Kosova mbetet pa medalje të Botërorit, Loriana eliminohet në rrethin e parë

Kosova e ka mbyllur pa medalje eksperiencën në Kampionatin Botëror të xhudos, diçka që s’jemi mësuar ta shihnim shpesh më parë.

Loriana Kuka ishte garuesja e shtatë dhe e fundit që zbriti sot në tatami, shkruan “Gazeta Express”.

Por, xhudistja pejane kishte eksperiencë të shkurtër në evenimentin që po mbahet në Doha të Katarit.

Ajo u eliminua qysh në rrethin e parë të kategorisë deri në 78 kilogramë nga garuesja bjelloruse, por që garon si e pavarur, Darya Kantsavaya.

Kështu, shpresa e fundit e Kosovës për medalje të Botërorit këtë radhë u shua.

Paraprakisht, në ditët e kaluara pa medalje mbetën edhe kampionet olimpike, Nora Gjakova dhe Distria Krasniqi, por edhe Erza Muminoviq, Flaka Loxha, Laura Fazliu dhe Akil Gjakova. /Express/ KultPlus.com

Loriana Kuka fiton medalje për Kosovën në Grand Prixin e Portugalisë

Xhudistja kosovare Loriana Kuka e ka fituar medaljen e bronztë në Grand Prixin e Portugalisë.

Loriana për medaljen e bronztë triumfoi ndaj koreanes, Jeongyun Lee, në kategorinë deri në 78 kilogramë, njofton Klankosova.tv.

Ajo e nisi shumë mirë garën këtë të diel, duke e mposhtur qiprioten Zanet Michaelidou, më pas Vanessa Chala, teksa ndaj Yelyzaveta Lytvynenko, në çerekfinale pësoi humbje.

Në repesazh, Loriana së pari e mposhti sllovenen Patricija Brolih, teksa ndaj Lee arriti ta rrëmbejë medaljen. /KultPlus.com

Sporti vazhdon të mbetet si ambasadori më i mirë për Kosovën

Uranik Emini

Sukseset e Kosovës në sport kanë rezultuar që kjo e fundi të ngritet në piedestalet më të larta të botës dhe emri i Kosovës e himni i saj të jehoi edhe në vendet të cilat nuk e kanë njohur vendin më të ri në Evropë, shkruan KultPlus.

Për të shkruar rreth sukseseve të Kosovës në xhudo, ju duhet të bëni kërkime më të mëdha, kjo për faktin se sukseset në këtë sport për Kosovën janë shumë më të mëdha sesa në shumë sporte të tjera.

Distria Krasniqi, Nora Gjakova, Flaka Loxha, Laura Fazliu, Akil Gjakova e Loriana Kuka, shijuan suksese të jashtëzakonshme këtë vit, duke dëshmuar edhe një herë tjetër fuqinë që sporti ka si një ambasador nëpër shtete të ndryshme. Të prirë nga trajnerët Driton Kuka dhe Majlinda Kelmendi, xhudistët nga Kosova patën shumë suksese këtë vit.

Distria Krasniqi

Duke filluar nga Grand Prix në Portugali më 28 janar, ku zuri vendin e parë, Distria Krasniqi, shijoi suksese të shumta këtë vit. Fitoi medalje të argjendtë në Grand Slam të Parisit, ndërsa ishte e para në Grand Slamin “Tbilisi”, “XIX Mediterranean Games 2022” dhe “Jerusalem Masters 2022”.

Loriana Kuka & Laura Fazliu

Që të dyja ishin në formën e tyre më të mirë të karrierës. Kuka e cila shijoi suksese në “Sarajeva European Open 2022”, duke fituar vendin e parë dhe “XIX Mediterranean Games 2022”, duke u stolisur edhe një herë tjetër me medaljen e artë. Ndërkaq, Fazliu në kategorinë (-63 kg.) fitoi në përballje me Flavia Favorini për të fituar vendin e parë dhe gjithashtu pati suksese të mëdha edhe në “”XIX Mediterranean Games 2022”.

