‘Porsa shoh shqiptarë me sy, tanë Kosova është aty’ (VIDEO)

Sot përderisa shënojmë 13 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, një kontribut të jashtëzakonshëm në rrugëtimin historik ka mërgata, të cilët përherë rrojnë me mall për vendin e tyre, shkruan KultPlus.

Një këngë që iu përshtatet aq shumë të gjithë atyre që kanë shijuar jetën jashtë vendit të tyre, e që në çdo hap kanë frymuar ‘shqip’ është ‘E kam emrin kosovar’.

E kënduar nga artistë të shumtë, versioni i Edona Llalloshit mbetet i veçantë.

KultPlus ua sjell interpretimin e Llalloshit të këngës ‘E kam emrin kosovar’:

Iku nata e vjen dita plot me halle shtatin rrita.
E u nisa për gurbet gjithkush qan hallin e vet.

Por sa shoh shqiptar me sy tanë Kosova është aty
Mua më thërrasin gurbetqarë por kam emrin kosovar, e kam emrin kosovar


Aty çel ni lule bore, e më sjell arom Kosove.
Aty çel o ni bozhur, kuq e zi por si flamur.

Porsa shoh shqiptar me sy tanë Kosova është aty
Mua më thërrasin gurbetqarë por kam emrin kosovar, e kam emrin kosovar


E gjatë dita, i gjatë vjeti qysh se zuni fill gurbeti.
Si qendroj oh unë i shkreti ni grusht dhe e kam me veti.


Porsa shoh shqiptar me sy tanë Kosova është aty
Mua më thërrasin gurbetqarë por kam emrin kosovar, e kam emrin kosovar/ KultPlus.com

‘Kam ardhur sot ta fali zemrën, se borxhin kurrë se pagova’

Me zërin e saj unik, Edona Llalloshi mbetet njëra ndër këngëtaret më të dashura për publikun shqiptar. Ajo qysh në shkollën e ulët filloi të mësojë muzikën. Më pas vazhdoi studimet në Fakultetin e arteve, në drejtimin e muzikës.

Pas saj qëndrojnë shumë koncerte, çmime e suksese. Ajo ka marrë pjesë nëpër shumë festivale shqiptare si: ”Akordet e Kosovës”, kur ishte fëmijë, në “Shoë Fest 1996”, “Zambaku i Prizrenit 1997” ku dhe fitoi vendin e parë, “Polifest 2002”, ku fitoi vendin e dytë dhe mikrofonin e artë.

Edona çdo vit realizon shumë koncerte dhe mbrëmje të ndryshme rinore në Kosovë dhe jashtë saj. Shpesh ka qenë edhe në vende të para nëpër top-listat e televizioneve e radio shqiptare.

Në dhjetor të vitit 1994, Edona Llalloshi merr pjesë në Festivalin e 33-të në RTSH me këngën “Vajtim dashurie” orkestruar nga Naim Krasniqi dhe me tekst të Hil Mosit. Ajo shpallet “Debutantja më e mirë e festivalit”. 

Një vit më vonë, merr pjesë në Festivalin e 34-të në RTSH me këngën “Kthemi ëndrrat e mia” ku arrin deri në finale. 

Gjatë karrierës Edona ka sjellë shumë këngë të bukura, ku shquhen tekstet përmbajtësore e zëri unik i saj.

KultPlus sonte sjell për ju këngën e Edonës ‘Borxhi i Dashurisë’, këngë e cila ende vazhdon ti rezistoj kohës./ KultPlus.com

Miliona sy me pane gjithe jeten
miliona tinguj per ty kendova
kam ardhur sot ta fali zemren
se borxhin kurre se pagova.

Sa here te thirra me erdhe prane
sa here gaboja me falje prap
sa here te lija ndjeja vec mall
drejt teje vija gjithmone me vrap

Ref.
Nga buzet e tua do ta marr nektar, nektarin
nga syte e tu shoh gjithesine
me dashuri ma ndeze zjarrin
do laj borxhin me dashuri

E ditet ikin, une kurre s’u ngopa
dhe netet shkonin, shkoje dhe ti
nga puthjet tona ndryshonte bota
se dashuria ishte magji

Ref
Nga buzet e tua do ta marr nektar, nektarin
nga syte e tu shoh gjithesine
me dashuri ma ndeze zjarrin
do laj borxhin me dashuri

Sa here te thirra me erdhe prane
sa here gaboja, me falje prap
nga puthjet tona ndryshonte bota
se dashuria ishte magji

Ref…Nga buzet e tua do ta marr nektar, nektarin
nga syte e tu shoh gjithesine
me dashuri ma ndeze zjarrin
do laj borxhin me dashuri/ KultPlus.com

“As s’u puthëm as s’u prekëm, nuk e dinim ç’është me dashtë, shkonim në shkollë vinim tok” (VIDEO)

“Simpatia”, është njëra ndër këngët që ka shoqëruar rininë shqiptare kudo që ishin në kohërat më të vështira. Kjo këngë e cila ishte bërë hit, është realizuar në vitin 1998 nga këngëtarja e njohur Edona Llalloshi në bashkëpunim me Memli Krasniqin, shkruan KultPlus.

