Kapela ikonë e Michael Jackson shitet për bamirësi

Kapela e mbajtur nga Michael Jackson në performancën e parë historike të hapit të tij ikonik të kërcimit “Moonwalk” u bë një pjesë e vlefshme muzikore.

Ajo kapele ikonë, e mbajtur nga “mbreti i popit” në një nga momentet e paharrueshme të karrierës së tij, u hodh në ankand nga kompania Lemon Auction, duke arritur një çmim mbresëlënës shitjeje prej rreth 77 mijë eurove.

Performanca në të cilën Michael Jackson prezantoi botën e ecjes në hënë u zhvillua ndërsa ai këndoi këngën e tij “Billie Jean” në specialen televizive “Motown 25: Yesterday, Today, Forever” në 1983.

Në atë moment, këngëtari la të shtangur publikun dhe mbarë botën duke kryer lëvizjen e qetë dhe elegante që do të bëhej markë e tij.

Kapela në fjalë është një element emblematik i veshjes së Michael Jackson dhe shitja e saj përfaqëson një moment të mrekullueshëm për koleksionistët dhe fansat e artistit legjendar.

Përveç të qenit një simbol i karrierës së Jacksonit, kjo kapelë është një kujtesë e ndikimit të qëndrueshëm që ai pati në muzikën dhe kulturën pop në mbarë botën, tani në duart e dikujt që duhej të shpenzonte një pasuri të madhe.

Në këtë rast, kapela që dëshmoi një nga momentet më ikonike në historinë e argëtimit ka gjetur një shtëpi të re dhe pronari i saj i ri me siguri do ta vlerësojë atë si një pjesë të vlefshme të historisë muzikore.

Ndikimi i Michael Jackson në muzikë dhe vallëzim mbetet i pamohueshëm, dhe trashëgimia e tij jeton përmes brezave të mëvonshëm të artistëve dhe fansave.

Ankandi i kësaj kapele ikonike është një kujtesë e rëndësisë dhe ndikimit kulturor që kishte dhe vazhdon të ketë “mbreti i popit”, muzika dhe stili i të cilit vazhdojnë të festohen dhe admirohen në mbarë botën./rtv21/KultPlus.com

Shitet për 190 000 dollarë një iPhone i rrallë i vitit 2007

iPhone zakonisht bie në vlerë sapo i nxirrni nga dyqani. Por ka disa raste të veçanta, siç u pa në një ankand në SHBA, ku një model i parë 4 GB u shit për 190,372,80 dollarë, shkruan BBC.

Jo shumë prej tyre u bënë në atë kohë, duke bërë që modeli të konsiderohej si “grali i shenjtë” nga koleksionistët e iPhone.

Tarifa përfundimtare përfshin kostot e administrimit mbi ”çmimin e çekiçit” që i paguhet shtëpisë së ankandit nga blerësi.

Faqja e internetit e përshkroi modelin si një “model jashtëzakonisht i rrallë, i ruajtur në fabrikë në gjendje të jashtëzakonshme.

Fillimisht e shitur me pakicë në 599 dollarë (457 £), loti pritej të kapte në rajonin prej 50,000-100,000 dollarë – por arriti të thyente të gjitha rekordet e mëparshme.

I prezantuar për herë të parë në 2007 nga CEO i atëhershëm i Apple, Steve Jobs, gjigandi i teknologjisë mori vendimin për të ndërprerë modelin 4 GB vetëm dy muaj pasi u prezantuara, për shkak të shitjeve të vonuara.

Shumica e njerëzve vendosën të blinin modelin 8 GB, i cili u lançua në të njëjtën kohë dhe u dha përdoruesve dyfishin e hapësirës së ruajtjes, për vetëm 100 dollarë më shumë.

Çdo disa muaj, disa kujtime të rralla të Apple ose relike të jetës dhe karrierës së Jobs shiten në ankand.

