Lista me të gjitha çmimet në “Grammy Awards 2019”

 

Ka përfunduar edicioni i 61-të i mbrëmjes më të madhe muzikore të fitit, “Grammy Awards”.

Pas performancave të shkëlqyera nga shumë prej artistëve botërore, iu dha edhe fundit i mbrëmjes më të rëndësishme të ndarjes së çmimeve këtë vit.

DKy edicion ishte aq më tepër i rëndësishsëm për shqiptarët, pasi këngëtarja me prejardhje nga Kosova, Dua Lipa, ia doli të fitojë çmimin “Kënga më e mirë ritmike”, për këngën “Electricity” (bashkëpunim me Mark Ronson dhe Diplo).

Në këtë mbrëmje nuk mungoi ai shqiptarja tjetër e famshme, Bebe Rexha, e cila është dukur e mahnitshme me paraqitjen e saj.

Bebe Rexha në “Grammy Awards 2019” (Foto: Jon Kopaloff/Getty Images/Gulivber)

Përveç performancave, nata e “Grammy”-t dhuroi edhe shumë çmime, disa prej të cilave u bën të ditur ende pa nisur paraqitja e yjeve në tapetin e kuq.

Lista me çmimet e fituara në “Grammy Awards 2019”:

Record of the Year

“This is America”— Childish Gambino

Album of the Year

“Golden Hour” — Kacey Musgraves

Song of the Year

“This Is America” — Donald Glover and Ludwig Goransson, songwriters (Childish Gambino)

Best New Artist

Dua Lipa

Best Pop Solo Performance

“Joanne (Where Do You Think You’re Goin’?)” — Lady Gaga

Best Pop Duo/Group Performance

“Shallow” — Lady Gaga and Bradley Cooper

Best Pop Vocal Album

“Sweetener”— Ariana Grande

Best Rock Performance

“When Bad Does Good” — Chris Cornell

Best Rock Song

“Masseduction” — Jack Antonoff and Annie Clark, songwriters (St. Vincent)

Best Rock Album

“From the Fires” — Greta Van Fleet

Best Alternative Music Album

“Colors” — Beck

Best R&B Performance

“Best Part” —H.E.R. featuring Daniel Caesar

Best Urban Contemporary Album

“Everything Is Love”— The Carters

Best R&B Album

“H.E.R.” — H.E.R.

Best Rap Performance

“King’s Dead” — Kendrick Lamar, Jay Rock, Future and James Blake and

“Bubblin” — Anderson .Paak

Best Rap Song

“God’s Plan” — Aubrey Graham, Daveon Jackson, Brock Korsan, Ron LaTour, Matthew Samuels and Noah Shebib, songwriters (Drake)

Best Rap Album

“Invasion of Privacy” — Cardi B

Best Country Solo Performance

“Butterflies” — Kacey Musgraves

Best Country Album

“Golden Hour” — Kacey Musgraves

Best Jazz Instrumental Album

“Emanon” — The Wayne Shorter QuartetBest Latin Pop Album

“Sincera” — Claudia Brant

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album

“Aztlán” — ZoéChildish Gambino’s “This Is America” won song of the year, best rap/sung performance, best music video and record of the year.CreditAngela Weiss/Agence France-Presse — Getty Images

Best Americana Album

“By the Way, I Forgive You” — Brandie Carlie

Best Song Written for Visual Media

“Shallow” — Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando and Andrew Wyatt, songwriters (Lady Gaga and Bradley Cooper)

Producer of the Year, Non-Classical

Pharrell Williams

Best Music Video

“This Is America” — Childish Gambino

Best Comedy Album

“Equanimity & the Bird Revelation” — Dave Chappelle

Best Musical Theater Album

“The Band’s Visit” — Etai Benson, Adam Kantor, Katrina Lenk and Ari’el Stachel, principal soloists; Dean Sharenow and David Yazbek, producers; David Yazbek, composer and lyricist

Best Instrumental Composition

“Blut Und Boden (Blood and Soil)” — Terence Blanchard

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

“Stars and Stripes Forever” — John Daversa

Best Arrangement, Instruments and Vocals

“Spiderman Theme” — Mark Kibble, Randy Waldman and Justin Wilson, arrangers

Best Recording Package

“Masseduction”— Willo Perron, art director

Best Boxed or Special Limited Edition Package

Squeeze Box: The Complete Works of ‘Weird Al’ Yankovic — Meghan Foley, Annie Stoll and Al Yankovic, art directors

Best Album Notes

“Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by William Ferris” — David Evans, album notes writer