Granit Xhaka

Granit Xhaka qeshi i fundit në përballjen me Serbinë në Kupën e Botës të mbajtur në Katar këtë vit. Kapiteni i Arsenalit ishte në qendër të një përleshjeje masive mes dy grupeve të lojtarëve pas një përplasjeje me mbrojtësin serb, Nikola Milenkoviç. Milenkoviç po tentonte të mbronte topin për një goditje goli kur u përplas me Xhakën dhe shtyu mesfushorin. Xhaka nuk u ndal dhe dyshja u përball me lojtarët nga të dyja palët duke u përfshirë në një përleshje që gradualisht u kthye në mes të parkut. Të dy lojtarët morën karton të verdhë për problemet e tyre, me Xhakën që duhej të tërhiqej nga skena nga shokët e skuadrës ndërsa tensionet vazhduan të përshkallëzoheshin. Xhaka u kurorëzua si më i miri i ndeshjes, në fitoren 3-2 të Zvicrës ndaj Serbisë. Ai u vlerësua shumë për gjestin e madh që bëri në këtë takim, duke veshur maicën me emrin “Jashari” përpara gjithë stadiumit.

Xherdan Shaqiri

Paraqitjet briliante të Shaqirit në Kupën e Botës, nuk kanë munguar asnjëherë. Në këtë rast, Shaqa ndan një rekord të madh së bashku me dyshen e jashtëzakonshme, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi, duke qenë lojtarët e vetëm që kanë shënuar në tre botëroret e fundit. Për shqiptarët ishte gëzim edhe më i madh, për arsye se Shaqiri shënoi në portën e Serbisë, në fitoren 3-2 në Kupën e Botës.

FC Ballkani

Përpos që fituan për herë të parë në historinë e klubit të tyre, trofeun e Superligës së Kosovës, ekipi nga Suhareka shkroi histori edhe për diçka tjetër. Kosova për herë të parë po përfaqësohej në arenën ndërkombëtare nga një klub i Superligës së Kosovës dhe ishte pikërisht Ballkani që e bëri këtë gjë. Ballkani arriti që të fitojë një ndeshje, të barazojë një tjetër dhe të humb katër herë në mungesë të fatit dhe përgatitjeve të duhura për takimet evropiane. Me katër pikë të grumbulluara, historia e shkruar nga Ballkani do të jetë e pranishme çdo herë.

Kosova

Më 24 mars të këtij viti, Kombëtarja e Kosovës shënoi një fitore të madhe në takimin miqësor ndaj Burkina Faso, duke fituar me rezultat 5-0. Viti për Kosovën filloi mbarë. Më pas, në një tjetër takim miqësor, Kosova barazoi 1-1 me kombëtaren e Zvicrës, për të fituar më pas në kuadër të Nations League me rezultat 2-0 ndaj Qipros. Forma e mirë e Kosovës nuk ishte e tillë edhe në takimin me Greqinë, kur humbi 1-0 si mysafire më 5 qershor të vitit 2022. Edhe pse shënoi fitore në takimin me Irlandën e Veriut, 3-2, Kosova humbi edhe një herë tjetër nga Greqia, 2-0, dhe më pas edhe Irlanda e Veriut u hakmarr me rezultat 2-1 për të përfunduar ëndrrën e Kosovës në Nations League. Takimin e fundit në Nations League, Kosova e fitoi 5-1 në takim me Qipron. Ndërkaq, dy takimet e fundit, ai ndaj Armenisë dhe Ishujve Faroe përfunduan me barazim. 2-2 ndaj Armenisë dhe nga një gol shënuan secila kombëtare, Kosova e Ishujt Faroe më 19 nëntor.

Donjeta Sadiku

Boksierja Donjeta Sadiku mori medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian të Budva, një sukses historik. Ajo gjithashtu siguroi medaljen botërore në Kampionatin Botëror të Boksit, që u mbajt në Stamboll të Turqisë.

Getta Beqa

Getta Beqa fitoi dy medalje ari në Kampionatin Mesdhetar IFBB, Maltë duke siguruar një sukses të madh në arenën ndërkombëtare. /KultPlus.com

Suksesi i xhudistëve nga Kosova vazhdon, Kuka fiton medaljen e bronztë

Loriana Kuka fitoi medaljen e bronztë në Grand Slamin e zhvilluar në Baku të Azerbajxhanit, shkruan KultPlus.

Xhudistja kosovare pati një paraqitje të mirë, duke shënuar tri fitore dhe një humbje në total në kategorinë deri në 78 kilogramë.

