Dua Lipa dhe lulëzimi i saj ndër vite në çmimet ‘Grammy’

Nga një refugjate në Londër, Dua Lipa ka arritur që ndër vite të krijojë një identitet të saj edhe realisht të arrijë majat e botës, shkruan KultPlus.

Paraqitjet e saj të fundit në publik dhe koncertet e organizuara kanë mundësuar që Lipa të zgjerojë muzikën e saj edhe më shumë.

Së fundmi, 26 vjeçarja ka bërë një prezantim special në çmimet ‘Grammy’ së bashku me këngëtaren tjetër Megan Thee Stallion, derisa ajo është vlerësuar për veshjen e mrekullueshme.

Ndërkohë, KultPlus iu sjellë edhe veshjet e saj ndër vite duke filluar nga vitit 2017 deri në 2021.

Ndërkaq, gjatë ditës së sotme me një prezantim special, Dua Lipa dhe Megan Stallion bëjnë paraqitje glamuroze në ‘Grammys’. /KultPlus.com

Nata e rekordeve, lista e plotë e fituesve të çmimeve ’Grammy’

Një prej ngjarjeve më të rëndësishme në industrinë e muzikës ”Grammys” ka ndarë çmimet vjetore, shkruan KultPlus.

Në natën kur edhe u thyen rekorde të ndryshme, çmimet Grammy u karakterizuan nga paraqitje të ndryshme speciale dhe çmime të shumta.

Kjo është lista e plotë e fituesve sivjet në “Grammy Awards”:

INCIZIMI MUZIKOR I VITIT
“I Still Have Faith In You,” ABBA
“Freedom,” Jon Batiste
“I Get A Kick Out Of You,” Tony Bennett & Lady Gaga
“Peaches,” Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
“Right On Time,” Brandi Carlile
“Kiss Me More,” Doja Cat Featuring SZA
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Montero” (Call Me By Your Name), Lil Nas X
“drivers license,” Olivia Rodrigo
“Leave The Door Open,” Silk Sonic 

KËNGA E VITIT
“Bad Habits,” Ed Sheeran
“A Beautiful Noise,” Alicia Keys Featuring Brandi Carlile
“drivers license,” Olivia Rodrigo
“Fight For You,” H.E.R.
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Kiss Me More,” Doja Cat Featuring SZA
“Leave The Door Open,” Silk Sonic 
“Montero (Call Me By Your Name),” Lil Nas X
“Peaches,” Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
“Right On Time,” Brandi Carlile

ALBUMI I VITIT
“We Are,” Jon Batiste 
“Love For Sale,” Tony Bennett & Lady Gaga
“Justice (Triple Chucks Deluxe),” Justin Bieber
“Planet Her (Deluxe),” Doja Cat
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Back Of My Mind,” H.E.R.
“Montero,” Lil Nas X
“Sour,” Olivia Rodrigo
“Evermore,” Taylor Swift
“Donda,” Kanye West

ARTISTI I RI MË I MIRË
Arooj Aftab
Jimmie Allen
Baby Keem
FINNEAS
Glass Animals
Japanese Breakfast
The Kid Laroi
Arlo Parks
Olivia Rodrigo 
Saweetie

PERFOROMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT POP
“Anyone,” Justin Bieber
“Right on Time,” Brandi Carlile
“Happier Than Ever,” Billie Eilish
“Positions,” Ariana Grande
“Drivers License,” Olivia Rodrigo

PERFOROMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT POP
“I Get a Kick Out of You,” Tony Bennett & Lady Gaga
“Lonely,” Justin Bieber & benny blanco
“Butter,” BTS
“Higher Power,” Coldplay
“Kiss Me More,” Doja Cat feat. SZA 

ALBUMI MË I MIRË TRADICIONAL I ZHANRIT POP
“Love for Sale,” Tony Bennett & Lady Gaga 
“‘Til We Meet Again (Live),” Norah Jones
“A Tori Kelly Christmas,” Tori Kelly
“Ledisi Sings Nina,” Ledisi
“That’s Life,” Willie Nelson
A Holly Dolly Christmas, Dolly Parton

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT POP
“Justice (Triple Chucks Deluxe),” Justin Bieber
“Planet Her (Deluxe),” Doja Cat
“Happier Than Ever”, Billie Eilish
“Positions,” Ariana Grande
“Sour,” Olivia Rodrigo 

KËNGA MË E MIRË RITMIKE
“Hero,” Afrojack & David Guetta
“Loom,” Ólafur Arnalds Featuring Bonobo
“Before,” James Blake
“Heartbreak,” Bonobo & Totally Enormous Extinct Dinosaurs
“You Can Do It,” Caribou
“Alive,” Rüfüs Du Sol
“The Business,” Tiësto

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT RAP
“The Off-Season,” J. Cole
“Certified Lover Boy,” Drake
“King’s Disease 2,” Nas
“Call Me If You Get Lost,” Tyler, the Creator 
“Donda,” Kanye West

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT RAP
“Family Ties,” Baby Keem, Kendrick Lamar
“Up,” Cardi B
“My Life,” J. Cole, 21 Savage & Morray
“Thot S***” Megan Thee Stallion

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT RAP
“Bath Salts,” DMX, Jay-Z, Nas
“Best Friend,” Saweetie, Doja Cat
“Family Ties,” Baby Keem, Kendrick Lamar
“Jail,” Kanye West, Jay-Z 
“My Life,” J. Cole, 21 Savage & Morray

ALBUMI MË I MIRË LATIN
“Vertigo,” Pablo Alborán
“Mis Amores,” Paula Arenas – Mis Amores
“Hecho A La Antigua,” Ricardo Arjona
“Mis Manos,” Camilo
“Mendó,” Alex Cuba 
“Revelación,” Selena Gomez

ALBUMI MË I MIRË URBAN
“Afrodisíaco,” Rauw Alejandro
“El Último Tour Del Mundo,” Bad Bunny 
“Jose,” J Balvin
“KG0516,” KAROL G
“Sin Miedo (Del Amor Y Otros Demonios) 8,” Kali Uchis

PERFORMANCA MË E MIRË AMERIKANE
“Cry,” Jon Batiste 
“Love and Regret,” Billy Strings
“I Wish I Knew How It Would Feel to be Free,” The Blind Boys of Alabama and Bela Fleck
“Same Devil,” Brandy Clark Featuring Brandi Carlile
“Nightflyer,” Allison Russell

BPERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT R&B
“Lost You,” Snoh Aalegra
“Peaches,” Justin Bieber Featuring Daniel Caesar & Giveon
“Damage,” H.E.R.
“Leave The Door Open,” Silk Sonic
“Pick Up Your Feelings,” Jazmine Sullivan

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT R&B
“Damage,” H.E.R.
“Good Days,” SZA
“Heartbreak Anniversary,” Giveon
“Leave The Door Open,” Silk Sonic 
“Pick Up Your Feelings,” Jazmine Sullivan

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT R7B
“Temporary Highs In The Violet Skies,” Snoh Aalegra
We Are,” Jon Batiste
“Gold-Diggers Sound,” Leon Bridges
“Back Of My Mind,” H.E.R.
“Heaux Tales,” Jazmine Sullivan 

PERFOROMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT COUNTRY
“Forever After All,” Luke Combs
“Remember Her Name,” Mickey Guyton
“All I Do Is Drive,” Jason Isbell
“camera roll,” Kacey Musgraves
“You Should Probably Leave,” Chris Stapleton

PERFOROMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT COUNTRY
“If I Didn’t Love You,” Jason Aldean & Carrie Underwood
“Younger Me,” Brothers Osborne 
“Glad You Exist,” Dan + Shay
“Chasing After You,” Ryan Hurd & Maren Morris
“Drunk (And I Don’t Wanna Go Home),” Elle King & Miranda Lambert

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT COUNTRY
“Better Than We Found It,” Maren Morris
“camera roll,” Kacey Musgraves
“Cold,” Chris Stapleton
“Country Again,” Thomas Rhett
“Fancy Like,” Walker Hayes
“Remember Her Name,” Mickey Guyton

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT COUNTRY
“Skeletons,” Brothers Osborne
“Remember Her Name,” Mickey Guyton
“The Marfa Tapes,” Miranda Lambert, Jon Randall & Jack Ingram
“The Ballad Of Dood & Juanita,” Sturgill Simpson
“Starting Over,” Chris Stapleton 

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
“Shot in the Dark,” AC/DC
“Know You Better (Live from Capitol Studio A),” Black Pumas
“Nothing Compares 2 U,” Chris Cornell
“OHMS,” Deftones
“Making a Fire,” Foo Fighters

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
“All My Favorite Songs,” Weezer
“The Bandit,” Kings of Leon
“Distance,” Mammoth WVH
“Find My Way,” Paul McCartney
“Waiting on a War,” Foo Fighters

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ROCK
“Power Up”, AC/DC
“Capitol Cuts- Live From Studio A,” Black Pumas
“No One Sings Like You Anymore, Vol. 1,” Chris Cornell
“Medicine at Midnight,” Foo Fighters 
“McCartney III,” Paul McCartney./KultPlus.com

Zelensky në ceremoninë e çmimeve Grammy: Kam një ëndërr për qytetarët e Ukrainës

Në ceremoninë e çmimeve ‘Grammy’, pati një paraqitje speciale edhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky me një dedikim emocional për viktimat e pushtimit rus në vendin që ai udhëheq, shkruan KultPlus.

