Specialja televizive e ‘Harry Potter’ përcjellet me kritika të shumta

Viti i ri për dashamirët e filmit “Harry Potter” do të fillojë me një speciale televizive që ribashkon anëtarët e kastit të “Harry Potter”, shkruan KultPlus.

Megjithatë, bashkimi i kastës së aktorëve ka marrë komente të ndryshme nga kritikët, e ku shumë prej tyre kanë vënë në dukje mungesën e autores JK Rowling.

Ka pasur spekulime se shkrimtarja ishte përjashtuar nga programi pasi komentet e saj të mëparshme për njerëzit trans ndanë opinionin publik.

Rowling nuk shfaqet me anëtarët e kastit në speciale dhe shihet vetëm në videoklipet e arkivave.

Specialja sheh ish-yjet e fëmijëve Daniel Radcliffe, Emma Watson dhe Rupert Grint të ribashkohen me anëtarët e tjerë të kastit, duke përfshirë Robbie Coltrane, Helena Bonham Carter, Jason Isaacs, Gary Oldman dhe Ralph Fiennes, transmeton rtv21.tv

Sidoqoftë, ndërsa disa aktorë si Coltrane i referohen Rowling gjatë intervistave të tyre, vetë Rowling shfaqet vetëm përmes videoklipeve të regjistruara në vitin 2019.

Harry Potter 20th Anniversary – Return To Hogwarts publikohet më 1 janar. /KultPlus.com

Edicioni i parë i ”Harry Potter” shitet me çmim rekord

Një botim i parë i librit të autores JK Rowling “Harry Potter and the Philosopher’s Stone” u shit për një çmim rekord, deklaroi shtëpia e ankandeve ”Heritage Auctions” me bazë në Teksas.

”Libri arriti të fitojë 471 000 dollarë në ankand, çmimi më i lartë i paguar ndonjëherë për debutimin e magjistarit në çfarëdo forme”, tha shtëpia e ankandeve.

”Dhe jo vetëm që është libri më i shtrenjtë i Harry Potterit i shitur ndonjëherë, por është edhe vepra fiktive e shekullit të 20-të më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë”, tha në një deklaratë zëvendëspresidenti ekzekutiv i ‘Heritage Auctions’, Joe Maddalena.

”Vetëm 500 kopje të librit me kopertinë të fortë u shtypën, shumica e të cilave shkuan në bibliotekat publike. Ato pak kopje që dolën në ankand janë bërë ndër titujt më të lakmuar në letërsinë moderne, me dy të tjerë të shitur në vitin 2021 për më shumë se 138 000 dollarë”, shtoi tutje Maddalena.

”Harry Potter and the Philosopher’s Stone” u soll në ekranin e madh dy dekada më parë dhe kjo arritje tregon fuqinë e atij kombinimi të letërsisë dhe filmit.

Këta libra shpërblehen për arritjet e filmave të tyre.

Libra të tjerë të rrallë përfshinin botimet e hershme të “Chronicles of Narnia” nga CS Lewis, trilogjia “Lord of the Rings” e JRR Tolkien dhe “To Kill A Mockingbird” e Lee. / KultPlus.com

Harry Potter vjen me një film të ri për 20 vjetorin, shpalosen detajet e rëndësishme

Yjet e filmave “Harry Potter” do të ribashkohen pas dy dekadave për të bërë një paraqitje speciale televizive për përvjetorin, që do të transmetohet në janar të vitit 2022, shkruan KultPlus.

“Harry Potter and the Sorcerer’s Stone” ishte filmi i parë i publikur nga Warner Bros dhe shikueshmëria e tij theu shumë rekorde.

Tani, kjo studio filmike ka bërë të ditur se Daniel Radcliffe, Emma Watson dhe Rupert Grint, të cilët luanin respektivisht treshen e miqëve Harry, Hermione, Ron, do të bashkohen përsëri.

