Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në aeroplan privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në mënyrë të dehur gjatë një fluturimi me avion privat, duke e shtyrë atë të bëjë kërkesë për divorc, transmeton KultPlus.

Në një padi të paraqitur nga Jolie thuhet se Pitt e kapi atë për koke dhe sulmoi dy nga fëmijët e tyre në udhëtimin e vitit 2016.

Pitt gjithashtu abuzoi verbalisht dhe derdhi alkool mbi familjen e tij gjatë fluturimit nga Franca në Los Anxhelos, thotë ajo, shkruan BBC.

Në anën tjetër, Pitt ka mohuar akuzat, edhe pse ky pretendim për ish-bashkëshortin për sjellje abuzive nga Pitt në fluturimin e 14 shtatorit 2016 është shfaqur në dokumentet e mëparshme gjyqësore, duke përfshirë marrëveshjen e divorcit të ish-çiftit fitues të Oskarit. Incidenti u hetua nga FBI në vitin 2016, derisa autoritetet vendosën të mos ngrinin akuza.

Çifti kishin pasur aksione të përbashkëta me njëri-tjetrin, derisa Pitt argumenton se ai dhe ish-gruaja e tij kishin rënë dakord të mos i shesin aksionet e tyre në vend pa lejen e tjetrit.

Jolie e kundërshton këtë dhe fajëson Pitt për përfundimin e negociatave për blerjen e aksioneve të saj të pronës. Ankesa e saj e së martës thotë se aktori ka qenë fizikisht dhe emocionalisht abuzues ndaj saj dhe gjashtë fëmijëve të tyre – të moshës 8 deri në 15 vjeç në atë kohë – gjatë fluturimit me aeroplan privat.

Avokatët e saj pretendojnë se ylli i Fight Club filloi të bërtiste, duke e akuzuar atë se ishte “shumë respektuese ndaj fëmijëve”.

Menjëherë në fluturim, Pitt “e tërhoqi atë në banjë” në pjesën e pasme të aeroplanit, thuhet në padi.

“Pitt e kapi Jolie nga koka dhe e tundi, dhe më pas e kapi shpatullat dhe e tundi përsëri përpara se ta shtynte në murin e banjës”, shton dokumenti.

Pitt ka paditur zonjën Jolie, duke pretenduar se vendimi i saj për t’i shitur aksionet e saj në pronë një oligarku rus ishte një përpjekje për të “minuar” investimin e tij dhe për t’i shkaktuar “dëm të lirë” z. Pitt, i cili kishte “derdhur para dhe djersitje kapitali në biznesin e verërave”.

Avokatët e zonjës Jolie thonë në dosjen e tyre se aktorja “ka bërë përpjekje të mëdha për të mbrojtur fëmijët e tyre nga rijetimi i dhimbjes që Pitt i shkaktoi familjes atë ditë”.

Ata shtojnë se vendimi i saj për të shitur aksionet e saj në sipërmarrje ishte pjesërisht për shkak të “dukjes së saj gjithnjë e më të pakëndshme me vazhdimin e pjesëmarrjes në një biznes të lidhur me alkoolin, duke pasur parasysh ndikimin e problemit të njohur të Pitt të abuzimit me alkoolin në familjen e tyre”.

Pitt i tha New York Times në vitin 2019 se ai ishte bashkuar me Alkoolistët Anonim pas ndarjes së tij nga zonja Jolie.

Regjistrimi në gjykatë i zonjës Jolie nxjerr në pah tensionin mes çiftit mbi planet e tyre për kantinë. Pitt, i cili më parë ka folur për dashurinë e tij për arkitekturën dhe dizajnin, vendosi që kështjellës i duhej një pishinë e pestë me një kosto prej 1 milion euro dhe donte që një shkallë të rindërtohej katër herë, sipas zonjës Jolie. /KultPlus.com

Angelina Jolie fiton betejën ligjore kundër Brad Pitt

Angelina Jolie dhe Brad Pitt janë të përfshirë në një betejë të komplikuar ligjore mbi kantinë e verës Chateau Miraval.

Aktorja ka fituar një betejë ligjore kundër ish-bashkëshortit në ‘luftën’ e tyre të ashpër mbi kantinë e verës Chateau Miraval, ku u martuan në vitin 2014. Çifti mori kontrollin e kompanisë së famshme të verërave roze në vitin 2008 kur u vendosën në kullë. Por Jolie ia shiti aksionet e saj “gjigantit” Stoli duke nisur një seri betejash në SHBA, Francë dhe Luksemburg midis Pitt, Jolie, bizneseve të tyre përkatëse dhe partnerëve të ndryshëm të biznesit.

Ekipi i Jolie përpunoi dokumente nga Pitt, menaxheri i tij i biznesit dhe kompania e tij, Mondo Bongo. Ata luftuan që gjykata të mohonte kërkesën e Jolie për dokumentet dhe korrespondencën. Por të premten, një gjykatës në Los Anxhelos tha se Pitt dhe bashkëpunëtorët e tij duhet t’i dorëzojnë ata te avokatët kundërshtarë dhe tha se nuk mund të pezullohen derisa të apelojnë vendimin.

Burime pranë operacionit të biznesit të Jolie thanë se Pitt po lejon që zemërimi i tij për ndarjen e tyre të pengojë sensin e përbashkët të biznesit. “Çdo njeri i arsyeshëm do të ishte i lumtur të ishte partner i Stolit. Ata kanë marketing dhe shpërndarje të nivelit të lartë”, thanë ata, duke shpjeguar se kompania ofron mundësi të jashtëzakonshme për të rritur biznesin. “Ai thjesht nuk mund të shohë urrejtjen e tij ndaj Jolie.”

