Muzeu i Baku-së, ”Nga mbeturina në Art”, hap dyert për artistin shqiptar

Ekspozita që u zhvillua në muzeun ”Nga mbeturina në art”, zë vend në Baku të Azerbejxhanit. Realizimi i kësaj ekspozite, ashtu edhe si herave të tjera kishte për synim rëndësinë e mbrojtjes së mjedisit.

Këtë herë i ftuar ishte edhe artisti Burhan Ahmeti nga Maqedonia, i cili do të paraqitej me një portret të poetit dhe filozofit të njohur nga Azerbejxhani, Nasimit, shkruan KultPlus.

”Kam realizuar një vepër arti, instalacion me teknikë të kombinuar në dy shtresa nga qese plastike dhe në pllaka akriliku të tejdukshëm, dhe me gravurë, portretin e Nasimit (poet dhe filozof i njohur nga azerbejxhani)”, deklaroi Ahmeti për KultPlus.

Portreti i realizuar, është i ndarë në dy pjesë, me dimensione 100x150cm do të jenë të ndara me nga 6 pllaka akriliku të tejdukshëm 50x50cm sikur mozaik të lidhura mes veti.

Ku te pjesa e parë e mozaikut do të duket portreti i Nasimi si gravurë dhe në prapavijë pjesa e dytë e mozaikut në pllaka do të ngjiten qese plastike të kaltërta dhe të bardha. Ku qeset e kaltërta simbolizojnë ujin dhe qeset e bardha akullnajet.

Te portreti dhe te duartë e Nasimit në pjesën pas si prapavijë e portretit do të ngjiten qese plastike të bardha të cilat simbolizojnë dritën, njëkohësishtë çiltërsinë dhe pastërtinë.

Arti është një mënyrë e mirë për të tërhequr vëmendjen e publikut. Me këtë qëllim në mendje, me mbështetjen e fondacionit “Heydar Aliyev” projekti i mrekullueshëm me titull “Nga mbeturina në art” realizohet në Baku çdo vit që nga viti 2012. Objektivi i ekspozitës është të rritet vëmendje ndaj mbrojtjes së mjedisit dhe për të agjituar qasje të përgjegjshme ndaj shëndetit mjedisor të planetit tonë.

Prandaj, 156 artistë nga 40 vende të ndryshme të botës si Holanda, Kuba, Mbretëria e Bashkuar, SHBA, Kolumbia, Spanja, Franca, Gjermania, Italia, Shqipëria, Bjellorusia, Japonia, Australia, Republika Çeke, Turqia, Rusia, Benini, Taxhikistani, Uzbekistani, Ukraina, Izraeli, Kazakistani, Xhorxhia, Polonia, Rumania, Portugalia, Bosnja dhe Hercegovina, Lituania së bashku me Azerbajxhanin morën pjesë në 7 ekspozita të mbajtura gjatë viteve 2012-2018 dhe demonstruan veprat e tyre origjinale të artit të përgatitura nga mbeturinat.

“Tamiz Shahar” OJSC është një organizatë shtetërore që ofron shërbime të deponimit të mbeturinave në Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit. Qëllimi i kompanisë është të krijojë një sistem të azhurnuar dhe të qëndrueshëm të administrimit të mbeturinave në Baku dhe të sjellë risitë më të fundit në sferën e administrimit të mbeturinave në vend përmes shkëmbimit të përvojës me vendet e huaja dhe kompani ndërkombëtare.

Kompania ka realizuar një numër projektesh të rëndësishme si Impianti i Mbeturinave në Energji, Objekti i Rimëkëmbjes së Materialeve dhe gjithashtu po kryen një numri i aktiviteteve për të rritur ndërgjegjësimin e publikut për problemin e mbeturinave dhe për të stimuluar njerëzit që të mbrojnë mjedisin përmes trajtimit të duhur të mbeturinave.