Best Historical Album

“Voices of Mississippi: Artists and Musicians Documented by William Ferris” — William Ferris, April Ledbetter and Steven Lance Ledbetter, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer

Best Engineered Album, Non-Classical

“Colors” — Julian Burg, Serban Ghenea, David “Elevator” Greenbaum, John Hanes, Beck Hansen, Greg Kurstin, Florian Lagatta, Cole M.G.N., Alex Pasco, Jesse Shatkin, Darrell Thorp and Cassidy Turbin, engineers; Chris Bellman, Tom Coyne, Emily Lazar and Randy Merrill, mastering engineers

Best Remixed Recording

“Walking Away (Mura Masa remix)” — Alex Crossan, remixer

Best Immersive Audio Album

“Eye in the Sky – 35th Anniversary Edition” — Alan Parsons, surround mix engineer; Dave Donnelly, P.J. Olsson and Alan Parsons, surround mastering engineers; Alan Parsons, surround producer

Best Contemporary Instrumental Album

“Steve Gadd Band” — Steve Gadd

Band Best Gospel Performance/Song

“Never Alone” — Tori Kelly featuring Kirk Franklin; Kirk Franklin and Victoria Kelly, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

“You Say” — Lauren Daigle; Lauren Daigle, Jason Ingram and Paul Mabury, songwriters

Best Gospel Album

“Hiding Place” — Tori Kelly

Best Contemporary Christian Music Album

“Look Up Child” — Lauren Daigle

Best Roots Gospel Album

“Unexpected” — Jason Crabb

Best World Music Album

“Freedom” — Soweto Gospel Choir

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

“The Greatest Showman” — Hugh Jackman (and Various Artists); Alex Lacamoire, Benj Pasek, Justin Paul and Greg Wells, compilation producers

Best Score Soundtrack for Visual Media

“Black Panther” — Ludwig Göransson, composer

Best New Age Album

“Opium Moon” — Opium Moon

Best American Roots Performance

“The Joke” — Brandi Carlile

Best American Roots Song

“The Joke” — Brandi Carlile, Dave Cobb, Phil Hanseroth and Tim Hanseroth, songwriters

Best Bluegrass Album

“The Travelin’ Mccourys” — The Travelin’ Mccourys

Best Traditional Blues Album

“The Blues Is Alive and Well” — Buddy Guy

Best Contemporary Blues Album

“Please Don’t Be Dead” — Fantastic Negrito

Best Folk Album

“All Ashore” — Punch Brothers

Best Children’s Album

“All the Sounds” — Lucy Kalantari & the Jazz Cats

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books and Storytelling)

“Faith – A Journey for All” — Jimmy Carter

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

“¡México Por Siempre!” — Luis Miguel

Best Tropical Latin Album

“Anniversary” — Spanish Harlem Orchestra

Best Regional Roots Music Album

“No ‘Ane’i” — Kalani Pe’a

Best Music Film

“Quincy” — Quincy Jones; Alan Hicks and Rashida Jones, video directors; Paula Dupré Pesmen, video producer

Best Country Duo/Group Performance

“Tequila” — Dan + Shay

Best Country Song

“Space Cowboy” — Luke Laird, Shane Mcanally and Kacey Musgraves, songwriters

Best Traditional Pop Vocal Album

“My Way” — Willie Nelson

Best Engineered Album, Classical

“Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Shawn Murphy and Nick Squire, engineers; Tim Martyn, mastering engineer

Producer of the Year, Classical

Blanton Alspaugh

Best Orchestral Performance

“Shostakovich: Symphonies Nos. 4 & 11” — Andris Nelsons, conductor

Best Opera Recording

“Bates: The (R)evolution of Steve Jobs” — Michael Christie, conductor; Sasha Cooke, Jessica E. Jones, Edward Parks, Garrett Sorenson and Wei Wu; Elizabeth Ostrow, producer

Best Choral Performance

“Mcloskey: Zealot Canticles” — Donald Nally, conductor

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

“Anderson, Laurie: Landfall” — Laurie Anderson and Kronos Quartet

Best Classical Instrumental Solo

“Kernis: Violin Concerto” — James Ehnes; Ludovic Morlot, conductor

Best Classical Solo Vocal Album

“Songs of Orpheus – Monteverdi, Caccini, D’india & Landi” — Karim Sulayman; Jeannette Sorrell, conductor; Apollo’s Fire, ensembles

Best Classical Compendium

“Fuchs: Piano Concerto ‘spiritualist’; Poems of Life; Glacier; Rush” — Joann Falletta, conductor; Tim Handley, producer