Çifti, i cili ka gjashtë fëmijë, u nda në vitin 2016. Ata ishin bashkë që nga viti 2005./abcnews.al/ KultPlus.com

Brad Pitt padit ish-bashkëshorten e tij, Angelina Jolie

Angelina Jolie “kërkoi t’i shkaktonte dëm” ish-bashkëshortit të saj Brad Pitt kur ajo shiti aksionet e saj në vreshtin e tyre në pronësi të një oligarku rus, pretendojnë dokumentet e reja ligjore, transmeton KultPlus.

Pitt ka paditur ish-bashkëshorten e tij për shitjen e aksioneve të saj në vreshtin francez që ata blenë së bashku në 2008.

Ai tha se vendimi i saj për t’ia shitur pjesën e saj një oligarku rus e detyroi atë në partneritet me “një të huaj me shoqata dhe qëllime helmuese”.

Jolie ende nuk ka komentuar publikisht.

Çifti bleu një interes kontrollues në Chateau Miraval SA, një kompani franceze që përfshin një shtëpi dhe vresht në jug të Francës, në vitin 2008.

Dyshja e listës A u martuan atje gjashtë vjet më vonë.

Pitt thotë se ai dhe ish-gruaja e tij ranë dakord të mos i shesin aksionet e tyre në vend pa lejen e tjetrit.

Në dokumentet ligjore të marra nga agjencia e lajmeve PA, pretendohet se Jolie ia shiti pjesën e saj një prodhuesi pijesh alkoolike me bazë në Luksemburg, të kontrolluar nga oligarku rus Yuri Shefler, pa dijeninë e Pitt./ KultPlus.com

Kur njoha të mbijetuar të luftës, urisë dhe përdhunimit, mësova si është jeta për shumicën e njerëzve

“Çdo gjë në jetën time nuk do të kishte asnjë kuptim, nëse nuk do të jetoja një jetë në shërbim të njerëzve të tjerë. Nuk e dija se çfarë do të thoshte një gjë e tillë, pasi karrierën time e nisa mjaft e re dhe shqetësohesha vetëm për veten time. Vetëm kur nisa tëudhëtoja dhe të shihja përtej shtëpisë sime, arrita t’i kuptoja përgjegjësitë e mia për të tjerët. Kur njoha të mbijetuar të luftës, të urisë dhe përdhunimit, mësova se si është jeta për shumicën e njerëzve në këtë botë dhe se sa me fat isha që kisha ushqim për të ngrënë, një çati mbi kokën time, një vend të sigurtë për tëjetuar dhe një familje të shëndetshme. Atëherë kuptova se sa e pakuptimtë kishte qenë jeta ime dhe u betova të mos jetoja mënë të njëjtën mënyrë.

Jemi të gjithë kaq me fat, ama nuk e kam kuptuar asnjëherë pse disa njerëz lindin me fatin që unë kisha të ndiqja rrugën qëndoqa në jetë. Ndërkohë në anën tjetër të botës mund tëekzistojë një femër tjetër njësoj si unë, me të njëjtat aftësi, dëshira, etikë pune dhe dashuri për familjen e saj, që mund tëbënte filma dhe të mbante fjalime edhe më të bukura se unë, por që jeton në një kamp dhe nuk ka zë për t’ia dalë mbanë. Ajo shqetësohet se çfarë do të hanë fëmijët e saj, se si do t’i mbajëata të sigurtë dhe si do t’ia dalin të kthehen sërish në shtëpi.

Nuk e di pse kjo është jeta ime, dhe ajo është jeta e saj. Nuk e kuptoj një gjë të tillë, por do të bëj atë që mamaja ime mëkërkoi. Do të bëj maksimumin në jetë, në mënyrë që t’u shërbej të tjerëve më së miri. Të mbaj sot një fjalim të tillë, do të thotëse kam bërë atë që ajo më ka kërkuar. Nëse ime më do të ishte gjallë, me siguri do të ishte tepër krenare për mua në këto momente”. – Angelina Jolie./ KultPlus.com

Aktorja Angelina Jolie viziton Ukrainën

Ylli i Hollivudit, Angelina Jolie është parë në Ukrainë, gjatë një vizite në qytetin e Lviv.

Në një video të shpërndarë në Facebook, aktorja shihet duke buzëqeshur dhe duke ua bërë me dorë fansave teksa porosiste një kafe.

Jolie ka punuar si e dërguar speciale për Agjencinë e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) për shumë vite, por specifikat e udhëtimit të saj në Ukrainë janë të paqarta.

Videoja, e cila tregon Jolie duke nënshkruar një copë letre dhe duke përshëndetur kamerën, u postua në Facebook nga ukrainasja Maya Pidhorodetska dhe që atëherë ka pasur më shumë se 19 000 shpërndarje.

Pidhorodetska shkroi një postim me videon në gjuhën ukrainase, e cila, e përkthyer nga Google, thoshte “Asgjë e veçantë. Vetëm Lviv. Unë shkova vetëm për të pirë kafe. Vetëm Angelina Jolie. Ukraina thjesht mbështetet nga e gjithë bota”.

Qyteti i Lvivit, në Ukrainën Perëndimore, ka qenë nën sulm nga ushtria ruse javët e fundit dhe në fillim të këtij muaji, një sulm me raketa në qytet la të paktën shtatë të vdekur.

Në shkurt, Jolie foli për luftën në Ukrainë në një postim për 12,7 milionë ndjekësit e saj në Instagram.

Ajo shkroi se “si shumë prej jush, unë po lutem për njerëzit në Ukrainë”./ KultPlus.com

Angelina Jolie-Pitt

Angelina Jolie viziton refugjatët ukrainas në Romë

Angelina Jolie është parë të enjten në Romë, teksa ka vizituar pacientët ukrainas në Spitalin e Fëmijëve, raportoi Reuters.

Aktorja e famshme hollivudiane, e cila është edhe ambasadore e Kombeve të Bashkuara, është njohur nga afër me problemet shëndetësore të fëmijëve që kanë ikur nga lufta në Ukrainë.

