Ambasada e SHBA, nismë për përfshirjen e komuniteteve shqiptare në edukimin qytetar

Thënia e ish-Presidentit të SHBA, Barack Obama se, “Ndryshimi nuk do të vijë nëse e presim nga një person tjetër apo një kohë tjetër. Ne jemi ata që kemi pritur. Ne jemi ndryshimi që kërkojmë”, është motoja e gjashtë klubeve “Të Rinjtë Për Ndryshim”.

Këto klube janë pjesë e një nisme për përfshirjen e komuniteteve shqiptare në edukimin qytetar, mbështetur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë dhe zbatuar nga Instituti për Demokraci dhe Ndërmjetësim.

Kjo nismë bashkon nxënës nga shkollat e mesme publike dhe shkollat e komunitetit fetar në Tiranë, Shkodër, Durrës dhe Elbasan, të cilët kanë punuar në projekte të përbashkëta për të ngritur çështjet më urgjente të komunitetit, përfshirë gjuhën e urrejtjes, shfrytëzimin e fëmijëve për punë dhe mbështetjen për fëmijët me nevoja të veçanta, njoftoi sot ambasada e SHBA në Tiranë.

Duke folur në një aktivitet për të prezantuar këto projekte në Medresenë e Tiranës, Zëvendës Shefja për Marrëdhëniet me Publikun e ambasadës së SHBA, Amanda Roberson vlerësoi punën e nxënësve dhe i nxiti ata që të vazhdojnë të jenë qytetarë aktivë dhe drejtuesit e ardhshëm të komunitetit./atsh/ KultPlus.com

Thënia e ish-Presidentit të SHBA, Barack Obama se, “Ndryshimi nuk do të vijë nëse e presim nga një person tjetër apo një kohë tjetër. Ne jemi ata që kemi pritur. Ne jemi ndryshimi që kërkojmë”, është motoja e gjashtë klubeve “Të Rinjtë Për Ndryshim”.

Reagon Ambasada e SHBA-së: Kosova dhe Serbia t’i ulin tensionet menjëherë, pa vonesë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të përmbahen dhe t’i ulin tensionet menjëherë.

Në një reagim në Twitter, Ambasada amerikane deklaroi se i bashkohet thirrjes që Bashkimi Evropian ia bëri Kosovës dhe Serbisë, pas tollovisë së krijuar në pikat kufitare si pasojë e vendimit të fundit të Qeverisë së Kosovës për targa.

“Ne i bashkohemi Bashkimit Evropian në thirrjen ndaj Kosovës dhe Serbisë që të përmbahen nga veprimet e mëtejshme të njëanshme dhe t’i ulin tensionet –menjëherë, pa vonesë”, thuhet në reagimin e ambasadës amerikane.

Më herët, zëdhënësi i BE-së për Politikë dhe Siguri të Jashtme, Peter Stano, në një konferencë për media ka thënë se tensionet duhet t’i ndalin të dyja palët dhe se dialogu duhet shfrytëzuar për t’i zgjidhur mosmarrëveshjet e tilla.

“Jemi duke e vëzhguar situatën nga afër dhe dua të theksoj se liria e lëvizjës është kusht themelor i BE-së dhe këtë e presim edhe nga Kosova dhe Serbia që ta promovojnë atë. Ne u bëjmë thirrje të dyja palëve që të përmbahen dhe t’i ulin tensionet. Menjëherë dhe pa ndonjë vonesë”, ka deklaruar Stano.

Stano ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të përdorin dialogun si platformën e vetme për të zgjidhur të gjitha çështjet e hapura që mund t’i kenë këto dy vende, përfshirë edhe lirinë e lëvizjes.

Shumë automjete janë ndalur në pikët kufitare në Jarinje dhe Bërnjak, ndërsa Policia e Kosovës nuk e ka lejuar asnjë veturë që niset nga Serbia drejt Kosovës të kalojë në pikat kufitare, pa u pajisur me targat e përkohshme të Republikës së Kosovës.

Vendimi për këtë është nënshkruar sot, nga ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla.

Ndërkaq një pjesë e veturave që po hyjnë nga Serbia në Kosovë nëpër pikat kufitare po iu vendosen tabelat e përkohshme.

Mëngjesin e sotëm, Njësitë e Specializuara të Policisë së Kosvës janë pozicionuar në pikën kufitare Kosovë – Serbi, në Jarinje. Dhjetëra autoblinda të Policisë së Kosovës kanë shkuar atje për ta siguruar zbatimin e vendimit më të fundit të Qeverisë së Kosovës. /KultPlus.com