Regjisori Hekuran Isufi shpërblehet me çmim në festivalin “Clermont-Ferrand” të Francës

Regjisori kosovar Hekuran Isufi është shpërblyer sot me çmimin e SACD për filmin më të mirë debutues (film i shkurt artistik), “I kemi varros baballarët” në Festivalin në Clermont-Ferrand të Francës.

“Hekuran Isufi fitoi çmimin e SACD për punën më të mirë të 1-rë të Fiction me I KEMI VARROS BABALLARËT (I varrosëm baballarët) në Festival du court métrage de Clermont-Ferrand”, thuhet në njoftim. / KultPlus.com

“Prishtinë 2002” me premierë në festivalin ‘Clermont-Ferrand’ në Francë

Filmi i metrazhit të shkurtër “Prishtinë 2002” me regjisore Trëndelinë Halili dhe producent Ermal Gërdovci, do të shfaq premierën në festivalin e filmit të shkurtër Clermont-Ferrand në Francë, njërin prej festivaleve më të mëdha ndërkombëtare të filmit të shkurtër në botë i kategorisë A, dhe i dyti në Francë pas festivalit të Kanës sa i përket audiencës.

“Prishtinë 2002” do të shfaqet në ekranet franceze në kuadër të edicionit të 45-të të festivalit, i cili do të mbahet përgjatë datave 27 janar – 4 shkurt 2023.

Filmi rrëfen historinë e nje adoleshenteje, e cila priret të transformojë vetveten, për t’i bërë përshtypje shoqes së saj të ngushtë. Ndërkohë që gjatë tërë këtij rrugëtimi, personazhi kryesor ndeshet me të papriturën.

Realizimi i filmit është mbështetur nga Qendra Kinematografike e Kosovës dhe Komuna e Prishtinës, dhe prodhuar nga shtëpia e filmit Kandërr. / KultPlus.com

fil