Jolie ka qenë vazhdimisht e angazhuar në rolin e ambasadores duke vizituar çdo herë refugjatë në vatra të ndryshme të krizave në botë.

Pas vitesh shërbimi të përkushtuar ndaj UNHCR-së dhe kauzës së refugjatëve, Angelina Jolie u emërua e dërguar speciale në prill të vitit 2012./ KultPlus.com

Angelina Jolie i kërkon Senatit Amerikan rinovimin e Aktit për Dhunën Kundër Grave

Angelina Jolie u rikthye në Uashington për të shprehur mbështetjen e saj për viktimat e abuzimit në familje duke i kërkuar Senatit të rinovojë Aktin për Dhunën Kundër Grave (VAWA), për të cilin ajo argumenton se ofron mbrojtje themelore për të mbijetuarit e abuzimit.

”Duke qëndruar këtu, në qendër të fuqisë së kombit tonë, unë mendoj për këdo që ndihet e pafuqishme përballë abuzuesit dhe nga një sistem që nuk arrin t’i mbrojë ato”, tha Jolie në fillim të fjalimit të saj.

”Miratimi i këtij ligji është një nga votimet më të rëndësishme për senatorët amerikanë për këtë vit”, theksoi tutje Jolie.

Jolie ishte me vajzën e saj, Zahara Marley Jolie-Pitt në Capitol Hill.

Sipas Variety, vizita e saj e fundit në Uashington ishte në dhjetor 2021, kur u takua me ligjvënësit në mbështetje të VAWA-s.

Aktorja ka qenë e përkushtuar në mbështetjen e saj për VAWA-n duke punuar me sponsorët dhe avokatët e saj për të shtuar dispozita për ligjin që trajton ndikimin te fëmijët në rastet e dhunës në familje.

Jolie gjithashtu ndau mbështetjen e saj për VAWA-n përmes Instagramit të saj zyrtar.

”Jam mirënjohëse dhe e përulur që bashkohem me avokatë dhe ligjvënës të përkushtuar”, shkroi aktorja.

VAWA u miratua për herë të parë në 1994, duke krijuar dispozita për ndjekjen penale në nivel federal të krimeve të dhunës në familje dhe sulmeve seksuale. Ligji gjithashtu ofronte mbështetje për strehimoret, qendrat e krizës së përdhunimeve dhe organizatat e tjera të komunitetit.

Pas riautorizimit në vitin 2012, ligji skadoi në vitin 2018.

Një koalicion dypartiak prezantoi dje një marrëveshje për të rinovuar VAWA-n. /atsh/ KultPlus.com

Filmat më të njohur, lidhja me Angelina Jolie dhe jeta e tij – Brad Pitt feston ditëlindjen e 58-të

William Bradley Pitt është një aktor dhe producent filmi amerikan, ai gjithashtu njihet si një aktor i jashtëzakonshëm ku edhe ka fituar disa çmime ndërkombëtare, transmeton KultPlus.

Përpos çmimeve nga Akademia Britanike e Filmit, gjithashtu edhe Golden Globe, Pitt ka arritur që në sirtarin e tij të çmimeve të përfshijë edhe një Oscar.

Ai njihet për partneritetin e tij me Angelina Jolie, ku pas disa problemeve që kishin pasur më vonë edhe nënshkruajtën letrat e divorcit, ku edhe në vitin 2019 ai vendosi epitetin beqar.

Disa prej filmave më të njohur të Brad Pitt janë: Moneyball, Wolrd War Z, Fight Club, Ad Astra, Meet Joe Black, Se7en, War Machine, Inglorious Basterds, Monkeys etj.

Në këtë ditë, Pitt feston ditëlindjen e tij të 58-të, derisa tani është foksuar shumë edhe si producent i filmave. /KultPlus.com

Brad Pitt to keep it 'low-key' on 58th birthday amid custody battle with  Angelina Jolie
Brad Pitt Performed His Own 'Bullet Train' Stunts | IndieWire

Angelina Jolie: Nuk më pëlqen të shikoj filmat e mi

Aktorja e njohur Angelina Jolie ka folur së fundmi për jetën e saj profesionale.

Nv një intervistë për “Smallzy’s Celebrity Small Talk” , aktorja ka zbuluar se disa filma të saj  nuk i ka parë asnjëherë  pasi është shumë kritike ndaj vetes.”Ka mjaft filma të mi që në fakt nuk i kam parë kurrë, sepse më pëlqen ky proces. Zakonisht kur e shoh zhgënjehem pasi mendoj se do të ishte diçka tjetër. Unë jam një kritike e tmerrshme”, deklaroi Angelina.Mirëpo, ajo u shpreh se një ndër filmat që ajo ka luajtur dhe e ka parë pasi i pëlqen realizimi është filmi i ri i saj”Eternals”.

Angelina Jolie reagon pasi filmi ‘Eternals’ ndalohet në disa vende në Lindjen e Mesme

Angelina Jolie ka reaguar ndaj lajmit se filmi i saj i ri Marvel, “Eternals”, është ndaluar nga disa vende në Lindjen e Mesme për shkak të portretizimit të çiftit homoseksual.

Gjatë një konference për shtyp, 46-vjeçarja tha se ishte ‘e trishtuar’ që audienca do të humbiste filmin dhe ‘bukurinë e asaj marrëdhënieje’, duke i quajtur pikëpamjet e tilla injorante.

Të enjten u raportua se “Eternals” nuk do të shfaqej në  Arabinë Saudite, Katar apo Kuvajt për shkak të censurës, sepse përmban një çift homoseksual dhe një puthje të të njëjtit seks, shkruan DailyMail.

“Jam e trishtuar për këtë. Dhe unë jam krenare për Marvel që refuzoi t’i hiqte ato skena”, tha Angelina.