Paraqitja speciale e Zelensky për këtë ceremoni u bë përmes një video që ishte inçizuar më herët, ku ai vlerësoi lart edhe rolin e muzikës.

“Lufta nuk na lë të zgjedhim se kush do të mbijetojë dhe kush do të qëndrojë në heshtje të përjetshme”, vazhdoi ai. “Muzikantët tanë veshin veshje të blinduara në vend të smokingëve. Ata u këndojnë të plagosurve në spitale, madje edhe atyre që nuk i dëgjojnë. Por muzika do të depërtojë gjithsesi”, ka thënë ai.

Zelenskiy lavdëroi bashkatdhetarët e tij duke thënë: “Ne mbrojmë lirinë tonë. Të jetojmë. Të dashurojmë. Të tingëllojmë. Në tokën tonë, ne po luftojmë Rusinë që sjell heshtjen e tmerrshme me bombat e saj. Heshtja e vdekur. Mbushni heshtjen me muzikën tuaj! Mbushni atë sot për të treguar historinë tonë”.

Ai iu kërkoi shikuesve të “Grammy Awards” që të mbështesin publikisht Ukrainën: “Unë kam një ëndërr që ata të jetojnë”, tha ai për popullin ukrainas. “Dhe të lirë. Të lirë si ju në skenën e Grammyt”.

Një paraqitje speciale pati edhe Dua Lipa së bashku me këngëtaren Megan Thee Stallion. /KultPlus.com

Faktet që karakterizojnë çmimet ‘Grammy’ të këtij viti

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa, do të përformojë në ndarjen e çmimeve ‘GRAMMY 2022’, si njëra prej fituesve të mëhershme, shkruan KultPlus.

Lista e larmishme e prezantuesve në GRAMMY 2022 përfshin të nominuarat aktuale për GRAMMY, Megan Thee Stallion, Joni Mitchell dhe Questlove; Fituesit e GRAMMY-t Lenny Kravitz, Dua Lipa, Ludacris, Billy Porter, Bonnie Raitt dhe Keith Urban; dhe shumë të tjera

Disa fakte që e karakterizojnë këtë event këtë vit:

Një këngë e vitit 1934 është në listën e rekordit të vitit.

Do të kujtohen Stephen Sondheim dhe Taylor Hawkins.

Drake ende po bojkoton shfaqjen.

Kanye West i është kërkuar të mos performojë.

Adele nuk ka marrë një ftesë.

Billie Eilish mund të bëjë historinë e Grammy-t./KultPlus.com

Së bashku me shumë yje, Dua Lipa do të performojë në çmimet ‘Grammy’

Këngëtarja shqiptare, Dua Lipa, do të përformojë në ndarjen e çmimeve ‘GRAMMY 2022’, si njëra prej fituesve të mëhershme, shkruan KultPlus.

Lista e larmishme e prezantuesve në GRAMMY 2022 përfshin të nominuarat aktuale për GRAMMY, Megan Thee Stallion, Joni Mitchell dhe Questlove; Fituesit e GRAMMY-t Lenny Kravitz, Dua Lipa, Ludacris, Billy Porter, Bonnie Raitt dhe Keith Urban; dhe shumë të tjera

Çmimet ‘GRAMMY’ do të ndahen më 3 prill, ku edhe transmetimi do të bëhet LIVE në Internet.

Më 2018 Dua kishte fituar dy çmimet e para ”Grammy” në karrierë, atë për artisten më të mirë të re dhe për incizimin më të mirë dance. /KultPlus.com

“Grammy” mbahet për herë të parë sivjet në Las Vegas

Grammy-t mund t’i mungojnë sivjet yjet si Drake, The Weeknd dhe Kanye West si interpretues, por nata më e madhe në muzikë mund të shkëlqejë ende pasi ajo do të zhvillohet në Las Vegas.

Ceremonia këtë vit është zhvendosur në Las Vegas për herë të parë ndonjëherë me disa artistë që pritet të ofrojnë natë epike duke përfshirë: Billie Eilish, Olivia Rodrigo dhe Jon Batiste. Çmimet u zhvendosën nga Los Angeles për shkak të rritjes së rasteve të COVID-19 dhe variantit Omicron në janar.

Vitin e kaluar, Grammy pati një atmosferë të festivalit muzikor, me pjesë të shfaqjes të mbajtura jashtë, në një mjedis me performanca të regjistruara paraprakisht.

Në ceremoninë e këtij viti pritet të ketë disa interpretues, duke përfshirë Rodrigo, Eilish, Lil Nas X, Jack Harloë, Brandi Carlile, Batiste, Silk Sonic, H.E.R., Chris Stapleton, Leslie Odom Jr. dhe Brothers Osborne.

Sa i përket çmimeve, risi këtë vit është se tri kategoritë kryesore janë zgjeruar me nga 10 kandidatë të nominuar. Bëhet fjalë për kategorinë: Ingjizimi i Vitit, Albumi i Vitit dhe Kënga e Vitit.

Kategoritë në rritje do ta bëjnë konkurrencën më të fortë, por mund ta bëjnë zgjedhjen e një fituesi shumë më të vështirë. / KultPlus.com

Këta janë artistët që do të performojnë në ‘Grammy 2022’

Një numër artistësh kanë konfirmuar se do të performojnë në këtë ceremoni, të njëjtit janë po ashtu të nominuar në disa kategori kryesore.

Brothers Osborne, BTS, Brandi Carlile, Billie Eilish, Lil Nas X, Jack Harlow dhe Olivia Rodrigues janë emrat që do të performojnë këtë vit.

Ky edicion do të transmetohet drejtpërdrejtë nga zona MG Grand Garden Arena në Los Vegas dhe nikoqir i mbrëmjes është Trevor Noah.

3 prill është data kur do të mbahet edicioni i 64-të i çmimeve Grammy.

Kjo ngjarje e madhe ishte planifikuar paraprakisht të mbahej në janar të këtij viti, përkatësisht më datë 31, por për shkak të rritjes së rasteve me virusin Omicron, ngjarja ishte shtyrë për një datë tjetër.

Me vendim të organizatorëve u vendos të mbahej më 3 prill. / KultPlus.com

Lady Gaga nis turneun botëror “Chromatica Ball”

Lady Gaga do të nisë turneun e saj botëror “Chromatica Ball” në qytetin perëndimor gjerman të Duseldorf më 17 korrik, njoftuan sot organizatorët e “Live Nation”.

Janë planifikuar koncerte në 14 stadiume në mbarë botën. Koncerti i hapjes në Dusseldorf do të pasohet me shfaqje në Stokholm, Paris, Londër, Toronto, Nju Jork, Çikago, San Francisko dhe Los Anxhelos, ndër të tjera.

Duseldorfi do të jetë i vetmi qytet në Gjermani që do të jetë pjesë e turit, duke lënë pas kryeqytetin e Berlinit dhe qytete të tjera të mëdha si Mynihu dhe Hamburgu.

Gaga, 12 herë fituese e çmimit “Grammy” ka shitur 36 milionë kopje dhe videot e saj kanë arritur 60 miliardë klikime në mbarë botën. Ajo ka mbi 55 milionë ndjekës në Facebook dhe 51 milionë në Instagram.