Ata tani në të 30-tat e tyre do të shfaqin së bashku me anëtarët e kastit dhe krijuesit e filmave një shfaqje televizive speciale dhe shumë nostalgjike.

Autori britanik J.K. Rowling, i cila shkroi librat ku bazohen filmat dhe ka punuar ngushtë me producentët e filmit nuk do të jetë prezent këtu

Specialja e quajtur “Harry Potter 20th Anniversary: ​​Return to Hogwarts”, do të shfaqë intervista të thelluara të aktorëve dhe momente nga prapaskenat nga tetë filmat dhe shpreson të “nderojë magjinë pas krijimit të filmave”, tha Warner Bros.

Fillimi i transmetimit do të jetë pas mesnate, në ditën e parë të vitit 2022. Transmetimi do të bëhet në platformën HBO Max./KultPlus.com

Arben Baraktaraj mirëpritet në Francë, do të takohet me fansat e filmave të ‘Harry Potter’

Kosovari që tashmë ka arritur suksese të shumta, e madje edhe ka pasur rol në dy nga filmat e Harr Potter, Arben Bajraktaraj, do të mirëpritet në ‘La boutique aux deux balais’, në Francë, shkruan KultPlus.

Arben Bajraktaraj ka portretizuar rolin e Antonin Dolohov në filmat ‘Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit’ dhe ‘Harry Potter dhe Shenjtorët e Vdekjes.’

Takimi me aktorin do të mbahet këtë të shtunë me datën 16 qershor, prej orës 10:00 e deri në 17:45.

Në njoftimin që është bërë nga ana e organizatorëve të këtij takimi theksohet se të gjithë ata që duan të bëjnë foto me aktorin dhe të marrin autograf nga ai duhet të paguajnë 20 euro. Kurse për të gjithë ata që duan të bëjnë një foto dhe të marrin një shkop magjik, të njëllojtë me ato në filmat e Harry Potter, duhet të paguajnë 50 euro./ KultPlus.com

https://www.laprovence.com/actu/sorties-loisirs-en-direct/6396213/marseille-un-acteur-a-la-boutique-harry-potter.html?fbclid=IwAR2IChBZ93j5lcKB-0qtTEYJjCNcByVu8ESzK7_79KnOXGsnpFUH_XPXscQ

Tokyo do të hap parkun e lojërave “Harry Potter”


Tokyo do të hap parkun e lojërave të quajtur “Harry Potter”, në të cilin janë përfshirë lojëra nga filmi. Ku fëmijët do të kenë mundësin të shohin nga afër mënyrën se si është realizuar filmi. Parku ka një hapësirë prej 30 mijë metra katrorë, dhe është në pronësi të Warner Bros.

Studio Tour Tokyo – The Making of Harry Potter, do të jetë e hapur për gjysmën e parë të viti 2023.

Studio Tour Tokyo e ka përshkruar, parkun si një “turne në këmbë” dhe “jo një lojëra”, në të cilën do do të shfaqën një skenë zanore kopje nga seritë e filmave “Harry Potter” dhe “Fantastic Beasts” . Qëllimi është që t’u jepet vizitorëve një imazh i prapaskenës në krijimin e filmave.

Parku do të jetë i ngjashëm me Warner Bros Studio Tour London, i cili u hap në vitin 2012 dhe në periudhën para-pandemike ka mirëpritur deri në 6 mijë vizitorë në ditë./ KultPlus.com

Ngjashmëria me Harry Potterin ia ndryshoi jetën francezit

Felix Lalo është një nga të rinjtë më të famshëm në TikTok tash për tash. E veçanta e 25-vjeçarit është ngjashmëria e tij e madhe me Harry Potterin, ose më saktë me aktorin që e interpreton këtë rol, Daniel Radcliffe.

Pas një videoje ku fotografitë e tij krahasoheshin me ato të Harryt, llogaria personale e francezit arriti në 1.3 milionë ndjekës, ndërsa videot morën mijëra shikime dhe shpërndarje.