Filmi, i cili do të dilte në Lindjen e Mesme më 11 nëntor, është hequr nga faqet e internetit në disa vende që reklamojnë filmat e ardhshëm.

Asnjë arsye zyrtare nuk është dhënë, por homoseksualiteti është ende i paligjshëm në pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme dhe filmat që iu referohen çështjeve LGBT shpesh ndalohen atje.

“Eternals” paraqet çiftin e parë homoseksual të Marvel-it në ekran – superheroi Phastos, i luajtur nga Brian Tyree Henry, i cili ndan një shtëpi me personazhin Ben, të luajtur nga Haaz Sleiman.

“Unë ende nuk e kuptoj se si jetojmë sot në një botë ku ka ende njerëz që nuk do ta shihnin familjen që ka Phastos dhe bukurinë e asaj marrëdhënieje dhe asaj dashurie”, u shpreh Angelina.

“Si është e mundur që dikush është i zemëruar për këtë, i kërcënuar prej kësaj, nuk e miraton ose e vlerëson këtë është aq injorante”, vazhdoi aktorja.

Në një moment gjatë filmit, “Phastos” dhe bashkëshorti i tij ndajnë një puthje pasionante. Kjo do të jetë puthja e parë e Marvel-it për të njëjtin seks që shfaqet në kinema.

Përpara publikimit, censuruesit në disa vende të Lindjes së Mesme kishin kërkuar modifikime për të hequr çiftin homoseksual, sipas The Hollywood Reporter.

Por Disney, kompania që zotëron ekskluzivitetin e Marvel, refuzoi dhe filmi u largua nga publikimi.

Një zinxhir kinemaje në Lindjen e Mesme konfirmoi në faqen e internetit se “Eternals” ishte ‘ndaluar’, megjithëse tha se atyre nuk u ishte dhënë një shpjegim.

“Eternals” është filmi i 28-të i Marvel-it i bazuar në një racë imagjinare alienësh humanoidë me të njëjtin emër, i cili u shfaq për herë të parë në një seri komike amerikane.

Filmi paraqet të përjetshmit, të cilët janë të pavdekshëm, të dalin nga fshehja për herë të parë në mijëra vjet për të mbrojtur tokën nga homologët e tyre të këqij, Deviantët.

Filmi, i cili u shfaq premierë në Los Angeles në fillim të këtij muaji, luhet nga Angelina Jolie në rolin e “Thena”, udhëheqëse e Eternals, së bashku me Gemma Chan si “Sersi”, Richard Madden si “Ikaris”, Kumail Nanjiani si “Kingo” dhe Lauren Ridloff si “Makkari”.

Filmi u drejtua dhe u shkrua nga regjisorja fituese e çmimit “Oscar”, për regjisoren më të mirë dhe filmin më të mirë vitin e kaluar për “Nomadland”, Chloe Zhao./KultPlus.com

Cili është mesazhi i librit më të ri të Angelina Jolie

Angelina Jolie është e emocionuar rreth publikimit të librit të saj të ri: ‘Know Your Rights and Claim Them: A Guide for Youth.’

Të shtunën, Jolie organizoi një festë për librin, i cili zbulon të drejtat e fëmijëve dhe njohuritë që të rinjtë kanë nevojë t’i dinë për të mbrojtur veten.

“Kur fëmijët dhe të rinjtë kanë agjencinë, fuqinë dhe njohuritë për të folur, ata mund të ndryshojnë jetën, duke ndihmuar në arritjen e një shoqërie më të barabartë,” shkroi aktorja në Instagram.

“Ky është mesazhi i librit tonë të ri, i cili është shkruar në konsultim me aktivistët e rinj në të gjithë botën – dhe është për ta, dhe të gjithë të rinjtë që luftojnë për të drejtat e tyre në nivel global”, vazhdoi ajo.

Jolie ka qenë prej kohësh një avokate për të drejtat e njeriut, veçanërisht për gratë dhe fëmijët. Aktivizmi i saj daton në fillim të viteve 2000, kur ajo filloi të punonte në çështje të tilla si emigracioni, shëndeti dhe arsimi për të rinjtë në të gjithë botën.

Në mesazhin e saj, Jolie shtoi se ajo është “aq e frymëzuar nga të rinjtë në të gjithë botën” që luftojnë rregullisht për të drejtat e njeriut “në vijën e parë të frontit”.

“Nga mbrojtja e mjedisit deri te luftimi i pabarazisë dhe diskriminimit, ata po ndërhyjnë për të bërë punën që të rriturit duhet, por deri më tani nuk kanë arritur ta bëjnë,” shkroi ajo, duke shtuar se fëmijët “po mbajnë barrën e pasojave të atyre vendimeve të këqija” në kampet e refugjatëve dhe zonat e konfliktit në të gjithë botën./lapsi.al/ KultPlus.com

Harvey Weinstein, një mesazh për Angelina Jolie: Çdo akuzë për përfitime financiare

Në një intervistë të fundit për The Guardian, Angelina Jolie rrëfeu se asaj dikur iu desh të “shpëtonte” prej Harvey Weinstein, në fillimet e saj, pasi ai e ngacmoi. Përdhunuesi i dënuar Harvey Weinstein ka reaguar për këtë deklaratë, duke thënë se nuk e ka sulmuar kurrë Angelina Jolie-n.

“Nuk pati kurrë një sulm dhe as një përpjekje për të sulmuar,” –tha në një deklaratë për TMZ, Weinstein, i cili aktualisht po vuan një dënim 23-vjeçar për përdhunim dhe dhunë. “Është një publicitet i pavërtetë, vetëm për klikime. Ti je Angelina Jolie, çdo mashkull dhe femër në botë, jam i sigurt, tregon interes për ty. A po të sulmon e gjithë bota? Është shumë e qartë për mua se kjo është bërë për të sjellë më shumë shitje për librin e Angelina-s.”