Best Contemporary Classical Composition

“Kernis: Violin Concerto” — Aaron Jay Kernis, composer

Best Dance Recording

“Electricity” — Silk City and Dua Lipa featuring Diplo and Mark Ronson

Best Dance/Electronic Album

“Woman Worldwide” — Justice

Best Reggae Album

“44/876” — Sting and Shaggy

Best Improvised Jazz Solo

“Don’t Fence Me In” — John Daversa, soloist. Track from: “American Dreamers: Voices of Hope, Music of Freedom”

Best Jazz Vocal Album

“The Window” — Cécile Mclorin Salvant

Best Large Jazz Ensemble Album

“American Dreamers: Voices of Hope, Music of Freedom” — John Daversa Big Band featuring DACA Artists

Best Latin Jazz Album

“Back to the Sunset” — Dafnis Prieto Big Band

Best Traditional R&B Performance

“Bet Ain’t Worth the Hand” — Leon Bridges and

“How Deep Is Your Love” — PJ Morton featuring Yebba

Best R&B Song

“Boo’d Up” — Larrance Dopson, Joelle James, Ella Mai and Dijon Mcfarlane, songwriters

Best Metal Performance

“Electric Messiah” — High on Fire

Best Rap/Sung Performance

“This Is America” — Childish Gambino. /Telegrafi/ KultPlus.com

Dua Lipa dhe Bebe Rexha përloten kur kuptojnë për nominimet në Grammy (VIDEO)

Dua Lipa dhe Bebe Rexha kanë hyrë në histori si artistet më të suksesshme shqiptare ndonjëherë.

Ato njëherit janë bërë artistet e para shqiptare që nominohen nga akademia muzikore amerikane, Grammy Awards.

Dua është nominuar në dy kategori për ceremoninë më të madhe të ndarjes së çmimeve në Amerikë. Ajo është nominuar në kategorinë “Artistja më e mirë e re” dhe “Kënga më e mirë e zhanrit Dance”.


Ndërsa Bebe Rexha është nominuar në kategorinë “Artistja më e mirë e re”.

Vet Dua nuk ka arritur të besojë këtë arritje, duke u përlotur në momentin e publikimit të nominimeve për Grammy Awards, moment të cilin edhe e ka bërë publik në rrjetin social Instagram.

Një moment të tillë e pati edhe Bebe Rexha e cila mes lotësh e priti këtë moment kulmorë për karrierën e saj.
Artistet shqiptare kanë shumë mundësi që të rrëmbejnë njërin prej këtyre çmimeve.


Nominimi për Grammy Awards është arritja më e madhe në karrierën e një artisti. / kultPlus.com

View this post on Instagram

Up close and personal @variety

A post shared by Dua Lipa (@dualipa) on

View this post on Instagram

Ayyyyyy

A post shared by Bebe Rexha (@beberexha) on

Publikohen nominimet e “Grammy Awards”, Bebe dhe Dua garojnë për çmimin e njëjtë

Nominimet për 61 vjetorin e “Grammy Awards” janë shpallur këtë të premte drejtpërsëdrejti në “CBS This Morning”.

Këngëtarja SJanelle Monáe së bashku me Alessia Cara dhe Shawn Mendes shpallën disa nga të artistët e nominuar. Monáe u emocionua kur albumi i saj “Dirty Computer” ishte nominuar në kategorinë “Albumi i vitit”. Artistja më e nominuar në disa kategori është këngëtarja shumë e përfolur këtë vit, Ariana Grande.

Në “Grammy Awards” janë të nominuara edhe dy artistet shqiptare me famë botërore, Bebe Rexha dhe Dua Lipa. Të dy artistet janë të nominuara në kategorinë e njëjtë për “Artisti më i mirë i ri”.

Artistet shqiptare janë nominuar edhe në kategori të tjera, Dua Lipa është e nominuar në kategorinë “Kënga më e mirë dance” më këngën “Electricity”, e cila është në bashkëpunim me Silk City-n, Diplon dhe Mark Ronson. Ndërsa, Bebe Rexha në kategorinë “Bashkëpunimi më i mirë kauntri/Performanca më e mirë në grup” me këngën “Meant To Be”, e cila është në bashkëpunim me Florida Georgia Line.

Listën e të gjithë të nominuarve në 84 kategori mund ta gjeni në këtë link. Ndarja e çmimeve “Grammy Awards” do të mbahet më 10 shkurt të vitit 2019 dhe do të transmetohet drejtpërsëdrejti në “CBS”./KultPlus.com