Në raundin e parë, Kuka kaloi pa luftë, kurse në të dytën fitoi me IPPON ndaj gjermanes, Teresa Zenker.

Në çerekfinale, ajo triumfoi përballë holandezes, Guusje Steenhuis, të cilën e mposhti me dy ëaza-ari.

Loriana Kuka u ndal në gjysmëfinale nga xhudistja holandeze, Natascha Ausma, që e mposhti me një waza-ari.

Por, në luftë për medaljen e bronztë, Kuka ishte më e suksesshme sesa anglezja Emma Reid.

Kosova arriti që të fitojë 2 medalje të bronzta në këtë Grand Slam. /KultPlus.com

Gjakova mposhtet në gjysmëfinale, synon medaljen përmes repesazhit

Loriana Kuka është mposhtur në gjysmëfinale të Grand Slamit që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit, shkruan KultPlus.

Kuka humbi në përballje me holandezen Natascha Ausma në kategorinë -78 kilogramë.

Tani, Kuka do të synojë medaljen e bronztë përmes repesazhit, në përballje me Emma Reid.

Ndërkaq, Kosova ka arritur që të fitojë një medalje të bronztë në këtë Grand Slam, përmes Nora Gjakovës. /KultPlus.com

Foto nga fitorja në cerekfinale

Kuka kualifikohet në çerekfinale të Grand Slamit “Baku 2022”

Loriana Kuka ka arritur me sukses që të kualifikohet në çerekfinale të Grand Slamit që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit.

Xhudistja kosovare në raundin e dytë e eliminoi me IPPON gjermanen Teresa Zenker.

Në çerekfinale, Kuka do të ketë punë me xhudisten holandeze, Guusje Steenhuis.

Kujtojmë që raundin e parë, Loriana e kaloi pa luftë. / /KultPlus.com

Kosova synon të fitojë medalje në Grand Slamin “Baku”, përfaqësohet nga dy xhudiste

Nesër do të fillojë Grand Slam në “Baku”, ku Kosova do të përfaqësohet me dy garuese, shkruan KultPlus.

Kampionia olimpike, Nora Gjakova dhe xhudistja tjetër, Loriana Kuka, do të jenë pikërisht ato që do të përfaqësojnë Kosovën në garën prestigjioze të Azerbajxhanit.

Gjakova, së fundmi ka fituar medaljen e argjendtë në Grand Slam të Abu Dhabit, prandaj shihet edhe si favorite në kategorinë -57 kilogramë për të fituar medaljen e artë.

Ndërkaq, Kuka do të garojë në kategorinë -78 kilogramë.

E medalje do të synojë edhe Loriana në kategorinë deri në 78 kilogramë.

Gjakova do të garojë të premten, kurse Loriana të dielën. /KultPlus.com

Ministri Çeku: Sportistet tona po japin shembull për fëmijët e të rinjtë e vendit me sukseset ndërkombëtare

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku është shprehur se sportistet kosovare po japin shembull për fëmijët e të rinjtë e vendit me sukseset ndërkombëtare duke u bërë po ashtu promovimi ynë më i mirë si shtet, përcjell KultPlus.

“Momente plot krenari për vendin tonë. Urime të gjitha sportisteve dhe komunitetit të sportit”, ka shkruar ai.

Më poshtë gjeni postimin e tij të plotë:

Katër medalje të reja për shtetin e Kosovës

Sportistet tona po japin shembull për fëmijët e të rinjtë e vendit me sukseset ndërkombëtare duke u bërë po ashtu promovimi ynë më i mirë si shtet.

Fundjava ishte plot suksese në fushën e sportit. Boksierja Donjeta Sadiku mori medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian të Budva, një sukses historik, Nora Gjakova fitoi medaljen e argjendtë në Grand Slamin e xhudos që u mbajt në Abu Dhabi, ndërsa në garën e njejtë xhudistja Loriana Kuka mori medaljen e bronztë. Që po zhvillohen gjenerata të reja me potencial në xhudo na dëshmoi Laurina Gashi, e cila mori medaljen e artë në Kupën Evropiane për kadete (U18).

Momente plot krenari për vendin tonë. Urime të gjitha sportisteve dhe komunitetit të sportit. / KultPlus.com

Xhudistja Loriana Kuka fiton medaljen e bronztë në Abu Dhabi

Loriana Kuka e ka fituar medaljen e bronztë në kategorinë deri në 78 kilogramë në Grand Slamin e Abu Dhabit.