Ato përfshijnë një poezi që ai shkroi në librin vjetor të shkollës së mesme të një shoku të klasës, foto të tij në kolegj dhe një kartëvizitë nga viti 1978. / atsh / KultPlus.com

Vazoja e blerë në një dyqan ushqimesh mund të shitet për 11,800 dollarë

Një vazo me madhësi dore, e blerë nga një dyqan ushqimesh në Mbretërinë e Bashkuar për vetëm 2,50 £ (3,30 dollarë) pritet të shitet deri në 9,000 £ (11,800 dollarë) në ankand.

Kryevepra prej 10 centimetrash (katër inç) u pa nga një çift në qarkun anglez juglindor të Surrey, në skaj të Londrës, sipas Canterbury Auction Galleries në një njoftim për shtyp.

“Partneri im Ahmet dhe unë u endëm në dyqanin e bamirësisë për të parë përreth – unë gjithmonë drejtohem për libra dhe ai niset për të kërkuar art dhe gjëra të vjetra”, tha shitësja Karen, e cila dha vetëm emrin e saj të parë, në botim. . “Ai nuk është një ekspert, por ka shije të shkëlqyer dhe një instinkt për “gjënë e vërtetë”.

“Ai erdhi dhe më tregoi vazon dhe unë thashë diçka pak shpërfillëse si ‘shumë e bukur’. “Jo, shiko bazën!” tha ai dhe më tregoi shenjat e gdhendura,” shtoi ajo.

Ata dyshuan se gravurët mund të ishin të rëndësishme, por nuk e kishin idenë se sa mund të vlente artikulli, sipas shtëpisë së ankandit.

Ata e blenë artikullin për një total prej 2,50 £ (3,30 dollarë) përpara se të kontaktojnë shtëpinë e ankandit për një vlerësim ekspert.

Specialistët e identifikuan vazon si vepër e qeramistit të ndjerë japonez dhe artistit të veshjeve, Namikawa Yasuyuki, i cili jetoi midis 1845 dhe 1927, shtoi njoftimi. Ai ishte një nga artistët më të famshëm të Japonisë nga periudha Meiji.

“Vepra e bukur e studios së Kiotos të Yasuyuki është mbajtur në disa koleksione dhe është shumë e kërkuar”, tha specialistja Cliona Kilroy, bashkëdrejtoreshë e Canterbury Auction Galleries, në botim. “Ai dhe Namikawa Sōsuke ishin artistët më të famshëm të veshjeve të veshjeve të fundit të shekullit të 18-të dhe fillimit të shekullit të 19-të – ‘Epoka e Artë’ e smaltit në Japoni.”

Sipas Canterbury Auction Galleries, përshkrimet natyraliste të gjelave dhe pulave në një sfond të zi, me zogj që fluturonin sipër, ishte "diçka e një marke tregtare" të artistit.

Sipas Canterbury Auction Galleries, përshkrimet natyraliste të gjelave dhe pulave në një sfond të zi, me zogj që fluturonin sipër, ishte “diçka e një marke tregtare” të artistit.Galeritë e ankandeve të Canterbury

Cloisonné është një teknikë e ndërlikuar e smaltit që përfshin bashkimin e shiritave ose telit delikat metalik, të përkulur në një skicë të një dizajni, në një sipërfaqe metalike. Hapësirat e vogla të krijuara në skicën e mbyllur më pas mbushen me pastë smalti me ngjyrë, përpara se e gjithë pjesa dekorative të shkrihet, të bluhet e lëmuar dhe të lëmohet.

Cloisonne japoneze është unike për sipërfaqen e saj shumë të lëmuar, të ngjashme me xhamin, sipas shtëpisë së ankandit.

Sa i përket vazos së Yasuyuki-t, “puna jashtëzakonisht e bukur dhe përshkrimi natyralist i gjelave dhe pulave në një sfond të zi, me zogj në fluturim sipër, ishte diçka si një markë e tij,” shtoi Kilroy.

Vazoja do të jetë e disponueshme për ofertë në një ankand dy-ditor midis 29 korrikut dhe 30 korrikut. Çifti që e shet atë planifikon të japë një “dhurim bujar” në dyqanin e bamirësisë ku e gjetën artikullin, sipas shtëpisë së ankandit.

