie: Nuk më pëlqen të shikoj filmat e mi

Aktorja e njohur Angelina Jolie ka folur së fundmi për jetën e saj profesionale.

Nv një intervistë për “Smallzy’s Celebrity Small Talk” , aktorja ka zbuluar se disa filma të saj  nuk i ka parë asnjëherë  pasi është shumë kritike ndaj vetes.”Ka mjaft filma të mi që në fakt nuk i kam parë kurrë, sepse më pëlqen ky proces. Zakonisht kur e shoh zhgënjehem pasi mendoj se do të ishte diçka tjetër. Unë jam një kritike e tmerrshme”, deklaroi Angelina.Mirëpo, ajo u shpreh se një ndër filmat që ajo ka luajtur dhe e ka parë pasi i pëlqen realizimi është filmi i ri i saj”Eternals”.

Angelina Jolie reagon pasi filmi ‘Eternals’ ndalohet në disa vende në Lindjen e Mesme

Angelina Jolie ka reaguar ndaj lajmit se filmi i saj i ri Marvel, “Eternals”, është ndaluar nga disa vende në Lindjen e Mesme për shkak të portretizimit të çiftit homoseksual.

Gjatë një konference për shtyp, 46-vjeçarja tha se ishte ‘e trishtuar’ që audienca do të humbiste filmin dhe ‘bukurinë e asaj marrëdhënieje’, duke i quajtur pikëpamjet e tilla injorante.

Të enjten u raportua se “Eternals” nuk do të shfaqej në  Arabinë Saudite, Katar apo Kuvajt për shkak të censurës, sepse përmban një çift homoseksual dhe një puthje të të njëjtit seks, shkruan DailyMail.

“Jam e trishtuar për këtë. Dhe unë jam krenare për Marvel që refuzoi t’i hiqte ato skena”, tha Angelina.

Filmi, i cili do të dilte në Lindjen e Mesme më 11 nëntor, është hequr nga faqet e internetit në disa vende që reklamojnë filmat e ardhshëm.

Asnjë arsye zyrtare nuk është dhënë, por homoseksualiteti është ende i paligjshëm në pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme dhe filmat që iu referohen çështjeve LGBT shpesh ndalohen atje.

“Eternals” paraqet çiftin e parë homoseksual të Marvel-it në ekran – superheroi Phastos, i luajtur nga Brian Tyree Henry, i cili ndan një shtëpi me personazhin Ben, të luajtur nga Haaz Sleiman.

“Unë ende nuk e kuptoj se si jetojmë sot në një botë ku ka ende njerëz që nuk do ta shihnin familjen që ka Phastos dhe bukurinë e asaj marrëdhënieje dhe asaj dashurie”, u shpreh Angelina.

“Si është e mundur që dikush është i zemëruar për këtë, i kërcënuar prej kësaj, nuk e miraton ose e vlerëson këtë është aq injorante”, vazhdoi aktorja.

Në një moment gjatë filmit, “Phastos” dhe bashkëshorti i tij ndajnë një puthje pasionante. Kjo do të jetë puthja e parë e Marvel-it për të njëjtin seks që shfaqet në kinema.

Përpara publikimit, censuruesit në disa vende të Lindjes së Mesme kishin kërkuar modifikime për të hequr çiftin homoseksual, sipas The Hollywood Reporter.

Por Disney, kompania që zotëron ekskluzivitetin e Marvel, refuzoi dhe filmi u largua nga publikimi.

Një zinxhir kinemaje në Lindjen e Mesme konfirmoi në faqen e internetit se “Eternals” ishte ‘ndaluar’, megjithëse tha se atyre nuk u ishte dhënë një shpjegim.

“Eternals” është filmi i 28-të i Marvel-it i bazuar në një racë imagjinare alienësh humanoidë me të njëjtin emër, i cili u shfaq për herë të parë në një seri komike amerikane.

Filmi paraqet të përjetshmit, të cilët janë të pavdekshëm, të dalin nga fshehja për herë të parë në mijëra vjet për të mbrojtur tokën nga homologët e tyre të këqij, Deviantët.