Në maj 2020, Lady Gaga publikoi albumin e saj të fundit dhe të gjashtë “Chromatica”. / KultPlus.com

Vdes artisti fitues i çmimit Grammy dhe Pulitzer, George Crumb

George Crumb, kompozitori pjellor i avantgardës, vdiq dje në shtëpinë e tij. ‘Bridge Records’, e cila publikoi shumë regjistrime nga Crumb gjatë karrierës së tij, duke përfshirë bashkëpunimin e Marcantonio Barone të vitit 2021 ‘Metamorphoses, Books I & II’, konfirmoi lajmin, duke vënë në dukje se gruaja dhe djemtë e tij ishin me Crumb kur ai vdiq. Ai ishte 92 vjeç, transmeton KultPlus.

Artisti fitues i çmimit Grammy dhe Pulitzer eksploroi kryqëzimin e natyrës dhe zërit gjatë karrierës së tij gjashtë dekadash.

Crumb, i cili kaloi 30 vjet duke dhënë mësim në Universitetin e Pensilvanisë, fitoi një çmim “Pulitzer” për muzikën për veprën e tij “Echoes of Time” dhe “River” në 1967 dhe një çmim “Grammy” për kompozimin më të mirë klasik bashkëkohor për pjesën e tij “Star-Child” në vitin 2011.

Lindur në një familje muzikore në Virxhinia, puna e Crumb eksploroi kryqëzimin e natyrës dhe zërit, veçanërisht kur bëhej fjalë për timbrin. Një nga pjesët e tij më të famshme, “Vox Balaenae (Zëri i balenës),” përfshinte thirrje balene.

Crumb fitoi diplomën e tij master në Universitetin e Illinois në 1953 dhe doktoraturën nga Universiteti i Miçiganit në 1959. Më vonë gjatë jetës, ai foli për gjetjen e mjedisit akademik mbytës në mënyrë krijuese.

“Problemi ishte se të gjithë u detyruan në këtë mënyrë akademike të të shkruarit që doli nga modernizmi evropian. Mua thjesht më dukej një mënyrë shumë efikase për të prodhuar shumë shënime të gabuara”, tha ai në 2009.

“Ajo u bë një teknikë e gjithanshme që shkatërroi personalitetin krijues të shumë njerëzve.”

Ndër kompozimet më të famshme të Crumb ishin partiturat e tij grafike, të cilat u vizatuan me dorë në fletë të mëdha dhe morën formën e formave dhe spiraleve të përpunuara.

“Unë nuk kam asnjë aftësi artistike jashtë kaligrafisë muzikore”, tha ai në një intervistë të vitit 2016.

“Unë thjesht mendoj se muzika duhet të duket ashtu siç tingëllon.”

Ai bazoi disa nga kompozimet e tij dhe projekte të tjera në shkrimin e poetit spanjoll Federico Garcia Lorca, duke përfshirë ciklin e tij të këngëve të vitit 1970 “Zërat e lashtë të fëmijëve”. Në një intervistë të vitit 1992 në Festivalin George Crumb në Boulder, kompozitori pranoi se nuk ishte kurrë i sigurt se si do të pranoheshin ato pjesë specifike.

“Një herë shumë vite më parë pata një letër nga vëllai i Lorkës, i cili thoshte se i pëlqenin cilësimet e mia të poezisë së Lorkës”, tha ai.

Një kompozitor i zënë gjatë viteve 1960 dhe 1970, Crumb u bë më pak pjellor në dy dekadat pasuese, por ai u kthye me një seri ‘Librash Këngësh Amerikane’ duke filluar në vitet 2000. Regjistrimet e muzikës së tij janë publikuar në serinë e Bridge Records ‘Complete George Crumb Edition’.

Pavarësisht natyrës avangarde, puna e Crumb ishte me ndikim tek një numër artistësh si Jonny Greenwood i Radiohead dhe David Bowie. Në vitin 2003, Bowie renditi LP-në e Crumb të vitit 1972 ‘Black Angels’, të kompozuar gjatë ditëve të zymta të Luftës së Vietnamit, si një nga albumet e tij të preferuar të të gjitha kohërave.

“E dëgjova këtë pjesë për herë të parë në kohën më të errët të të 70-tave të mia, dhe më trembi”, tha Bowie për “Black Angels” në një artikull për Vanity Fair.

“Është ende e vështirë për mua ta dëgjoj këtë pjesë pa një ndjenjë parashikimi. Vërtet, ndonjëherë, tingëllon si vepër e vetë djallit.” / KultPlus.com

George Crumb, March 1974 (Keith Beaty/Toronto Star via Getty Images)
Vdes Marilyn Bergman, shkrimtarja e shumëfishtë Oscar, Emmy, tekstshkruesja fituese e Grammy ishte 93 vjeç

Marilyn Bergman, fituese e shumë çmimeve Oscar, Emmy, Grammy dhe e njohur më shumë për tekstet e këngëve të saj, ka vdekur në moshën 93-vjeçare, përcjell KultPlus.

Ajo ndërroi jetë në shtëpinë e saj në Los Angeles në orën 1:15 të së shtunës në mëngjes me bashkëshortin Alan Bergman dhe vajzën Julie Bergman pranë saj. Shkaku i vdekjes ishte dështimi i frymëmarrjes (jo i lidhur me COVID).

Bergman ishte një tekstshkrues i shumëçmuar me tre çmime Oscar, katër çmime Emmy, tre çmime Grammy, dy çmime Golden Globe dhe një Cable Ace Award, ndër të tjera.

Marilyn ishte një diplomë muzikore në Shkollën e Lartë të Muzikës dhe Artit të Nju Jorkut dhe vazhdoi të studionte Psikologji dhe Anglisht në NYU. Pas kolegjit, ajo u transferua në Los Anxhelos dhe mori fillin muzikor nga jeta e saj e mëparshme. Në vitin 1956, ajo takoi Alanin dhe filloi një partneritet historik në jetë dhe punë.

Bergman ka lënë pas burrin e saj, Alan Bergman, vajzën dhe dhëndrrin Julie Bergman dhe iLan Azoulai. /KultPlus.com

Marilyn Bergman: Oscar-winning lyricist dies at 93 - BBC News

Shtyhet ceremonia e çmimeve Grammy për të dytin vit radhazi

Përhapja e madhe e variantit të ri COVID-19, Omicron, ka ndikuar në shtyrjen e ceremonisë së ndarjeve të çmimeve “Grammy”, që është paraparë të mbahet më 31 janar të këtij viti, përcjell KultPlus.

Edicioni i 64-të i “Grammy” nuk ka shkuar siç është planifikuar për shkak të pandemisë.

Dy edicionet e fundit të këtyre çmimeve janë përcjellur me raste të njëjta, ku vitin e kaluar që ishte paraparë të mbahej po në të njëjtën datë, 31 janar 2021 – më 5 janar u bë e ditur se nuk do të mbahej në datën e caktuar dhe u shtye për 14 mars, pasi në Los Angeles kishte probleme të mëdha me virusin.

Nominimet “Grammy” janë bërë të ditura më 23 nëntor të vitit 2021.

Jon Batiste prinë më 11 nominime, duke vazhduar më pas me Doja Cat, H.E.R., dhe Justin Bieber. / KultPlus.com

Drake tërhiqet nga nominimet “Grammy”

Çmimet “Grammy” kanë qenë vazhdimisht në qendër të kritikave vitet e fundit me artistët që nominojnë për çmime. Shumë këngëtarë e kanë bojkotuar herë pas here ceremoninë, me The Weeknd që nuk mori pjesë pasi albumi i tij “After Hours” nuk u nominua në asnjë kategori.

Këtë vit është kolegu i tij kanadez, Drake ai që ka tërhequr në mënyrë sensacionale dy nominimet e tij për çmimet e ardhshme Grammy 2022, siç raportohet ngaVariety.

Drake, 35 vjeç, ishte në garë për albumin më të mirë Rap me “Certified Lover Boy” dhe Performancën më të Mirë Rap për këngën e tij “Way 2 Sexy”.

Kur u kontaktuan nga The Post, përfaqësuesit e Drake refuzuan të komentonin. Sidoqoftë, një person i brendshëm pranë kampit të tij konfirmoi për The Post se ishte një vendim që e mori vetë Drake – dhe Grammy e nderoi kërkesën e tij.

Reperi i “Hotline Bling” ka fituar më parë vetëm katër çmime Grammy, duke përfshirë për albumin më të mirë rep dhe këngën më të mirë rep. Kjo është ende shumë më pak se bashkëmoshatarët e tij, duke pasur parasysh se Jay-Z ka fituar 23 Grammy deri më sot.

Grammy-t konsiderohen si çmimet më prestigjioze në industrinë e muzikës dhe votohen nga anëtarët e Akademisë së Regjistrimit, një organizatë elitare e përbërë nga interpretues, producentë dhe inxhinierë audio.