Një vazo më e madhe nga i njëjti artist u shit në Canterbury Auction Galleries për 29,000 £ (38,000 dollarë) në prill 2019, shtohet në njoftim./cnn/KultPlus.com

Portreti i vajzës së Pikasos shitet për 21,6 milionë dollarë

Një portret nga Pablo Pikaso i vajzës së tij, Maya është shitur në një ankand për më shumë se 21,6 milionë dollarë.

I titulluar ”Fillette au bateau”, ky portret u pikturua nga Pikaso në vitin 1938, kur ajo ishte vetëm dy vjeçe e gjysmë.

E mbushur me ngjyra dhe energji të bollshme, portreti u krijua pak pasi Pikaso kishte përfunduar ”Guernikën” e tij monumentale dhe përmbledh lumturinë që Maya solli në jetën e tij gjatë këtyre viteve sfiduese.

Vepra të tjera të shitura në këtë ankand ishin ato të Gerhard Richter, Lucian Freud, Edvard Munch dhe Wassily Kandinsky.

Kryevepra e Kandinskit e vitit 1910 ”Murnau mit Kirche II” u shit për rreth 44 milionë dollarë duke vendosur një rekord të ri ankandi për artistin rus.

Piktura katër metra e gjatë e Munch “Dance on the Beach” (”The Reinhardt Frieze”) u shit për rreth 18 milionë dollarë duke e vendosur atë në mesin e dhjetë çmimeve më të mira të arritura ndonjëherë për artistin në ankand./ atsh / KultPlus.com

Kopja e “Chamber of Secrets” shitet për afro 4 mijë funte

Sally Champion, gruaja që bleu një libër të Harry Potter për 10,99 funte më shumë se 20 vjet më parë, tani e ka shitur atë për 3,750 funte.

Champion, e cila jeton në Edinburg, ka punuar për një organizatë bamirëse në Londër në vitet e 90-ta.

Autorja JK Rowling lexoi fragmente nga libri i saj i dytë i Harry Potter, në një ngjarje që Sally organizoi dhe nënshkroi një kopje për të.

Ajo i tha BBC Scotland se e kishte harruar atë derisa pa një të ngjashme të vlerësuar në televizion.

Tani ajo i është shitur një koleksionisti në veri të Anglisë dhe Sally po i jep të ardhurat e saj për bamirësi.

Në vitin 1998, Sally punonte për National Literacy Trust dhe organizoi një ngjarje në një librari për fëmijët nga komunitetet.

Harry Potter dhe The Chamber of Secrets sapo ishin botuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe Rowling ishte aty për të lexuar fragmente nga ajo.

“Ajo ishte mjaft e lodhur sepse ishte zgjuar deri vonë pasi sapo kishte fituar çmimin e librit Smarties një natë më parë. Ajo ishte shumë e lehtë për të punuar me të – me të vërtetë e relaksuar. Ajo nuk ishte super e famshme në atë kohë, por momenti ishte tashmë duke u zhvilluar në librat për fëmijë rreth saj”, ka thënë Sally./21Media / KultPlus.com

Pulla e parë postare në botë do të shitet

Pulla e parë në botë do të dalë në ankand pas disa javësh.

“Penny Black” e papërdorur është pjesë e një dokumenti që pritet të shitet nga 4 deri në 6 milionë funte.

Ajo ishte pulla e parë postare në botë – dhe është nga fleta e parë e printuar ndonjëherë.

Është pjesë e një punimi të njohur si Dokumenti Wallace, i cili erdhi nga libri i dosjeve të reformatorit kryesor britanik të postës, deputetit Robert Wallace.

Ajo u krijua në 1840, por është ende në gjendje absolutisht të pacenuar, transmeton KultPlus.

Besohet se ka vetëm dy shembuj të tjerë të Penny Blacks të përsosur, të paplotësuar nga shtypja e parë, të dyja që ndodhen në koleksionin e Muzeut Postar Britanik.

Dokumenti Wallace është në pronësi të filatelistit dhe biznesmenit Alan Holyoake.