Filmi, i cili u shfaq premierë në Los Angeles në fillim të këtij muaji, luhet nga Angelina Jolie në rolin e “Thena”, udhëheqëse e Eternals, së bashku me Gemma Chan si “Sersi”, Richard Madden si “Ikaris”, Kumail Nanjiani si “Kingo” dhe Lauren Ridloff si “Makkari”.

Filmi u drejtua dhe u shkrua nga regjisorja fituese e çmimit “Oscar”, për regjisoren më të mirë dhe filmin më të mirë vitin e kaluar për “Nomadland”, Chloe Zhao./KultPlus.com

Cili është mesazhi i librit më të ri të Angelina Jolie

Angelina Jolie është e emocionuar rreth publikimit të librit të saj të ri: ‘Know Your Rights and Claim Them: A Guide for Youth.’

Të shtunën, Jolie organizoi një festë për librin, i cili zbulon të drejtat e fëmijëve dhe njohuritë që të rinjtë kanë nevojë t’i dinë për të mbrojtur veten.

“Kur fëmijët dhe të rinjtë kanë agjencinë, fuqinë dhe njohuritë për të folur, ata mund të ndryshojnë jetën, duke ndihmuar në arritjen e një shoqërie më të barabartë,” shkroi aktorja në Instagram.

“Ky është mesazhi i librit tonë të ri, i cili është shkruar në konsultim me aktivistët e rinj në të gjithë botën – dhe është për ta, dhe të gjithë të rinjtë që luftojnë për të drejtat e tyre në nivel global”, vazhdoi ajo.

Jolie ka qenë prej kohësh një avokate për të drejtat e njeriut, veçanërisht për gratë dhe fëmijët. Aktivizmi i saj daton në fillim të viteve 2000, kur ajo filloi të punonte në çështje të tilla si emigracioni, shëndeti dhe arsimi për të rinjtë në të gjithë botën.

Në mesazhin e saj, Jolie shtoi se ajo është “aq e frymëzuar nga të rinjtë në të gjithë botën” që luftojnë rregullisht për të drejtat e njeriut “në vijën e parë të frontit”.

“Nga mbrojtja e mjedisit deri te luftimi i pabarazisë dhe diskriminimit, ata po ndërhyjnë për të bërë punën që të rriturit duhet, por deri më tani nuk kanë arritur ta bëjnë,” shkroi ajo, duke shtuar se fëmijët “po mbajnë barrën e pasojave të atyre vendimeve të këqija” në kampet e refugjatëve dhe zonat e konfliktit në të gjithë botën./lapsi.al/ KultPlus.com

Harvey Weinstein, një mesazh për Angelina Jolie: Çdo akuzë për përfitime financiare

Në një intervistë të fundit për The Guardian, Angelina Jolie rrëfeu se asaj dikur iu desh të “shpëtonte” prej Harvey Weinstein, në fillimet e saj, pasi ai e ngacmoi. Përdhunuesi i dënuar Harvey Weinstein ka reaguar për këtë deklaratë, duke thënë se nuk e ka sulmuar kurrë Angelina Jolie-n.

“Nuk pati kurrë një sulm dhe as një përpjekje për të sulmuar,” –tha në një deklaratë për TMZ, Weinstein, i cili aktualisht po vuan një dënim 23-vjeçar për përdhunim dhe dhunë. “Është një publicitet i pavërtetë, vetëm për klikime. Ti je Angelina Jolie, çdo mashkull dhe femër në botë, jam i sigurt, tregon interes për ty. A po të sulmon e gjithë bota? Është shumë e qartë për mua se kjo është bërë për të sjellë më shumë shitje për librin e Angelina-s.”

Në intervistë, Jolie thotë se ajo i tregoi burrit të saj të parë, Jonny Lee Miller, për incidentin e pretenduar.