Xhudistja kosovare fitoi ndaj Audrey Tcheumeo në “Golden Score” për t’u stolisur me medaljen e bronztë.

Loriana Kuka e nisi mirë ditën e sotme me dy fitore radhazi.

Ajo triumfoi ndaj xhudistes nga Kazakistani, Nazerke Tileukhanova, në raundin e parë, kurse në të dytin e eliminoi britaniken Emma Reid.

Por, Kuka u ndal në çerekfinale nga kinezja, Zhenzhao Ma, e cila e mposhti me dy waza-ari.

Por, ëndrra për medalje në këtë Grand Slam nuk u shua totalisht, pasi ajo vazhdoi në repesazh për medaljen e bronztë.

Në fazën e parë e mundi italianen Giorgia Stangherlin, pas një dueli të gjatë dhe të stërlodhur. Kuka arriti të fitonte në “Golden Score”, pasi kundërshtarja bëri tri penalizime.

Kujtojmë se të premten Nora Gjakova e fitoi medaljen e argjendtë në kategorinë deri në 57 kilogramë, kurse të shtunën, Laura Fazliu u eliminua në raundin e dytë në kategorinë deri në 63 kilogramë. / KultPlus.com

Xhudistja Loriana Kuka kualifikohet në çerekfinale

Loriana Kuka ka arritur me sukses të kualifikohet në çerekfinale të Grand Slamit të Abu Dhabit.

Ajo fitoi me waza-ari ndaj xhudistes nga Britania e Madhe, Emma Reid.

Xhudistja kosovare në raundin e parë triumfoi me IPPON ndaj kazakes, Nazerke Tileukhanova.

Në çerekfinale, Kuka do të takohet me kinezen, Zhenzhao Ma. / KultPlus.com

Kosova përfaqësohet nga 4 xhudistë në Kampionatin Botëror të xhudos, mungon kampionia olimpike

Ekipi i Kosovës në xhudos do të marrë pjesë në garën më të rëndësishme, që prej përfundimit të Lojërave Olimpike Tokio 2020. Është Kampionati Botëror i xhudos, që prej 6 deri më 13 tetor 2022 do të mbahet në Tashkent të Uzbekistanit.

Kosova përfaqësohet me katër garuese. Ekipit i prinë Distria Krasniqi, që garon në kategorinë deri në 52 kilogramë, Flaka Loxha (-57 kg), Laura Fazliu (-63 kg) dhe Loriana Kuka (-78 kg).

Krasniqi është kampione olimpike Tokio 2020 dhe medaliste e bronztë e botës 2019, Kuka është medaliste e bronztë e botës 2019, ndërsa Fazliu që po shijon formë të mirë këtë vit, është nënkampione e Evropës 2022. Loxha dalëngadalë po ngritet në nivele të larta. Të gjithë janë bursistë olimpikë për Lojërat Olimpike Paris 2024.

Botërorit do t’i mungojnë familja Gjakova, Nora dhe Akili. Të dy sipas trajnerit Driton Kuka mungojnë shkaku i lëndimeve. Nora është kampione olimpike Tokio 2020, ndërsa vitin e kaluar fitoi medaljen e bronztë në Botëror, në kategorinë -57 kg. Akili është kampion i Evropës 2021, kategoria -73 kg dhe vendi i shtatë në Tokio 2020.

“Xhudistët tanë nisin garat të premten, kur në tatami është Krasniqi. Loxha, garon të shtunën, Fazliu të dielën, ndërsa të martën Kuka”, thuhet në njoftimin e Komitetit Olimpik të Kosovës. 

Kampionati Botëror është gara që sjell më së shumti pikë olimpike për Paris 2024.

Ndërkaq, Krasniqi mbetet një nga favoritet për të sjellë medalje në Kosovë. /KultPlus.com

Driton Kuka: Xhudo gjithmonë për vendin tonë dhe popullin shqiptar

Kosova ka arritur që të fitojë edhe një medalje tjetër në kuadër të Lojërave Mesdhetare, shkruan KultPlus.

Medalja e gjashtë për Kosovën erdhi nga xhudistja Loriana Kuka, e cila fitoi të artën me paraqitje të shkëlqyeshme.

