Vdes bateristi i ‘Rolling Stones’, Charlie Watts

Bateristi i Rolling Stones, Charlie Watts ka vdekur në moshën 80 -vjeçare, ka thënë publicisti i tij.

“Me trishtim të madh njoftojmë vdekjen e të dashurit tonë Charlie Watts”, thuhej në një deklaratë, shkruan BBC, transmeton KultPlus.

“Ai vdiq paqësisht në një spital në Londër më herët sot i rrethuar nga familja e tij”, lexonte më tej deklarata.

Thuhet se ai ishte “një burrë, baba dhe gjysh i dashur” dhe “një nga bateristët më të mëdhenj të brezit të tij”.

Deklarata shtoi: “Ne kërkojmë me mirësi që privatësia e familjes së tij, anëtarëve të grupit dhe miqve të ngushtë të respektohet në këtë kohë të vështirë”.

Lajmi vjen javë pasi u njoftua se Watts do të humbte datat e turneut të grupit në ShBA për t’u shëruar nga një procedurë mjekësore e paspecifikuar. Watts u trajtua më parë për kancerin në fyt në vitin 2004.

Ai kishte qenë anëtar i Rolling Stones që nga janari i vitit 1963, kur u bashkua me: Mick Jagger, Keith Richards dhe Brian Jones në grupin e tyre fillesta. / KultPlus.com

Bateristi i Rolling Stones humbet turneun në SHBA

Bateristi i Rolling Stones, Charlie Watts pritet të humbasë datat e ardhshme të turneut të grupit në SHBA, pasi po shërohet nga një problem shëndetësor i paspecifikuar.

“Për herë të parë, unë nuk do të jem i pranishëm për një kohë të shkurtër”, tha 80-vjeçari në një deklaratë, duke zbuluar se i ishte thënë se do të “duhej pak kohë” që ai të “bëhej plotësisht në formë”, transmeton KultPlus.

Sir Mick Jagger tha se grupi mezi priste të mirëpriste Watts “sapo të shërohet plotësisht”.

Steve Jordan do ta zëvendësoje kur Stones të rifillojnë turneun e tyre No Filter në shtator.

Muzikanti amerikan ka punuar me kitaristin e Stones, Keith Richards në projektin e tij anësor X-Pensive Winos dhe është gjithashtu anëtar i Trios John Mayer.

Zëdhënësi i Watts tha se derisa procedura e tij ishte “plotësisht e suksesshme”, mjekët i kishin thënë atij se kishte nevojë për “pushim dhe shërim të duhur”.

Ai tha se ishte “shumë zhgënjyese” që Watts nuk ka gjasa të jetë në gjendje të kthehet në rrugë për momentin.

Watts tha: “Unë jam duke punuar shumë për t’u bërë plotësisht në formë, por sot kam pranuar këshillën e ekspertëve se kjo do të zgjasë pak./KultPlus.com