“Unë qëndrova larg dhe i paralajmërova njerëzit për të. Mbaj mend që i thashë Jonny -t, bashkëshortit tim të parë, i cili u tregua i mrekullueshëm, që t’ua përhapë fjalën djemve të tjerë – mos i lini vajzat të shkojnë vetëm me të,” tha Jolie.

Pretendimet e Jolie për Weinstein dolën ndërsa ajo po diskutonte problemet e vazhdueshme që kishte me ish-burrin e saj, Brad Pitt, që çuan në fundin e martesës së tyre. Ajo pretendoi se Pitt i kërkoi Weinstein të ishte producent në filmin e tij “Killing Them Softly “./lapsi.al/ KultPlus.com

Hapi llogari në Instagram për ndërgjegjësimin e situatës në Afganistan, Jolie thyen rekord

Angelina Jolie është bërë përdoruesja më e shpejtë në Instagram që ka fituar një milion ndjekës.

Aktorja 46-vjeçare iu bashkua rrjetit të famshëm social gjatë fundjavës dhe ajo shpejt ka grumbulluar më shumë se shtatë milionë ndjekës në Instagram, shkruan Daily Mail, transmeton KultPlus.

Aktorja e “Eternals” tejkaloi Rupert Grint dhe Sir David Attenborough për këtë rekord, pasi ajo grumbulloi 2.1 milionë ndjekës të rinj në më pak se tri orë.

Ajo ndiqet nga: Drew Barrymore, Bella Hadid, Bella Thorne, Gretchen Rossi, Chrishell Stause, Jamie Lee Curtis dhe Helena Christiansen, për të përmendur disa.

Ylli i Hollywoodit iu bashkua rrjetit social për të ndarë një fotografi të një letre që kishte marrë nga një vajzë adoleshente në Afganistan, ku talebanët kohët e fundit morën kontrollin e vendit.

Postimi i Angelinës citonte: “Kjo është një letër që më është dërguar nga një vajzë adoleshente në Afganistan. Tani për tani, njerëzit e Afganistanit po humbasin aftësinë e tyre për të komunikuar në rrjetet sociale dhe për t’u shprehur lirshëm. Kështu që unë kam ardhur në Instagram për të ndarë historitë e tyre dhe zërat e atyre në të gjithë globin që po luftojnë për të drejtat e tyre themelore të njeriut”.

Ajo shtoi: “Unë isha në kufirin e Afganistanit dy javë para 11 shtatorit, ku takova refugjatë afganë që kishin ikur nga talebanët. Kjo ishte njëzet vjet më parë.

“Është e dhimbshme të shikosh afganët të zhvendosen përsëri nga frika dhe pasiguria që ka kapluar vendin e tyre”.

“Të shpenzosh kaq shumë kohë dhe para, të kesh derdhur gjak dhe jetë të humbura vetëm për të arritur në këtë, është një dështim pothuajse i pamundur për t’u kuptuar”.

Angelina u zotua të vazhdojë mbështetjen për popullin afgan. / KultPlus.com

Angelina Jolie publikon letrën që mori nga një vajzë në Afganistan: Ishte e dhimbshme të shikosh dështimin

Aktorja me famë botërore, njëherësh humanistja e madhe, Angelina Jolie, ka ndarë së fundmi një postim ndjekës me fansat e saj në Instagram.

Ajo ka publikuar një letër që e ka marrë nga një vajzë adoleshente në Afganistan, duke u  shprehur në mbishkrimin e saj se do të bëjë të pamundurën që të luftojë për të drejtat njerëzore atje.

Jolie ka shkruar në mbishkrimin e fotografisë, se kjo është arsyeja pse ajo është paraqitur në rrjetet sociale – ndonëse një gjë të tillë nuk e ka bërë kurrë më parë.

Ky është shkrimi i saj i plotë:

“Kjo është një letër që më është dërguar nga një vajzë adoleshente në Afganistan. Tani për tani, njerëzit e Afganistanit po humbasin aftësinë e tyre për të komunikuar në mediat sociale dhe për t’u shprehur lirshëm. Kështu që unë kam ardhur në Instagram për të ndarë historitë e tyre dhe zërat e atyre në të gjithë globin që po luftojnë për të drejtat e tyre themelore të njeriut.

