Presidentja e Komisionit Evropian i përgjigjet letrës së vajzës shqiptare për rindërtimin e shkollave të shkatërruara nga tërmeti që goditi Shqipërinë

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen ka ndarë në rrjetet e saj sociale letrën që i ka mbërritur së fundmi nga një vajzë shqiptare, e cila quhet Erjola, nga qyteti i Kurbinit.

Erjola falenderon institucionet europiane për dhënien e fondeve miliona euro për rindërtimin e shkollave dhe shtëpive të shkatërruara nga tërmeti tragjik që goditi Shqipërinë në nëntor 2019.

Erjola i shkruan me krenari “Sot unë dhe miqtë e mi ndihemi vërtet europianë”. Duke iu përgjigjur vajzës, Von der Leyen shpreh shpresën dhe bindjen e saj se një ditë Shqipëria do të hyjë realisht në BE.

Postimi i plotë:

Erjola është një vajzë 15-vjeçare që jeton në Kurbin në veri të Shqipërisë, 35 kilometra nga kryeqyteti Tirana dhe pak kilometra nga deti Adriatik.

Ajo më dërgoi një letër të shkruar me dorë, ku shprehte gëzimin e sinqertë për shkollën e saj të sapondërtuar, me ndihmën e BE-së. Kjo letër më preku. Nuk është vetëm një rrëfim thellësisht personal i përvojës së tij. Është gjithashtu një kujtesë e fortë e të mirave që mund të arrijmë si evropianë kur punojmë së bashku. Në këtë rast BE-ja dhe Shqipëria.

Dy vjet më parë, një tërmet shkatërrues me magnitudë 6.4 ballë të shkallës Rihter goditi Shqipërinë, duke vrarë dhjetëra njerëz. Ndër bashkitë më të prekura ishte Kurbini dhe ndër objektet e shkatërruara ishte shkolla e Erjolës. I gjithë Bashkimi Evropian është mobilizuar me shpejtësi për një vend që është në qendër të kontinentit tonë dhe që shpresoj dhe jam i bindur se një ditë do të jetë edhe ai pjesë e Bashkimit tonë.

Të njëjtën shpresë shpreh edhe Erjola në letrën e saj. “Sot miqtë e mi dhe unë ndihemi vërtet evropianë,” shkruan ai. Në shkurt 2020 në Konferencën Ndërkombëtare të Donatorëve “Së bashku për Shqipërinë”, ftova, në prani të kryeministrit Edi Rama, partnerët tanë ndërkombëtarë të bashkohen në mbështetje të rimëkëmbjes. 100 milionë euro nga buxheti i BE-së i kam dhënë vetëm Komisionit Europian, përveç 15 milionë eurove që kishim dhënë tashmë.

Ndër të tjera, BE-ja që atëherë ka mbështetur procesin e rimëkëmbjes në rajon me një program të quajtur “EU4Schools”. E nisur në maj 2020, ofron fonde për 75 milionë euro. E zbatuar nga PNUD-i, është një platformë për të punuar drejtpërdrejt me qeverinë shqiptare, duke mbështetur qeverinë kombëtare dhe qeveritë vendore.

Një tjetër program i quajtur “EU4Culture” me një buxhet prej 40 milionë euro, i zbatuar nga UNOPS, synon rehabilitimin dhe rritjen e ndërtimit të objekteve të trashëgimisë kulturore të prekura nga tërmeti.

Në shtator, gjatë udhëtimit tim në Shqipëri dhe në vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor, pata nderin të inauguroja shkollën Korb Muça dhe kopshtin Evropa, të cilat gjithashtu u rindërtuan me fondet e BE-së. Tani, letra e Erjolës është një tjetër kujtesë e veçantë e miqësisë së qëndrueshme mes BE-së dhe Shqipërisë dhe e së ardhmes sonë të përbashkët. / KultPlus.com