‘Nomadland’, fitues i çmimit kryesor në ceremoninë e Oscars 2021

Mrbrëmë në ceremoninë e përvjetme të ‘Oscars’, filmi ”Nomadland” nga Chloe Zhao fitoi çmimin krysor për filmin më të mirë, përcjell KultPlus.

Ajo çfarë e bërë më të veçantë këtë çmim, është fakti se Zhao njëherit i ka bërë edhe një kthesë historisë kinematografike, duke u bërë gruaja e parë me ngjyrë që e merr këtë çmim.

“Nomadland” flet për një grua që jeton në një furgon në Amerikën Perëndimore pas telasheve financiare, një udhëtim në tentativë për të gjetur vetveten.

Ky film ka prirë me çmime në ceremoninë e sivjetme të “Bafta Film Aëards”. / KultPlus.com

‘Nomadland’ dhe ‘Promising Young Woman’ prijnë me çmime në ‘BAFTA’

“Nomadland”, një film për një grua që jeton në një furgon në Amerikën Perëndimore pas telasheve financiare, ka prirë me çmime në ceremoninë e sivjetme të “Bafta Film Awards”.

Ka marrë katër çmime, duke përfshirë filmin më të mirë, aktoren më të mirë për yllin e saj Frances McDormand dhe regjisorin më të mirë.

Kjo e bëri Chloe Zhao gruan e dytë që fitoi çmimin për regjisoren më të mirë në historinë e “BAFTA”.

Ndërkohë, Anthony Hopkins fitoi çmimin për aktorin më të mirë për “The Father”, 24 vjet pas fitores së tij të fundit. 83-vjeçari, i cili fitoi duke luajtur një njeri që humbi kontrollin e tij në realitet, nuk po e ndiqte ceremoninë e së dielës dhe më vonë ka thënë se ai kishte kuptuar se kishte fituar vetëm kur dëgjoi brohoritje nga dhoma tjetër.

“Unë isha ulur këtu duke pikturuar dhe dëgjova këtë brohoritje të dilte nga dhoma fqinje”, ka thënë ai pas ceremonisë. “Mendova, çfarë dreqin ka ndodhur? Mendova se ata po shikonin një ndeshje futbolli. Dhe ata hynë dhe thanë se po fitoja”.

Shumica e fituesve po e shikonin ceremoninë drejtpërdrejt dhe mbajtën fjalime në distancë. Asnjë nga të nominuarit nuk ishte në “Royal Albert Hall”, ku u mbajt ceremonia.

Ylli britanik Daniel Kaluuya u shpall aktori më i mirë dytësor për rolin e liderit të Pantherit të Zi, Fred Hampton në “Judas and the Black Mesiah”.

Trofeu për aktoren dytësore shkoi te Yuh-Jung Youn, nga Koreja e Jugut për rolin e një gjysheje në dramën koreano-amerikane “Minari”. 73-vjeçarja ka thënë se çmimi do të thoshte shumë, sepse britanikët ishin njerëz “snobë”.

“Çdo çmim është domethënës, por ky i njohur veçanërisht nga britanikët, të njohur si njerëz shumë snobë, dhe ata më miratuan mua si një aktore të mirë, kështu që unë jam shumë, shumë e privilegjuar”, ka thënë ajo.

Çmimi për filmin më të mirë britanik iu dha “Promising Young Woman”, një triller hakmarrjeje për një grua, luajtur nga Carey Mulligan, e cila pretendon të jetë e dehur verbërisht kur burrat e marrin atë në bare dhe klube.

Skenaristja dhe regjisorja Emerald Fennell gjithashtu fitoi për skenarin më të mirë origjinal. Ajo bëri shaka se të gjithë të përfshirët në film e kishin bërë atë për “një ushqim të përzier” dhe ka thënë se përvoja ishte “gjëja më e madhe në jetë “.

Fituesit e tjerë përfshinin 18-vjeçaren Bukky Bakray, e cila u emërua ylli në rritje pas rolit të saj të parë në aktrim, në të cilin ajo luajti një vajzë adoleshente të braktisur nga nëna e saj në “Rocks”.

Lista e ngushtë e këtij viti përfshiu një rreshtim të larmishëm të talenteve, pas një proteste vitin e kaluar kur votuesit emëruan vetëm aktorë të bardhë.

Këtë herë, 16 nga 24 pretenduesit erdhën nga përkatësia etnike e pakicave, ndërsa 21 ishin të nominuarit për herë të parë.

Nata filloi me një nderim për dukën e Edinburgut, i cili ishte presidenti i parë i “BAFTA-s” midis 1959 dhe 1966.

Bashkëpritësi Edith Bowman tha se princi Philip “zë një vend shumë të veçantë në historinë e ‘BAFTA-s” dhe mendja jonë është me Familjen Mbretërore”.