Drake ishte një nga pesë artistët në secilën prej kategorive në të cilat ai u nominua. Variety raporton se ai nuk do të zëvendësohet në asnjërën kategori dhe katër artistët e mbetur tani do të luftojnë për secilin prej çmimeve./KultPlus.com

Bebe Rexha për TMZ: Ka shumë lojë në prapaskenë kur bëhet fjalë për çmime

Bebe Rexha mund të mos ketë marrë çmime Grammy, por ajo nuk ka nevojë për asnjë trofe për të konfirmuar gjënë më të rëndësishme, që njerëzit e duan muzikën e saj.

Këngëtarja e njohur shqiptare ka tre këngë me mbi 1 miliardë klikime secila, përfshirë hitin me G-Eazy, “Me, Myself & I”.

Por në një intervistë për TMZ, ajo ka vënë në dukje se nuk i duhet një çmim kur njerëzit dëgjojnë muzikën e saj.

Teksa u pyet se përse mendonte që klikimet tek këngët e saj nuk përkthehen në çmime, këngëtarja u shpreh se “ka shumë lojë në prapaskenë kur bëhet fjalë për vlerësime, përfshirë politikën dhe paratë.” / KultPlus.com

Publikohet lista e plotë e emrave për çmimet e Grammy Awards

Gjatë ditës së martë u bën të ditur emrat e nominuar për çmimet Grammy Awards 2021.

Këtë vit shënohet edicioni i 64-të i Grammy, i cili mbahet më 31 janar të vitit 2022 dhe kryesuesi i listës është Jon Batiste, më pas Justin Bieber, Doja Cat, Billie Eilish, Olivia Rodrigo etj.

Ndërkaq, edhe grupi ABBA arriti të nominohej në këtë edicion.

Sa i përket artisteve shqiptare, Dua Lipa, Rita Ora, Bebe Rexha, Ava Max, asnjëra nga to nuk arriti të nominohej për një çmim Grammy.

REGJISTRIMI MUZIKOR I VITIT
ABBA – I Still Have Faith in You
Jon Batiste – Freedom
Tony Bennett, Lady Gaga – I Get a Kick Out of You
Justin Bieber, Daniel Cesar, Giveon – Peaches
Brandi Carlile – Right on Time
Doja Cat, SZA – Kiss Me More
Billie Eilish – Happier Than Ever
Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)
Olivia Rodrigo – Drivers License
Silk Sonic – Leave the Door Open

ALBUMI I VITIT
We Are – Jon Batiste
Tony Bennett and Lady Gaga – Love for Sale
Justin Bieber – Justice (Triple Chucks Deluxe)
Doja Cat – Planet Her (Deluxe)
Billie Eilish – Happier Than Ever
H.E.R. – Back of My Mind
Lil Nas X – Montero
Olivia Rodrigo – Sour
Taylor Swift – Evermore
Kanye West – Donda

KËNGA E VITIT
Ed Sheeran – Bad Habits
Alicia Keys, Brandi Carlile – A Beautiful Noise
Olivia Rodrigo – Drivers License
H.E.R. – Fight for You
Billie Eilish – Happier Than Ever
Doja Cat, SZA – Kiss Me More
Silk Sonic – Leave the Door Open
Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)
Justin Bieber, Daniel Cesar, Giveon – Peaches
Brandi Carlile – Right on Time
ARTISTI I RI MË I MIRË
Arooj Aftab
Jimmie Allen
Baby Keem
Finneas
Glass Animals
Japanese Breakfast
The Kid Laroi
Arlo Parks
Olivia Rodrigo
Saweetie

PERFORMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT POP
Justin Bieber – Anyone
Brandi Carlile – Right on Time
Billie Eilish – Happier Than Ever
Ariana Grande – Positions
Olivia Rodrigo – Drivers License

PERFORMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT POP
Tony Bennett, Lady Gaga – I Get a Kick Out of You
Justin Bieber, Benny Blanco – Lonely
BTS – Butter
Coldplay – Higher Power
Doja Cat, SZA – Kiss Me More

ALBUMI MË I MIRË TRADICIONAL
Tony Bennett, Lady Gaga – Love for Sale
Norah Jones – ’Til We Meet Again (Live)
Tori Kelly – A Tori Kelly Christmas
Ledisi – Ledisi Sings Nina
Willie Nelson – That’s Life
Dolly Parton – A Holly Dolly Christmas

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT POP
Justin Bieber – Justice (Triple Chucks Deluxe)
Doja Cat – Planet Her (Deluxe)
Billie Eilish – Happier Than Ever
Ariana Grande – Positions
Olivia Rodrigo – Sour

REGJISTRIMI MË I MIRË MUZIKOR I ZHANRIT DANCE/ELECTRONIC
Afrojack & David Guetta – Hero
Ólafur Arnalds, Bonobo – Loom
James Blake – Before
Bonobo, Totally Enormous Extinct Dinosaurs – Heartbreak
Caribou – You Can Do It
Rüfüs du Sol – Alive
Tiësto – the Business

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT DANCE/ELECTRONIC
Black Coffee – Subconsciously
Illenium – Fallen Embers
Major Lazer – Music Is The Weapon (Reloaded)
Marshmello – Shockwave
Sylvan Esso – Free Love
Ten City – Judgement

ALBUMI MË I MIRË KONTEMPORAN
Randy Brecker, Eric Marienthal – Double Dealin’
Rachel Eckroth – The Garden
Taylor Eigsti – Tree Falls
Steve Gadd Band – At Blue Note Tokyo
Mark Lettieri – Deep: The Baritone Sessions, Vol. 2

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
AC/DC – Shot in the Dark
Black Pumas – Know You Better (Live From Capitol Studio A)
Chris Cornell – Nothing Compares 2 U
Deftones – Ohms
Foo Fighters – Making a Fire

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT ROCK
Weezer – All My Favorite Songs
Kings of Leon – The Bandit
Mammoth WVH – Distance
Paul McCartney – Find My Way
Foo Fighters – Waiting on a War

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ROCK
AC/DC – Power Up
Black Pumas – Capitol Cuts – Live From Studio A
Chris Cornell – No One Sings Like You Anymore Vol. 1
Foo Fighters – Medicine at Midnight
Paul McCartney – McCartney III

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT ALTERNATIVE
Fleet Foxes – Shore
Halsey – If I Can’t Have Love, I Want Power
Japanese Breakfast – Jubilee
Arlo Parks – Collapsed in Sunbeams
St. Vincent – Daddy’s Home

PERFORMANCA MË E MIRË R&B
Snoh Aalegra – Lost You
Justin Bieber, Daniel Cesar, Giveon – Peaches
H.E.R. – Damage
Silk Sonic – Leave the Door Open
Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings

PERFORMANCA MË E MIRË R&B
H.E.R. – Damage
SZA – Good Days
Giveon – Heartbreak Anniversary
Silk Sonic – Leave the Door Open
Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings

ALBUMI MË I MIRË R&B
Snoh Aalegra – Temporary Highs in the Violet Skies
Jon Batiste – We Are
Leon Bridges – Gold-Diggers Sound
H.E.R. – Back of My Mind
Jazmine Sullivan – Heaux Tales

PERFORMANCA MË E MIRË E ZHANRIT RAP
Baby Keem, Kendrick Lamar – Family Ties
Cardi B – Up
J. Cole, 21 Savage & Morray – My Life
Drake, Future, Young Thug – Way Too Sexy
Megan Thee Stallion – Thot Shit

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT RAP
DMX, Jay-Z, Nas – Bath Salts
Saweetie, Doja Cat – best Friend
Baby Keem, Kendrick Lamar – Family Ties
Kanye West, Jay-Z – Jail
J. Cole, 21 Savage & Morray – My Life

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT RAP
J. Cole – The Off-Season
Drake – Certified Lover Boy
Nas – King’s Disease II
Tyler, the Creator – Call Me If You Get Lost
Kanye West – Donda

PERFORMANCA MË E MIRË SOLO E ZHANRIT COUNTRY
Luke Combs – Forever After All
Mickey Guyton – Remember Her Name
Jason Isbell – All I Do Is Drive
Kacey Musgraves – Camera Roll
Chris Stapleton – You Should Probably Leave