Felixi tregon se ka qenë adhurues i çmendur i filmave dhe librave të Harry Potterit dhe se “superfuqinë” e tij po e shfrytëzon në rrjete sociale.

“Jam në TikTok prej dy muajsh dhe kjo është çmenduri, akoma s’e besoj dot”, deklaron francezi. \ A2 / KultPlus.com

Rupert Grint pranon se nuk i ka shikuar të gjithë filmat e “Harry Potterit”

Aktori 32-vjeçar që luan në të tetë filmat e “Harry Potterit”, në rolin e studentit magjistar, thotë se ka shikuar vetëm tri pjesët e para.

Ruper Grint tha se nuk i pëlqen ta shikojë vetën ne një film, shkruan Variety.

“Kam shikuar tre filmat e parë, por pas tyre ndalova t’i shikoja”, tha ai.

Megjithatë ylli i “Harry Poter” shton se kanë kaluar aq vite sa ta ndjejë veten të çliruar nga filmat dhe të fillojë t’i shikojë pjesët që ka humbur.

Rupert kishte thënë se po konsideronte ta linte aktrimin dhe se asnjëherë nuk ishte ndjerë rehat me famën dhe se ëndrra e tij është që ta lë këtë industri e t’i përkushtohet diçkaje tjetër. /Koha/ KultPlus.com

Historia e famshme e “Harry Potter” do të shndërrohet në serial

Historia e shkruar në shtatë librat e Rowling, “Harry Potter”, pritet shumë shpejt të ekranizohet në formë seriali, shkruan KultPlus.

Teksa puna për këtë është ende në faza shumë të hershme, prodhimi i këtij seriali do të jetë nën drejtimin e HBO Max.

The Hollywood Reporter u bë i pari që dha lajmin e gëzueshëm për fansat e storieve të Potterit, teksa ende nuk janë shpalosur detaje të mëtutjeshme.

Vetëm “ide të gjera janë diskutuar si pjesë e takimeve hulumtuese të fazës së hershme”, raporton THR. / KultPlus.com

74 mijë euro për botimin e parë të Harry Potterit

Një kopje nga botimi i parë i “Harry Potter” dhe “Guri Filozofal” u shit në ankand për 74 000 euro.

Libri është një nga 500 kopjet e shtypura në 1997 para se saga e fantazisë së JK Rowling të arrinte sukses global.

Nga ato 500 kopje, 300 u dërguan në shkolla dhe biblioteka. Çmimi në atë kohë ishte rreth 12 euro.

Një edicion tjetër i parë prej 500 kopjesh, i cili u shit për dy euro në një panair të dorës së dytë, u shit në një ankand online nga ”Hansons Auctioneers”, në Staffordshire, për 50 000 sterlina./ aa/ KultPlus.com

Shkrimtarja e Harry Potter rrëfen për abuzimin seksual

Autorja e “Harry Potter”, JK Rowling ka publikuar një ese ku flet për herë të parë për dhunën dhe abuzimin seksual në jetën e saj, reagim ky që vjen pas kritikave që mori për komentet transfobike që bëri në media sociale, njofton KultPlus.

JK Rowling ka zbuluar përvojën e saj të abuzimit dhe sulmeve seksuale për herë të parë, në një ese të gjatë dhe shumë personale të shkruar si përgjigje ndaj kritikave për komentet e saj publike për çështje transgjinore.

Autorja zbuloi se ajo ishte “një e mbijetuar nga dhuna dhe abuzimi seksual”, duke përmendur këtë krahas besimit të saj në lirinë e fjalës dhe përvojës si mësuese, si arsye prapa pozicionit të saj, njofton Insajderi.

Ajo tha se kritikat “më kanë lënë një në një vend shumë të errët brenda kokës time, si kujtime për një sulm seksual që pësova në vitet 20-ta. Ai sulm ndodhi në një kohë dhe në një hapësirë ku unë isha e pambrojtur, dhe një njeri kapitalizoi në këtë mundësi. Nuk mund t’i mbyllja ato kujtime dhe e pata të vështirë të mbaja zemërimin dhe zhgënjimin tim për mënyrën se si qeveria ime po tregohen të lirshëm me sigurinë e grave dhe vajzave”.