Ylli i “Nomadland-it” Frances McDormand (majtas) dhe regjisorja Chloe Zhao. /bbc/ KultPlus.com

Nomadland dhe Queen’s Gambit fitojnë çmimet kryesore të Libraries Scripter Awards

E organizuar tradicionalisht nga Bibliotekat USC si një darkë elegante me rripa të zeza, ulur në bibliotekën historike Edëard L. Doheny Jr. në Universitetin e Kalifornisë Jugore, këtë vit çmimet Scripter u bënë globale.

Të shtunën, 13 Mars, Bibliotekat USC hapën shfaqjen e tyre ekskluzive të çmimeve për të nderuar përshtatjet më të mira të skenarëve të filmit dhe televizionit të vitit, si dhe punimet në të cilat ato bazohen.

Ky grup i larmishëm akademikësh, profesionistësh të industrisë dhe kritikëve shpesh parashikon garën e Oskarit të Skenarit të Përshtatur.

Fituesit e vitit të kaluar Scripter në anën e filmit dhe TV ishin përkatësisht kandidatët për Oscar dhe Emmy Greta Gerëig (“Little Ëoman”) dhe Phoebe Ëaller-Bridge (“Fleabag”).

Fituesit e kaluar si të Scripter ashtu edhe të Oskarit përfshijnë “Call Me by Your Name”, “Moonlight”, “The Big Short” dhe “The Imitation Game”. Në fakt, para vitit 2019, tetë fitues të Çmimit Scripter vazhduan të fitonin Oskar.

Këtë vit, gjigandi i transmetimit Netflix dominoi nominimet, me tri nominime (një film, dy seri), përfshirë “Ma Rainey’s Black Bottim”, “Unorthodox” dhe “The Queen’s Gambit”, e cila fitoi Çmimi Scripter për serisë episodike 2021.

Scott Frank u adaptua nga romani nga Ëalter Tevis, i cili gjithashtu shkroi libra për filma “The Hustler” dhe “The Man Ëho Fell to Earth”.

Fituesit e Scripter 2021 për adaptimin e filmit ishin Chloé Zhao dhe Jessica Bruder për “Nomadland”.

Zhao falënderoi Bruder për “dashurinë e saj për njerëzit në librin e saj dhe rrugën dhe Perëndimin Amerikan”, si dhe ekipën “për ndarjen e historive tuaja me ne, ndjenjën tuaj të thellë të dinjitetit. Ju më frymëzoni kaq shumë për të jetuar jetën time”./ KultPlus.com

Filmi ‘Nomadland’ i Chloe Zhao censurohet nga Kina

“Nomadland” i Chloe Zhao u fshi në heshtje nga faqja kineze të premten, disa ditë pasi reagimi nacionalist shpërtheu në internet për shkak të pyetjeve të shtetësisë së saj dhe një fjali që ajo foli me një revistë amerikane gati një dekadë më parë, shkruan Variety, transmeton KultPlus.

Filmit iu dha miratimi për një shfaqje të kufizuar teatrale të 23 Prillit përmes Aleancës Kombëtare të Arteve të Kinemave (NAAC) të vendit në shkurt.

“Në të ardhmen, Hollywood nuk do të guxojë të lejojë njerëzit kinezë të xhirojnë filma ose të shkelin në tema kineze më – kurrë nuk do të jeni në gjendje të mendoni se ku janë fushat e minuara”, u ankua një komentues i zhgënjyer në faqen e njohur të rishikimit të përdoruesve Douban.

Ndërsa shumë në Kinë e brohorisnin Zhao si një frymëzim për t’u bërë gruaja e parë aziatike që fitoi ndonjëherë Globin e Artë drejtues, mijëra të tjerë kanë shkuar në platformat online të blogeve që nga e hëna duke kërkuar të dinë kombësinë e saj, të nxitur nga mendimi se ata duhet të festojnë arritjen e saj nëse ajo nuk është një shtetase kineze.

Zjarri i tyre u ndez më tej nga një intervistë që Zhao, i lindur në Pekin, dha për Filmmaker Magazine në 2013. Në të, ajo shpjegoi se ishte tërhequr nga temat e saj të hershme në lidhje me zemrën amerikane për shkak të edukimit të saj në Kinë, dhe “të qenit në një vend ku ka gënjeshtra kudo ”. Revista fshiu pjesën në mes të shkurtit, disa ditë para se të njoftohej data e lëshimit në Kinë e “Nomadland”. Publikimi nuk u është përgjigjur kërkesave të përsëritura për komente.

Së pari, posterët promovues të filmit u zhdukën nga Douban në orët e para të mëngjesit. Së shpejti, data e listës së lëshimit të saj u zhduk papritur.

Më tej, llogaritë e blogut “vetë-media” zbuluan se censorët kishin fshirë artikuj të mëparshëm në lidhje me “Nomadland”. Një llogari veçanërisht e vlerësuar në Wechat postoi një pamje ekrani me dy mesazhe që kishte marrë nga censorët, duke deklaruar se përmbajtja e saj, “pas ekzaminimit nga platforma”, u gjet se kishte shkelur “Rregullat e Zhvillimit dhe Menaxhimit të Shërbimeve të Informimit Publik në Platformat e Mesazheve ”dhe në përputhje me rrethanat ishin fshirë. / KultPlus.com