Robert Aliaj: “E dehur jam” tingëllon sikur këngë greke

Një emision i cili bën bashkë emra të njohur të artit e kulturës në Shqipëri, “Dance with me Albania”, mbrëmë ka realizuar gjysmëfinalen e këtij sezoni.

Moderuar nga Alketa Vejsiu, emisioni mbrëmë ka ofruar disa orë muzikë shqipe ku emra të njohur kanë vallëzuar në spektaklin i cili me këtë format vjen në plot shtete.

Në një moment është vallëzuar me këngën “E dehur jam” nga Nexhmije Pagarusha. Komenti i njërit prej anëtarëve të jurisë, Robert Aliaj, megjithatë ka ngjallur debat.

Pasi me këngën kanë vallëzuar Xhensila dhe Trimi, dy pjesëmarrës në këtë emision, Aliaj ka komentuar.

“Kënduam greqisht, por kërcyem shqip” ka qenë njëri prej komenteve të Aliajt, anëtar jurie në këtë emision. Aliaj, një fytyrë e njohur në Shqipëri, menjëherë e bëri këngën e njohur të Pagarushës një këngë greke, dhe njerëzit kanë komentuar në rrjete sociale rreth këtij deklarimi, shkruan KultPlus.

Në po të njëjtën natë, anëtarja tjetër e jurisë, Valbona Selimllari, ka treguar se të gjithë shqiptarët duhet të jenë krenarë me një zë si ai i Nexhmije Pagarushës, Bilbili i padiskutueshëm i muzikës shqipe. / KultPlus.com

Valbona Selimllari: Kosovarët duhet të jenë krenarë me Nexhmije Pagarushën

Sonte, në spektaklin e vallëzimit “Dance with me Albania”, në Shqipëri, të gjithë pjesëmarrësit po kërcejnë me këngë në gjuhën shqipe.

Emisioni, një format i cili transmetohet në disa shtete të botës ku njerëz të njohur kthehen në valltarë, ka ardhur në Shqipëri me emra si Rovena Stefa apo Aurela Hoxha.

Sonte, në një moment vallëzimi erdhi edhe kënga e Nexhmije Pagarushës – E dehun jam. Ajo erdhi e vallëzuar nga Trimi, një reper nga Kosova, dhe Xhensila nga Shqipëria.

“Të gjithë shqiptarët kudo në botë e pëlqejnë Nexhmije Pagarushën, por kosovarët duhet të jenë krenarë që e kanë” tha Valbona Selimllari, anëtare e jurisë në këtë spektakël, derisa po vlerësonte vallëzimin.

Në të njëjtën natë, të performuara erdhën edhe këngë nga Alban Skenderaj, Miriam Cani e Ardit Gjebrea. “Dance with me Albania” javën tjetër e përmbyllë këtë sezon me një finale ku do të këndohet e vallëzohet nga të gjithë pjesëmarrësit. / KultPlus.com