Në intervistë, Jolie thotë se ajo i tregoi burrit të saj të parë, Jonny Lee Miller, për incidentin e pretenduar.

“Unë qëndrova larg dhe i paralajmërova njerëzit për të. Mbaj mend që i thashë Jonny -t, bashkëshortit tim të parë, i cili u tregua i mrekullueshëm, që t’ua përhapë fjalën djemve të tjerë – mos i lini vajzat të shkojnë vetëm me të,” tha Jolie.

Pretendimet e Jolie për Weinstein dolën ndërsa ajo po diskutonte problemet e vazhdueshme që kishte me ish-burrin e saj, Brad Pitt, që çuan në fundin e martesës së tyre. Ajo pretendoi se Pitt i kërkoi Weinstein të ishte producent në filmin e tij “Killing Them Softly “./lapsi.al/ KultPlus.com

Hapi llogari në Instagram për ndërgjegjësimin e situatës në Afganistan, Jolie thyen rekord

Angelina Jolie është bërë përdoruesja më e shpejtë në Instagram që ka fituar një milion ndjekës.

Aktorja 46-vjeçare iu bashkua rrjetit të famshëm social gjatë fundjavës dhe ajo shpejt ka grumbulluar më shumë se shtatë milionë ndjekës në Instagram, shkruan Daily Mail, transmeton KultPlus.

Aktorja e “Eternals” tejkaloi Rupert Grint dhe Sir David Attenborough për këtë rekord, pasi ajo grumbulloi 2.1 milionë ndjekës të rinj në më pak se tri orë.

Ajo ndiqet nga: Drew Barrymore, Bella Hadid, Bella Thorne, Gretchen Rossi, Chrishell Stause, Jamie Lee Curtis dhe Helena Christiansen, për të përmendur disa.

Ylli i Hollywoodit iu bashkua rrjetit social për të ndarë një fotografi të një letre që kishte marrë nga një vajzë adoleshente në Afganistan, ku talebanët kohët e fundit morën kontrollin e vendit.

Postimi i Angelinës citonte: “Kjo është një letër që më është dërguar nga një vajzë adoleshente në Afganistan. Tani për tani, njerëzit e Afganistanit po humbasin aftësinë e tyre për të komunikuar në rrjetet sociale dhe për t’u shprehur lirshëm. Kështu që unë kam ardhur në Instagram për të ndarë historitë e tyre dhe zërat e atyre në të gjithë globin që po luftojnë për të drejtat e tyre themelore të njeriut”.

Ajo shtoi: “Unë isha në kufirin e Afganistanit dy javë para 11 shtatorit, ku takova refugjatë afganë që kishin ikur nga talebanët. Kjo ishte njëzet vjet më parë.

“Është e dhimbshme të shikosh afganët të zhvendosen përsëri nga frika dhe pasiguria që ka kapluar vendin e tyre”.

“Të shpenzosh kaq shumë kohë dhe para, të kesh derdhur gjak dhe jetë të humbura vetëm për të arritur në këtë, është një dështim pothuajse i pamundur për t’u kuptuar”.

Angelina u zotua të vazhdojë mbështetjen për popullin afgan. / KultPlus.com

Angelina Jolie publikon letrën që mori nga një vajzë në Afganistan: Ishte e dhimbshme të shikosh dështimin

Aktorja me famë botërore, njëherësh humanistja e madhe, Angelina Jolie, ka ndarë së fundmi një postim ndjekës me fansat e saj në Instagram.

Ajo ka publikuar një letër që e ka marrë nga një vajzë adoleshente në Afganistan, duke u  shprehur në mbishkrimin e saj se do të bëjë të pamundurën që të luftojë për të drejtat njerëzore atje.

Jolie ka shkruar në mbishkrimin e fotografisë, se kjo është arsyeja pse ajo është paraqitur në rrjetet sociale – ndonëse një gjë të tillë nuk e ka bërë kurrë më parë.

Ky është shkrimi i saj i plotë:

“Kjo është një letër që më është dërguar nga një vajzë adoleshente në Afganistan. Tani për tani, njerëzit e Afganistanit po humbasin aftësinë e tyre për të komunikuar në mediat sociale dhe për t’u shprehur lirshëm. Kështu që unë kam ardhur në Instagram për të ndarë historitë e tyre dhe zërat e atyre në të gjithë globin që po luftojnë për të drejtat e tyre themelore të njeriut.

Unë isha në kufirin e Afganistanit dy javë para 11 shtatorit, ku takova refugjatët afganë që kishin ikur nga talebanët. Kjo ishte njëzet vjet më parë.

Isshtë e dhimbshme të shikosh afganët të zhvendosen përsëri nga frika dhe pasiguria që ka kapluar vendin e tyre.

Të shpenzosh kaq shumë kohë dhe para, të kesh derdhur gjak dhe jetë të humbura vetëm për të arritur në këtë, është një dështim pothuajse i pamundur për tu kuptuar.

Të shikosh për dekada se si refugjatët afganë – disa nga njerëzit më të aftë në botë – trajtohen si një barrë është gjithashtu e sëmurë. Duke ditur që nëse do të kishin mjetet dhe respektin, sa shumë do të bënin për veten e tyre. Dhe takimi me kaq shumë gra dhe vajza që jo vetëm donin një arsim, por luftuan për të.

Ashtu si të tjerët të angazhuar, unë nuk do të largohem. Unë do të vazhdoj të kërkoj mënyra për të ndihmuar. Dhe shpresoj se do të bashkohesh me mua”, ka shkruar Jolie. / KultPlus.com

Angelina Jolie-Pitt

Aktorja Angelina Jolie, sot feston ditëlindjen

Angelina Jolie lindi më 4 qershor 1975 në Los Angeles, Kalifornim lindur si Angelina Voight. Është një aktore amerikane, kineaste dhe humanitare. Bijë e  aktorit Jon Voight dhe aktores Marcheline Bertrand. Përfituesja e akordimeve të shumta, përfshirë një çmim Akademie dhe tre çmime Golden Globe, ajo është cilësuar shumë herë aktorja më e paguar në Hollywood.