Si një nga koleksionistët kryesorë në botë të pullave, ai ka parë shumë sende të rralla në kohën e tij. Por për të, kjo është shumë e veçantë:

” Është një ikonë botërore, sepse në të vërtetë është vula e parë. Pra, është një pullë që erdhi nga fleta e parë e pullave që u shtypën”, thotë ai.

Holyoake bleu Dokumentin Wallace dhjetë vjet më parë për më pak se 50,000 funta. /ap/ KultPlus.com

Një kopje e pahapur e ‘Super Marios 64’ e vitit 1996 shitet për 1.56 milionë dollarë

Një kopje e pahapur e Super Mario 64 është shitur në një ankand për 1.56 milionë dollarë, transmeton KultPlus.

Ankandi në Dallas ka thënë se loja e vitit 1996 u shit të dielën, duke thyer kështu rekordin e mëparshëm të çmimit të shitjes së një video-loje të vetme.

Super Mario 64 ishte loja më e shitur në Nintendo dhe e para që e paraqiti karakterin e Marios në pamje 3D, shkruan AP.

Në prill, në ankand u shit një kopje e pahapur e një serie e Super Marios për 660,000 dollarë, e cila ishte blerë më 1986 dhe e harruar në një sirtar. / KultPlus.com

Kryevepra e artit francez shitet për shifrën marramendëse

Një pikturë e cila ndodhej në një famlije franceze, u zbulua se është një nga kryeveprat më të rëndësishme të artit francez dhe u shit të dielën për një shifër marramendëse.

Bëhet fjalë për pikturën e quajtur “Filozofi lexues” nga mjeshtri francez, Jean-Honoré Fragonard, e pikturuar rreth vitit 1768, e cila u shit për 7 milionë euro, transmeton KultPlus.

Piktura u zbulua rastësisht nga një ekspert ankandesh që duhet të vlerësonte sendet e një apartamenti në qytetin e Eparnay dhe familja as nuk e kishte renditur të sendet me vlerë. Por dyshimet e profesionistit rezultuan fatlume dhe analiza specifike zyrtarizoi zbulimin e madh.

Fragonard cilësohet si nga mjeshtrit e stilit Rococo dhe veprat  e tij më të njohura, ndodhen në muzetë më të njohur të botës.

Kjo vepër është nga veprat e fundit të piktorit, dhe tregon periudhën më meditative edhe pse “energjia e penelit të tij është njëjta”, sipas kritikëve. / KultPlus.com

Letra e Ajnshtajnit me ekuacionin e famshëm shitet në ankand me një çmim rekord

Një letër e shkruar me dorë nga Albert Einstein, që përmban ekuacionin më të famshëm në botë “E = mc2”, është shitur në ankand në SH.B.A. për 1.2 milion dollarë, trefishi i çmimit të pritur, transmeton KultPlus.

Sipas Arkivave të Ajnshtajnit në Institutin e Teknologjisë të Kalifornisë dhe Universitetin Hebre të Jeruzalemit, ekzistojnë vetëm katër letra të shkruara me dorë të Ajnshtajnit që përmbajnë ekuacionin emblematik, i cili u prezantua për herë të parë në një botim shkencor në 1905. 

Kjo letër me një faqe, e datës 26 tetor 1946, drejtuar fizikantit polako-amerikan Ludwik Silberstein, i cili kishte sfiduar disa nga teoritë e Ajnshtajnit, është e vetmja nga katër me ekuacionin në duart e një koleksionisti privat.

Letra ishte në dosjen personale të Silberstein, e cila ishte shitur nga trashëgimtarët e tij. 

Vlera e letrës çoi në një luftë ofertash gjatë ankandit midis pesë blerësve të mundshëm, e cila u zvogëlua në dy kur çmimi kaloi 700,000 dollarë.