Fondacioni Heydar Aliyev është një fondacion bamirës, ​​i kryesuar nga Zonja e Parë e Azerbajxhanit Mehriban Aliyeva. Duke filluar aktivitetin e saj që nga viti 2004, fondacioni Heydar Allyev ka marrë pjesë aktive në ndërtimin e një shoqërie të re dhe kontribuon në zhvillimin shoqëror dhe ekonomik të vendit, duke zbatuar të ndryshme projekte në sfera të tilla si arsim, shëndetësi publike, kulturë, sport dhe teknologji, mjedis dhe në sfera tjera sociale./KultPlus.com

Burhan Ahmeti me “Etno shtëpia” u prezantua në Pekin

Artisti shqiptar Burhan Ahmeti ka marr pjesë në ekspozitën “Win-Win Cooperation: Belt and Road International Printmaking Exchanging Project Achievement” në Pekin të Kinës, shkruan KultPlus.

Vetë Ahmeti ka thënë për KultPlus se ishte i privilegjuar si grafist shqiptar nga Gostivari të jetë pjesë e ekspozitës “Win-Win Cooperation: Belt and Road International Printmaking Exchanging Project Achievement” i cili u hap në Muzeun e Pallatit në Pekin të Kinës.

“Artistët pjesëmarrës në këtë ekspozitë përgjatë Rripit dhe Rrugës, me duart dhe urtësinë e tyre, për vizitorët paraqitën kulturën e vendeve të tyre nëpërmjet grafikave duke bërë të mundur që më shumë njerëz të ndajnë shpirtin dhe vlerën e artit”, ka thënë kuratori i Muzeut të Pallatit Wang Xudong.

“Gjashtë ekipe të mësimdhënësve dhe nxënësve u ftuan në ceremoninë e hapjes, gjatë së cilës fëmijët u udhëzuan të realizonin grafika me karakteristika të Muzeut të Pallatit. Kurse unë marr pjesë me një grafikë me teknikën e litografisë e titulluar “Etno shtëpia”, një motiv nga arkitektura e vjetër tipike shqiptare që është në zhdukje”, ka thënë mes të tjerash Ahmeti./KultPlus.com

U hap ekspozita personale e Burhan Ahmetit në Çifte Hamam

Në Galerinë Kombëtare të Maqedonisë, të premten u hap ekspozita personale e artistit figurativ Burhan Ahmeti.

Artisti gostivaras, në këtë ekspozitë u prezantua me tetëdhjetë vepra – grafikë dhe pikturë. Pikturat janë të punuara në teknikën akril në pëlhurë, ndërsa grafikat në teknikat gjilpërë e thatë, akuatintë, drugdhendje, litografi, bakërshkrim, monotipi de grafikë digjitale.

Drejtoresha e IK Galeria Kombëtare e Maqedonisë, Dita Starova tha se në këtë galeri ekspozojnë artistë figurativë me kurrikulë të pasur dhe se i tillë është edhe Burhan Ahmeti.

“Në ekspozitën e mbajtur në Muzeun e Qytetit të Shkupit në vitin 2008, konstatuam se Burhan Ahmeti do të ngrihet në një artist me vlera të mëdha. Kur vitin e kaluar shprehu dëshirë që sivjet të ekspozojë këtu në Çifte Hamam, me shumë vullnet u pajtuam që t’ia mundësojmë këtë”, tha para të pranishmëve drejtoresha Starova.

Kuratorja Tanja Bundalevka tha se veprat e Burhan Ahmetit karakterizohen me një afirmim burimor të teknikave të grafikës, si dhe me një intelektualizëm të theksuar drejt artit vizual.
“Veprat e Burhan Ahemtit, të pastruara nga konceptet, na zbulojnë anën tjetër të tyre, forma të dizajnuara me efekte dekorative me ngjyra dhe një shije të veçantë të renditjes në hapësirë. Mes simbolikës dhe asoocimit, të së atëhershmes dhe të tashmes, gjurmët e së kaluarës dhe nxitjes së të resë, elemenete figurative të shenjave, simboleve, materialeve e përcaktojnë dhe transformojnë hapësirën si forma të reja për përdorimin e të vjetrave si të reja”, nënvizoi kuratorja Tanja Bundalevska.