Ajo gjithashtu konfirmoi për herë të parë se kishte pësuar abuzim fizik në të 20-tat. “Nëse mund të hysh brenda në kokën time dhe të kuptoni se çfarë ndjej kur lexoj për një grua trans që vdes në duart e një burri të dhunshëm, ju do të gjeni solidaritetin dhe fisnikërinë”, shkroi ajo. /theguardian/ KultPlus.com

Mësuesja zbulon rastësisht 3 kopje të librit Harry Potter, botimi i rrallë kap vlerën 18,000 paundë në ankand

Tre libra Harry Potter të botimit të parë priten të nxirren në ankand këtë muaj me një çmim fillestar prej 18,000 paundë.

Një mësuese ishte ajo që i zbuloi librat, pasi ishin hedhur në këndin e librave të dhuruar në shkollën e saj në Buckinghamshire, transmeton KultPlus.

Ata përfshijnë një kopertinë të rrallë të botimit të parë të librit ‘Harry Potter dhe guri filozofik’.

3 librat e zbuluar janë pjesë të 500 botimeve të para të shtypura në botë. Ankandi do të mbahet online nga firma ‘Hansons Auctioneers’ në 21 maj. / KultPlus.com

Objekte të viteve të 90-ta që sot shiten shumë shtrenjtë

Mund të mos ju duket ashtu, por vitet ’90 tani i përkasin një kohe aq të largët sa objektet dhe lodrat e asaj periudhe kanë nisur të marrin vlerë të lartë për koleksionistët.

Dhe dikush prej jush mund t’i ketë ende këto gjëra në shtëpi, dhe nuk i jep vlerën e duhur, por disa prej tyre shiten me dhjetëra, qindra, e madje edhe me mijëra dollarë në e-Bay.

Për shembull, edicionet e para e të plota të librave të Harry Potter kanë arritur të shiten deri në 55 mijë dollarë, ndërsa makina të thjeshta lodër të asaj periudhe shiten edhe për 300, 400 dollarë secila. Top Channel / KultPlus.com

“Magji dhe mallkime”, librat e Harry Potter hiqen nga shkolla katolike

Një shkollë private katolike në Nashville ka hequr shtatë librat e serisë nga biblioteka e saj, duke thënë se ato përfshijnë “mallkime dhe magji të vërteta, të cilat kur lexohen nga një qenie njerëzore rrezikojnë të thërrasin shpirtrat e këqij”.

Në sagën e Harry Potter çdo magji ka një formulë të caktuar. Shumë formula burojnë nga fjalë me origjinë latine ose greke të lashtë. Accio, tërheq objekte. Depulso i largon duke i zvogëluar për t’i bërë më të vegjël, Evanesco i bën të zhduken, Engorgio Skullus zgjeron kokën e një personi, Quietus ul tingullin e zërit.

Nashville/Sipas gazetës lokale ‘Tennessean’, pastori i shkollës katolike të Shën Eduardit, i cili mëson fëmijë deri në moshën tetë vjeç, ka hequr shtatë librat e serisë nga biblioteka e saj, duke thënë se ato përfshijnë “mallkime dhe magji të vërteta, të cilat kur lexohen nga një qenie njerëzore rrezikojnë të thërrasin shpirtrat e këqij”.

Ai u dërgoi një email prindërve të fëmijëve për t’i lajmëruar ata se shkolla ishte në kontakt me “disa” ekzorcistë, të cilët i kishin këshilluar të largonin nga biblioteka e shkollës Librat e Potterit.

“Këto libra paraqesin magjinë si” të mirë. Mallkimet dhe shqiptimet e përdorura në librat e Harry Potter janë mallkime të vërteta, magji të vërteta. Një qenie njerëzore rrezikon të evokojë shpirtrat e këqij në momentin kur i lexon”.