Trajneri Driton Kuka, ka shkruar në “Facebook” se xhudo gjithmonë për vendin tonë dhe popullin shqiptar.

Postimi i plotë:

“Day 3 …
Medalja nr 5 🥇🥇🥇🥉🥉
Loriana e artë 78 kg
Lojërat Mesdhetare Algjeri
Xhudo gjithmonë për vendin tonë dhe popullin Shqiptar”, thuhet në postim. /KultPlus.com

Loriana Kuka ia siguron medaljen e artë Kosovës nga Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”

Loriana Kuka ia ka siguruar Kosovës edhe një medalje në Lojërat Mesdhetare “Oran 2022”, që po mbahen në Algjeri.

Xhudistja kosovare e fitoi medaljen e artë, pasi në finale e mposhti francezen, Chloe Buttigieg.

Loriana Kuka këtë medalje e fitoi në kategorinë deri në 78 kilogramë. Ajo fitoi në kohën shtesë me “Waza-ari”

Paraprakisht, Kosova i kishte fituar edhe katër medalje tjera në xhudo, dy të arta, me Distria Krasniqin e Laura Fazliun dhe dy të bronzta me Akil Gjakovën dhe me Flaka Loxhën. / KultPlus.com

Xhudistja Loriana Kuka i siguron Kosovës medaljen e gjashtë në Lojërat Mesdhetare

Është siguruar edhe medalja e gjashtë për Kosovën në Lojërat Mesdhetare Oran 2022.

Xhudistja jonë, Loriana Kuka, bëhet garuesja e pestë nga ky sport që do të ngritet në podium.

Ajo mundi në gjysmëfinale kroaten, Petrunjela Paviq, kategoria -78 kg. Urojmë që Lori ta fitojë të artën.

Shpat Zekaj, u ndal në repasazh nga kroati, Marko Kumriq, kategoria -100 kg. Ai përfundoi në vendin e shtatë. / KultPlus.com

Rikthimi i kampionëve, ekipi i xhudos gati për Evropianin 2022

Ekipi i xhudos i kthehet Evropianit, ku vitin e kaluar fitoi tri medalje.

Ekipi i xhudos do t’i kthehet Kampionatit Evropian, ku prej nesër e deri më 1 maj do të mbahet në Sofia të Bullgarisë.

Në Evropianin e fundit, të mbajtur në Lisbon të Portugalisë, ekipi i xhudos fitoi tri medalje, dy të arta dhe një të bronztë, me ç’rast e mbylli kampionatin në vendin e parë për nga numri i medaljeve të arta.

Këtë herë, ekipi do të përbëhet nga dy kampionët e Evropës nga viti i kaluar, Distria Krasniqi dhe Akil Gjakova, si dhe Flaka Loxha e Laura Fazliu.

Kampionia olimpike, Krasniqi, garon në kategorinë deri në 52 kilogramë, Gjakova në -73 kg, Loxha në -57 dhe Fazliu në -63 kg.

Kampionia olimpike, Nora Gjakova dhe medalistja e bronztë e botës 2019, Loriana Kuka, do të mungojnë shkaku i lëndimeve.

Distria dhe Flaka garojnë nesër, ndërsa Laura e Akili të shtunën. /KultPlus.com

Vajzat dhe gratë e Kosovës që shkëlqyen në botë – Loriana Kuka

KultPlus ju sjell 25 vajzat dhe gratë e Kosovës që u shndërruan në zërin e vajzave, djemve, grave dhe burrave të Kosovës.

Vajzat dhe gratë e Kosovës po vazhdojnë të shkëlqejnë në fusha të ndryshme, duke shndritë nëpër botë.

Me rastin e 8 Marsit, KultPlus ka përzgjedhë 25 vajza e gra që nëpërmjet fjalimeve, performancës, muzikës, sportit, filmit e biznesit kanë ngritë dhe kanë përfaqësuar vendin në mënyrë dinjitoze, e duke shndërruar Kosovën në një Kosovë të artë, në një Kosovë që synon Oscar, në një Kosovë që me rrëfimet e nxjerra po nga ky vend, i ka treguar botës po për dhimbjen, kurajën dhe guximin e vajzave dhe grave të vendit më të ri në kontinentin e vjetër.