Unë isha në kufirin e Afganistanit dy javë para 11 shtatorit, ku takova refugjatët afganë që kishin ikur nga talebanët. Kjo ishte njëzet vjet më parë.

Isshtë e dhimbshme të shikosh afganët të zhvendosen përsëri nga frika dhe pasiguria që ka kapluar vendin e tyre.

Të shpenzosh kaq shumë kohë dhe para, të kesh derdhur gjak dhe jetë të humbura vetëm për të arritur në këtë, është një dështim pothuajse i pamundur për tu kuptuar.

Të shikosh për dekada se si refugjatët afganë – disa nga njerëzit më të aftë në botë – trajtohen si një barrë është gjithashtu e sëmurë. Duke ditur që nëse do të kishin mjetet dhe respektin, sa shumë do të bënin për veten e tyre. Dhe takimi me kaq shumë gra dhe vajza që jo vetëm donin një arsim, por luftuan për të.

Ashtu si të tjerët të angazhuar, unë nuk do të largohem. Unë do të vazhdoj të kërkoj mënyra për të ndihmuar. Dhe shpresoj se do të bashkohesh me mua”, ka shkruar Jolie. / KultPlus.com

Angelina Jolie-Pitt

Aktorja Angelina Jolie, sot feston ditëlindjen

Angelina Jolie lindi më 4 qershor 1975 në Los Angeles, Kalifornim lindur si Angelina Voight. Është një aktore amerikane, kineaste dhe humanitare. Bijë e  aktorit Jon Voight dhe aktores Marcheline Bertrand. Përfituesja e akordimeve të shumta, përfshirë një çmim Akademie dhe tre çmime Golden Globe, ajo është cilësuar shumë herë aktorja më e paguar në Hollywood.

Jolie e filloi karrierën duke vepruar me zell për një dekadë me një film me buxhet të ulët prodhimi. Roli i parë që ka luajtur si protagoniste ishte në filmin Hackers.

Ajo u vlerësua nga kritikët për mënyrën e paraqitjes në filmin biografik dhe fitoi një Academy Award for Best Supporting Actress për performancën e saj në filmin Girl Interrupted.

Jolie ka arritur famën e saj më vonë në një film portretizues të një video loje si personazh heroik me emrin (Lara Croft) në Lara Croft: Tomb Raider dhe që atëherë e ka ngritur veten si një prej aktoreve më të mirënjohura dhe më të paguara në Hollywood.

Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi Mr. & Mrs. Smith dhe filmin e animuar Kung Fu Panda. / KultPlus.com

Angelina Jolie, një luftëtare në filmin e ri të Marvel Studios

Një histori epike që përfshin mijëra vjet, nga lindja e botës e deri më sot, me një grup heronjsh të pavdekshëm të bashkuar për të luftuar kundër armikut më të lashtë të njerëzimit: kjo është lufta midis së mirës dhe së keqes në qendër të “Eternals”, filmi i tretë në Fazën e Katërt të Universit Kinematografik Marvel.

I drejtuar nga regjisorja fituese e çmimit Oscar, Chloé Zhao (Nomadland), filmi i ri i Marvel Studios vë Eternals (Të përjetshmit) kundër Deviants (Divergjentët).

Në grupin e aktorëve emra të njohur, si  Angelina Jolie, një bjonde platin, luan rolin e luftëtares së vrullshëm Thena; Richard Madden është Ikarius i plotfuqishëm; Gemma Chan, në rolin e Sersit, një adhuruese e njerëzimit; Kumail Nanjiani ose Kingo, i pajisur me fuqitë e kozmosit; Salma Hayek në rolin e lideres së mençur dhe shpirtërore Ajak; Don Lee, i cili luan Gilgameshin e fuqishëm, etj.

Në 24 orë, prezantimi i shkurtër i “Eternals” pati mbi 130 mijë shikime./atsh/ KultPlus.com