Jolie e filloi karrierën duke vepruar me zell për një dekadë me një film me buxhet të ulët prodhimi. Roli i parë që ka luajtur si protagoniste ishte në filmin Hackers.

Ajo u vlerësua nga kritikët për mënyrën e paraqitjes në filmin biografik dhe fitoi një Academy Award for Best Supporting Actress për performancën e saj në filmin Girl Interrupted.

Jolie ka arritur famën e saj më vonë në një film portretizues të një video loje si personazh heroik me emrin (Lara Croft) në Lara Croft: Tomb Raider dhe që atëherë e ka ngritur veten si një prej aktoreve më të mirënjohura dhe më të paguara në Hollywood.

Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi Mr. & Mrs. Smith dhe filmin e animuar Kung Fu Panda. / KultPlus.com

Angelina Jolie, një luftëtare në filmin e ri të Marvel Studios

Një histori epike që përfshin mijëra vjet, nga lindja e botës e deri më sot, me një grup heronjsh të pavdekshëm të bashkuar për të luftuar kundër armikut më të lashtë të njerëzimit: kjo është lufta midis së mirës dhe së keqes në qendër të “Eternals”, filmi i tretë në Fazën e Katërt të Universit Kinematografik Marvel.

I drejtuar nga regjisorja fituese e çmimit Oscar, Chloé Zhao (Nomadland), filmi i ri i Marvel Studios vë Eternals (Të përjetshmit) kundër Deviants (Divergjentët).

Në grupin e aktorëve emra të njohur, si  Angelina Jolie, një bjonde platin, luan rolin e luftëtares së vrullshëm Thena; Richard Madden është Ikarius i plotfuqishëm; Gemma Chan, në rolin e Sersit, një adhuruese e njerëzimit; Kumail Nanjiani ose Kingo, i pajisur me fuqitë e kozmosit; Salma Hayek në rolin e lideres së mençur dhe shpirtërore Ajak; Don Lee, i cili luan Gilgameshin e fuqishëm, etj.

Në 24 orë, prezantimi i shkurtër i “Eternals” pati mbi 130 mijë shikime./atsh/ KultPlus.com

Aksioni “Those Who Wish Me Dead”, me aktoren e njohur Angelina Jolie nis të shfaqet në Cineplexx

Aktorja e njohur Hollywood-iane Angelina Jolie rikthehet me një super-film të ri, Those Who Wish Me Dead, filmi i cili fillon të shfaqet nga sot, më 6 maj, në Cineplexx.

Aktorja e njohur Hollywood-iane Angelina Jolie rikthehet në ekranet e mëdha me filmin Those Who Wish Me Dead, që nga sot, më 6 maj, arrin në Cineplexx si premierë e javës. Filmi nën regjinë e Taylor Sheridan, dhe me aktorë të njohur si Angelina Jolie, Nicholas Hoult, Finn Little, Aidan Gillen, Medina Senghore, Tyler Perry, Jake Weber, Jon Bernthal, flet për një adoleshent, dëshmitar i një vrasjeje, i cili e gjen veten të ndjekur nga vrasës profesionist në shkretëtirën e Montanës. Në luftë për mbijetesë, ai do të ndihmohet nga një eksperte mbijetese (Angelina Jolie), e cila do e mbrojë atë jo vetëm nga vrasësit, por edhe nga një zjarr masiv në pyll i cili rrezikon t’i kaplojë të gjithë.

Përveç këtij filmi, si premiere këtë javë vjen edhe komedia e re The Comeback Trail, me aktorët Robert De Niro dhe Morgan Freeman.

Biletat për këta filma mund t’i blini çdo ditë prej orës 15:00 në Cineplexx, ose përmes aplikacionit të cilin mund ta shkarkoni në të dy platformat, edhe në IOS, edhe në PlayStore. Më shumë informata rreth filmit Those Who Wish Me Dead, mund t’i gjeni në webfaqën e Cineplexx.

(lidheni me kete link: https://www.cineplexx-ks.eu/movie/Those-Who-Wish-Me-Dead/)

Jolie ndërpret karrierën në kinema

Angelina Jolisë iu desh të ndërpriste karrierën e saj në kinema.

Kjo u zbulua nga vetë aktorja në një intervistë me ”Entertainment Weekly” në kuadër të daljes së filmit “Ata që më duan të vdekur”, në të cilin ajo është aktore.

Jolie theksoi se ajo dëshironte të qëndronte pas kamerave, por për momentin, disa rrethana nuk ia mundësonin këtë.

“Më pëlqen të realizoj filma”, theksoi ajo.

“Por ka pasur një ndryshim në situatën time familjare që do të më pengojë ta bëj këtë për disa vite. Duhet të punoj pak dhe të qëndroj më shumë në shtëpi. Kjo është arsyeja pse unë u ktheva në aktrim”, shtoi ajo.

Jolie nuk hyri në detaje, po një betejë juridike po vazhdon me Brad Pitt për divorcin dhe kujdesin e fëmijëve të tyre.

Puna e saj e fundit si regjisore daton në vitin 2017 me filmin “Së pari ata vranë babain tim”, një film që zhvillohet në Kamboxhia, në kohën e masakrave të Kmerëve të Kuq./atsh/ KultPlus.com

“Those Who Wish Me Dead” filmi i ri i aktores Angelina Jolie

“Those Who Wish Me Dead” titullohet filmi i ardhshëm i aktores Angelina Jolie, i cili i takon zhanrit triler dhe aksion.