 Fituesi i ankandit dhe blerësi i letrës mbetën anonim. / KultPlus.com

Shitet për 88 milionë dollarë, shtëpia ku dikur kishte jetuar Marilyn Monroe

Shtëpia spektakolare në Los Angeles ku për një kohë kishte jetuar ylli, Marilyn Monroe, është shitur për një çmim prej 88 milionë dollarëve. Fillimisht kjo pronë e cila gjendet në “Holmby Hills”, kishte dalë në shitje me një çmim marramendës prej 180 milionë dollarëve, para se kjo shifër të ulej në 115 milionë. Por, përfundimisht shtëpia ku aktorja ikonike e hollywoodit kishte jetuar, u shit për gjysmën e çmimit origjinal të caktuar në vitin 2017.

Rezidenca e stilit të vjetër Tuscan ishte ndërtuar në vitin 1935 nga Robert D. Farquhar, për çiftin Florence dhe Charles Quinn, dhe më pas i ishte shitur bashkëthemeluesit të studios “20th Century Fox”, Joseph Schenck.

Me kalimin e kohës Marilyn Monroe e filloi një lidhje romantike me Schenckun, dhe përfundoi duke jetuar në shtëpinë për mysafir të kësaj prone luksoze. Përfundimisht Schencku ia shiti këtë rezidencë e cila i përfshinë nëntë dhoma të gjumit, aktorit Tony Curtis kur ishte kah fundi i karrierës së tij filmike.

Pasi ishin ftuar në një ndejë për të famshëm në këtë shtëpi, Cher dhe bashkëshorti i saj i parë, Sonny Bono, kishin vendosur se kjo ishte shtëpia e tyre e ëndrrave dhe e blenë atë. Sidoqoftë, duke qenë se lidhja e tyre po shkonte drejt fundit, dyshja e famshme filloi të jetonte në anë të ndryshme të rezidencës luksoze, dhe eventualisht vendosën t’ia shesin atë, Ghazi Aitas nga Monaco.

Shtëpia ikonike e cila gjithashtu i përfshinë dy shtëpi roje, pishinë, një shtëpi tjetër me pishinë dhe disa fontana, ka më shumë se tri vjet që ishte në treg për t’u shitur.

Ndërkohë në vitin 2017, një tjetër shtëpi e Marilyn Monroes u shit në vlerë prej 7 milionë dollarëve. Kjo pronë e cila po ashtu gjendet në Los Angeles, u ble për 350 mijë dollarë më shumë se çmimi i kërkuar dhe i shit në më pak se 10 ditë.

Aktorja e kishte blerë këtë shtëpi në vitin 1961, për një çmim prej 80 mijë dollarëve dhe kishte jetuar aty me, Eunice Murrayn, kujdestarja e saj prej kohësh. / KultPlus.com

Shitet për 6.5 milionë dollarë “Diamanti i Paqes” i Sierra Leones

“Diamanti i Paqes” prej 709 karatësh i cili është një nga diamantët e papërpunuar më të mëdhenj në botë që i përket Sierra Leones është shitur në vlerë prej 6.5 milionë dollarë.

Diamanti u nxor në një ankand të hapur në New York nga Qeveria e Sierra Leones me qëllim për të ndihmuar të varfrit në vend dhe për të zhvilluar projektet e zhvillimit. Diamanti është blerë nga Laurence Graff i cili është kreu i markës britanike të stolive Graff Diamonds.

Gjysma e të ardhurave nga diamanti do të përdoren veçanërisht për projekte të ujit të pijshëm, energjisë elektrike, arsimit dhe projekte të shëndetësisë në fshatin Koryardu në lindje të vendit që është fshati ku është gjetur diamanti.

Poashtu edhe në muajin maj diamanti i cili është i 14-ti në botë për nga madhësia u nxor në shitje në një ankand në New York por Qeveria e Sierra Leones nuk e kishte pranuar ofertën shitjen e tij për 7.8 milionë dollarë. Oferta në këtë ankand për “diamantin e paqes” ishte më e ulët se oferta e mëparshme.

“Diamanti i Paqes” u gjet në muajin mars nga prifti i krishterë, Emmanuel Momoh në fshatin Koryardu në rajonin Kono ku prifti ia dorëzoi qeverisë diamantin.

Në luftën civile në vitet 1990 në Sierra Leone, këto gurë të çmuar u përdorën për të blerë armë dhe u quajtën “Diamant të përgjakshëm”./ KultPlus.com