Por, një rëndësi e veçantë në atë kohë i është kushtuar edhe teksteve të këngës, për ndryshim nga sot ku tekstet në të shumtën e rasteve as nuk kuptohen mirë.

Për tekstet e këngëve të artistëve në atë kohë kujdesin tekstshkrues profesionist apo poetë e shkrimtarë.

“Simpatia” është shkruar nga Fakete Rexha e cila sot nuk shkruan më tekste të këngëve por e kujton me nostalgji atë kohë.

KultPlus ju sjell tekstin dhe këngën “Simpatia” që edhe sot dëgjohet me shumë nostalgji:

Deri në flokë mbuloja trupin

të bëja zap mendimet e mia,
lidhesha fort për zemrën tënde

simpatia, simpatia.

As s’u puthëm as s’u prekëm ,
nuk e dinim ç’është me dashtë,
shkonim në shkollë vinim tok
90 ditë u ulëm bashkë,
rastësisht i prekëm gjunjët
natës gjumi deri në zemër
sërish nesër kur të takoja,
më zinte turpi që te ëndërroja.

Vetëm sytë t’i kujtoj,
të humbur në përgjërime
të gjelbër nën kaçurrela,
përmbi ballin tënd të bukur
seç ma fshehë emrin tënd
në ato ëndrra fëmirije,
sot i qeshëm, turp i djeshëm
nuk më njeh më simpatia.

Deri ne flokë mbuloja trupin

të bëja zap mendimet e mia,
lidhesha fort për zemrën tënde

simpatia, simpatia.

As s’u puthëm as s’u prekëm,
nuk e dinim ç’është me dashtë,
shkonim në shkollë vinim tok
90 ditë u ulëm bashkë,
rastësisht i prekëm gjunjët
natës gjumi deri në zemër
sërish nesër kur të takoja,
më zintë turpi që të ëndërroja.

Deri në flokë mbuloja trupin

të bëja zap mendimet e mia,
lidhesha fort për zemrën tënde

simpatia, simpatia .(x2)

As s’u puthëm as s’u prekëm,
s’dinim vallë se ç’eshte me dashtë,
shkonim në shkollë e vinim tokë,
90 ditë u ulëm bashkë.
Me rastësi i preknim gjunjët,
natës gjumi deri në zemër,
sërish nesër kur të takoja,
më zinte turpi që t’ ëndërroja.

Vetëm sytë t’i kujtoj
të humbur në përgjërime
të gjelbër nën kaçurrela
përmbi ballin tënd të bukur
seç ma fshehë emrin tënd
në ato ëndrra fëmirije
sot i qeshëm, turp i djeshëm
nuk më njeh më simpatia.

As s’u puthëm as s’u prekëm,
s’dinim vallë se ç’eshte me dashtë,
shkonim në shkollë e vinim tokë ,
90 ditë u ulëm bashkë.
Me rastësi i preknim gjunjët,
natës gjumi deri në zemër,
sërish nesër kur të takoja,
më zinte turpi që të ëndërroja.

Deri në flokë mbuloja trupin,
të bëja zap mendimet e mia,
lidhesha fort për zemrën tënde,
simpatia, simpatia. / KultPlus.com

Faketa Rexha, tekstshkruesja e këngës “Simpatia” që dikur pushtoi zemrat e të rinjve

“Simpatia”, është njëra ndër këngët që ka shoqëruar rininë shqiptare kudo që ishin në kohërat më të vështira. Kjo këngë e cila ishte bërë hit, është realizuar në vitin 1997 nga këngëtarja e njohur Edona Llalloshi në bashkëpunim me Memli Krasniqin, shkruan KultPlus.

Por, një rëndësi e veçantë në atë kohë i është kushtuar edhe teksteve të këngës, për ndryshim nga sot ku tekstet në të shumtën e rasteve as nuk kuptohen mirë.

Për tekstet e këngëve të artistëve në atë kohë kujdesin tekstshkrues profesionist apo poetë e shkrimtarë.

“Simpatia” është shkruar nga Fakete Rexha e cila sot nuk shkruan më tekste të këngëve por e kujton me nostalgji atë kohë.

Më poshtë KultPlus ju sjell këngën “Simpatia” që edhe sot dëgjohet me shumë nostalgji. / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=mA7SA1tK_sY