Me regji të Taylor Sheridanit dhe i bazuar në romanin e autorit Michael Koryta me të njëjtin emër, filmi në rolet kryesore përveç yllit të kinematografisë Jolie, i sjell aktorët: Nicholas Hoult, Finn Little, Aidan Gillen, Medina Senghore, Tyler Perry, Jake Weber dhe Jon Bernthal.

Filmi e rrëfen historinë e një djaloshi tinejxher i cili është dëshmitarë i vrasjes së babait të tij, në afërsi të një pylli të madh kombëtarë.

I ndjekur nga vrasësit të cilët duan ta mbajnë atë të heshtur, djaloshi në fjalë e gjen veten duke kërkuar strehim në brendësi të pyllit. Shumë shpejt ai e takon një zjarrfikëse veteran dhe eksperte e mbijetesës në shkretëtirë, që në film portretizohet nga Angelina Jolie, dhe e cila i ofron strehim në kullën e saj të vrojtimit. Por situate bëhet e rrezikshme për të dy, kur vrasësit i vënë flakën kullës së vrojtimit me qëllim që t’i detyrojnë ata të dorëzohen, dhe kështu që të dy përpiqen që me çdo kusht t’i mbijetojnë kësaj situate.

Filmi “Those Who Wish Me Dead” planifikohet të lansohet nëpër kinematë e Amerikës dhe në platformën HBO Max, më 14 maj të këtij viti. / KultPlus.com

Jolie: Dikur isha një yll aksioni dhe tani fëmijët po më thonë të zbres nga trampolina sepse do të lëndoj veten

Me intervistën e saj të fundit në Vogue, Angelina Jolie na bënë të mundur të hedhim një vështrim të shkurtër në jetën e saj si nënë e gjashtë fëmijëve.

Jolie hap derën e shtëpisë për të ndarë disa fotografi me për numrin e muajt mars të revistës Vogue.

Jolie ka gjashtë fëmijë me ish-bashkëshortin Brad Pitt: Maddox, 19, Pax, 17, Zahara, 16, Shiloh, 14 dhe binjakët 12-vjeçar Vivienne dhe Knox

Në një foto, ajo po stilon flokët e Maddox dhe në fotografinë tjetër shfaqet 45-vjeçarja duke drekuar me Zahara, Vivienne dhe Knox.

Si nënë e gjashtë fëmijëve, Jolie vazhdon të jetë e zënë gjatë gjithë kohës. “Epo, për mua është e vështirë të qëndrojë ulur” i thotë ajo revistës për një ditë tipike në familjen e saj. “Edhe pse doja të kisha shumë fëmijë dhe të isha nënë, gjithmonë e imagjinoja si Jane Goodall, duke udhëtuar në mes të xhunglës diku. Nuk e imagjinoja në atë kuptimin e vërtetë, tradicional.”

“Ndihem sikur më mungojnë të gjitha aftësitë për të qenë një nënë tradicionale që qëndron në shtëpi. Por po e menaxhoj sepse fëmijët janë mjaft elastikë dhe ata më ndihmojnë”

Ajo gjithashtu beson se më e mira për të ende nuk ka ardhur.

 “Unë jam duke pritur me padurim të pesëdhjetat – e ndjej se do të bëj hapin tim të madh në të pesëdhjetat e mia,” tha ajo.

Ajo vuri në dukje se edhe pse po plaket, ende ndihet e re – përkundër asaj që fëmijët mund t’i thonë.

“Ishim në trampolinë një ditë dhe fëmijët thanë:‘ Jo, mami, mos e bëj atë. Do të vritesh”, tha ajo.

“Dhe unë mendova, ‘Zot, a nuk është kaq qesharake?’ Dikur isha një yll aksioni dhe tani fëmijët po më thonë të zbres nga trampolina sepse do të lëndoj veten.”

Fëmijët e adoptuar të Jolie vijnë nga e gjithë bota: Maddox nga Kamboxhia, Pax nga Vietnami dhe Zahara nga Etiopia. Ajo tha se kjo është një përfitim për të gjithë. “Ne kemi qenë shumë të bekuar që kemi një familje të kulturave dhe racave të ndryshme”, tha ajo. “Të gjithë po mësojmë nga njëri-tjetri. / KultPlus.com

Angelina Jolie do ta shesë pikturën e vetme të Winston Churchillit të bërë gjatë Luftës II Botërore

Angelina Jolie do të shesë pikturën e vetme të bërë nga kryeministri i Britanisë së Madhe, Winston Churchill, gjatë Luftës së Dytë Botërorë dhe pritet të arrijë shumën prej 2.5 milionë funteve ( 3.4 milion dollarë), në ankand, shkruan CNN të mërkurën.

Churchill pikturoi “Kulla e Xhamisë Koutoubia” në Marrakech, Marok, pasi mori pjesë në Konferencën e Casablancas në janar 1943, gjatë së cilës ai dhe presidenti i SHBA-së Franklin D. Roosevelt hartuan fazën tjetër të strategjisë së tyre për të mposhtur Gjermaninë naziste.

Churchilli ia dha pikturën Rooseveltit, e cila përfundoi në koleksionin e arteve të Joliet. Aktorja ka vendosur të shesë pikturën me çmimin prej 1.5 milionë deri në 2.5 milionë funte (2 milionë deri në 3.4 milion dollarë).

“Piktura është e vetmja vepër që Churchilli pikturoi gjatë luftës, mbase i inkurajuar nga përparimi i fundit i bërë nga aleatët në atë vend, që ai e konsideronte si një nga vendet më të bukura që kishte hasur”, tha Nick Orchard, kreu i artit modern britanik shtëpinë e ankandit “Christie”.

Piktura u bë pasi të dy udhëheqësit ranë dakord të pranonin vetëm një “dorëzim të pakushtëzuar” nga armiku.

Edhe pse Churchilli ka pikturuar më shumë nga Maroku para se të niste lufta, kjo është vepra e tij e vetme mes viteve 1939-1945.

