Vdiq Bill Rieflin, ish-bateristi i bendit “R.E.M.”

Ish-bateristi i bendeve të njohur muzikore si “R.E.M.”, “Ministry” dhe “King Crimson”, Bill Rieflin, ka vdekur nga kanceri në moshën 59-vjeçare.

Vdekja e muzikantit është konfirmuar për publikun nga themeluesi i grupit “King Crimson”, Robert Fripp, i cili e nderoi kujtimin e mikut të tij në rrjetet sociale, transmeton Koha.

“E morra një telefonatë nga Tracy Rieflin në Seattle. Bill Rieflin ka ikur nga kjo botë në ora 18:50,” kishte shkruar Fripp.

Një mesazh emocionues e ka postuar edhe Michael Stipe nga grupi “R.E.M.”, i cili ka thënë: “Ai është në mesin e të gjitha pikave të shkëlqyera të yjeve dhe ne po shikojmë lart me shumë dashuri. Do ta nderojmë gjithmonë bukurinë, humorin, kureshtjen dhe talentin e tij të mrekullueshëm në muzikë. Koha që ai e ka kaluar me ne ka qenë e çmuar dhe e artë.” /KultPlus.com