Po këto vajza dhe gra u shndërruan në inspirimin e shumë vajzave, djemve, grave e burrave, të cilët kuptuan se ëndrrat nuk duhet dhe nuk mbeten vetëm ëndrra.

KultPlus ju sjell Loriana Kuka, e cila këtë vit arriti që të fitojë medaljen e artë në garat e mbajtura në Sarajevë.

Kuka u rikthye pas lëndimit shtatë mujor, për të treguar se forca, puna e dëshira e madhe për të fituar janë gjithmonë brenda jush. /KultPlus.com

Driton Kuka krenar me Loriana Kukën: Rikthim i suksesshëm pas pauzës së gjatë

Xhudistja nga Kosova, Loriana Kuka, së fundmi është shpallur kampione në European Open Sarajevë, duke fituar medaljen e artë në finale, shkruan KultPlus.

Për këtë sukses, trajneri më i sukesshëm në histori të Kosovës, Driton Kuka, ka thënë se ishte një rikthim i suksesshëm pas pauzës së gjatë.

“European Open Sarajevë!
Kupë Botërore …
Loriana Kuka e artë!
Comeback i suksesshëm pas pauzês së gjatë!
Shënoj 4 fitore në finale mposhti Italianen Politi dhe kështu nisi rrugëtimin e saj drejt Paris 2024!
Shpati Zekaj vendi 7 plasman solid jam i sigurt që do avancoj tutje!
Fatjona e Fisniku shenuan nga një fitore mandej pësuan u plasuan 09-16 në kategoritë e tyre!
Pa plasman mbeti Arbër Kullashi”, shkroi trajneri në “Facebook”.

Distria Krasniqi në këtë muaj fitojë medaljen e argjendtë në Grand Slam të Parisit. /KultPlus.com

Kosova me tjetër sukses në xhudo, Loriana Kuka e artë në Sarajevë

Xhudistet nga Kosova janë duke shënuar suksese të mëdha nëpër kampionate të ndryshme të xhudos.

Së fundmi Loriana Kuka ka arritur të fitojë medaljen e artë në European Open në Sarajevë, shkruan KultPlus.

Kuka, e cila merr pjesë në kategorinë -78 kilogramë, e ka mposhtur në finale italianen Linda Politi.

Ky është suksesi i radhës nga xhudistet e Kosovës, ku së fundmi edhe Distria Krasniqi ka arritur të fitojë një medalje në Grand Slam të Parisit. /KultPlus.com

Kuka: Ëndërr e imja gjithmonë ka qenë të shkoj në Olimpiadë, shpresoj të kthehem me medalje

Loriana Kuka e ka realizuar tashmë ëndrrën e saj. Xhudistja kosovare e ka pasur ëndërr fëmijërore pjesëmarrjen në Lojëra Olimpike dhe ajo e arriti këtë falë punës së madhe që e bëri në vitet e fundit, përcjellë KultPlus.

24 vjeçarja e fitoi normën olimpike dhe nesër në mëngjes, me kohën tonë lokale, do të debutojë në “Tokio 2020”.

Xhudistja e lindur dhe rritur në Zvicër, e cila sakrifikoi shumë duke ardhur për të jetuar dhe për të ushtruar në Kosovë, synon të fitojë medalje olimpike.

Qëllimi i kampiones evropiane U-23 dhe medalistes së bronztë në Kampionat Evropian dhe Botëror është që ta ngrisë në tre numrin e medaljeve të vendit tonë në këtë Olimpiadë, pas Distria Krasniqit dhe Nora Gjakovës.

Për më tepër, deklaratat e Lorianës mund t’i shikoni në videon e mëposhtme, të realizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës. / KultPlus.com

Në pritje të medaljes së tretë, nesër është gara e xhudistes Loriana Kuka në Tokio 2020

Xhudistja Loriana Kuka, medaliste e bronztë e botës dhe Evropës, garon në kategorinë -78 kg, shkruan KultPlus.

Garat e xhudos nisin prej orës 04:00 me kohën tonë lokale, por Kuka raundin e parë e ka kaluar pa luftë dhe ajo nis garimin rreth orës 05:00. / KultPlus.com

Loriana Kuka e fiton medaljen e bronztë, e çon në katër numrin e medalje për Kosovën në Katar

Loriana Kuka e ka fituar medaljes e bronztë në Mastersin e Dohas, pasi e ka mposhtur xhudisten angleze Natalie Powell të mërkurën, duke e çuar në katër numrin e medaljeve të fituara nga Kosova në Katar.