Ekspozitën e shpalli të hapur profesoresha Nora Halimi e cila me këtë rast theksoi se Burhan Ahemti ka qenë gjithmonë krijues proaktiv, me kurajë dhe guxim për të ndjekur instiktin e tij, për të eksploruar gjini, teknika dhe subjekte te ndryshme artistike, i udhëhequr emocionalisht herë më shumë nga imagjinata, e herë nga dija dhe përvoja, por gjithmonë i udhëhequr nga pasioni për të transmetuar përmes veprës së tij energjitë e tij me të mira krijuese.

“Një artist shumë-dimensional sonte vjen si grafist dhe piktor. Përndryshe, është dhe pedagog dhe studiues arti, por mbi te gjitha është profil i artistit shumë të pranishëm gjithandej e kudo ku kryefjala është Arti. Filli që i bashkon veprat e tij, është padyshim ndjeshmëria e tij dhe shija e kultivuar estetike. Ekspozitat vijnë gjithmonë në forme të zbaticës me prurje të reja artistike, ndërsa ajo që unë i uroj Burhanit, është që periudha e baticës, ajo e tërheqjes dhe krijimit të sërishëm, të jetë e frytshme dhe të mos vonojë me prurjet e radhës”, tha ndërmjet tjerash profesoresha Nora Halimi.

Për të qenë e veçantë kjo ekspozitë, sodisja e veprave të Ahmetit kaloi nën tingujt e bukur të saksafonit, interpretuar Aleksandra Ilieva – saksafoniste me famë botërore, si dhe mysafirëve artisti u dhuroi nga një grafikë.

Është kjo ekspozita e njëmbëdhjetë individuale e Burhan Ahmetit. Ndryshe, ai ka marrë pjesë edhe në mbi njëqind ekspozita kolektive dhe koloni artistike në vend dhe jashtë.

Burhan Ahmeti ka diplomuar në vitin 2001 në Fakultetin e Arteve në Tetovë – dega e grafikës, ka magjistruar në Fakultetitn e Arteve të Bukura në Prishtinë në vitin 2005, ndërsa doktoroi në Novi Pazar në vitin 2016. Aktualisht punon në Fakultetin Pedagogjik në Shkup ku ligjëron metodikën e artit figurativ.

Ekspozitën e Burhan Ahmetit në galerinë Çifte Hamam, artdashësit do të mund ta vizitojnë deri më 17 dhjetor. Shkruajti Agim Mustafai. /KultPlus.com

Burhan Ahmeti, hapë ekspozitën e 11-të personale në Galerinë Kombëtare në Maqedoni

Më 8 dhjetor në Galerinë Kombëtare të Maqedonisë “Çifte Hamam”, artisti shqiptar Burhan Ahmeti, hapë ekspozitën e tij të njëmbëdhjetën me radhë personale.

Në një rrëfim të shkurtër për KultPlus, Ahmeti, dha detaje interesante në lidhje me ekspozitën që do të qëndroj e hapur përgjatë dy javëve në Shkup.

“Do të ekspozoj diku rreth 30 piktura dhe 40 grafika. Pikturat janë realizuar në teknikën akrilik në pëlhurë, në letër dhe vaj në pëlhurë. Ndërsa grafikat në teknika të ndryshme edhe atë: litografi, akuatintë, gjilpërë e thatë, drugdhendje dhe me teknikë të kombinuar”, pohoi për KultPlus, Ahmeti, duke vazhduar të thotë se kryesisht veprat janë të realizuara viteve të fundit.

Kjo ekspozitë është kuruar nga Tatjana Bundalevska, ndërsa hapet më 8 dhjetor në “Çifte Hamam”, dhe do të qëndroj e hapur deri më 17 dhjetor./ KultPlus.com