Pandemia si muze i artistëve

Lee Cartledge, një poçar në veri të qytetit Yorkshire, ka kaluar një kohë të madhe të karantinës duke bërë vazo në formën e virusit COVID-19.

Atij i kishte ardhur kjo ide në shkurt të vitit të kaluar, pasi që pa formën e virusit në lajme. “Vazhdimisht dilnin imazhe të lavdishëm të këtij virusi të përgjakshëm, i cili po kërkonte të bëhej në argjilë, për mendimin tim”, thotë ai.

Cikli i kufizuar i vazove me COVID-19 ka çmim 90 funte dhe 10 funte nga çdo shitje shkojnë për bamirësi për njerëzit e prekur nga pandemia. Deri më tani, Cartledge ka shitur 107 vazo. Mjekët dhe infermierët e kanë blerë atë si një kujtim, thotë ai, dhe një person që humbi një mik të ngushtë nga virusi bleu tre – një për vete, një për të dhuruar në spitalin ku shoku i tij vdiq dhe një për ta marrë me vete në një mbledhje fondesh për turne me motor.

Kjo është pjesë e një vale arti frymëzuar nga pandemia dhe disa prej veprave shiten për mijëra funte. Një galeri arti në internet, “Singulart”, po shfaq koleksione të veprave të frymëzuara nga koronavirusi, me 300 nga artistë pjesëmarrës nga e gjithë bota. Veprat kanë çmime deri në 21 mijë e 190. Bashkëthemeluesi Véra Kempf thotë se ata fillimisht morën 1 mijë e 500 vepra arti të frymëzuara nga koronavirusi të realizuara nga artistët profesionistë.

Robert Süess, një artist zviceran, i cili është paraqitur në këtë faqe, ka prodhuar një seri prej 24 pjesësh, nga të cilat ai ua ka shitur rreth 14 miqve dhe klientëve, kryesisht në Gjermani dhe Zvicër. Një vepër u shit për 418 funte te një blerës në Arabinë Saudite.

Derisa Cartledge dhe Süess kanë marrë reagime kryesisht pozitive për punën e tyre, disa njerëz kanë reaguar negativisht duke përdorur virusin, i cili ka shkaktuar kaq shumë mjerim dhe vdekje, për përfitime personale.

Süess ka thënë: “Në fillim disa kolegë pyetën pse po bëja art në këtë situatë. Ku qëndron problemi? Unë jam një artist. Nuk mund të bëj ekspozita, nuk mund të jap mësime, gjithçka është e mbyllur. Unë duhet të bëj diçka”.

Cartledge pranon se, po të mendonte prapa ai ndoshta nuk do të kishte bërë vazon COVID-19. “Unë u shqetësova disi me faktin se do të realizoja një version në shkallë më të madhe të virusit që ndoshta do të vriste shumë prej nesh. Dukej një gjë e pamend për të bërë kur Shërbimi Kombëtar i Shëndetësisë u pushtua dhe unë isha ulur duke punuar në argjilë një version të vetë asaj që ne të gjithë po luftonim”. Por ai shton: “Është thjesht art. Ju jeni i detyruar të bëni objekte që pasqyrojnë kohën në të cilën jeni, dhe kjo është ajo që po bëja”.

Banksy, një artist i njohur për artin në rrugë, prodhoi një homazh për Shërbimin Kombëtar të Shëndetësisë duke shfaqur një djalë me pelerinë, duke luajtur me një lodër ku si superhero shfaqet një infermiere. Ai gjithashtu krijoi një vepër në një metro të Londrës që tregon një numër minjsh të veshur me maska ​​dhe me xhel antibakterial.

Edhe fotografët janë frymëzuar nga pandemia. Joanna Vestey ka krijuar një seri portretesh të aktorëve, artistëve dhe shkrimtarëve të njohur të veshur me maska ​​për të mbledhur para për “AT The Bus”, një organizatë bamirësie që mbështet fëmijët dhe të rinjtë.

Naz Syed, një artiste që vepron në Newport, mori fonde nga Këshilli i Arteve të Uellsit dhe ka mbledhur më shumë se 100 vepra të njerëzve të të gjitha moshave në komunitetin e saj. Në fund të marsit, një film digjital i serisë “Lidhjet e Humbura” do të lansohet dhe teatri “Riverfront” do të shfaqë veprat e artit në dritaret e tyre dhe në internet, e në korrik do të ketë një ekspozitë në qendrën “Llantarnam Grange Arts”.

Akademia Mbretërore e Arteve së shpejti do të hapë thirrjen për Ekspozitën Verore 2021. Ekspozita, thirrja më e madhe e artit bashkëkohor në botë, do të përbëhet nga vepra të krijuara gjatë vitit të kaluar, të cilat, sipas një zëdhënësi, ka të ngjarë t’i pasqyrojnë përvojat e artistëve profesionistë dhe amatorë me koronavirusin dhe karantinimin. /theguardian/ KultPlus.com