PERFORMANCA MË E MIRË DUO/GRUP E ZHANRIT COUNTRY
Jason Aldean, Carrie Underwood – If I Didn’t Love You
Brothers Osborne – Younger Me
Dan + Shay – Glad You Exist
Ryan Hurd, Maren Morris – Chasing After You
Elle King, Miranda Lambert – Drunk (And I Don’t Wanna Go Home)

KËNGA MË E MIRË E ZHANRIT COUNTRY
Maren Morris – Better Than We Found It
Kacey Musgraves – Camera Roll
Chris Stapleton – Cold
Thomas Rhett – Country Again
Walker Hayes – Fancy Like
Mickey Guyton – Remember Her Name

ALBUMI MË I MIRË I ZHANRIT COUNTRY
Brothers Osborne – Skeletons
Mickey Guyton – Remember Her Name
Miranda Lambert, Jon Randall, Jack Ingram – The Marfa Tapes
Sturgill Simpson – The Ballad of Dood & Juanita
Chris Stapleton – Starting Over

KLIPI MË I MIRË I VITIT
AC/DC – Shot in the Dark
Jon Batiste – Freedom
Tony Bennet, Lady Gaga – I Get a Kick Out of You
Justin Bieber, Daniel Cesar – Peaches
Billie Eilish – Happier Than Ever
Lil Nas X – Montero (Call Me by Your Name)

KOLONA ZANORE MË E MIRË E VITIT
Bo Burnham – Inside
David Byrne – David Byrne’s American Utopia
Billie Eilish – Happier Than Ever (A Love Letter to Los Angeles)
Jimi Hendrix – Music, Money, Madness…Jimi Hendrix in Maui
Various Artists – Summer of Soul 

Eric Clapton, dashuria e të cilit jeton në telat e kitarës së tij (VIDEO)

“Muzika më shëroi mua”, pati thënë Eric Clapton, duke mos e realizuar faktin se është pikërisht muzika e tij ajo që shëroi shumë dëgjues të tij. Dashuria e tij për muzikën jeton në telat e kitarës së tij, e tekstet e këngëve janë art në vete, shkruan KultPlus.

Eric Clapton, kitaristi i njohur anglez është një nga kitaristët më të njohur dhe më të dashur për publikun. Këngët e tij priten shumë mirë nga dëgjuesit të cilët i qëndrojnë besnik muzikës së tij ndër vite.

Muzika e tij ofron një vend të komfortit që gjithmonë të bënë të ndihesh si në ‘shtëpi’.

Clapton u rendit i dyti në listën e ‘Rolling Stone’ për “100 Kitaristët më të mëdhenj të të gjitha kohërave” dhe i katërti në “50 Kitaristët më të mirë të të gjitha kohërave” të ‘Gibson’. Ai gjithashtu zuri vendin e pestë në listën e revistës ‘Time’ të “10 Lojtarëve më të Mirë të Kitarës Elektrike” në vitin 2009.

“Sa herë që merrni kitarën tuaj për të luajtur, luani sikur të jetë hera e fundit”, sugjeron Clapton, i cili i qëndron prapa fjalës së tij, gjithmonë duke i dhuruar publikut performancat më të mira.

Clapton ka fituar 18 ‘Grammy Awards’, e po ashtu edhe ‘Brit Award’ për ‘Kontribut të Shquar në Muzikë’.

Në karrierën e tij solo, Clapton ka shitur më shumë se 280 milionë disqe në të gjithë botën, duke e bërë atë një nga muzikantët më të suksesshëm të të gjitha kohërave.

Para disa ditëve, Eric Clapton, solli një version të ri të këngës së tij ‘After midnight’ – The lady in the balcony’, dhe sot KultPlus ju sjell atë më poshtë:

Disa nga këngët e tjera të njohura nga Eric Clapton janë:

“Blue Eyes Blue”

“Layla”

“Wonderful Tonight’’

“Badge”

“Old love”, e shumë të tjera që ende i dhurojnë publikut të njëjtat emocione si kur u dëgjuan për herë të parë. / KultPlus.com

‘Green Day’, një ëndërr që nuk u thye

Treshja e Bay Area Green Day hyri në industrinë e muzikës në fillim të viteve ’90 me markën e tyre të zhurmshme dhe të pop-punkut.

Të ndikuar nga paraardhësit e tyre punk në fund të viteve ’70, ata vazhduan të prezantojnë një gjeneratë të re, më të re në zhanër. Arritjet e markës kryesore Dookie ishin xhevahiri në kurorën e epokës së tyre punk në vitet ’90, një klasik modern i konsideruar si një nga albumet më përcaktues të dekadës.

Sipas Allmusic në shekullin e XXI, grupi arriti kulmin e karrierës me suksesin ndërkombëtar fitues të Grammy-t në vitin 2004 me albumin American Idiot, një operë rock-socio-politike që çoi në fazën tjetër të evolucionit të tyre si një nga grupet rock më të vlerësuar të Amerikës.

Në vitin 2015, 25 vjet pas debutimit të tyre, Green Day u përfshi në Sallën e Famës Rock & Roll.

Gjithsesi historia e Green Day fillon atëherë kur miqtë e fëmijërisë Billie Joe Armstrong (kitarë, vokal) dhe Mike Dirnt (bas) formuan grupin e tyre të parë, Sweet Children, në Rodeo, California kur ishin 14 vjeç.

Në vitin 1989, grupi kishte shtuar bateristin Al Sobrante dhe ndryshoi emrin në Green Day dhe në po atë vit, grupi lëshoi ​​në mënyrë të pavarur EP-në e tij të parë, 1000 Hours, e cila u prit mirë në skenën punk të hardcore të California-s. Debutimi i plotë 39/Smooth dhe Slappy EP arritën më vonë më 1990.

Deri në vitin 1991, grupi kishte nënshkruar një kontratë me etiketën lokale të pavarur Lookout. Duke kombinuar tre përpjekjet e tyre të para në një përmbledhje, Green Day lëshoi ​​1,039/Smoothed Out Slappy Hours për etiketën. Menjëherë pas lëshimit, ata zëvendësuan Sobrante me Three Cool (i lindur Frank Edwin Wright III), i cili u bë bateristi i përhershëm i grupit.

Dookie, debutimi kryesor i Green Day, u publikua në pranverën e vitit 1994. Falë mbështetjes së MTV-së për këngën fillestare “Longview”, Dookie u bë një hit i madh. Albumi vazhdoi të merrte vrull gjatë gjithë verës, me këngën e tij të dytë, “Basket Case”, duke kaluar pesë javë në krye të tabelave rok modern amerikan.

Në fund të verës, grupi siguroi shfaqjen në Woodstock ’94, gjë që rriti shitjet e Dookie. Deri në kohën kur kënga e tyre e katërt, “When I Come Around”, filloi qëndrimin e saj shtatë javor në numrin një në klasifikimet moderne të rokut në fillim të 1995, Dookie kishte shitur mbi pesë milionë kopje vetëm në SHBA; përfundimisht do të kalonte dhjetë milionë në Amerikë, duke shitur mbi 15 milionë kopje ndërkombëtarisht. Dookie gjithashtu fitoi Grammy 1994 për Performancën më të Mirë të Muzikës Alternative.

Me popullaritetin dhe qëndrueshmërinë e tyre komerciale, Green Day ndërmori disa projekte të vogla para se të kthehej në studio. Ata kontribuan me një kopertinë të “Working class hero” të John Lennon në albumin bamirës Instant Karma, u shfaqën në The Simpsons Movie dhe regjistruan një album të tërë rock & roll të stilit të viteve ’60.

Përderisa prezantonte një çmim në Grammy në fillim të vitit 2009, grupi njoftoi publikimin e afërt të albumit të tetë të Green Day, 21st Century Breakdown, i cili ishte regjistruar me producentin veteran Butch Vig. Në maj të vitit 2009, 21 Century Breakdown u lëshua, duke filluar nga vendi ku American Idiot u ndal si një tjetër operë ambicioze punk rock. Green Day huazoi talentet e tyre në inçizimin origjinal të kastit, duke kombinuar një rezultat drejtimi me aranzhimet vokale të Broadway. Grupi publikoi live Awesome si F ** k më 2011.

Në vitin 2015, Green Day u përfshin në Sallën e Famës të Rock & Roll. Pas tërheqjes së tyre, producenti Rob Cavallo njoftoi se kishte filluar punën në një album të ri me treshen.

Një vit më vonë, grupi publikoi një përmbledhje që përfshin hitet më të mëdha. Albumi përfaqësonte një qasje të ndryshme për grupin, me një kohë të shkurtër prej më pak se 30 minutash dhe këngë që prireshin më shumë drejt glam, soul dhe himne rock sesa punk i zakonshëm i Green Day.

