Kopja e “Chamber of Secrets” shitet për afro 4 mijë funte

Sally Champion, gruaja që bleu një libër të Harry Potter për 10,99 funte më shumë se 20 vjet më parë, tani e ka shitur atë për 3,750 funte.

Champion, e cila jeton në Edinburg, ka punuar për një organizatë bamirëse në Londër në vitet e 90-ta.

Autorja JK Rowling lexoi fragmente nga libri i saj i dytë i Harry Potter, në një ngjarje që Sally organizoi dhe nënshkroi një kopje për të.

Ajo i tha BBC Scotland se e kishte harruar atë derisa pa një të ngjashme të vlerësuar në televizion.

Tani ajo i është shitur një koleksionisti në veri të Anglisë dhe Sally po i jep të ardhurat e saj për bamirësi.

Në vitin 1998, Sally punonte për National Literacy Trust dhe organizoi një ngjarje në një librari për fëmijët nga komunitetet.

Harry Potter dhe The Chamber of Secrets sapo ishin botuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe Rowling ishte aty për të lexuar fragmente nga ajo.

“Ajo ishte mjaft e lodhur sepse ishte zgjuar deri vonë pasi sapo kishte fituar çmimin e librit Smarties një natë më parë. Ajo ishte shumë e lehtë për të punuar me të – me të vërtetë e relaksuar. Ajo nuk ishte super e famshme në atë kohë, por momenti ishte tashmë duke u zhvilluar në librat për fëmijë rreth saj”, ka thënë Sally./21Media / KultPlus.com