“’Kulla e Xhamisë Koutoubia’ është piktura më e mirë e Winston Churchillit duke specifikuar edhe rendësinë që kishte për të, dhe fakti që thekson miqësinë midis dy udhëheqësve”, ka thënë Orchard.

Piktura do të dalë në shitje më 1 mars. / KultPlus.com

Bamirësit me zemër të madhe, kështu vishen Angelina Jolie, Emine Cunmulaj, Dua Lipa e Rita Ora (FOTO)

Organizata të mëdha botërore shumë shpesh kontraktojnë yje botërore për kauza të ndryshme të bamirësisë, dhe në këto kauza shumë shpesh i kemi parë edhe yjet shqiptare, shkruan KultPlus.

Rita Ora e Dua Lipa kanë bashkëpunuar me Unicef, për të takuar fëmijë në vende të ndryshme, kurse për këtë mision më së miri njihet ylli i madh botëror Angelina Jolie.

KultPlus ju sjell fotografi nga këto vizita, ky yjet shihen të jenë të veshur në mënyrë të thjeshtë, duke pas në fokus ngohtësinë që u falin fëmijëve në nevojë.

Në këtë vazhdë të bamirësisë është edhe modelja shqiptare Emina Cunmulaj, e cila edhe ajo njihet për modestinë e saj./ KultPlus.com

Angelina Jolie do të drejtoj filmin autobiografik për fotografin e konflikteve dhe trazirave

Aktorja e famshme Angelina Jolie kësaj radhe do të na shfaqet si regjisore, nëpërmjet filmit në ardhje ‘’Unreasonable Behaviour’’, shkruan KultPlus.

Filmi regjinë e së cilit do ta kryej Jolie, do të jetë autobiografi e fotografit të famshëm të luftës Don McCullin me skenarin e adaptuar nga Gregory Burke.

McCullin jeta e të cilit do të shfaqet si film, është një nga fotografët më të njohur të luftës, konfliktit dhe varfërisë në kohët e fundit.

‘’Jam e përulur që kam një shans për të sjellë jetën e Don McCullin në film”, tha Jolie. “Më tërhoqi kombinimi i tij unik i pa trembësisë dhe njerëzimit, angazhimi i tij absolut për të dëshmuar të vërtetën e luftës, ndjeshmëria dhe respekti i tij për ata që vuajnë pasojat e saj. Shpresojmë të bëjmë një film që është pa kompromis si fotografia e Don, për njerëzit e jashtëzakonshëm dhe ngjarjet që ai pa, për ngritjen dhe rënien e një epoke unike në gazetari”, ka shtuar Angelina Jolie.

Filmi do të prodhohet nga ‘’Working Title’’ bashkë me kompaninë e ‘’Hadry Son and Baker’’.

Shumica e filmave ku Jolie ka pasur rolin e regjisores kanë pasur tematikë të konflikteve bashkëkohore. Debutimi i saj më 2011 në filmin ‘’In the Land of Blood and Honey’’ kishte të bënte me një romancë gjatë luftës në Bosnjë, ndërkaq ‘’Unbroken’’ trajtoi. kujtimet e vrapuesit olimpik Louis Zamperini, i cili u kap nga japonezët gjatë luftës së dytë botërore. /The Guardian/ KultPlus.com

Angelia Jolie flet për rëndësinë e arsimit për fëmijët anembanë globit

Ylli i filmave “Maleficent”, Angelina Jolie, e cila shërben si e dërguar speciale e UNHCR-s për çështjet e refugjatëve, dëshiron të sigurohet që të rinjve u ofrohet qasje në arsim edhe pas kalimit të pandemisë së koronavirusit, kjo pasi së fundmi në media u raportua se rreth 1.5 miliard fëmijë anembanë globit, aktualisht nuk janë duke shkuar në shkollë.

Kjo shifër është shumë më e lartë se ajo e shënuar para pandemisë, kur 260 milionë fëmijë nuk kishin qasje në shkolla, transmeton KultPlus.

Aktorja Jolie insiston në rëndësinë e arsimit tek fëmijët, dhe jo vetëm për qëllime edukuese.

“Për miliona fëmijë dhe të rinj, shkollat janë dritare e rëndësishme e hapjes së mundësive në jetë, dhe një vend i cili i mbron ata. Klasat e mësimit u ofrojnë atyre mbrojtje ose të paktën i mban larg dhunës dhe rrethanave të tjera të vështira. Dhe pa u ofruar ndihmë urgjente praktike, disa nga këta fëmijë që kanë mbetur pa u shkolluar për shkak të pandemisë së koronavirusit, rrezikojnë të mos kthehen në më kurrë në shkolla. Ne duhet të gjejmë mënyra që të sigurojmë qasje në vazhdimësinë e arsimit, për të rinjtë anembanë botës. Sigurimi i arsimit për fëmijët refugjatë është diçka të cilën mund të bëjmë, nëse të gjithë i bashkojmë forcat,” citohet të ketë thënë Jolie.

Mesazhi i aktores së njohur hollywoodiane, vjen pasi qeveria Britanike u zotua se do t’i dhurojë 5.3 milionë funte për organizatën UNHCR, me qëllim të mbrojtjes së edukimit të fëmijëve refugjatë.

Lajmi, po ashtu vjen pas raportit të organizatës, “Save the Children”, e cila paralajmëroi për urgjencën e fshehtë të arsimit, me të cilën përballen kryesisht fëmijët më të varfër të botës.

Sipas këtij raporti, rreziku i dëmtimit të sistemit arsimorë pas pandemisë, i prek vendet e varfra të tilla si: Nigeria, Mali, Chadi, Liberia, Afghanistani, Guinea, Mauritania, Yemeni, Nigeria, Pakistani, Senegali dhe Bregu i Fildishtë. / KultPlus.com