Albumi debutoi në vendin e katërt në listat e Billboard Top 200 pavarësisht vlerësimeve kritike të përziera. Më vonë atë vit, Armstrong publikoi përmbledhjen e këngëve të kopertinave No Fun Mondays. / cbc.al / KultPlus.com

Photo by Getty Images

The Weeknd vazhdon ta bojkotojë ceremoninë “Grammy”

Këngëtari i njohur kanadez, The Weeknd, është betuar se do të vazhdojë ta bojkotojë ceremoninë “Grammy”, pavarësisht ndryshimeve të mëdha që janë bërë në rregullat e nominimit për shpërblimin prestigjioz. 

Pasi u bë i ditur lajmi se Akademia e Regjistrimeve do të ndalojë së shfrytëzuari komitetet sekrete për të zgjedhur të nominuarit, fituesi i trefishtë i çmimit “Grammy” vazhdon të insistojë që ende nuk mund t’iu besojë atyre.

Për “Variety”, The Weeknd ka deklaruar: “Besimi ndërmjet organizatorëve të ceremonisë ‘Grammy’ dhe artistëve është thyer qe një kohë të gjatë, prandaj nuk është veprim i mençur të ndihem triumfues ende”.

Ylli i hitit “Blinding Lights” e kritikoi ashpër ceremoninë e përvitshme shpërblyese, kjo pasi albumi i tij i fundit “After Hours”, i cili pranoi kritika jashtëzakonisht të mira nga publiku anembanë botës dhe shënoi suksese të mëdha në top listat muzikore, u injorua plotësisht në edicionin e fundit të kësaj ngjarjeje dhe u përjashtua nga lista e nominimeve për vitin 2021. Pas këtij veprimi zhgënjyes, këngëtari i njohur kanadez premtoi se kurrë më nuk do të konkurrojë për t’u nominuar për këtë çmim, me projektet e tij të ardhshme. 

“Për shkak të komiteteve të fshehta, unë më nuk do ta lejojë studion time incizuese që ta paraqes muzikën time te ceremonia ‘Grammy’”, kishte deklaruar The Weekend. 

Edhe fansat anembanë botës kishin mbetur të çuditur që një prej albumeve më të mira të vitit 2020, nuk kishte arritur të bëhej pjesë e listës së projekteve të nominuara për çmimin prestigjioz muzikor. 

Këngëtari, emri i vërtetë i së cilit është Abel Tesfaye, e akuzoi Akademinë e Regjistrimeve dhe ceremoninë e tyre shpërblyese, se janë të korruptuar, si dhe bëri thirrje që organizata të jetë më transparente me mënyrën se si i vlerëson talentet.

Përveç artistit The Weeknd edhe ylli tjetër i muzikës, Zayn Malik, i akuzoi organizatorët e ceremonisë “Grammy” për manipulim. Ish anëtari i grupit “One Direction”, insistoi se reagimi i tij nuk ishte personal dhe nuk bazohej në faktin se albumi i tij gjithashtu ishte përjashtuar nga lista e  nominimeve për këtë shpërblim. 

Tutje ai deklaroi se artistët dhe fansat kanë nevojë për transparencë në procesin e nominimeve, dhe ndalimin e favorizimit të individëve të caktuar, racizmit dhe lejimit të ndikimit të politikave të ndryshme në procesin e votimit. / KultPlus.com

Pas akuzave për racizëm dhe mungesë transparence, ‘Grammy’ vjen me ndryshimin e madh

Organizatorët e Grammy Awards kanë hequr dorë nga komitetet e tyre anonime të votimit pas akuzave për manipulim, favorizim dhe racizëm.

Yje të famshëm si Zayn Malik dhe Halsey kishin pohuar se procesi i përzgjedhjes së fituesve të Grammy ishte i padrejtë dhe nuk kishte transparencë. Artistët me ngjyrë kanë kritikuar prej kohësh çmimet për mungesë diversiteti.

Në fillim të këtij viti, këngëtari kanadez The Weeknd akuzoi organizatorët e Grammy se ishin të korruptuar, pasi ai ishte injoruar në nominimet e këtij viti, pavarësisht një hitit të tij që theu rekord 52 javë në Top 10 në SHBA.

Akademia e Regjistrimit, një organizatë jo-fitimprurëse që përfaqëson krijuesit e muzikës, tha se përzgjedhja e të nominuarve dhe fituesve “po rikthehej në duart e të gjithë organit të anëtarësimit me të drejtë vote”. Ajo shtoi se më shumë se 90% e anëtarëve të saj do të kalonin nëpër një “proces të rikualifikimit” për të siguruar që organi i votimit “është i angazhuar në mënyrë aktive në krijimin e muzikës”. Akademia tha se po reduktonte gjithashtu një numër kategorish në të cilat votuesit mund të votojnë dhe do të shtonte dy kategori të reja çmimesh.

Procedura e votimit Grammy ka qenë mjaft e ndërlikuar. Më parë komitetet e përbëra nga 15-30 muzikantë “shumë të aftë” kishin fjalën e fundit në 72 kategori.

Vitin e kaluar, shefja ekzekutive e atëhershme e Akademisë së Regjistrimit, Deborah Dugan, pretendoi të kishte prova të parregullsive serioze në votim. Pretendimet e Dugan erdhën pasi ajo u pushua me akuza për sjellje të keqe, megjithëse ajo tha se kjo kishte ndodhur në shenjë hakmarrjeje për ngritjen e zërit.

5 ditë para ceremonisë së këtij viti, Zayn Malik ironizoi Grammy-t, duke sqaruar më vonë se ishte i shqetësuar për “nevojën e përfshirjes dhe mungesën e transparencës së procesit të nominimeve”, duke thënë se sistemi aktual lejon favorizimin, racizmin dhe politikën e rrjetëzimit të ndikojnë në votim.

Ndërsa The Weeknd tha për Billboard se në 61 vitet e fundit të Grammy, vetëm 10 artistë me ngjyrë kanë fituar çmimin e albumit të vitit, duke theksuar racizmin në eventin e rëndësishëm të muzikës.

Organizatorët e Grammy Awards kanë hequr dorë nga komitetet e tyre anonime të votimit pas akuzave për manipulim, favorizim dhe racizëm.

Yje të famshëm si Zayn Malik dhe Halsey kishin pohuar se procesi i përzgjedhjes së fituesve të Grammy ishte i padrejtë dhe nuk kishte transparencë. Artistët me ngjyrë kanë kritikuar prej kohësh çmimet për mungesë diversiteti.

Në fillim të këtij viti, këngëtari kanadez The Weeknd akuzoi organizatorët e Grammy se ishin të korruptuar, pasi ai ishte injoruar në nominimet e këtij viti, pavarësisht një hitit të tij që theu rekord 52 javë në Top 10 në SHBA.

Akademia e Regjistrimit, një organizatë jo-fitimprurëse që përfaqëson krijuesit e muzikës, tha se përzgjedhja e të nominuarve dhe fituesve “po rikthehej në duart e të gjithë organit të anëtarësimit me të drejtë vote”. Ajo shtoi se më shumë se 90% e anëtarëve të saj do të kalonin nëpër një “proces të rikualifikimit” për të siguruar që organi i votimit “është i angazhuar në mënyrë aktive në krijimin e muzikës”. Akademia tha se po reduktonte gjithashtu një numër kategorish në të cilat votuesit mund të votojnë dhe do të shtonte dy kategori të reja çmimesh.

Procedura e votimit Grammy ka qenë mjaft e ndërlikuar. Më parë komitetet e përbëra nga 15-30 muzikantë “shumë të aftë” kishin fjalën e fundit në 72 kategori.

Vitin e kaluar, shefja ekzekutive e atëhershme e Akademisë së Regjistrimit, Deborah Dugan, pretendoi të kishte prova të parregullsive serioze në votim. Pretendimet e Dugan erdhën pasi ajo u pushua me akuza për sjellje të keqe, megjithëse ajo tha se kjo kishte ndodhur në shenjë hakmarrjeje për ngritjen e zërit.

5 ditë para ceremonisë së këtij viti, Zayn Malik ironizoi Grammy-t, duke sqaruar më vonë se ishte i shqetësuar për “nevojën e përfshirjes dhe mungesën e transparencës së procesit të nominimeve”, duke thënë se sistemi aktual lejon favorizimin, racizmin dhe politikën e rrjetëzimit të ndikojnë në votim.