Xhudistja kosovare Kuka vuajti dhe iu desh të djersitet shumë për ta mundur anglezen në luftën finale për medaljen e tretë më të mirë në turneun e Katarit në kategorinë deri në 78 kilogramë.

23-vjeçarja nga Peja e hodhi në dysheme Powellin dhe shënoi pikë ippon në kohën shtesë (Golden Score).

Kjo është medalja e katërt e Kosovës në turneun e parë të këtij vitit në xhudo, pas të artës që e fitoi Distria Krasniqi dhe dy të bronztave të tjera të fituara nga Majlinda Kelmendi dhe Nora Gjakova një ditë më parë.

Kuka pati një fillim mbresëlënës në Doha, duke i fituar bindshëm dy luftërat e para, kundër xhudistes nga Gaboni Sarah-Myriam Mazouz dhe ndaj francezes Audrey Tcheumeo.

Ajo, megjithatë, e humbi mundësinë për të luftuar për medalje të artë apo argjendtë, duke pësuar disfatë kundër ish-kampiones së botës nga Japonia, Shori Hamada.

Garuesja nga Peja nuk e humbi motivin dhe i fitoi dy luftërat e nevojshme për ta rrëmbyer medaljen e bronztë në repechage, kundër kubanes Kalimea Antomarchi dhe ndaj anglezes Powell.

Dje garoi edhe Akil Gjakova, i cili megjithatë dështoi në përpjekjet e tij për të fituar medalje./ KultPlus.com

Loriana Kuka fiton medaljen e bronztë në xhudo, Dumoshi: Kjo dëshmon kapacitetin e vajzave kosovare në xhudo

Loriana Kuka është një emër tjetër nga lista e gjatë e vajzave të Kosovës që na bëjnë krenar. Së fundmi, ajo fitoi medaljen e bronztë në Kampionatin Evropian të xhudos, në Pragë shkruan KultPlus.

Ajo këtë sukses e ka shënuar duke mposhtur italianen Giorgia Stangherlin në kategorinë 78 kilogramë.

Kurse ministra e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, këtë fitore e ka cilësuar si një dëmshi të radhës të kapacitetit të vajzave të Kosovës në xhudo.

“Loriana Kuka ka shkëlqyer në Pragë si medaliste e bronztë e Evropës, në kategorinë – 78 kilogramë të xhudos kundër italianes Giorgia Stangherlin, gjë që dëshmon edhe njëherë kapacitetin e vajzave të Kosovës në këtë sport:, ka shkruar Dumoshi.

Krahas Lorianës, në Pragë, ekipi i Kosovës ka rrëmbyer medaljen e bronztë edhe me Distria Krasniqin.

Kujtojmë që edhe xhudistja tjetër nga Kosova, Distria Krasniqi ditë më parë ka fituar medaljen e medaljen e bronztë në po këtë kampionat./KultPlus.com

Komentatori i IJF-së: Xhudistet e Kosovës janë të klasit botëror

Emra të tjerë shqiptarë po njihen me tituj në nivel ndërkombëtarë falë talentit të tyre në xhudo.

Ekipi i Kosovës në Xhudos ka fituar dy medalje në Grand Slamin e Budapestit, garë që shënon rikthimin e nivelit më të lartë të këtij sporti.

Distria Krasniqi të premten fitoi medalje të artë në kategorinë deri 48 kilogramë, ndërsa të dielën Loriana Kuka fitoi medalje të bronztë në kategorinë deri 78 kilogramë. Të dyja kishin paraqitje të nivelit të lartë, ndërsa Lorianës i kushtoi një moment pakujdesie.

Vlerësimet për xhudistet kosovare nuk mungojnë asnjëherë. Nuk kanë munguar as të dielën. Komentatori i IJF-së (International Judo Federation), që është edhe ekspert i xhudos, ka thënë disa fjalë për ekipin e Kosovës gjatë luftës së Lorianës.

“Kosova ka disa xhudiste jashtëzakonisht të forta. Është grup i vogël, nuk është grup i madh, por të gjitha prej tyre janë të klasit botëror”, ka thënë ai. /koha/ KultPlus.com