Presidentja Osmani: Distria Krasniqi me sukseset e saj prej kohësh është bërë ikona e Kosovës së sotmeSot xhudistja kosovare Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në Grand Prix të Portugalisë, duke bërë një popull shqiptar, krenarë, shkruan KultPlus.

Ndërsa sot Presidentja Vjosa Osmani nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale e ka uruar xhudisten tonë, duke e cilësuar atë si një ikonë të sotme të Kosovës.

“Distria është fytyra e shtetit tonë, ajo është nderi dhe krenaria!”, ka shkruar Osmani.

Më poshtë gjeni postimi e plotë të saj:

Disi jonë fitoi medaljen e artë në Grand Prix të Portugalisë.

Krenare që sportistët tanë vazhdimisht po demonstrojnë formë fantastike në gara ndërkombëtare, duke e nderuar veten dhe shtetin.

Distria është fytyra e shtetit tonë, ajo është nderi dhe krenaria!

I lumtë që me sukseset e saj prej kohësh është bërë ikona e Kosovës së sotme! / KultPlus.com

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në Grand Prix të Portugalisë

Distria Krasniqi e ka vazhduar rrugën e suksesit.

Xhudistja pejane ka shkëlqyer sot në “Grand Prix Almada 2022”.

Kampionia olimpike ia doli ta fitojë medaljen e artë në garën që po mbahet në Portugali.

Krasniqi i deklasoi një nga një kundërshtaret në kategorinë deri në 52 kilogramë, ku u rikthye pas pensionimit të Majlinda Kelmendit. Ajo në finale e mposhti me Ippon garuesen kroate, Ana Viktorija Puljiz.

Paraprakisht, ajo e kaloi rrethin e parë pa luftë. E në atë të dytë e mundi me Wazaari dhe me tri dënime për Ippon francezen Leonie Gonzalez.

Në rrethin e tretë, xhudistja pejane ishte më e mirë se spanjollja Ariane Tori Soler, të cilën e mposhti me tri dënime për Ippon. Me këtë rast, ajo u kualifikua në gjysmëfinale. / KultPlus.com

E jashtëzakonshme, pas Kukës edhe Distria Krasniqi zgjidhet xhudistja më e mirë në botë për vitin 2021

Federata Ndërkombëtare e Xhudos ka shpallur xhudisten nga Kosova, Distria Krasniqi, si xhudisten më të mirë për vitin 2021 në xhudo, shkruan KultPlus.

Përmes një ceremonie të zhvilluar online, IFJ, ka bërë të ditur se Distria Krasniqi është zgjedhur sportistja më e mirë në botë për vitin 2021.

“Faleminderit. Nuk e prisja fare, të them të drejtën. Nuk po e prisja fare, por dua të falënderoj të gjithë ata që kanë ndarë kohën për të votuar mua dhe jam pa fjalë aktualisht. Jam shumë e lumtur dhe mendoj se kjo është suksesi më i madh që kam tani, sepse të zgjedhesh në një kategori të caktuar është në rregull, por të zgjedhesh më e mira, për mua është diçka shumë e veçantë. Andaj, dhe falënderoj ata që më votuan sepse kjo më motivoi ende më shumë për të shfaqur një xhudo të mirë në të ardhmen dhe të jem akoma më e mirë”, tha Krasniqi me plot emocion.

Ceremonia virtuale e çmimeve gjatë ditës së sotme ka bërë nderimin e disa xhudistëve, organizatave dhe individëve më të mirë në botë që kontribuan në një vit tjetër historik për xhudon.

Së bashku me trajnerin Driton Kuka, Kosova ka arritur që të fitojë tre medalje të arta olimpike, dy vetëm në Lojërat e fundit që u mbajtën në Tokio.

Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova arritën që të fitojnë vendin e parë dhe kësisoj të sjellin dy medalje të tjera në Kosovë, pas Majlinda Kelmendit që e shkroi historinë e para.

Gjatë kësaj ceremonie virtuale, trajneri Kuka është zgjedhur si trajneri më i mirë për vitin 2021 në sportin e xhudos. / KultPlus.com