Ndërsa The Weeknd tha për Billboard se në 61 vitet e fundit të Grammy, vetëm 10 artistë me ngjyrë kanë fituar çmimin e albumit të vitit, duke theksuar racizmin në eventin e rëndësishëm të muzikës. / KultPlus.com

‘Grammy’ sjell ndryshime në organizim pas akuzave për manipulim, favorizim e racizëm

Organizatorët e “Grammy Awards” kanë ndryshuar komitetin anonim të votimit, pa akuzave për manipulim, favorizim dhe racizëm.

Yjet si Zayn Malik dhe Halsey janë ankuar për proces të padrejtë të përzgjedhjes dhe për mungesë të transparencës.

Ndërkohë, artistët me ngjyrë, që një kohë janë duke e kritikuar Akademinë për mungesë të diversitetit, raporton BBC, transmeton KultPlus. Në fillim të këtij viti, këngëtari i famshëm kanadez, The Weeknd, pati akuzuar “Grammyn” se është i korruptuar pasi ai ishte injoruar në nominimet për këtë vit, pavarësisht se kishte këngën e cila kishte thyer rekord duke qëndruar për 52 javë në US Top 10.

Akademia ndërkohë ka bërë të ditur se më shumë se 90% e anëtarëve të saj, do t’i nënshtrohen një “procesi të rikualifikimit” për tu siguruar se trupa e votimit “është aktivisht e lidhur me krijimet në muzikë”.

Po ashtu, Akademia ka bërë të ditur se do të reduktojë një numër të kategorive në të cilat votuesit mund të votojnë dhe se do të shtohen dy kategori të tjera të çmimeve.

Presidenti i përkohshëm i Akademisë, Harvey Mason, ka thënë se ky vit ka qenë një “vit i ndryshimeve të paprecendentë”. / KultPlus.com

Bëhet virale videoja në të cilën Dua Lipa kollitet dhe kërkon ujë gjatë ‘Grammy-t’

Një video në të cilën Dua Lipa shihet duke u kollitur dhe më pas kërkon ujë nga dikush afër saj është bërë shumë e kërkuar në internet.

Këngëtarja kosovare ishte sivjet ndër yjet më të përfolura në ceremoninë prestigjioze të çmimeve muzikore “Grammy” ku edhe arriti të rrëmbejë çmimin “Best Pop Vocal Album”.

Mirëpo, gjatë një paraqitjeje para gazetarëve në prapaskenë të ceremonisë me trofeun e saj në dorë, Dua fillon të kollitet.

Ajo për një moment ndërprenë pozimin dhe kërkon ujë teksa dikush i përgjigjet menjëherë dhe këngëtarja 25 vjeçare nxirret nga situata e keqe.

Dua është komentuar shumë për veshjen e saj në këtë ceremoni, me një fustan të mbushur me mijëra kristale të imta me ngjyra të ndryshme, të punuar nga Versace. / KultPlus.com

Dua Lipa publikon prapaskenat e hitit ‘We are good’ (VIDEO)

Ditët e fundit sytë e botës ishin kthyer nga Dua Lipa, e cila ‘rrëmbeu’ fuqishëm ceremoninë e çmimeve ‘Grammy’, shkruan KultPlus.

Ndërkaq, muajin e kaluar, Dua publikoi këngën ‘We are good’, këngë kjo që u prit mjaft mirë nga adhuruesit e saj. Sot, Dua ka publikuar edhe prapaskenat e xhirimeve të videoklipit të kësaj kënge, mirëpo, ajo çfarë e bëri të veçantë këtë paraqitje të Duas, kanë qenë fustanat origjinal që janë përdorur edhe në filmin e njohur ‘The Great Gatsby’.

‘Këtu është magjia prapa We’re Good, drejtuar nga Vania Heymann dhe Gal Muggia. Unë ende ëndërroj për veshjet origjinale Great Gatsby që i kam veshur për këtë video’, ka shkruar Dua në rrjetin social Facebook. / KultPlus.com

Dua Lipa përzgjedhë fotografitë nga Gramy Awards( FOTO)

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa natën e mbrëmshme është nderuar me çmimin “Grammy” në kategorinë për albumin më të mirë në zhanrin pop, me “Future Nostalgia”.

Krahas shumë fotove të publikuara për ceremoninë e mbrëmshme në rrjetet sociale nga persona të shumtë, Lipa sonte në rrjetin social Facebok ka publikuar fotot e përzgjedhura nga vetë ajo.

🎀✨🎀✨🎀 ~ pre stage with Lauren Leekley ~ 🎀✨🎀✨🎀

Posted by Dua Lipa on Monday, March 15, 2021

Dua Lipa në ‘Grammy’ shkëlqeu edhe me performancën e saj. Ajo u shfaq me një fustan glamuroz ngjyrë rozë, para se të shoqërohej në skenë nga reperi DaBaby për interpretimin e hitit “Levitating”./ KultPlus.com

Dua Lipa e mahnitshme gjatë performancës në ceremoninë “Grammy” (VIDEO)

Ishte një mbrëmje e suksesshme për Dua Lipën, e cila triumfoi në një prej gjashtë kategorive ku ishte nominuar për çmim “Grammy”.

Këngëtarja me prejardhje nga Kosova, e quajti fitoren e çmimit “Albumi më i mirë pop”, një çmenduri e vërtetë.

Këngëtarja 25-vjeçare me ta pranuar shpërblimin e saj në skenë, foli për atë se sa e rëndësishme është lumturia si dhe e pranoi se albumi i saj i dytë muzikor, “Future Nostalgia”, e ka ndihmuar atë të ndihet e ringjallur.

“Zot i madh. Wow, faleminderit shumë. Kjo është një çmenduri e vërtetë. Albumi ‘Future Nostalgia’ është shumë i rëndësishëm për mua dhe ma ka ndryshuar jetën në shumë mënyra. Por një gjë të cilën e kam kuptuar gjatë realizimit të tij, është se sa e rëndësishme është ndjenja e lumturisë për të gjithë ne. Në fund të albumit tim të parë mendoja se duhet bërë muzikë të trishtë për të ndier se ajo ka rëndësi, prandaj jam mirënjohëse dhe e nderuar për këtë çmim pasi që lumturia është diçka që të gjithë e meritojmë”, deklaroi Lipa përmes fjalimit të saj emocional në skenë.

Ylli i hitit “Physical” gjithashtu nuk harroi t’i falënderojë fansat e saj për përkrahjen, menaxherin e saj, studion incizuese dhe gjithë ekipin prapa realizimit të albumit “Future Nostalgia”.

“Ky çmim do të thotë shumë për mua. Falënderojë familjen dhe miqtë e mi që po na shikojnë nga shtëpia. Ju dua shumë të gjithëve, faleminderit”.

Me fitoren e saj në kategorinë “Albumi më i mirë pop”, Dua Lipa i mundi yjet e njohur dhe të suksesshëm të muzikës, si Justin Bieber me albumin “Changes”, Lady Gaga me “Chromatica”, Harry Styles me “Fine Line” dhe Taylor Sëift me albumin “Folklore”.

Gjatë mbrëmjes Lipa shkëlqeu edhe me performancën e saj. Ajo u shfaq me një fustan glamuroz ngjyrë rozë të markës “Versace”, para se të shoqërohej në skenë nga reperi DaBaby për interpretimin e hitit “Levitating”. Më pas ajo u rishfaq në skenë me një xhaketë po ashtu ngjyrë rozë dhe plot shkëlqim, para se ta largonte edhe xhaketën për interpretimin energjik të hitit, “Don’t Start Noë”, e shoqëruar nga disa valltare.

Vëmendje të madhe me dukjen e saj, Dua Lipa mori edhe me fustanin e koleksionit të fundit të shtëpisë së modës “Versace”, të cilin e kishte zgjedhur për parakalimin e saj mbi qilim të kuq. /Koha.net / KultPlus.com

Dua Lipa fiton çmimin “Grammy” për albumin më të mirë pop

Këngëtarja kosovare, Dua Lipa, është nderuar me çmimin “Grammy” në kategorinë për albumin më të mirë në zhanrin pop, me “Future Nostalgia”.

Ky është çmimi i saj i parë në edicionin e 63-të të ndarjes së çmimeve prestigjioze. Më 2018 kishte fituar dy çmimet e para “Grammy” në karrierë, atë për artisten më të mirë të re dhe për incizimin më të mirë dance.

Në këtë edicion, Lipa ishte e nominuar në gjashtë kategori.

