Filmi ‘Nomadland’ i Chloe Zhao censurohet nga Kina

“Nomadland” i Chloe Zhao u fshi në heshtje nga faqja kineze të premten, disa ditë pasi reagimi nacionalist shpërtheu në internet për shkak të pyetjeve të shtetësisë së saj dhe një fjali që ajo foli me një revistë amerikane gati një dekadë më parë, shkruan Variety, transmeton KultPlus.

Filmit iu dha miratimi për një shfaqje të kufizuar teatrale të 23 Prillit përmes Aleancës Kombëtare të Arteve të Kinemave (NAAC) të vendit në shkurt.

“Në të ardhmen, Hollywood nuk do të guxojë të lejojë njerëzit kinezë të xhirojnë filma ose të shkelin në tema kineze më – kurrë nuk do të jeni në gjendje të mendoni se ku janë fushat e minuara”, u ankua një komentues i zhgënjyer në faqen e njohur të rishikimit të përdoruesve Douban.

Ndërsa shumë në Kinë e brohorisnin Zhao si një frymëzim për t’u bërë gruaja e parë aziatike që fitoi ndonjëherë Globin e Artë drejtues, mijëra të tjerë kanë shkuar në platformat online të blogeve që nga e hëna duke kërkuar të dinë kombësinë e saj, të nxitur nga mendimi se ata duhet të festojnë arritjen e saj nëse ajo nuk është një shtetase kineze.

Zjarri i tyre u ndez më tej nga një intervistë që Zhao, i lindur në Pekin, dha për Filmmaker Magazine në 2013. Në të, ajo shpjegoi se ishte tërhequr nga temat e saj të hershme në lidhje me zemrën amerikane për shkak të edukimit të saj në Kinë, dhe “të qenit në një vend ku ka gënjeshtra kudo ”. Revista fshiu pjesën në mes të shkurtit, disa ditë para se të njoftohej data e lëshimit në Kinë e “Nomadland”. Publikimi nuk u është përgjigjur kërkesave të përsëritura për komente.

Së pari, posterët promovues të filmit u zhdukën nga Douban në orët e para të mëngjesit. Së shpejti, data e listës së lëshimit të saj u zhduk papritur.

Më tej, llogaritë e blogut “vetë-media” zbuluan se censorët kishin fshirë artikuj të mëparshëm në lidhje me “Nomadland”. Një llogari veçanërisht e vlerësuar në Wechat postoi një pamje ekrani me dy mesazhe që kishte marrë nga censorët, duke deklaruar se përmbajtja e saj, “pas ekzaminimit nga platforma”, u gjet se kishte shkelur “Rregullat e Zhvillimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve të Informimit Publik në Platformat e Mesazheve ”dhe në përputhje me rrethanat ishin fshirë. / KultPlus.com

Chloé Zhao, gruaja e parë aziatike që shpallet fituese e Globit të Artë

‘Nomadland’, drama e regjisores Chloé Zhao, fitoi Globin e Artë për regjinë më të mirë, duke e bërë atë gruan e parë aziatike që fitoi atë çmim, përcjell KultPlus.

Duke marrë këtë çmim, Zhao gjithashtu u bë gruaja e parë që u emërua regjisorja më e mirë që kur Barbra Streisand fitoi për “Yentl” gati 40 vjet më parë. Ishte hera e parë në historinë e Golden Globes që tre gra ishin nominuar në këtë kategori.

Më herët gjatë natës, Zhao ishte nominuar gjithashtu në kategorinë e skenarit më të mirë ”. (Aaron Sorkin fitoi për “Gjyqi i Çikagos 7.”) “Nomadland” është gjithashtu për filmin më të mirë Golden Globe në kategorinë e dramës, dhe ylli i tij, Frances McDormand, është për një trofe aktrimi. /nytime/ KultPlus.com