Nora Gjakova e fiton medaljen e bronztë në Baku të Azerbajxhanit

Nora Gjakova e ka fituar medaljen e bronztë në Grand Slamin që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit.

Të bronztën, Nora e siguroi pasi e mposhti xhudisten belge, Mina Libeer, në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Gjakova e nisi ditën pa ndeshje në raundin e parë, ndërsa në të dytin e mposhte me ‘ippon’ xhudisten gjermane, Bellhaus.

Me këtë fitore, xhudistja jonë u kualifikua në çerekfinale ku u ndesh me britaniken, Lele Nairne, prej të cilës humbi.

Por, Nora shkoi në repesazh dhe aty fitoi ndeshjen e parë ndaj italianes Veronica Tonioli, për të triumfuar më pas kundër Mina Libeer dhe për të rrëmbyer të bronztën.

Vlen të ceket se disa ditë më parë, Nora fitoi medaljen e argjendtë në Grand Slamin në Abu Dabi.

Në Grand Slamin e Bakut, Kosovën do ta përfaqësojë edhe xhudistja, Loriana Kuka, e cila do të ndeshjet të dielën, në kategorinë deri në 78 kilogramë. / KultPlus.com

Kosova synon të fitojë medalje në Grand Slamin “Baku”, përfaqësohet nga dy xhudiste

Nesër do të fillojë Grand Slam në “Baku”, ku Kosova do të përfaqësohet me dy garuese, shkruan KultPlus.

Kampionia olimpike, Nora Gjakova dhe xhudistja tjetër, Loriana Kuka, do të jenë pikërisht ato që do të përfaqësojnë Kosovën në garën prestigjioze të Azerbajxhanit.

Gjakova, së fundmi ka fituar medaljen e argjendtë në Grand Slam të Abu Dhabit, prandaj shihet edhe si favorite në kategorinë -57 kilogramë për të fituar medaljen e artë.

Ndërkaq, Kuka do të garojë në kategorinë -78 kilogramë.

E medalje do të synojë edhe Loriana në kategorinë deri në 78 kilogramë.

Gjakova do të garojë të premten, kurse Loriana të dielën. /KultPlus.com