Secila nga njëmbëdhjetë këngët e këtij albumi shpërndan një ndjenjë euforike që rritet nga tingujt e parezistueshëm. Sigurisht, albumi për suksesin e vet i ka borxh të madh së kaluarës nostalgjike e veshur me shkëlqimin e këngëve në disco dhe muzikës së viteve ’80. Këngët e Lipës janë të paturpshme në dëshirat e tyre, qoftë për të dalë me ish-të dashurin apo për të takuar dikë të ri.

Dua me këtë album mori epitetin “alfa e discos”.

Future Nostalgia” u lansua në mars të vitit të kaluar.

Situata me koronavirusin i kishte shkaktuar pasiguri për gjithçka. Dilemë kryesore e kishte pasur nëse duhej ta lansonte albumin e saj. Me shpresë që albumi i saj i dytë t’u japë njerëzve pak lumturi, kishte vendosur që ta lansonte.

“Faleminderit shumë, kjo është një çmenduri. ‘Future Nostalgia’ më ka ndryshuar jetën në shumë mënyra por një gjë që e kam kuptuar është se sa e rëndësishme është lumturia. Në fund të albumit tim të parë mendoja se duhet bërë muzikë të trishtë për të ndier se ajo ka rëndësi dhe jam mirënjohëse dhe e nderuar pasi që lumturia është diçka që të gjithë e meritojmë”, ka thënë Lipa pasi pranoi çmimin.

Taylor Swift me “Folklore” fitoi albumin e vitit duke e bërë këngëtarja dhe tekstshkruesja e parë që fitoi këtë çmim tri herë, pas fitoreve të saj për “Fearless” në 2010 dhe “1989” në vitin 2016.

Beyoncé fitoi çmimin për performancën më të mirë R&B për “BLACK PARADE”. Ajo mori katër çmime “Grammy” në këtë edicion duke bërë kështu histori. “Quuen Bey” u bë artistja më me së shumti çmime “Grammy”, gjithsej 28.

Fituesit e çmimeve kryesore i gjeni më poshtë:

Albumi më i mirë pop – “Future Nostalgia”, Dua Lipa

Incizimi i vitit: “Everything I wanted”, Billie Eilish

Albumi i vitit – “Folklore”, Taylor Swift

Performanca më e mirë R&B – Beyonce “Black Parade”

Kënga më e mirë rap – “Savage” Megan Thee Stallion ft. Beyonce

Kënga e vitit – H.E.R. “I cant breathe”

Albumi më i mirë country – Miranda Lambert “Wildcard”

Kënga më e mirë country – “Crowded Table,” Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna (The Highwomen)

Performanca më e mirë country duo ose grup – “10,000 Hours,” Dan + Shay & Justin Bieber

Albumi më i mirë rok – The New Abnormal, The Strokes

Kënga më e mirë rok – “Stay High, Brittany Howard (Brittany Howard)

Performanca më e mirë rok – “Shameika,” Fiona Apple

Albumi më i mirë rap – King’s Disease, Nas

Performanca më e mirë rap – “Savage,” Megan Thee Stallion feat. Beyoncé

Performanca më e mirë pop duo ose grup – “Rain on Me,” Lady Gaga and Ariana Grande

Albumi më i mirë R&B – Bigger Love, John Legend

Albumi më i mirë R&B progresive – It Is What It Is, Thundercat

Kënga më e mirë R&B – “Better Than I Imagine,” Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson (Robert Glasper Feat. H.E.R and Meshell Ndegeocello)

Performanca më e mirë R&B tradicionale – “Anything For You,” Ledisi

Albumi më i mirë alternativ – Fetch the Bolt Cutters, Fiona Apple

Videospoti më i mirë – “Brown Skin Girl,” Beyoncé

Best Contemporary Christian Music Album -Jesus Is King, Kanye West

Best Song Written For Visual Media – “No Time To Die” [From No Time To Die], Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell (Billie Eilish)

Best Score Soundtrack For Visual Media- Joker, Hildur Guðnadóttir

Best Compilation Soundtrack For Visual Media – JoJo Rabbit, Various Artists

Best Music Film – Linda Ronstadt: The Sound of My Voice, Linda Ronstadt

Best Musical Theater Album -Jagged Little Pill, Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, principal soloists; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, producers (Glen Ballard & Alanis Morissette, lyricists) (Original Broadway Cast)

Albumi më i mirë komedi – Black Mitzvah, Tiffany Haddish

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling) –

Blowout: Corrupted Democracy, Rogue State Russia, and the Richest, Most Destructive Industry on Earth, Rachel Maddow

Best Global Music Album – Twice As Tall, Burna Boy

Incizimi më i mirë dance – “10%,” Kaytranada feat. Kali Uchis

Albumi më i mirë Dance/Electronic – Bubba, Kaytranada

Best Contemporary Instrumental Album- Live At The Royal Albert Hall, Snarky Puppy

Best Instrumental Composition – “Sputnik,” Maria Schneider (Maria Schneider)

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella -“Donna Lee,” John Beasley (John Beasley)

Best New Age Album – More Guitar Stories, Jim “Kimo” West

Best Gospel Performance/Song – “Movin’ On,” Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson (Jonathan McReynolds & Mali Music)

Best Gospel Album -Gospel According To PJ, PJ Morton

Best Roots Gospel Album – Celebrating Fisk! (The 150th Anniversary Album), Fisk Jubilee Singers

Best Recording Package – Vols. 11 & 12, Doug Cunningham & Jason Noto (Desert Sessions)

Best Boxed Or Special Limited Edition Package – Ode to Joy, Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy (Wilco)

Best Album Notes – Dead Man’s Pop, Bob Mehr (The Replacements)

Best Historical Album – It’s Such a Good Feeling: The Best of Mister Rogers, Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, Michael Graves (Mister Rogers)

Best Engineered Album, Non-Classical -Hyperspace (Beck)

Best Remixed Recording – “Roses (Imanbek Remix),” Saint JHN (Imanbek Zeikenov)

Best Engineered Album, Classical – Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’

Producer of the Year, Classical – David Frost

Albumi më i mirë rok latin ose alternativ – La Conquista Del Espacio, Fito Paez

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano) – Un Canto Por Mexico, Vol.1, Natalia Lafourcade

Best Tropical Latin Album – 40, Grupo Niche

Best Orchestral Performance – “Ives: Complete Symphonies,” Gustavo Dudamel (Los Angeles Philharmonic)

Best Opera Recording – “Gershwin: Porgy and Bess,” David Robertson, Angel Blue & Eric Owens, David Frost (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Best Choral Performance – “Danielpour: The Passion of Yeshua,” JoAnn Falletta, James K. Bass & Adam Luebke (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance – “Contemporary Voices,” Pacifica Quartet

Best Classical Instrumental Solo – Theofanidis: Concerto for Viola and Chamber Orchestra, Richard O’Neill

Best Classical Compendium -Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke, Isabel Leonard, Michael Tilson Thomas, Jack Vad

Best Contemporary Classical Composition – Rouse: Symphony No. 5, Christopher Rouse (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

Best American Roots Performance – “I Remember Everything,” John Prine

Best American Roots Song -“I Remember Everything,” Pat McLaughlin & John Prine (John Prine)

Best Americana Album – World On The Ground, Sarah Jarosz

Best Bluegrass Album – Home, Billy Strings

Best Traditional Blues Album – Rawer Than Raw, Bobby Rush

Best Contemporary Blues Album – Have You Lost Your Mind Yet?, Fantastic Negrito

Best Folk Album – All The Good Times, Gillian Welch & David Rawlings

Best Regional Roots Music Album -Atmosphere, New Orleans Nightcrawlers

Best Reggae Album – Got To Be Tough, Toots & The Maytals

Best Children’s Music Album – All The Ladies, Joanie Leeds

Best Improvised Jazz Solo – “All Blues” Chick Corea, track from: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)

Best Jazz Vocal Album – Secrets Are The Best Stories, Kurt Elling Feat. Danilo Pérez

Best Jazz Instrumental Album – Trilogy 2, Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade

Best Large Jazz Ensemble Album – Data Lords, Maria Schneider Orchestra

Best Latin Jazz Album – Four Questions, Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra

Best Traditional Pop Vocal Album – American Standard, James Taylor

Best Metal Performance – “Bum-Rush,” Body Count

Best Country Solo Performance -“When My Amy Prays,” Vince Gill

Producer of the Year, Non-Classical – Andrew Watt. / KultPlus.com