Librat e Harry Potter kanë tërhequr kërkesa për censurë dhe polemika të ndryshme që nga The Philosopher’s Stone, i botuar në vitin 1997. Në vitin 1999, ai ishte libri më i kundërshtuar në Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 2003, ndërsa ishte akoma kardinal, Papa Benedikti i XVI-të i përshkroi librat si “joshje delikate që veprojnë pa u vënë re dhe kjo thellësisht shtrembëron krishterimin në shpirt para se të mund të rritet siç duhet”/shqiptarja.com/ KultPlus.com

Çfarë i lidhë Rita Orën, Dua Lipën, dhe Bebe Rexhën me “Harry Potterin”

Tashmë janë 20 vjet që kur Warner Bros kishte nënshkruar marrëveshje për krijimin e filmave serik të “Harry Potterit”, të inspiruara nga novelat e shkrimtares britanike J. K. Rowling, e cila me veprat e saj ka inspiruar shumë artistë të tjerë të zhanreve të ndryshëm.

E kjo nuk ka lënë pa prekur edhe yjet shqiptare të muzikës me famë botërore, Rita Ora, Dua Lipa e Bebe Rexha, që janë “të lidhura” me “Harry Potterin”, transmeton Koha.net.

Në 20 vjetorin e “Harry Potterit” revista Rolling Stone ka publikuar një artikull në të cilën ka bërë një intervistë me artistë të ndryshëm, të cilët kanë treguar lidhjet e tyre me filmin fiktiv të famshëm.

Rita Ora ka zbuluar se ishte pjesë e këtij filmi.

“Një fakt pak i ditur, por unë isha pjesë e ‘Harry Potter and the Prisoner of Azkaban’ si aktore e re. Kam bërë një paraqitje në klasën ‘Divination’ të Sybill Trelawney”, thotë Rita Ora.

Vajza në të djathtë është Rita Ora.

E pyetur se cilës shtëpi të Hogwartsit i përket ajo shton se, “në fakt kam qenë pjesë e kastit të Gryffindorit, por tani si e rrritur më pëlqen më tepër Slytherini. Kam zemrën e një Gryffindori, e përkushtimin dhe lidershipin e Slytherinit”.

E Bebe Rexha zgjedh Gryffindorin, përkundër që mendon se do të duhej të ishte te Slytherini.

“Vërtet mendoj se do të duhej të isha te Slytherini, por nuk dua të jem e keqe prandaj them Gryffindor”, shprehet ajo.

E pyetur se me cilët prej karaktereve do të donte të darkonte, Bebe Rexha është përgjigjur shkurt, “përfundimisht me Dumbledoren dhe Harry Potterin”.

Kurse Rita Ora e pyetur se cila klasë në Hogwarts do ta ndihmonin në jetën reale ajo tregon për kujdesin për kafshët.

“Përfundimisht klasa ‘Kujdesi i Krijesave Magjike’ do të ishte ndihmesa më e madhe në jetën reale, sepse më pëlqen të përkujdesem për kafshët”, thotë ajo.

E revista Rolling Stone nuk e ka harruar yllin tjetër shqiptar, Dua Lipën.

Ylli i “Hotter Than Hell” kishte bërë një turne special për Halloween në Hamburg, të cilën e kishte titulluar “Potter Than Hell”.

Gjatë performancës ajo ishte veshur ashtu si kasti i “Harry Potterit”, me të cilën kishte bërë bujë të madhe në mediat botërore./ KultPlus.com

Dua si Harry Potteri në koncertin e Hamburgut (VIDEO)

Këngëtarja me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa, ka performuar e veshur si personazhi i njohur Harry Potter në një koncert në Hamburg të Gjermanisë.

Krejt ekipi i krijueses së hitit “Hotter than Hell” është shndërruar në personazhe të filmit të famshëm për magjistarin britanik.

Dua në javën e “Halloween” ka veshur kostume të çuditshme nëpër koncertet e saj. / KultPlus.com